;

Bezpieczeństwo

Wojna w Ukrainie, Covid-19 i katastrofa w Smoleńsku – co je łączy? (1)

Michał Rosiak

17 marca 2022

Wojna w Ukrainie, Covid-19 i katastrofa w Smoleńsku – co je łączy?
1

Wojna w Ukrainie to temat, który od trzech tygodni opanował światowe media. I nie tylko je. Najpierw wzbudził zainteresowanie siejących dezinformację trolli, by następnie – gdy minął pierwszy szok – być wykorzystywanym przez internetowych przestępców i pospolitych oszustów. Jak zawsze, gdy globalnie lub lokalnie dzieje się coś spektakularnego.

Skąd akurat takie trzy przytoczone w tytule wydarzenia? Dlatego, że każde z nich wywołuje lub wywoływało ponadprzeciętne emocje. We wszystkich z tytułowych sytuacji na początku rzucaliśmy się do internetu po informacje, łaknąc ich tak bardzo, że – wybaczcie kolokwializm – łykaliśmy każdego newsa. Stąd przede wszystkim łatwość szerzenia dezinformacji. O niej jednak pisaliśmy kilkukrotnie, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, również na blogu. Dzisiaj pora spojrzeć na problem z innej perspektywy.

„Ściągnij ten dokument”, czyli lektura z wkładką

Pliki PDF i dokumenty Office – ulubiony standard tych, którzy muszą czytać dużo dokumentacji, jak i tych, którzy potrzebują dostać się do komputerów internautów bez ich wiedzy. Dwa najczęściej łatane standardy, znane w dużej mierze z tego, że dziur, które mają, powstydziłby się nawet najlepszy szwajcarski ser. Żarty żartami, ale pliki .doc, .xls, czy .pdf to od lat najpopularniejsze nośniki złośliwego kodu. A gdzie najlepiej dokleić treść, która bez naszej wiedzy otworzy przestępcy wejście do naszego komputera, jeśli nie w raporcie, na który czekała cała Polska i nie tylko? Albo w dokumentach rzekomo opisujących działanie wirusa SARS-Cov-2 na pierwszym etapie pandemii? Wojna w Ukrainie nie przyniosła do CERT Orange Polska – jeszcze – dokumentów z niechcianą wkładką, ale mam wrażenie, że to kwestia czasu. Warto więc pamiętać, by do plików, które nieoczekiwanie dostajemy od nieznajomych podchodzić z dużą rezerwą i jeśli nie mamy absolutnej pewności co do ich poprawności – nie otwierać!

Jakie są potencjalne ryzyka? Jak zawsze w przypadku instalacji złośliwego kodu. Przede wszystkim nasz komputer przestaje być nasz. Kontrolę nad nim ma przestępca, którzy może na nim zainstalować wszystko, co mu się żywnie podoba. Podglądać nasz ruch sieciowy, wykradać dokumenty, ciasteczka sesyjne, login i hasło do banku… Full service.

(nie do końca) Zbiórka na potrzebujących

My, Polacy, lubimy pomagać. Teraz pokazuje to przede wszystkim wojna w Ukrainie, gdzie niesłychanie otworzyliśmy nasze serca na uciekających przed bombami sąsiadów. I tak, jak przez lata miliony z nas wpłacały choćby drobne pieniądze w serwisach zajmujących się zbiórkami charytatywnymi, by pomóc cierpiącym. W obecnej sytuacji – jak można się było spodziewać – zbiórki pojawiają się lawinowo. A przestępcy skwapliwie z tego korzystają!

Widzicie adres na dole? Nie ma nic wspólnego z Pomagam.pl i o ile CyberTarcza blokuje go dla klientów usług Orange Polska, to niestety w internecie wciąż jest dostępny. Jeśli zdecydujemy się zapłacić, trafiamy na stronę z wyborem kanału płatności, gdzie dostępny jest wyłącznie BLIK. Po przekierowaniu na stronę łudząco przypominającą prawdziwą, widzimy treść:

XX2531242419XX
zamowienie nr 22030053
pomagam

wybraną przez nas kwotę, miejsce na wpisanie kodu i wykonanie transakcji. Po wpisaniu numeru „od czapy” pojawił się komunikat:

„Ładowanie. Ze względu na duże obciążenie serwera autoryzacja może zająć około 1 minuty. Nie odświeżaj stronę”

a następnie, gdy oszust zorientował się, że coś jest nie tak – znów zobaczyliśmy ekran do wpisania kodu, tym razem z komunikatem:

Wystąpił błąd!
Wprowadź nowy kod flashа

Jeśli choć raz płaciliście BLIKiem, wiecie, że taka wiadomość wygląda inaczej – po prostu pokazuje informację o błędnym kodzie. Zastanawiam się, czy ten [bardzo brzydkie słowo] stoi po prostu przy bankomacie i podchodzi sprawdzić kod, zanim wygaśnie? Jeśli tak, to mam nadzieję, że ktoś się nim szybko zainteresuje…

Aha, interesujący jest też fakt, iż możemy wesprzeć oszusta wpłatami w kryptowalutach. Tego typu scamy krążyły po sieci już na początku wojny, teraz możliwość została zgrabnie wklejona w fałszywy serwis. Wygląda na to, że nikt się nie złapał, bowiem wszystkie portfele ze strony były puste.

Hejt a wojna w Ukrainie

Zacząłem od trolli i na nich skończę. W ogóle pomysł na ten tekst wziął się z wymiany zdań z Moniką Kulik, która udziela się na grupach pomocowych uchodźcom z Ukrainy.

Michał, mam wrażenie, że zaczęłam dostawać więcej phishingów! – powiedziała. – Wiem, że niektórzy ludzie z grupy też tak mają, a jakby tego było mało, niemal od razu na grupie pojawili się ludzie, siejący nienawiść. Administratorzy starają się nad tym panować, ale czasami to trochę trwa – dodała.

Celem zinstytucjonalizowanych farm trolli jest nie tylko sianie dezinformacji tzw. wysokopoziomowej, ale też sianie fermentu i budzenie niepokoju nawet na tak podstawowym poziomie jak facebookowa grupa. Informacje grające na historycznych polsko-ukraińskich resentymentach, wiadomości o uchodźcach zachowujących się źle, nie dbających o powierzone im mieszkania, czy inne mienie – to wszystko ma wywołać w Polakach poczucie, że nie warto pomagać.

Warto. Myślę, że zarówno jak, jak i Wy, nie macie wątpliwości. A wszelkie trollujące konta trzeba po prostu natychmiast zgłaszać administracji. W przypadku Twittera – trzy kropki i opcja „zgłoś tweeta”, bądź „zgłoś post”. W obecnej sytuacji moderatorzy wyjątkowo dbają o czystość dyskusji w aspekcie dezinformacji/manipulacji, reagując szybko na tego typu zgłoszenia.

Udostępnij: Wojna w Ukrainie, Covid-19 i katastrofa w Smoleńsku – co je łączy?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:13 18-03-2022
  Jak ludzie nie boją się "sprawiedliwości". Może jestem staroświecki ale uważam że dobro i zło wraca do człowieka podwójnie.
  Odpowiedz

;

Oferta

Zestaw do vlogowania Bigben XL – statyw z oświetleniem – test (1)

Karol Owczarek

17 marca 2022

Zestaw do vlogowania Bigben XL – statyw z oświetleniem – test
1

Już sam statyw znacznie ułatwia kręcenie wideo czy robienie zdjęć portretowych smartfonem. A gdy do tego jeszcze dodamy lampę doświetlającą, możemy stworzyć domowe studio nagraniowe. Zestaw do vlogowania Bigben łączy oba te elementy – pozwala stabilnie ustawić telefon na wybranej wysokości i ma lampę LED.

Gdy przez pewien czas stał w moim salonie rozstawiony zestaw do vlogowania, niemal każda odwiedzająca mnie osoba pytała, czy nagrywa się tu filmy dla dorosłych. Z pewnością statyw może przydać się również do tego. Tłumaczyłem jednak, że to przede wszystkim narzędzie dla vlogerów i do robienia selfie z lepszym oświetleniem. Z tej drugiej funkcjonalności kilku znajomych ochoczo skorzystało i było zadowolonych z efektów.

statyw Bigben stojący na podłodze

Przeczytaj też: Kamera w telefonie – jak nagrywać spektakularne filmy wideo?

Akcja regulacja

Po wyjęciu z pudełka zestaw trzeba złożyć, co zajmie chwilę i ze wsparciem instrukcji nie powinno sprawić nikomu trudności. Wysokość statywu można regulować w zakresie od około 80 cm do 150 cm. Uchwyt ustawimy pod różnymi kątami, zarówno w pionie, jak poziomie. Jest rozsuwany, więc zmieści się w nim w zasadzie każdy współczesny smartfon.

części statywu

Przeczytaj też: Testujemy statyw obrotowy 360° Bigben z czujnikiem ruch

Jeśli chcemy skorzystać z oświetlenia LED, musimy podłączyć zestaw do źródła zasilania kablem USB – np. do komputera lub kostki ładującej naszego smartfona. Za pomocą pilota na kablu ustawimy intensywność oświetlenia, a także temperaturę barwową, do wyboru: ciepłą, zimną i neutralną. Lampa ma średnicę 26 cm i jest naprawdę skuteczna – ustawiona na maksymalną jasność, świeci bardzo intensywnie. Nawet w bardzo zaciemnionym pomieszczeniu nasza twarz będzie dobrze widoczna.

Przeczytaj też: Jak nakręcić dobre wideo smartfonem i z jakich aplikacji warto korzystać – poradnik dla twórców

Zestaw ma szerokie zastosowanie. Sam statyw posłuży do robienia zdjęć z długim czasem naświetlania lub filmów poklatkowych (timelapse). Może też pomóc w nagrywaniu ćwiczeń czy vlogów kulinarnych. Lampa LED nie tylko uczyni nas lepiej widocznymi w kadrze, lecz także przyda się np. podczas robienia makijażu.

Sprawdź zestaw do vlogowania Bigben – statyw z oświetleniem XL w sklepie Orange>>

Udostępnij: Zestaw do vlogowania Bigben XL – statyw z oświetleniem – test
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:10 18-03-2022
  Fajny zestaw. Podobne zestawy można kupić za 50 zł na wyprzedażach. Myślałem sobie coś takiego kupić, ślę co tu nagrywać ?
  Odpowiedz

;

Oferta

Darmowe 100 GB za doładowanie (22)

Wojtek Jabczyński

17 marca 2022

Darmowe 100 GB za doładowanie
22

Dzisiaj wystartowała nowa promocja dla klientów Orange na kartę. Jeśli doładujecie swój numer wykorzystując aplikację Mój Orange za minimum 10 zł, otrzymacie darmowe 100 GB ważne przez 30 dni.

Z oferty mogą skorzystać wszyscy użytkownicy taryf: Orange Free na Kartę, POP, YES, Zawsze Bez Limitu i IoT. Ważność Waszych doładowań pozostaje bez zmian. Promocja dostępna jest tylko w dniach 17-18 marca. Na jednym numerze można skorzystać z bonusa tylko raz. Szczegóły i regulamin znajdziecie tutaj.

Udostępnij: Darmowe 100 GB za doładowanie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 12:18 17-03-2022
  Promocja fajna tylko szybka
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 12:27 17-03-2022
  Chciałem skorzystać z promocji niestety nie mogę doładować konto przez aplikację mobilną Moj orange wyskakuję nie oczekiwany błąd płatność blikiem pewnie promocja dla wybranych
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 12:28 17-03-2022
  Co znaczy "Ważność Waszych doładowań pozostaje bez zmian"? Jeśli mam konto główne np. do dzisiaj, to takie doładowanie nie przedłuży jego ważności?!... :/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 10:46 21-03-2022
   Chodzi tutaj o to, że ważność konta po doładowaniu będzie taka sama jak po każdym innym doładowaniu. Czyli np. doładowanie za 30 zł nadal da 31 dni ważności konta. Klient nic w tym nie traci a tylko zyskuje 100 GB. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 12:36 17-03-2022
  Nie da sie skorzystać z promocji niestety nie można doladowac konta przez aplikację mobilną Moj orange zróbcie z tym porządek
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 12:51 17-03-2022
  Poszlo po 8 próbach jest doładowane 10 zl blikiem czekam na 100 GB ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 12:55 17-03-2022
   Otrzymałem 100 GB plus 10 GB za płatność online supcio Polecam
   Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 10:43 21-03-2022
   Łukasz pewnie to był jakiś problem z Blikiem. Dobrze, że się udało :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 13:44 17-03-2022
  Tak naprawdę to promocja jesli brzmi 100 dni do wakacji pakiet powinien być na 100 dni a nie na 30 dni postaraj sie Orange bardziej nie tylko marketingowo
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 15:29 17-03-2022
  Pozwolę się nie zgodzić. Bo fakt 100 giga wpada na konto ale kolejność schodzenia sprawia że jeżeli ktoś leżaka odpalił dla promocji to bonus za doładowanie pójdzie się gwizdać. Oczywiście promocja fajna ale naprawdę marketingowo to tak średnio wygląda fakt że bonus przepadnie chyba że od razu po 10 plnach doładowania ktoś jeszcze doładuje za 50 pln. Rozumiem że to ma aktywizować ale większość i tak będzie miała "lekki żal".
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 10:44 21-03-2022
   Zapewniam, że bonus schodzi pierwszy w kolejności. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  bartsimpson 18:04 17-03-2022
  szkoda że w regulaminie nienapisane jest w jakie kolejności schodzi bonus
  Odpowiedz
  • komentarz
   berlinek 08:57 18-03-2022
   Bonus schodzi w pierwszej kolejności.
   Odpowiedz
 • komentarz
  człowiek 11:30 18-03-2022
  Dziękuję za 100GB na 31 dni, przyda się, wykorzystam na pewno. Nie dziękuję za 15GB na 5 dni, które dodajecie w bonusie, bo najpierw schodzą dane z pakietu 100, a za pięć dni 15 giga po prostu przepadnie nienaruszone, więc to tylko i wyłącznie zabieg marketingowy, by pokazać, jakie to Orange niby jest dobre dla Klientów. A nie jest to takie proste...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 12:09 18-03-2022
   Nie narzekaj ciesz sie ze w ogóle coś dali.
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 22:42 18-03-2022
    On nie narzeka. Ja też nie. Natomiast fakt że w regulaminie nie określony niekorzystnej kolejności już taki fajny nie jest.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Łukasz 12:01 19-03-2022
     Bonus schodzi w pierwszej kolejnośc
     Odpowiedz
    • komentarz
     Mirek 17:02 19-03-2022
     Zależy dla kogo niekorzystnej. Jak ktoś ma np. roczną ważność GB z doładowań, to lepiej jak w pierwszej kolejności schodzi ten bonus!
     Odpowiedz
     • komentarz
      mike278 21:41 20-03-2022
      Jak najbardziej przyjmuje Twój punkt widzenia. Co nie zmienia faktu że powinno być opisane w regulaminie.
      Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 23:01 18-03-2022
  To aktywujemy, w ostatniej chwili może się uda ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Nikt 16:26 24-03-2022
  Jest jedno ale, żeby skorzystać z oferty trzeba doładować konto przez Apkikację Mój Orange z której nie da się korzystać ze względu na Przepraszamy, Prace Techniczne"" :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  niewiem 19:44 30-03-2022
  Promocja nie działa.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej