Odpowiedzialny biznes

Z Baronem i Tomsonem o hejcie

Bartłomiej Kuczyński Bartłomiej Kuczyński
21 marca 2019
Z Baronem i Tomsonem o hejcie

Opowiadałem kiedyś w internetowej telewizji o jednym z programów Fundacji Orange. W pierwszym komentarzu przeczytałem, że jestem… palantem na usługach Macrona, ch… pracującym dla satanistów z Francji. Wcale się tym nie przejąłem – było tak absurdalne, że spowodowało u mnie raczej wybuch śmiechu. Jestem szczęśliwym człowiekiem i takie rzeczy nie mogą mi zepsuć humoru.

Ale wiele osób naprawdę cierpi z powodu hejtu

Problem nie jest marginalny. Jak pokazywaliśmy ostatnio, 32,3% młodzieży osobiście doświadczyło agresji – większość także online. Nawet jeśli tylko część z nich przejmuje się przeczytanymi komentarzami, to już jest to bardzo duża liczba. Nie trzeba tłumaczyć, że dla młodzieży, która nie rozdziela już życia online i offline to realny problem, wpływający na samoocenę i stan psychiczny.

Uderzmy się w pierś – niewiele pomagamy

Większość młodych ludzi w trudnej sytuacji kieruje się do rówieśników. Tylko 1/3 chce rozmawiać o tym kimś z rodziców. Ale najbardziej niepokojące jest, że aż 38% młodych ludzi nie ma nikogo, do kogo mogliby pójść po pomoc w trudnej sytuacji. Oznacza to, że zostają sami, chociaż wsparcie drugiej osoby w wielu przypadkach zapewne rozwiązałoby problem.

Hejterzy to mniejszość

Jak pokazują badania, tylko jeden na dwudziestu młodych ludzi przyznaje się do hejtu, czy jego specyficznej odmiany, jaką jest mowa nienawiści. To niewielu. Czyli na jakość sieci, na poziom dyskusji i debaty duży wpływ ma grupa, która jest w mniejszości. Dlaczego w takim razie tak bardzo ich słychać? Z pewnością są głośni w sieci. Poza tym, obojętność wielu z nas to ciche przyzwolenie dla hejtu.

Skoro wiemy, że więcej jest tych, którzy nie chcą nienawiści w internecie lub nie mają jeszcze zdania na ten temat, to stąd zostaje już tylko jeden krok do naszej akcji:

#jestnaswiecej

Nas, którym zależy na dobrej sieci – tak samo, jak na dobrych relacjach offline. Aby to zamanifestować, możecie założyć jedną pomarańczową sznurówkę. My w Fundacji to zrobiliśmy (zobaczcie zdjęcie poniżej). Przyłączyli się do nas też Tomson i Baron, których znacie z Voice Kids lub z płyt ich zespołu Afromental.

–  My już przeszliśmy drogę z hejtem i potrafimy sobie z nim radzić. Ale młodzi ludzie nadal nie wiedzą, jak reagować na takie komentarze. Wcale nie jest najgroźniejszy ten, co najgłośniej szczeka – mówi Tomson. – Możemy tylko powiedzieć, żeby trzymać głowę wysoko, bo osób przeciwnych wszystkim chamskim komentarzom w sieci jest więcej – dodaje Baron.

Zobaczcie:

Co mogę zrobić?

Jeśli szukacie informacji o tym, jak poradzić sobie z hejtem gdy jest się świadkiem, ofiarą, a nawet hejtem – wejdźcie na www.jestnaswiecej.pl i przeczytajcie serię porad, które przygotowaliśmy wspólnie z partnerem kampanii – Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

A jeśli chcecie przekazać idę dalej? Jest kilka sposobów.

  1. Wstaw się za kimś w sieci. Stań w obronie słabszego. Możesz użyć hasztaga akcji: #jestnaswiecej.
  2. Aby pokazać solidarność z ofiarami i sprzeciw wobec hejtu, załóż jedną pomarańczową sznurówkę – symbol ruchu #jestnaswiecej.
  3. Jeśli chcesz, by jeszcze więcej osób zobaczyło Twoje zaangażowanie, umieść zdjęcie buta w sieciach społecznościowych.

[caption id="attachment_17745" align="aligncenter" width="700"] My w Fundacji już mamy pomarańczowe sznurówki :)[/caption]

 

Do dzieła! Jest nas więcej!

Organizator:

Partner:

Źródło danych: Raport EU Kids online 2018 Polska

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:21 21-03-2019

Super inicjatywa. Jak zmienię tylko zimówki na obuwie letnie to pomarańczową sznurówkę mam i ja 🙂

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 22:21 21-03-2019

Super inicjatywa. Jak zmienię tylko zimówki na obuwie letnie to pomarańczową sznurówkę mam i ja 🙂

Odpowiedz
Gosia
Gosia 10:51 28-04-2019

Popieram akcję. Choć nigdy nie pozbędziemy się hejterów, to na szczęście świadomość ludzi i tego co im wolno, a co jest karalne również w internecie, jest coraz to większa. Hejterzy już nie są anonimowi a każde ich groźby są karalne. Wydaje mi się, że to jest wpisane w nasze DNA, ludzka zawiść, która czasami z nas wypływa…

Odpowiedz
Gosia
Gosia 12:51 28-04-2019

Popieram akcję. Choć nigdy nie pozbędziemy się hejterów, to na szczęście świadomość ludzi i tego co im wolno, a co jest karalne również w internecie, jest coraz to większa. Hejterzy już nie są anonimowi a każde ich groźby są karalne. Wydaje mi się, że to jest wpisane w nasze DNA, ludzka zawiść, która czasami z nas wypływa…

Odpowiedz

Oferta

Giga za gole w nowej odsłonie – ruszają eliminacje do EURO 2020

Piotr Domański Piotr Domański
21 marca 2019
Giga za gole w nowej odsłonie – ruszają eliminacje do EURO 2020

Polska reprezentacja zagra dzisiaj z Austrią. To pierwszy mecz eliminacji do kolejnych mistrzostw Europy. Kibicujemy naszym i trzymamy za nich kciuki. Podtrzymując tradycję i w tych rozgrywkach rozdajemy GB za gole - każdy gol naszej reprezentacji  oznacza dla Was 1 GB, z który będzie ważny przez 3 dni od aktywacji. Z promocji mogą skorzystać klienci usług na kartę oraz na abonament.

To ile GB jest do zgarnięcia dowiecie się z naszego Facebooka, jak w przypadku wcześniejszych edycji akcji „Giga za gole”. Jednak w tej odsłonie hasło do aktywacji pakietu znajdziecie w aplikacji Mój Orange w sekcji Moje Okazje.  Wystarczy, że skopiujecie wygenerowane hasło i wyślecie pod numer 233, a pakiet będzie Wasz.

Właśnie dlatego zapowiadamy całą akcję nietypowo, bo przed meczem – jeżeli korzystacie z telefonów z systemem Android aplikację znajdziecie pod tym linkiem. Z kolei fani urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem powinni zajrzeć tutaj.

Kibicujmy wspólnie, aby jak najwięcej bramek przełożyło się na możliwie dużo GB dla Was, Szczegóły promocji w Regulaminie.

Komentarze


Oferta

[AKTUALIZACJA] Rozmowy i SMS-y bez limitu + 0,5 GB za free na pierwszy dzień wiosny

Marta Krajewska Marta Krajewska
20 marca 2019
[AKTUALIZACJA] Rozmowy i SMS-y bez limitu + 0,5 GB za free na pierwszy dzień wiosny

Z okazji pierwszego dnia wiosny mamy dla naszych klientów prepaid małą niespodziankę. Wiem, że lubicie naszą ofertę unlimited, czyli nielimitowane połączenia, SMSy i transfer danych. Teraz możecie włączyć ją na cały dzień, bez żadnych dodatkowych opłat. Promocja będzie obowiązywać pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca 2019 r.

Jak aktywować unlimited

To proste: otrzymacie od nas SMS z instrukcją, jak aktywować darmową, jednodniową wersję usługi unlimited.

Co otrzymacie w usłudze unlimited

Nielimitowane połączenia na numery komórkowe i stacjonarne, SMS-y oraz 0,5 GB danych. Z usługi możecie korzystać do końca następnego dnia, czyli 22 marca 2019 r, do godz. 23:59.

AKTUALIZACJA: Wydłużamy promocję. Jeśli włączycie usługę unlimited dzisiaj, tzn. 22 marca, będziecie mogli z niej skorzystać do jutra, do końca dnia (czyli do 23 marca, do godz. 23.59).

Promocyjne gigabajty będą wykorzystywane w pierwszej kolejności, a dopiero w następnej – płatne pakiety.

Regulamin promocji: „Rozmowy i SMS-y bez limitu + 0,5 GB w prezencie na Pierwszy Dzień Wiosny”

Mam nadzieję, że pogoda też nas miło zaskoczy i od jutra wszyscy poczujemy wiosnę :-)

Rozmowy i SMS-y bez limitu + 0,5 GB za free na pierwszy dzień wiosny"]

Komentarze

Scroll to Top