;

Zielony Operator

Wszechmocne dla planety (2)

Hania Jaworska-Orthwein

1 września 2023

Wszechmocne dla planety
2

Ruszył plebiscyt, w którym zostaną uhonorowane utalentowane i inspirujące kobiety działające w wielu dziedzinach: nauce, technologiach, sztuce, ale także w sferze odpowiedzialności za planetę. Orange jest partnerem kategorii #wszechmocnedlaplanety, a ja zachęcam Was do oddania głosu na jedną z pięciu kandydatek.

Wszechmocne to kobiety funkcjonujące w dziedzinach życia, w których kobietom zazwyczaj znacznie trudniej się przebić. Redakcja WP Kobieta poprzez plebiscyt chce je wesprzeć i docenić za szczególne działania, które podejmują każdego dnia. W plebiscycie w każdej kategorii jest nominowanych 5 laureatek.

#wszechmocnedlaplanety

W tym roku po raz pierwszy pojawiła się też kategoria #wszechmocne dla planety. Wyróżnione w niej kobiety dobrze wiedzą, jakie są i będą środowiskowe następstwa naszych działań, a w przestrzeni publicznej są edukatorkami dzielącymi się wiedzą. Udowadniają, że nawet drobne zmiany nawyków mogą przynieść pożądany efekt a globalną rewolucję warto zacząć od siebie. Zamiast od razu wymieniać auto z silnikiem spalinowym, pomyśl o elektrycznym, nie kupuj wody w plastikowych butelkach, segreguj sumiennie odpady, a jak potrzebujesz nowego smartfona rozważ model odnowiony. Te świadome kobiety troszczą się o planetę dla lepszego życia w przyszłości:

 • Areta Szpura – jedna z najbardziej znanych aktywistek, która od lat uczy Polaków, jak uratować świat;
 • Katarzyna Zajączkowska – eko-edukatorka, która prześwietla branżę fast fashion i ujawnia, co z nią jest nie tak;
 • Paulina Górska – od wielu lat inspiruje i zachęca innych, by żyć w bardziej zrównoważony sposób;
 • Sylwia Panek – sama siebie nazywa „ambasadorką octu i wody oczyszczonej”;
 • Kasia Wągrowska – ekspertka od zero waste.

Doceniam wszystkie nominowane kobiety, obserwując ich działanie. Chętnie korzystam z ich podpowiedzi i lubię słuchać tego, co mają do powiedzenia w ważnych dla planety sprawach.

Zwyciężczynie plebiscytu otrzymają okolicznościowe statuetki z rąk wyjątkowych jurorek, w gronie których będzie Monika Tenerowicz – nasza doradczyni zarządu ds. strategii klimatycznej, Orange Polska dla kategorii #wszechmocne dla planety.

A tu link do głosowania, które potrwa do 5 października br. #Wszechmocne dla planety – #Wszechmocne 2023 – plebiscyt WP Kobieta

Udostępnij: Wszechmocne dla planety
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 11:02 04-09-2023
  To działamy 💪
  Odpowiedz

;

Oferta

Powraca studencka promocja w Orange Flex (2)

Beata Giska

1 września 2023

Powraca studencka promocja w Orange Flex
2

W Orange Flex od dziś startuje kolejna odsłona promocji 6×50 GB za 0 zł. Do tego dorzucamy duże zniżki na nowości od Samsunga w Sklepie Flex w aplikacji.

Choć studenckie wakacje jeszcze trwają, czuć już klimat powrotów do nauki. Żeby nikomu nie zabrakło internetu na poszukiwanie nowego mieszkania, naukę do poprawek czy po prostu studenckie życie – warto skorzystać z oferty Orange Flex.

Plus 50 GB co miesiąc przez pół roku

Od dzisiaj do 29 lutego 2024 roku studenci korzystający z oferty Flex mogą w aplikacji pobrać kod promocyjny, za pomocą którego włączą sobie darmowy pakiet 6x50GB. Dzięki temu co miesiąc do podstawowego planu dodadzą dużą paczkę internetu.

Jak skorzystać z promocji

W aplikacji wystarczy znaleźć kafelek Odkryj, wybrać promocję dla studentów, a następnie wypełnić i wysłać formularz. Po otrzymaniu powiadomienia można aktywować pakiet GB w Klubie Flex. Jedna osoba może skorzystać tylko z jednego kodu.

Smartwatche i tablety do 21% taniej

Oprócz darmowych gigabajtów dla studentów w Sklepie Flex czekają również rabaty na urządzenia Samsunga. Różne modele z serii Galaxy Watch 6 i Galaxy Tab S9, są tańsze nawet do 500 zł.

Promocja trwa do 10 września do wyczerpania puli produktów objętych rabatami. Warto nie odkładać zakupów na później tym bardziej, że do 3 września dodatkowo można dostać do 400 zł zwrotu od Samsunga przy zakupie Watchy z serii 6.

Udostępnij: Powraca studencka promocja w Orange Flex
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 15:27 02-09-2023
  Halo tu karciarz tez czeka na fajne promocje 😉
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 11:03 04-09-2023
  To czekamy razem 😜
  Odpowiedz

;

Sieć

Ruszają testy sieci 5G w Lublinie (12)

Kinga Gora

1 września 2023

Ruszają testy sieci 5G w Lublinie
12

Od dziś zaczynamy testy sieci 5G na docelowych częstotliwościach w centrum Lublina. Mogą z niej skorzystać wszyscy użytkownicy Orange i nju mobile. To czas wypróbowania sieci w rzeczywistych warunkach i okazja do sprawdzenia możliwości w paśmie 3,4-3,8 GHz, na które właśnie odbywa się aukcja. A możliwości są imponujące – spodziewamy się znacznego wzrostu pojemności sieci i prędkości ponad 1 Gb/s.

Testowanie nowych technologii to standardowa procedura. Gdy architektura sieci jest gotowa i po uzyskaniu stosownych pozwoleń UKE, możemy sprawdzić jak konkretna technologia zachowa się w praktyce. To też moment na tzw. parametryzację sieci. Dzięki niej wiemy jak najlepiej ją wykorzystać.  

Lubelskie testy odbędą się od 1 września do 15 października. Wykorzystamy do nich 9 stacji bazowych w okolicach Starego Miasta. Już teraz na budynkach i masztach w centrum miasta wypatrzeć można niewielkie moduły radiowe sieci 5G. Niewielkie, ale tylko rozmiarami, bo pod kątem technologii przewyższają poprzednie, większe urządzenia.

Mapa zasięgu sieci 5G w Lublinie

5G na docelowych częstotliwościach

No to jak to jest, przecież już mamy 5G, a dopiero zaczynamy testy? O co chodzi? Rzeczywiście, już od 2021 roku użytkownicy naszej sieci mogą korzystać z 5G, ale w technologii DSS (ang. Dynamic Spectrum Sharing). Pozwala ona dynamiczne współdzielić dane pasmo przez dwie technologie: 4G i 5G, w zależności od potrzeb użytkowników. DSS działa w pasmie częstotliwości przeznaczonym dla sieci LTE2100. Teraz, podczas testów korzystać będziemy z docelowych częstotliwości pod 5G, czyli z pasma C (3,4-3,8 GHz). Testowy kanał ma szerokość 100 MHz. To więcej niż suma szerokości wszystkich kanałów, które wykorzystujemy na LTE. A to da nam wielokrotnie wyższą, niespotykaną do tej pory pojemność sieci.  

W modułach 5G korzystamy z technologii Massive MIMO, która pozwala zwielokrotnić zasoby radiowe. Do tej pory korzystaliśmy głównie z MIMO 2×2 oraz MIMO 4×4. Natomiast moduł radiowy 5G pracuje w konfiguracji 32T32R co oznacza, że wykorzystuje 32 anteny nadawcze i 32 anteny odbiorcze. Pozwala to na zwielokrotnienie liczbę strumieni MIMO oraz wykorzystanie funkcjonalności Multi-User MIMO. Dzięki niej będziemy mogli obsłużyć wielu użytkowników w tym samym czasie i na tym samym kanale o ile będą od siebie odpowiednio odseparowani. W planach mamy także moduły 64T64R. To dopiero będzie szaleństwo.

Moduł radiowy sieci 5G – najmniejsze urządzenie widoczne na maszcie po prawej stronie

Prędkość ponad 1 Gb/s

Wykorzystanie docelowych częstotliwości dla 5G da nam bardzo dużą prędkość przesyłania danych. Taką, której nie byliśmy w stanie osiągnąć do tej pory w sieci mobilnej. Przewidujemy, że osiągnie nawet ponad 1 Gb/s. W testach najprawdopodobniej zobaczycie ok. 700-800 Mb/s, co wynika z ograniczeń ogólnodostępnych serwerów speedtestowych. Z kolei przy wysyłaniu danych w 5G osiągnęliśmy 160 Mb/s. To kilkukrotnie więcej niż w przypadku sieci LTE. Dla 4G wynik uznawany za bardzo dobry to ok. 20-50 Mb/s.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcielibyśmy pobrać film, który waży 5 GB, to przy dobrych parametrach LTE potrwa to ok. 2 minut. W 5G na docelowych częstotliwościach – ok. 30 sekund. Jest znacznie szybciej i bardziej komfortowo. Poza prędkością rośnie też pojemność sieci. Dzięki temu swobodniej skorzystamy z internetu nawet w bardzo zatłoczonych miejscach, jak stadiony podczas meczów czy koncerty. 5G to koniec „czekania na sieć”, gdy wysyłamy filmik z koncertu.

Przypomnę, żeby skorzystać z 5G trzeba mieć kartę SIM i telefon, które ją obsługują oraz ofertę Orange lub nju mobile, która obejmuje 5G. Jeśli do tej pory nie korzystaliście z 5G w technologii DSS być może konieczne będzie włączenie tej sieci ustawieniach trybu pracy sieci. W zależności od telefonu, przy zasięgu pojawić może się ikona 5G.

Mamy tu kogoś z Lublina? Jeśli będziecie korzystać z sieci 5G w czasie testów, dajcie znać jak wrażenia.

Udostępnij: Ruszają testy sieci 5G w Lublinie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Tomek 14:35 01-09-2023
  Extra! Stacje te podpięte są radioliniami czy światłowodami? Jest lista telefonów która działa z 5G SA (nie mam pewności czy jeżeli działa 5G NSA to czy zadziała też SA - ale to inne częstotliwości)?
  Odpowiedz
  • komentarz
   kjkn 12:47 04-09-2023
   Warto użyć strony https://cacombos.com/ Tam po wpisaniu modelu telefonu pojawią się pasma SA obsługiwane przez modem telefonu. Oczywiście obsługa przez hardware nie oznacza obsługi przez software, więc trzeba przynajmniej sprawdzać czy telefon będzie dostawał aktualizacje kiedy sieci 5G SA będą bardziej popularne na świecie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  impetiginisatio 19:35 01-09-2023
  mogliby Panstwo na czas testow wylaczyc userom zuzycie data - tak aby te testy w danym Cell ID nie zuzywaly dostepnego netu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  IeFHC233 00:22 02-09-2023
  Czy jest szansa że wschodnia część węglina południowego będzie miała zasięg? Nawet jeśli nie to i tak kupię 5g passa za 5 zł w Orange na kartę bo ma zasięg do mojej nowej szkoły
  Odpowiedz
  • komentarz
   Mike 10:02 04-09-2023
   @IeFHC233 Węglin Południowy ma ogromne problemy z zasięgiem Orange nawet w HSPA. Na ulicy Gęsiej i w okolicach w budynkach nie ma ma zasięgu LTE, na zewnątrz łapie tylko-tylko. Podobnie wygląda duża część Czubów na południu wąwozu Rury, stojąc na parkingu osiedlowym jest szansa na LTE gdy podniesie się telefon ponad głowę, po wejściu do samochodu można liczyć co najwyżej na HSPA, natomiast po wejściu do bloku na klatce schodowej jest zero (!) jakiegokolwiek zasięgu, nie ma nawet 2G, rozmowy są przerywane. W mieszkaniach w pobliżu okien można się spodziewać co najwyżej 3G, i gdyby nie WiFi Calling to w ogóle nie dałoby się tam korzystać z usług mobilnych Orange. Nie działają nawet przenośne terminale do płatności kartą u kurierów czy dostawców jedzenia, które pracują bodaj na GPRS.
   Odpowiedz
 • komentarz
  XMEN 22:33 02-09-2023
  W Indiach robia testy na 26GHz zdaje się. Kiedy u nas mmWave?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 11:04 04-09-2023
  Super, do Kielc już nie tak daleko 😜
  Odpowiedz
 • komentarz
  FTM 23:02 12-09-2023
  WIELKIE DZIĘKI za uruchomienie kodów USSD po LTE! Jesteście wielcy :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Jk 09:49 19-09-2023
   Na jakim telefonie działają kody ussd po lte w Orange?
   Odpowiedz
 • komentarz
  seba 19:09 28-09-2023
  Dziś testowałem i powiem szczerze - jestem w szoku,,, DL 773, UL 136... i to jest w końcu 5G.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Seba 21:25 28-09-2023
  Dziś testowałem, super prawdziwe 5g 723DL i 123UL. Oby tak już na stałe..
  Odpowiedz
 • komentarz
  Malech 21:13 29-09-2023
  https://www.youtube.com/watch?v=8_NPWW_d-JQ
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej