Bezpieczeństwo

Zadbaj o bezpieczeństwo domowej sieci!

Michał Rosiak Michał Rosiak
24 lipca 2014
Zadbaj o bezpieczeństwo domowej sieci!

„Aby dotrzeć do celu, prostą ścieżką nie pójdziemy” – mawiał pewien zielony osobnik mały wzrostem, ale niezwykle wielki duchem i przede wszystkim mocą, w pewnym kręgach znany jako mistrz Yoda. Wojtek ostatnio pisał tutajo powtarzających się atakach phishingowych nie tylko na Klientów usług Orange Polska. Niestety, coraz częściej okazuje się, że nawet jeśli nasze zachowanie w sieci wydaje się być odpowiedzialne, złe rzeczy potrafią dziać się bez naszej ingerencji. I tu teoretycznie robi się skomplikowanie, ale od tego jesteśmy my, by te trudne sprawy Wam ułatwiać :)

By jeszcze bardziej zminimalizować zagrożenia gorąco zachęcam Was do sprawdzenia, jak wygląda kwestia dostępu do Waszych domowych modemów. Oczywiście jeśli już dawno zmieniliście Wasze domyślne hasło, mogę tylko bić Wam brawo! Pozostawienie domyślnego loginu i hasła wiąże się bowiem z ryzykiem przejęcia kontroli nad urządzeniem na szereg różnych sposobów. Jeśli jednak nie wiecie o czym piszę – koniecznie musicie przeczytać ten tekst do końca.

Poniższą instrukcję, bazującą na Liveboxach i Funboxach, można traktować jako generyczną, myślę, że sprawdzi się na większości dostępnych na rynku urządzeń. Zachęcam gorąco do przesłania jej również Waszym bliższym i dalszym znajomym, którzy nie dysponują zbyt rozbudowaną wiedzą informatyczną!

• sprawdź, czy korzystasz z domowej sieci (na WiFi lub po kablu)

• otwórz dowolną przeglądarkę

• w oknie adresu wpisz 192.168.1.1

• gdy pojawi się monit, w polu „hasło” wpisz: admin

• jeśli urządzenie zapyta o login i hasło, w obu miejscach wpisz: admin

• wybierz zakładkę zaawansowane, następnie z lewego menu wybierz opcje zarządzanie

• w niektórych urządzeniach zakładka może nosić nazwę bezpieczeństwo/security

• w polu „aktualne hasło” wpisz: admin. W polu „nowe hasło” wpisz ciąg znaków będących nowym hasłem, to samo hasło wpisz w kolejnym polu

• w modemach z anglojęzyczną wersją oprogramowania będą to zwroty „current password” / „new password”

• przy tworzeniu hasła pamiętaj o tym, by nie było zbyt łatwe do odgadnięcia, ciekawe informacje na temat tworzenia bezpiecznych haseł znajdziesz tutaj

• potwierdź zmiany, klikając „Zapisz”

W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z tym procesem zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.orange.pl/pomoc lub prosimy o kontakt z infolinią 0 801 505 505. Jeżeli podejrzewacie, że z waszą siecią lub komputerem dzieje się coś niepokojącego, zachęcamy do kontaktu z zespołem CERT Orange Polska, zajmującym się bezpieczeństwem naszych klientów pod adresem cert.opl@orange.com oraz oczywiście do regularnego odwiedzania strony cert.orange.pl.


Odpowiedzialny biznes

Wybierz usługę godną polecenia!

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
22 lipca 2014
Wybierz usługę godną polecenia!

Lubię przekazywać Wam fajne informacje, a ta do nich należy. Wystartowaliśmy z kolejną, letnią edycją konkursu Klienci Orange Polecają. Możecie głosować na jedną z trzech usług, które moim zdaniem idealnie pasują na wakacje: Muzyka Tu i Tam, Telewizja Tu i Tam oraz Orange Cloud. Swój głos oddajecie klikając na przycisk „chcę zagłosować” umieszczony pod wybraną usługą na stronie www.klienciorangepolecaja.pl. Dodatkowo wypełniając formularz i dzieląc się opinią na temat usługi możecie wygrać nagrody. Pierwsze 300 osób otrzyma kod rabatowy na zakup oferty Internetu mobilnego Orange Free Net. Pięć osób, które najciekawiej uzasadnią swój wybór otrzyma samochodowy zestaw głośnomówiący, natomiast dziesięć kolejnych nagrodzimy voucherem do dwumiesięcznego bezpłatnego korzystania z usługi Muzyka Tu i Tam. Na Wasze głosy i opinie czekamy do 21 sierpnia br. W pierwszej, wiosennej edycji za ofertę godną polecenia uznaliście Smart Plan Multi, zawierający w abonamencie m.in. nielimitowane rozmowy i SMSy, duży pakiet internetowy, a także 400 minut na rozmowy w roamingu.

7dc29412be2e11510c3eb274ecd6f97c07e

 


Odpowiedzialny biznes

Program dotacji w nowej odsłonie

Monika Kulik Monika Kulik
22 lipca 2014
Program dotacji w nowej odsłonie

Wiele firm, które wspierają organizacje społeczne często stoją przed dylematem – którą organizację wybrać, komu pomóc. A że trzeba wybrać – to rzecz oczywista. Do każdej bowiem firmy kierowane są zapytania, oferty, prośby o wsparcie i apele o pomoc.   Dlatego oprócz serca i emocji, potrzebny jest też rozum, aby zastanowić się jak pomagać najbardziej efektywnie i skutecznie. Fundacja Orange oprócz programów społecznych prowadzi również program dotacji.

W tym roku zmieniliśmy jego zasady. Wspieramy organizacje,które dostrzegają potrzeby związane z edukacją i kulturą w swoim regionie i chcą działać w inspirujących partnerstwach. W ramach Programu  wspieramy zarówno stałych partnerów Fundacji, jak i nowe organizacje. Tym ostatnim, prócz szansy na dofinansowanie projektów kierowanych do dzieci i młodzieży, dajemy również możliwość działania w ciekawych partnerstwach. Na stronie internetowej Fundacji udostępniliśmy mapkę z wykazem aż 100 organizacji i instytucji, które zdobyły już doświadczenie we współpracy z naszą Fundacją i chcą się dzielić zdobytą wiedzą i kompetencjami. Warunkiem ubiegania się o dotację przez nową organizację jest gotowość do współdziałania z wybranym z listy partnerem. Doradcza rola organizacji partnerskiej służy wsparciu nowej organizacji w działaniu, ale pozwala też czasem spojrzeć na projekt z innej perspektywy, zwiększyć zasięg i skuteczność zaplanowanych w nim aktywności, a także daje możliwość budowania trwałych, lokalnych partnerstw, które łączy wspólny cel.

Wśród 116 zgłoszonych wniosków, wybraliśmy 17 ciekawych i potrzebnych społecznie projektów. Jakie to inicjatywy?  Młodzi ze skierniewickiego skateparku przy użyciu mediów społecznościowych promują swoje widowisko muzyczne „Romeo i Julia”. W województwie pomorskim zostaną przeprowadzone międzypokoleniowe warsztaty angażujące nowe technologie, dzieci z mazurskich wsi doświadczą komunikacji z robotami Lego, w Małopolsce smartfony przysłużą się edukacji szkolnej, technika 3D w fotografii pozwoli młodzieży spojrzeć z nowej perspektywy na architekturę ulicy Fabrycznej w Zielonej Górze, a dzieci z sopockiej biblioteki poznają tajniki animacji graficznej i nauczą się tworzyć multimedialne komiksy.

4382db5e66ce31e383752a3cab0fd75679f

To tylko niektóre z nagrodzonych projektów. Szacujemy, że we wspieranych przez nas inicjatywach weźmie w tym roku udział ponad 1300 uczestników.

Scroll to Top