;

Oferta

Wymiana Liveboxa za darmo – mode on (2)

Wojtek Jabczyński

28 lutego 2018

Wymiana Liveboxa za darmo – mode on
2

Pamiętam emocje jakie towarzyszyły nam, kiedy wprowadzaliśmy do oferty pierwszego – „książkowego” Liveboxa tp.  Szybki modem-router WiFi o zupełnie nowych możliwościach i funkcjonalnościach. Możliwość łatwego stworzenia domowej sieci – platformy multimedialnej, współdzielenie zasobów, możliwość rozmów VoIP, współpracy z telewizją cyfrową i wiele innych funkcji, a wszystko do stosunkowo łatwego, samodzielnego montażu, wg instrukcji na CD. Jak na tamte czasy, to było na prawdę coś.

Jakkolwiek śmiesznie to teraz brzmi, mimo że bywały z nim problemy, wtedy była to innowacja… Ale cóż, czas leci. Od pojawienia się pierwszego liveboxa minęło już 13 lat.

Livebox 1.0

Pora na zmiany

Może to zaskakujące, ale Liveboxy 1.0  i ich późniejsza wersja 1.1 nadal są w użyciu. Jeden z klientów (wg mojej wiedzy – aktualny rekordzista), podłączył swojego Liveboxa w 2007 roku i korzysta z niego do teraz. Mam jednak nadzieję, że mimo to, skorzysta z oferty jaką przygotowaliśmy dla wszystkich użytkowników tych, co by nie powiedzieć, nieco wiekowych już urządzeń.

Właśnie ruszamy z akcja ich wymiany na nowszy, bezpieczniejszy i po prostu lepszy… Livebox 2.0.

Livebox 2.0

Wszyscy użytkownicy starego modelu, dostaną niebawem list z zaproszeniem do bezpłatnej wymiany, którą chcemy przeprowadzić w sposób jak najbardziej wygodny dla klientów. Po prostu, w ślad za listem – najpóżniej w ciągu 5 dni po jego nadaniu, wyślemy im do domu nowego Liveboxa 2.0. Nie trzeba niczego zamawiać i za nic płacić. Jedno, o co chcemy poprosić to, by po otrzymaniu przesyłki, w jakimś niedługim czasie wymienić router na nowy. Stary można przy okazji zwrócić w najbliższym salonie Orange. Również w najbliższym salonie można będzie dokonać wymiany starego Liveboxa na nowego, nawet jeśli z jakiegoś powodu list z wiadomością o wymianie nie trafił do użytkownika. Stare urządzenia oddane w salonach zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu, tak by nie zaśmiecały środowiska naturalnego.

Livebox 1.0 i 2.0 – różnice

Czy warto wymienić Liveboxa na nowego? To właściwie pytanie retoryczne. Najważniejsze korzyści z zamiany obrazuje poniższa infografika.

Ujmując to w kilku słowach, zyskuje się przede wszystkim szybszą transmisje WiFi, większe bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu szyfrowania WPA2, możliwość podłączenia dysków, drukarek i innych urządzeń USB, a także możliwość wygodnego zarządzania urządzeniem z telefonu czy tabletu, za pomocą aplikacji Mój Livebox. To jednak nie wszystko. Więcej szczegółów na ten temat i dokładniejsze porównanie obu Liveboxów można znaleźć na stronie, którą przygotowaliśmy w związku z wymianą – www.orange.pl/migracja

Jak zawsze na zakończenie dodam coś o formalnościach. Tym razem mam z tym jednak pewien problem. Otóż… Właściwie żadnych formalności nie ma. Wymiana Liveboxa na nowszy model w żaden sposób nie zmienia warunków umowy na mocy której, klienci korzystali z urządzenia dotąd. Słowem – wystarczy zarezerwować sobie pół godziny na wymianę urządzenia i cieszyć się jego nowymi możliwościami.

 

 

Udostępnij: Wymiana Liveboxa za darmo – mode on
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:36 28-02-2018
  To ów klient powinien dostać złotą wersję Liveboxa. Ja za to jestem w tej samej taryfie OPOP od 16 lat ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   Nyczjam 11:08 28-04-2021
   Ten Livebox 2.0 to jest z roku 2011!!! To też staroć!!!
   Odpowiedz

;

Oferta

Orange Światłowód w nowym budownictwie? Szybko i przyjemnie ;-) (50)

Piotr Domański

27 lutego 2018

Orange Światłowód w nowym budownictwie? Szybko i przyjemnie ;-)
50

Drugi raz w moim życiu wszedłem w posiadanie Orange Światłowodu. Przy okazji mocno się zdziwiłem: w budynkach postawionych po 2016 podłączenie światłowodu, to „bułka z masłem”! Najwięcej czasu zajęły nam pogaduszki z technikiem o naszej ofercie. Z góry przepraszam za otoczenie FunBoxa 3.0 –  mieszkanie jeszcze się wykańcza 😉

W najnowszych budynkach standardem jest doprowadzenie światłowodu do mieszkania i montaż w nim – jeszcze na etapie wykończenia lokalu –  gniazdka światłowodowego.  Sam o tym nie wiedziałem. Całość na zdjęciu poniżej. Sam światłowód jest na nim nieco różowawy – nasz monter podłączył do niego laser, który pozwala między innymi określić, czy kabel światłowodowy nie jest uszkodzony.

Skrzynka w gniazdku światłowodowym

Czerwony laser wskaże drogę do światłowodu

Ten sam laser pozwala sprawdzić, gdzie szukać drugiego końca światłowodu zainstalowanego w naszym mieszkaniu. W tym przypadku był on świetnie widoczny w pomieszczeniu technicznym w piwnicy budynku. Tutaj także eleganckie i zabezpieczone szafy nie przywodziły na myśl pomieszczeń, które widziałem do tej pory.

Znajdująca się w piwnicy skrzynka, pozwalająca na podłączanie światłowodów

Kolejnym elementem pracy było podłączenie światłowodu biegnącego do naszego mieszkania z tym, który pędzi dalej, do naszej sieci światłowodowej. To zadanie także nie było trudne, bo technik mógł skorzystać z całego pęku wcześniej przygotowanych kabelków.

Proces instalacji Orange światłowodu - urządzenie już podłączone go gniazdka, trwa proces włączania usług.

Po połączeniu światłowodów ze sobą (spawania nie było, ale jeżeli ktoś chce zobaczyć jak to wygląda niech wejdzie tutaj) wystarczyło podłączyć modem do prądu i włożyć weń końcówkę światłowodu. Chwila oczekiwania na aktywacje i już wszystkie lampki zaświeciły się na zielono. Po kilku miesiącach korzystania z Orange Free na kartę bardzo się cieszę, że znowu mam „światełko”. Nie żeby narzekał na naszego prepaida – ale sami rozumiecie… nielimitowane łącze i taki transfer oraz ping nie ma sobie równych 😉

Jak ten światłowód śmiiiiga…!

Speedtest wykonany na WiFi z FunBox 3.0.

Wybrałem wersję „do 100 Mb/s” i zapewniam Was – upload także był powyżej normy. Sprawdziłem to na kilku urządzeniach. Bardzo mnie ucieszył podział na dwie sieci – 5 GHz i 2,4 GHz, co w zatłoczonym budynku jest bardzo przydatne.

Od razu skorzystałem też z aplikacji Mój FunBox i zmieniłem nazwę mojego WiFi na nieco bardziej przyjazną dla oka.

Aplikacja Mój Funbox służy do konfiguracji domowego WiFi.

Domyślam się, że montaż światłowodu u Domańskiego to żaden news i nie wchodzicie na bloga, by obejrzeć kilka zdjęć z modemem, kablami i moją podłogą oraz ścianą w rolach głównych. Ba, nawet to, że mam Orange Love jakoś specjalnie Was nie rusza (mnie rusza, bo płacę mniej 😉 ).

Dlatego dla wszystkich tych, którzy dobrnęli aż tutaj – nagroda.

Jakie miasta podłączyliśmy niedawno do światłowodu?

Oto miasta, gdzie ruszyliśmy ze światłowodem pod koniec grudnia ubiegłego roku. Nie przypominam sobie, by te nazwy gdzieś padały, więc czytacie je jako pierwsi: Bochnia, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Grudziądz, Gryfice, Lębork, Lubań, Marki, Myszków, Nowy Targ, Nysa, Ostrowiec Świętokrzyski, Puławy, Sopot, Tomaszów Mazowiecki.

Do tego dochodzi kilka miejscowości, do których światłowód zawitał już po Nowym Roku: Ełk, Iława, Jastrzębie-Zdrój, Lubliniec, Mikołów, Szczytno, Żywiec.

Na razie w zasięgu jest tam jedynie kilka, czasem kilkanaście budynków, a gdy tylko mrozy osłabną – znacząco przyśpieszymy. Niestety tym razem pogoda mocno nas tam przytrzymała.

 

Udostępnij: Orange Światłowód w nowym budownictwie? Szybko i przyjemnie ;-)
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  MAURYCY 21:13 27-02-2018
  Ale modemu chyba nie wsadzisz do tej skrzynki? ;-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 22:59 27-02-2018
   W teorii by wszedł, ale drzwiczki są metalowe, więc szybkość WiFi by spadła i przydałby się Extender. Plan jest inny - mała dziurka w górnej części drzwiczek i wieszamy modem nad nimi. Zobaczymy, powinno się udać.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 21:42 27-02-2018
  Jastrzębie-Zdrój to u mnie, Piotrek możesz sprawdzić co obejmie ??
  Odpowiedz
  • komentarz
   Max 14:27 28-02-2018
   Przecież możesz sprawdzić sam https://www.orange.pl/view/mapazasiegu
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 13:55 01-03-2018
    Informacje są o już działających, a nie o planach jakie ulice.
    Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 12:02 01-03-2018
   Chyba nie miałeś czasu, a więc posłałem maila dlatego tylko przekaż go dalej. Trafiłem na bardzo profesjonalnego konsultanta (Panią :))
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 19:36 10-03-2018
    Pani prawdę powiedziała, mail wysłany dalej ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  j 23:46 27-02-2018
  "Po kilku miesiącach korzystania z Orange Free na kartę bardzo się cieszę, że znowu mam „światełko”. " W sensie, że czekałeś kilka miesięcy aż przyjedzie technik? ;) "Wybrałem wersję „do 100 Mb/s” i zapewniam Was – download także był powyżej normy. " Chyba chodziło o upload? ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:11 28-02-2018
   Nie, to oznacza, że wczczesniej przez kilka miesięcy mieszkałem w miejscu, gdzie żadnego stałego łącza nie było. Dlatego wybrałem OFnK. I oczywiście chodziło o upload. Ten był na poziomie ponad 11 Mb/s. Poprawione ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    manyaky 04:05 01-03-2018
    Mmmm... skoro PR polega na tej ofercie, to znaczy, że szybko jej chyba nie ukrócą. Dobre wieści. :D
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 14:03 01-03-2018
     @manyaky, nie analizowałem tego tak dogłębnie ;-) Po prostu potrzebowałem dużych paczek danych, w miarę szybko i na czas krótszy niż umowa. Po prostu miało być to rozwiązanie przejściowe. Dlatego wziąłem prepaid. Pewnie gdybym się dłużej zastanowił wziąłbym pewnie pod uwagę także nju.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Kem 03:26 28-02-2018
  Można wiedzieć na jakim terenie w Tomaszowie Mazowieckim będzie dostępny ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 19:39 10-03-2018
   Już kilkanaście budynków przy ulicach: Dzieci Polskich, Granicznej, Kwiatów Polskich, Polnej i Św. Antoniego podłączyliśmy. Koleje będą budynki SM Przodownik, Tomaszowskiego TBS oraz inne budynki wielorodzinne.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Max 03:27 28-02-2018
  Dajcie w swoich routerach obsługę 40mhz dla wifi 2,4ghz i 80mhz dla 5ghz , to dużo przyspieszy wifi.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:44 28-02-2018
   FunBox 3.0 w paśmie 5 GHz korzysta z kanałów o szerokości 80 MHz. Jeżeli Twoje urządzenia obsługują taką szerokość to możliwe jest uzyskanie maksymalnej możliwej prędkości po Wi-Fi. W innym przypadku możliwe są szerokości 20 lub 40 MHz. Co więcej, mamy spory zapas prędkości ponad wartość 600 Mb/s, którą oferujemy komercyjnie. Więc... w sumie mamy już to o czym piszesz ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Nick 08:15 28-02-2018
  Obecnie w czasach powszechnych chmur ważniejszy jest UPLOAD.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:57 28-02-2018
   Dla kogo ważniejszy, dla tego ważniejszy ;-) Choć przyznaję, że stabilne 10 Mb/s jest przydatne ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Sebastian 08:46 28-02-2018
  Ja 1,5 roku temu wybrałem opcję do 300 Mbit/s ze względu na wyższy upload i jestem bardzo zadowolony. Po kablu ok 315 Mbit/s,a poprzez WiFi przez ścianę w drugim pokoju mam prędkość ok 120-130 Mbit/s. Osobiście polecam.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:25 28-02-2018
   Gdyby było za mało pokombinuj zawsze możesz pokombinować z Extenderem lub przełączeniem na 5 GHz. Swoją drogą sam natrafiłem tutaj na barierę - okazało się, że mój nieco już leciwy prywatny telefon obsługuje tylko WiFi 2,4 GHz ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  msj_js 08:53 28-02-2018
  No właśnie ta zima , w Wołominie też Was mocno zatrzymała Mam nadzieję że w marcu ostro zaczniecie , ulica Lipińska 128, 130 , 65 ,106, 108, 110 120 …….obiecujecie od maja 2017 , potem był lipiec, następnie grudzień , teraz 31 marca 2018 mogę się założyć że i tego terminu nie dotrzymacie
  Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 11:02 28-02-2018
  Pomyślcie o modyfikacji pakietu Internet Elastyczny , bo w RBM dają 50 GB za 30 zł . A Orange 30 GB za 30 zł .
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 11:06 28-02-2018
  Kiedy Grajewo, woj. podlaskie?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 19:41 10-03-2018
   W tym momencie trudno jeszcze powiedzieć. Ale nie wykluczamy, że się tam pojawimy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  ZbyszekZ 14:46 28-02-2018
  Szkoda, że u mnie na wsi (~10km od centrum Warszawy) z powodu mrozu instalacja zamówiona pod koniec stycznia, a która miała być wczoraj, została przełożona na koniec marca. Terminy jak w państwowej służbie zdrowia. Nie da się czegoś z tym zrobić? Np. skoro pogoda nie pozwala to nie wstawiać na koniec kolejki a na początek?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 16:33 28-02-2018
   Przy -15 stopniach ziemia zamarza i stają wszystkie budowy, nie tylko nasze inwestycje. Inwestujemy gdzie się da i jak się da. Podłączamy w ciągu kwartału kilkaset domów i mieszkań. Większość z tego realizujemy z naszych własnych pieniędzy. Zależy nam, by działać jak najszybciej, ale niestety na pewne rzeczy nie mamy wpływu.
   Odpowiedz
   • komentarz
    ZbyszekZ 17:43 28-02-2018
    Problemy pogodowe to ja jak najbardziej rozumiem, ale monopolistycznego podejścia do klienta nie akceptuję (zapewne gdybym mógł skorzystać z konkurencji nie byłoby takiego problemu z terminem).
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 20:04 28-02-2018
     Nie jesteśmy monopolistą. Po prostu jako jedynemu operatorowi w Polsce chce nam się zainwestować tak olbrzymie środki w tak krótkim czasie w zapewnienie Polakom dostępu do szybkiego internetu. Przejrzyj proszę wydatki inwestycyjne pozostałych operatorów i wskaż mi innego, który prowadzi tak szerokozakrojony i intensywny program inwestycyjny. I nie miej proszę do nas pretensji, że inni nie chcą zainwestować w Twojej okolicy.
     Odpowiedz
   • komentarz
    Buka 08:50 01-03-2018
    A jak tam Łomianki w tych planach się mają? Wykonawca wyłoniony, czy coś w tym roku się ruszy
    Odpowiedz
 • komentarz
  Dominik 18:35 28-02-2018
  Widzę ze już podłączacie światłowód na woj. Warmińsko-Mazurskie miasta takie jak Ełk, Kętrzyn, Giżycko itp. Kiedy będziecie mogli podłączać w Mrągowie i okolice np. Piecki? p.s. zrób porządek z kablami w skrytce bo razi mi oczami (taki burdel). Możesz podłączyć drugi konkretny router wifi np. Ubiquiti UniFi i ustawić na mniejszą siłe sygnału do 8dB (te urządzenie jest dużo wydajniejsze bo ma Urządzenie pracuje w standardzie 802.11ac zapewniając przepustowość 867Mbps w paśmie 5GHz oraz do 450Mbps w paśmie 2.4GHz.) to powinno starczyć zasięgu wifi w całym mieszkaniu.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:08 28-02-2018
   @Dominik, rozumiem, że Twoje poczucie estetyki może być urażone, ale uwierz, że moim głównym problemem jest obecnie brak porządnej lodówki (korzystam z turystycznej) i szafy, a nie bałagan w kablach ;-) Na niego też przyjdzie właściwy czas.
   Odpowiedz
 • komentarz
  premax 20:45 28-02-2018
  Kiedy Warszawa - i to nie peryferia, ale w granicach dawnej gminy centrum??
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 21:13 28-02-2018
   Cały czas, sukcesywnie. Jednak Warszawa to bardzo duże miasto, więc nie wszędzie możemy dotrzeć od razu. Czasem także pomaga interwencja w spółdzielni/wspólnocie mieszkaniowej, która także może przyspieszyć nieco proces.
   Odpowiedz
 • komentarz
  BORAX 07:03 01-03-2018
  Piotr, a nie można było wziąć ONT i Funbox 2.0 ? ;) Tutaj właśnie wychodzi bezsens jednego urządzenia w oficjalnej ofercie. ONT byś zamknął elegancko w szafce, skrętką wyprowadził sobie sygnał w okolice telewizora, pokoju - gdzie chcesz :) Gorzej jak będziesz chciał podłączyć komputer, serwer, konsolę po kablu. Będziesz wtedy robił coraz to większe dziury w ścianie od skrzynki do Funboxa.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:51 01-03-2018
   Nie będę chciał - mam WiFi ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  .aj 16:30 01-03-2018
  Ech. Moze daloby sie zrobic jakas strone gdzie mozna by sie "zapisywac" na to Wasze swiatelko ? W kazdej miejscowosci szumnie oglaszanej docieracie tylko do wybranych budynkow. Zakladam, patrzac na Warszawe, ze docieracie wszedzie tam gdzie jest juz UPC czy tez Netia, a tam gdzie ich nie ma to tak juz sredniawo. A mowiac konretnie: Warszawa, ul. Jasiniec. 11 lat temu byliscie jedyni ktorzy wydali monety na przekopanie osiedla dla ponad setki domkow. Co po polozeniu infrastruktury sie zadzialo? Brak mozliwosci technicznych (sic!) dla Neostrady. Netia na Waszych kablach przyjela zgloszenie, wiec przez pare lat lecialem przez Netie. Pozniej w koncu sie dalo zamowic Neostrade, wiec zamienilem Netie na Orange. Ale co z tego, jak od samego poczatku max to 10 mbitow. Wiec od tego roku koniec z Neo, zostalo tylko samo LTE ktorego predkosc zmienia sie jak humor niejednej kobiety w czasie menstruacji. Ja chce swiatelka!!!
  Odpowiedz
  • komentarz
   BORAX 18:28 01-03-2018
   Tu zgłosisz zapotrzebowanie https://oferty.orange.pl/internet/?_ga=2.104084288.1175769869.1518894274-949701746.1513377506
   Odpowiedz
 • komentarz
  ffeegg 23:26 01-03-2018
  z ta przyjemnoscia to nie tak do konca jest. dlaczego? dlatego ze wiekszosc deweloperow konczy "światlo" zaraz za drzwiami w przedpokoju. wiec musisz ustawic w tym miejscu funboxa 3.0 a w wielu przypadkach to nie jest na reke klientowi. wiadomo dlaczego. rozwiazaniem jest ont ale za to dostaje sie funboxa 2.0 albo zespawanie swiatlowodu i ciagniecie do innego pomieszczenia. za to zgodze sie ze szybko sie montuje w takich lokalizacjach ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Adam Janik 10:10 04-03-2018
  Witam, jakies informacje na temat przetargow odnosnie swiatlowodow w miejscowości Żnin (kujawsko pomorskie) oraz sąsiadujących miejscowości tj Janowiec Wielkopolski. Jakies rozmowy moze byly, chetni na polozenie swiatlowodu ?pozdrawiam
  Odpowiedz
 • komentarz
  Witold 09:57 21-03-2018
  Czy można spodziewać się aby jakkolwiek poprawić infrastrukturę w miejscowości Pisz (woj. warmińsko - mazurskie)? Od 2010 roku ciągle korzystamy z internetu do 20mb (faktycznie jest ok. 70% tego). Czy światłowód jest gdzieś w świadomości włodarzy Orange dla tegoż miasta? Nawet VDSL nie ma na moim adresie :(
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wojtek 14:14 22-03-2018
  Szkoda, że światłowód zarezerwowany jest tylko dla budownictwa wielorodzinnego. We Wrocławiu bida – trzeba siedzieć na neostradzie 30/6. Żeby mieć światłowód trzeba przeprowadzić się do bloku. XXI wiek zawita do nas może w XXII wieku. Na osiedlu kilkuset domów jednorodzinnych tylko 1 dom – przychodnia ma łącze światłowodowe, ale oni chyba bezpośrednio przy skrzynce są. Po drugiej stronie ulicy, gdzie rosną budynki
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:21 22-03-2018
   Nie jest, zresztą mam w planach nagranie wideo by pokazać jak podłączamy domki jednorodzinne.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Wojtek 14:25 22-03-2018
    Założę się o 2 tys. zł, że nie podłączycie mi światłowodu w ciągu 6 miesięcy.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Inspektor nadzoru ftth Łomża 11:31 16-05-2018
  Piotrze, o Łomży zapomniałeś napisać :) wszedł światłowód pod koniec ubiegłego roku. Większość bloków jest już podpięta. A ja z utęsknieniem czekam na FTTH na domkach :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  blablabla 05:40 19-05-2018
  Pitu pitu. Szkoda, że w Koszalinie 3/4 miasta opanowane przez Orange, a 1/4 ma tylko wybór pomiędzy miedzią, a światłowodem z TKK Max, czyli praktycznie żaden wybór. Czy dowiem się w końcu, kiedy Państwo poradzą sobie z KSM Przylesie?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:15 19-05-2018
   Do tańca trzeba dwojga, jak mawia stare polskie przysłowie ;-) A żeby ten drugi chciał tańczyć czasem ktoś inny musi go przekonać. Zakładam, że skrót KSM oznacza Koszalińską Spółdzielnię Mieszkaniową, która ma spółdzielców, mających prawo głosu.
   Odpowiedz
 • komentarz
  andgal66 09:18 16-07-2018
  Ełk, Giżycko, Szczytno już ma, a kiedy w Piszu ???...
  Odpowiedz
 • komentarz
  Julita 12:22 29-11-2018
  Piotr a co ze Stargardem? Czy w nowej inwestycji Modehpolo "osiedle Centrum" Orange wejdzie z ofertą światłowodu? Takie plany podobno były. Wolę się dowiedzieć u źródła. Z góry dzięki za info. Pozdrawiam
  Odpowiedz
 • komentarz
  Fox 11:53 19-03-2019
  Niestety też czekam aż światłowód zawita w Mrągowie :(.
  Odpowiedz
 • komentarz
  asdfg 18:29 23-02-2020
  Ksm przylesie światlowód https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/prezes_ksm_przylesie_koszalin_chcemy_swiatlowodu_mieszkancy_ksm_przylesie_koszalin/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 12:14 25-02-2020
   Dziękuję, przesłałem do osób zajmujących się planowaniem.
   Odpowiedz

;

Sieć

Koniec pewnej epoki w polskim internecie (19)

Piotr Domański

26 lutego 2018

Koniec pewnej epoki w polskim internecie
19

„Dawno, dawno temu, za górami i lasami, w krainie Polan można było napotkać wyłącznie łącza wdzwaniane i prędkości liczone w kb/s. W czasach tych strony internetowe były lekkie niczym piórka, a grafiki było w nich jak na lekarstwo…” Gdyby bohater naszego tekstu  był dzielnym rycerzem z bajki, tak mogłaby się zacząć jego historia. Ale że nazywa się proxy w3cache.tpnet.pl i jest serwerem, będę musiał powściągnąć swoje bajkopisarskie zapędy. Jego historia nie zaczęła się „Dawno, dawno temu” lecz w latach 90-tych.

Z historii polskiego internetu

Miał za zadanie zadbać by zasoby ówczesnego internetu nie zapchały cieniutkich łaczy, z których korzystali nasi krajowi pionierzy. Chodziło przede wszystkim o „dial-up”, czyli łącza telefoniczne. Mimo, że o treściach wideo (o 4K i VR nie wspominając) jeszcze wtedy raczej nikt nie marzył, wiele z tych łączy nie wyrabiało nawet z ówczesnymi stronami opartymi na tekście. Co ważne, nie wyrabiały także łącza sieci szkieletowej i łącza międzynarodowe. Nie wiem czy wiecie, ale do 1996 roku Polska łączyła się ze światem łączem o przepustowości 2 Mb/s. Dobrze przeczytaliście – 2 Megabity na sekundę. W marcu 1998 roku odpalono 8 Mb/s, łączące nas ze Stanami Zjednoczonymi. Pod koniec 1998 roku było to już 16 Mb/s. Zresztą permanentnie zapchane. Pod koniec roku 1998 ruch był tak duży, że modemy nie były w stanie obsłużyć dużej ilości wywołań – w godzinach szczytu, między 22:00 a 24:00 zaledwie 5% wywołań było skutecznych.

Zadaniem serwera proxy było dodatkowe skompresowanie treści, a także przetrzymywanie tych najbardziej popularnych w pamięci.

Jednak minęły lata, a prędkość internetu stale rosła – pojawiła się coraz szybsza Neostrada, później świadczona także dzięki ADSL, a w końcu światłowód. Również łącza, którymi łączyliśmy się ze światem zaczynały być liczone najpierw w Gb/s (pierwsze w 2002 roku), później w dziesiątkach, a w końcu w setkach GB. Transfer w naszej sieci szkieletowej liczony jest już w Tb/s, a dzięki systemowi cPOP ponad połowa treści internetowych jest dostępne z najbliższych Wam miast wojewódzkich.

Serwer w3cache.tpnet.pl coraz bardziej samotny

Chociaż strony zaczęły być coraz bogatsze w treść i formę, pojawiły się serwisy wideo i streaming, to gwałtowne zwiększenie szybkości internetu kompensowało natłok treści  z nawiązką. A serwer proxy w3cache.tpnet.pl był coraz bardziej samotny. Obecnie liczba klientów, którzy z niego korzystają jest liczona w promilach, a dokładniej – w promilu. W przypadku usług świadczonych po miedzi jest to 1,6 promila, w przypadku świadczonych po światłowodzie 1,4 promila.

Dlatego podjęliśmy decyzję by powiedzieć  mu „żegnaj”. Pierwsza część pożegnania będzie trwała trzy miesiące. Tym naszym klientom, którzy jeszcze z nich korzystają zwrócimy uwagę, że bez problemu obejdą się bez tego.  Przy próbie skorzystania z serwera trafią na stronę z informacją o planowanym wyłączeniu i prośbą o usunięcie tego adresu z konfiguracji przeglądarki internetowej. Później serwery zostaną wyłączone.

Przyznaję – troszkę na wspomnienie tych  zamierzchłych  czasów zakręciła mi się łezka w oku.

P.S Na blogu czeka Was więcej tekstów dotyczących zamierzchłych czasów polskiej telekomunikacji. Bądźcie czujni!

Udostępnij: Koniec pewnej epoki w polskim internecie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Piotrekk85 19:25 26-02-2018
  Komunikat przydałby się od razu po wyłączeniu. Bo są sytuacje jak tutaj https://nasz.orange.pl/t5/forums/v3_1/forumtopicpage/board-id/Modemy_routery_i_inne/page/1/thread-id/6116
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:04 26-02-2018
   Wszystko w swoim czasie ;-) Osoby, które nadal korzystają z serwera zaczną wkrótce otrzymywać stosowną informacje.
   Odpowiedz
 • komentarz
  robert 10:00 27-02-2018
  Kiedyś to się z wypiekami łączyło ze światem, zaciskało kciuki aby wysłać i odebrać pocztę z załącznikiem, o otwieraniu popularnych serwisów nie wspominając... aż wstyd się przyznawać, że człowiek pochodzi z epoki kamienia ;-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 10:10 27-02-2018
  A kiedy jakiś wpis o zmianach konfiguracyjnych sieci w 900MHz. Pojawiają lokalizację z 11-13 kanałami GSM. Przecież to nie jest tajemnica sieci :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:21 27-02-2018
   Jeżeli tylko będziemy mieli o czym powiedzieć, na pewno to zrobimy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Dominik 11:12 27-02-2018
  Zanim wyłączacie serwera proxy, przydałoby jakieś zdjęcie jak wygląda serwer i demontażu serweru proxy, jaki model używaliście itp. Zróbcie jakiś ciekawy reportaż. Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 13:51 27-02-2018
   Wygląda jak szafa ;-) To nie centrala Strowger, gdzie jest masa szczegółów, szczególików i drobiazgów.
   Odpowiedz
   • komentarz
    robert 14:54 27-02-2018
    To może znajdzie swoje zastosowanie jako szafa, gdzieś w pokoju prezesa ;-)
    Odpowiedz
   • komentarz
    foxy 22:04 27-02-2018
    Mimo wszystko, fajnie było by zobaczyć przez co szło dużo ruchu kilkanaście lat temu, liczę że jednak zrobicie jakiś film lub zdjęcia z opisem sprzętu, ponieważ podejrzewam że to już nie jest tajemnica ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 15:55 27-02-2018
  Pamiętam swój pierwszy wdzwaniany internet od TPSA ;) Później kupiony "szerokopasmowy" 1 Mb/s, a w trakcie trwania umowy zwiększony do 2 Mb/s WOW!!! Ale była radocha :D
  Odpowiedz
 • komentarz
  manyaky 19:40 27-02-2018
  Tęsknić nie będziemy. A wpis super.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 00:21 28-02-2018
  Stara poczciwa Neostrada :) ale co było to już było, czas na nowe ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Juzew 10:20 28-02-2018
   Jaka Neostrada... Dostęp wdzwaniany 0202122. O Neostradzie nikomu się wtedy nawet nie śniło.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Gissele 02:49 01-03-2018
  Czekamy w ofertach na kartę na MMSy zawarte w pakietach SMSowych. Nie chcemy płacić tak dużo za mmsy w orange na kartę!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 09:16 01-03-2018
  Wasz światłowód jest droższy niż ten sam z UPC. Dodatkowo w UPC mam więcej kanałów w HD. Parametry łącza podobne. Więc po co przepłacać?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:52 01-03-2018
   Droższy powiadasz? 120 Mb/s w UPC, porównywalny do naszego 100 Mb/s (bo prędkość u nas to de facto około 110) kosztuje 59 zł. U nas – 39 zł przez pierwsze 12 miesięcy, później 69 zł. Teraz pakiet. W Orange Love dostajesz za 99 zł 100 Mb/s, 103 kanały telewizyjne i jeden numer komórkowy, a do tego telefon stacjonarny. W UPC za porównywalny pakiet – 107 kanałów, 120 Mb/s, ale bez telefonu stacjonarnego i komórkowego wychodzi 49,50 przez pierwsze 3 miesiące, później 99 zł. HBO i Canal+ w tej samej cenie. Multiroom też. Faktycznie u nas jest o kilka kanałów w HD mniej, z drugiej strony – ile w UPC jest treści w 4K? U nas robi się ich coraz więcej, tam w planach jest rok 2019. Nie zapominaj o takich „szczegółach” jak Netflix w 4K z dekodera, Eleven Sports 1 w 4K, aplikacji do zarządzania domowym WiFi. Zostawiając dywagacje nad dodatkowymi elementami oferty na boku - za podstawowe pakiety wychodzi z tego co szybko policzyłem 6 złotych różnicy miesięcznie. Nawet za 3 razy tyle nie znajdziesz no-limitu i dużego pakietu GB na komórkę nie uświadczysz. O telefonie stacjonarnym nie wspomnę.
   Odpowiedz
 • komentarz
  tata 23:39 01-03-2018
  "Jednak minęły lata, a prędkość internetu stale rosła – pojawiła się coraz szybsza Neostrada, później świadczona także dzięki ADSL, a w końcu światłowód." - PROTESTUJĘ!!! Między modemami (ze łzą w oku wspominam swojego US Robotics Sportster Voice 56k - w owym czasie to była rakieta ;)) a Neostradą było jeszcze SDI - Szybki Dostęp do Internetu! Doskonale pamiętam pisma do kierownika marketingu obszaru/oddziału TP (on zajmował się wskazywaniem lokalizacji, w których będzie świadczona usługa) z prośbami o "dołożenie" w centralce (?) przy moim bloku odpowiedniego modułu. Niestety, prośby nie zostały spełnione i ostatecznie miejsce TP zajęła Netia. Ot, takie reminiscencje ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Konrad 10:11 08-10-2019
  Ja czekam na instalację od prawie 2 lat. Chociaż instalacja światłowodowa jest już na ulicy od kilku lat to procedura podłaćzenia światłowodu do budynku strasznie wolna. Blisko 2 lata trwało podpisywanie umów o powowolnie wejscia do budynku, gdzie umowa ta się w międzyczasie żmieniła więc podpisana została nowa. Wreście jak kilka mieisecy temyu wszedł technik aby zprojektować łacz w budynku, stwierdzajać że zajmie to maksymalnie miesiać aby wszystko działało. Mineły już 3 miesiaće i sprawa nadal leży. Chyba muszę wybrać innego operatora bo Orange coś nawala.
  Odpowiedz
 • komentarz
  szkoda 13:38 04-11-2021
  przez proxy można było obejść blokadę internetu we firmie :)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej