Oferta

Xiaomi Fan Festival – tańsze smartfony

Beata Giska Beata Giska
04 kwietnia 2025
Xiaomi Fan Festival – tańsze smartfony

Rozpoczęliśmy coroczną promocję Xiaomi. Tym razem akcja zniżkowa obejmuje 5 modeli popularnych telefonów. Możecie zaoszczędzić nawet 576 zł.

Teraz kupicie taniej:

  • Xiaomi Redmi 13C 5G,
  • Xiaomi Redmi Note 14
  • Xiaomi 14T 5G,
  • Xiaomi 14T Pro 5G
  • Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G,  

Oferta trwa do wyprzedania przecenionych modeli. Dotyczy urządzeń w ofercie abonamentowej dla nowych klientów i tych przedłużających umowy. Najwięcej zyskacie decydując się na Plan L. Ceny tych smartfonów są również bardzo atrakcyjne w opcji bez abonamentu. Szczegóły znajdziecie tutaj.


Innowacje

Ciechanów i Toruń – nowe miasta na rowerowej mapie Smart Bike

Daria Drabik Daria Drabik
04 kwietnia 2025
Ciechanów i Toruń – nowe miasta na rowerowej mapie Smart Bike

Innowacyjność, technologia i ekologia - to nowy rozdział w historii miejskich rowerów. Otwierają go Ciechanów i Toruń. Razem z naszym partnerem Roovee przygotowaliśmy kilka nowości. Dzięki nim wypożyczenie i korzystanie z jednośladów w mieście będzie jeszcze prostsze i wygodniejsze.

1 kwietnia w Ciechanowie wystartował nowy sezon miejskich rowerów. Miasto przywitało 80 jednośladów IV generacji, które można wypożyczać na 12 stacjach - w tym 4 wirtualnych, które nie wymagają infrastruktury, np. stojaków, ale są wyznaczone w aplikacji. Stacje znajdują się w kluczowych lokalizacjach miasta m.in. dworzec PKP, ratusz czy kąpielisko „Krubin”. Wirtualne stacje dodatkowo zwiększą wygodę użytkowników. Można je w prosty sposób tworzyć tam, gdzie są najbardziej potrzebne. 

Rowery wyposażyliśmy w kosze na kierownicy i oświetlenie. Dzięki temu świetnie sprawdzą się zarówno podczas codziennych przejazdów jak i weekendowych wycieczek. Mieszkańcy Ciechanowa mogą się też wybrać na wycieczkę z małymi dziećmi - na części rowerów znajdą zapewniające bezpieczeństwo młodego podróżnika foteliki.

Można je wypożyczyć za pomocą aplikacji, strony internetowej a nawet SMS-a. Jednoślady mają blokady Lock GPS, mini panele solarne zasilające system IoT i moduł obsługi NFC.

Toruń - w planach rowerowa majówka

W Toruniu, ze względu na procedury, start systemu nieco się opóźnił. Ale to już za nami i razem z naszym partnerem Roovee robimy wszystko, żeby mieszkańcy i turyści mogli pedałować już w długi weekend majowy.

Toruń postawił na innowacyjność w parze z troską o środowisko naturalne. Dlatego na ulicach miasta Kopernika pojawi się:

  • 360 używanych rowerów standardowych - dzięki kompleksowemu przygotowaniu technicznemu i dodatkowym funkcjom to nowa jakość i komfort podróży.
  • 20 nowych rowerów elektrycznych dostępnych w modelu najmu długoterminowego - idealne dla tych, którzy cenią sobie dodatkowe wsparcie podczas jazdy. 
  • 5 zmodyfikowanych rowerów elektrycznych cargo - to nowoczesne rozwiązanie dla przewożenia większych ładunków. 

A to wszystko na 70 stacjach (w poprzednim sezonie było 50), rozmieszczonych w strategicznych punktach miasta. Dodatkowo, dzięki systemowi premiowemu, mieszkańcy będą nagradzani za zwracanie rowerów w wyznaczonych lokalizacjach, by zachęcić do odpowiedzialnego korzystania z nich. Dbasz o porządek - zbierasz bonusy. System będzie też gotowy do współpracy z toruńską kartą miejską „JO”, aby korzystanie z rowerów było jeszcze prostsze.

Innowacyjność ma dwa kółka

Oba miasta stawiają na innowacyjność: ergonomiczne modele, GPS, aplikacja mobilna, płatności online, czy integracja z miejskimi systemami. To transport jutra, z którego można korzystać już dziś.  Smart Bike od Orange i Roovee to nie tylko technologia, ale również wygoda. Dzięki aplikacjom mobilnym, nowoczesnym rowerom i elastycznym opcjom wypożyczenia podróżowanie po miastach staje się nie tylko łatwiejsze, ale także przyjemniejsze.

Ciechanów pokazuje, jak dobrze zorganizowany system może ułatwiać życie mieszkańcom, a Toruń wprowadza rozwiązania, łączące ekologię i technologię. Rowery używane to nie tylko krok w stronę zrównoważonej mobilności, ale także przykład na to, jak dać drugie życie sprzętom, które wciąż mogą świetnie służyć.


Bezpieczeństwo

Ataki z podszyciem pod serwisy rządowe

Michał Rosiak Michał Rosiak
03 kwietnia 2025
Ataki z podszyciem pod serwisy rządowe

Polska to fantastyczny kraj jeśli chodzi o cyfryzację tzw. "Gova". Serio - uważam, że tego jak scyfryzowane są nasze serwisy rządowe mogłaby nam zazdrościć większość Europy. Popularność usług cyfrowych usiłują oczywiście wykorzystać oszuści.

Wraz z kolegami z CERT Orange Polska regularnie i nieprzerwanie obserwujemy kolejne kampanie phishingowe. Motyw rządowych usług cyfrowych pojawia się w nich dość regularnie, a w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dwoma wykorzystującymi go kampaniami.

Komornik Ci nie grozi

Tzn. nie wiem, nie jak tam u Was wszystkich z finansami, ale jeśli trafił do Ciebie SMS jak poniżej, to nie masz się czego obawiać:

Oszuści wykorzystują fakt, że do końca kwietnia, jeśli rozliczamy się indywidualnie a nie firmowo z fiskusem, musimy zapłacić należność z tytułu PIT za 2024 rok. Wystarczy spojrzeć na link w tej wiadomości, żeby widzieć grubą nić jaką szyte jest to oszustwo. Jestem jednak w stanie zrozumieć emocje podatnika, który zobaczy kilkusetzłotową kwotę, hasło "komornik", a na dodatek SMS trafi do niego z nadpisu WINDK_GOVPL. Można się zestresować, przestać jasno myśleć, kliknąć w link i... "wkręcić" się jeszcze bardziej.

Co dalej? Okazuje się, że przelewem ani Google Pay nie można zapłacić ze względu na "przerwę techniczną". Pozostaje BLIK lub karta płatnicza. W pierwszym przypadku stracimy przynajmniej tylko 372,89 zł. Jeśli podamy dane karty - oszuści wyczyszczą nam limity.

Dla firm też są fałszywe "serwisy rządowe"

Masz firmę, podatki płacisz co miesiąc, więc na Ciebie nic nie mają? Ależ oczywiście, że mają. Jak podpowiada ChatGPT:

Rządowy serwis eSprawozdania to platforma online umożliwiająca przesyłanie i przeglądanie sprawozdań finansowych w formie elektronicznej. Służy głównie firmom, jednostkom publicznym oraz biegłym rewidentom do składania obowiązkowych raportów finansowych zgodnie z polskimi przepisami.

Oszuści mają taki "prezent" w mailu.

W cytowanym powyżej przypadku już klient pocztowy zauważył, że coś jest nie tak, dodając przedrostek [SPAM] przed tytułem wiadomości. Dlaczego? Stawiam, że mogło chodzić o adres nadawcy. Fragment przywodzący na myśl serwisy rządowe to... nazwa nadawcy. W mailu ode mnie zobaczylibyście w tym miejscu 'Michał Rosiak'. Oszust liczy, że potencjalnej ofierze wystarczy zobaczyć link do Ministerstwa Finansów, by nie patrzyła dalej, bo tam jest już adres nie mający nic wspólnego z rzekomym nadawcą.

Po kliknięciu trafiamy na stronę udającą witrynę logowania do eSprawozdań:

Jeśli logowaliście się kiedykolwiek na serwisy rządowe, w życiu nie wpiszecie swoich poświadczeń w takie... coś. A to dlatego, że sposoby logowania się na strony w domenie gov[.]pl to: Profil Zaufany, aplikacja mObywatel, bankowość elektroniczna, eDowód. I tyle. Nic więcej.

Dlaczego w opisywanym przypadku celem złodziei były hasła do e-maila? Dostęp do służbowej poczty, nawet w niewielkiej firmie, to łakomy kąsek. Można go wykorzystać do ataku na kontrahenta firmy-ofiary i wysłania np. załącznika z trojanem Remcos. Można podejrzeć treść i formę wewnętrznych maili, a następnie przeprowadzić atak Business Email Compromise. To tylko dwa pomysły, ale możliwości jest więcej.

Nie dajcie się oszukać. Pamiętajcie jak wygląda logowanie na serwisy rządowe.

Scroll to Top