;

Bezpieczeństwo

„Zainwestuj” z nami – bezczelnymi oszustami! (1)

Michał Rosiak

28 kwietnia 2022

„Zainwestuj” z nami – bezczelnymi oszustami!
1

Pamiętacie, jak pisałem, że instalując aplikacje ze Sklepu Play w zasadzie możecie być pewni, że nic złego się stanie? Cóż, kluczem w tej wypowiedzi jest „możecie”. Tyle dobrego, że opisywane oszustwo to tak naprawdę phishing, tylko w nieco innym opakowaniu.

Na początku zaznaczę jednak, że co do zasady mechanizmom bezpieczeństwa Sklepu Play można ufać. Na niezliczoną ilość aplikacji, które doń trafiają, tak naprawdę pojedynczym złośliwym programom zdarza się przejść przez ochronne sito. Google’owy „bramkarz” (po naszemu angielskie słowo bouncer to odpowiednim „selekcjonera” sprzed wejścia do lokalu) jest bardzo efektywny. Problemy pojawiają się wtedy, gdy…

Aplikacja nie jest złośliwa

„Zaraz zaraz – to jaki to ma sens?” – spytacie. „Jest zła, czy nie?”. Nie – bo nie zawiera złośliwego kodu. Tak – bo docelowo, przekonując „zainwestuj”, chce pozbawić nas pieniędzy. Ale dobra, do rzeczy:

„Zainwestuj z nami!” – przekonuje aplikacja oszustów w Sklepie Google

Jak widzicie w pasku adresu, to jest Sklep Play. Ba, nawet nazwa twórcy aplikacji brzmi poważnie. Bo o to właśnie chodzi oszustom, gdy umieszczają swoje aplikacje w oficjalnym sklepie. To nie jest przecież podejrzana strona, nie ma dziwnego linku, żadnych podejrzanych nazw… Wszystko wygląda rzetelnie!

Czy aby na pewno?

Spójrzcie na logo i rating PEGI

Nie macie wrażenie, że orzeł wygląda jak rozdeptany przez słonia? PEGI 18+ w sumie na pierwszy rzut oka może mieć sens – w końcu mówimy o aplikacji do inwestowania pieniędzy! Nie wiem, jak Wy, ale ja nie bardzo bym chciał, by któryś z moich synów usiłował bez mojej wiedzy pomnożyć moje oszczędności…

Rozdeptany orzeł pełen brutalności

Skąd w ogóle pomysł na nieco inne logo (podobnie jest w przypadków oszustw „na Lotos”) i wysokie PEGI? Pierwsza sprawa to fakt, iż jednym z zadań wspominanego Bouncera przy umieszczaniu aplikacji w sklepie jest sprawdzenie, czy przypadkiem główne logo aplikacji gdzieś się nie powtarza! Wtedy wystarczy sprawdzić, czy zgadzają się inne cechy. Jeśli nie – żegnamy, pan do tego klubu nie wejdzie!

A kategoria wiekowa? Tu warto dodać, że po przewinięciu na ekranie aplikacji (nie dam Wam linka, już dawno „spadła z rowerka” okazuje się, że przyczyną wysokiego PEGI jest… duża brutalność! W tej sytuacji może chodzić o to, iż aplikacje, które twórcy sami tak oznaczyli są nieco mniej szczegółowo sprawdzane? Nie mam jednak pewności, jeśli ktoś ma większą wiedzę, podzielcie się proszę w komentarzach.

Zainwestuj w… ostrożność

Co się dzieje po zainstalowaniu takiej aplikacji?

Myślę, że część z Was może znać/pamiętać ten obrazek sprzed pewnego czasu. Aplikacja mobilna to bowiem przełożone 1:1 strony, przekonujące nas do inwestycji „w majątek narodowy”. Pełne okraszonych socjotechnicznymi sztuczkami bzdur w stylu „Polaku, zainwestuj, a zarobisz bardzo-dużo-pieniędzy-a-może-nawet-jeszcze-więcej”. A dlaczego w formie aplikacji? To kolejna socjotechniczna sztuczka. Bo przecież skoro aplikacje w oficjalnym sklepie są bezpieczne, to czemu nie zainstalować tej? Cóż:

Nie czyni to ich jednak – jak widać – niegroźnymi.

Nie dajcie się wyprowadzić w pole! Pamiętajcie, by zwracać uwagę na potencjalne ryzyka niezależnie od tego, czy korzystacie ze strony WWW, czy z aplikacji (będącej tak naprawdę stroną WWW…).

Gdy ktoś usiłuje Was przekonać, by wpłacić gdzieś Wasze ciężko zarobione pieniądze, zastanówcie się trzy razy!

Wyjdźcie do kuchni na kawę, przejdźcie się po osiedlu, czy firmowym patio. A gdy się dotlenicie – siądźcie znów przed komputerem/telefonem i zastanówcie się, czy taka „inwestycja” ma jakikolwiek sens?

A my w CERT Orange Polska będziemy dalej robić swoje. Na takie aplikacji też mamy pewien sposób ;), a koleżeństwo z Google po otrzymaniu informacji od nas błyskawicznie je usuwa. Nie zmienia to jednak faktu, że warto uważać. Jeśli chcesz inwestować, zainwestuj w siebie. Nie w złodzieja.

Udostępnij: „Zainwestuj” z nami – bezczelnymi oszustami!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:31 02-05-2022
  Ciejawe kiedy ja "zainwestuję" w taki biznes. Oby nigdy moja czujność nie zawiodła ?
  Odpowiedz

;

Oferta

Majówka z darmowymi rozmowami i gigabajtami (18)

Ewa Wróbel

28 kwietnia 2022

Majówka z darmowymi rozmowami i gigabajtami
18

Przed nami jeden z najprzyjemniejszych „długich weekendów” w roku. Z tej okazji mamy dla Was promocję. Od dziś do 3 maja klienci Orange na kartę mogą włączyć za darmo usługę Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich i 5 GB na 5 dni.
Wystarczy wysłać SMS o treści MAJOWKA pod bezpłatny numer 364. Prezent jest ważny przez 5 dni od dnia aktywacji.

Szczegóły „majówki” w Orange na kartę znajdziecie tutaj.

Udostępnij: Majówka z darmowymi rozmowami i gigabajtami
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 10:01 28-04-2022
  I Fajnie ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jackson 10:05 28-04-2022
  Nie działa. Wysłałem kilka smsow i nic
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 11:12 28-04-2022
   Mieliśmy małe problemy techniczne rano, ale już powinno wszystko działać :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Dagna 12:11 28-04-2022
    A ci co wcześnie rano próbowali dostaną 2x więcej? ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 11:51 28-04-2022
  Punkt 14 regulaminu sprawia że promocja na głównym numerze orange nie dla mnie. ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Zuza 13:35 28-04-2022
   Większość promocji jest bezużyteczna na głównym numerze. Chodzi właśnie o NoLimit rozmowy ale i wszelkie promki z GB które zawsze schodzą po tych z doładowania, bez możliwości wyboru, więc tylko "leniwe, puste karty-leżaki z aktywnymi wychodzącymi" mogą skorzystać. Stali klienci co regularnie opłacają doładowania już niestety nie ;) Chi, Chi. Chichot losu normalnie.
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 14:29 28-04-2022
    Chodziło mi o to że mam starą wersję no limit tylko z sms i +1 giga co tydzień. I nie zamierzam zmieniać.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Adam 12:54 11-05-2022
     Niestety dałem się nabrać i biorąc udział w "promocji", która jest tak naprawdę zmianą dotychczasowej taryfy. W ten sposób omal nie pozbyłem się starej oferty Rozmowy i SMS bez limitu + pakiet GB co miesiąc o 1 GB więcej. Na szczęście Pani w stacjonarnym punkcie mi pomogła i zgłosiliśmy reklamację, która została rozpatrzona POZYTYWNIE ? Tak więc, kto się dał nabrać, sprawa jeszcze nie jest przegrana.
     Odpowiedz
   • komentarz
    Łukasz 23:35 29-04-2022
    Szczerze to nie popisali sie w tym roku jesli chodzi o majówkę klient stały to ble ale ciągnąć kase to kazdy potrafi...Niestety taka prawda żeby dać coś porządnego to dali 5 dni no limit zeby ucieszyć leżaki...Bo stali klienci nie moga z tego korzystać...
    Odpowiedz
    • komentarz
     Łukasz 10:23 30-04-2022
     2 czerwca 2022r. zmienia się regulamin usługi „Konto Ważne Rok”, który obowiązuje od 18 grudnia 2018 r. z ostatnimi zmianami z 27 maja 2021 roku. Zmiana regulaminu polega na zmianie ceny za aktywację usługi Konto Ważne Rok z 6 zł (z VAT) na 9 zł (z VAT) za każdą kolejną aktywację usługi dla zainteresowanych
     Odpowiedz
     • komentarz
      emitelek 18:49 30-04-2022
      Takie działanie potwierdziło tylko u mnie przeniesienie kilku numerów w rodzinie, gdzie osoby starsze/ograniczone nie będące w stanie "pilnować" numeru. Oj orange... Trochę się pobawię z tymi numerami migrując do NJU, a później papa! orange!!! :P
      Odpowiedz
 • komentarz
  Dagna 12:56 28-04-2022
  Taka miła tradycja ten prezent.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 16:16 28-04-2022
  Spodziewałem się tej promocji na majówkę, jak zwykle za nią dziękuję
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 22:08 28-04-2022
   Dokładnie, ja też. Dzięki Orange ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  Nikt 23:58 28-04-2022
  Patrząc na regulamin to włączając tą pseudo ofertę zmieniam od razu taryfę z której korzystam na mniej korzystną. Podstępem pod pseudo promocją i darmowymi ... przy okazji zmieniacie taryfę. Dziękuję ale postoję i nie skorzystam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Nick 10:27 29-04-2022
   Zależy co kto rozumie mniej korzystna. Skoro ten darmowy pakiet dodaje mmsy do ofert bez nich to niektórzy potraktują to jako korzyść. Oczywiście mms to archaiczny sposób przesyłania zdjęć ale co zrobić jak niektórzy się uparli.
   Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 15:07 29-04-2022
   Skoro jest w regulaminie to nie podstępem. Jak najbardziej jawnie. Wybór po stronie klienta. Na obecną chwilę nikt do niczego nie zmusza.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Gwer 15:14 03-05-2023
  Promocja marna bo deaktywuje poprzednie pakiety i skumulowane GB przepadają. Czuje się oszukany procederem. Przepadło mi 360 gb i GB w UE. Po 5 dniach trzeba płacić za nowy pakiet. Jak się nie zorientujesz płacisz z pieniędzy na koncie za wszystko. Reklamacje mimo że pakietu przez internet nie można anulować. Nie rozumiem tego Zgłaszam praktyki do UOKiK. Z pakietem 20gb na 20dni jest podobnie. Ci co zbierali za 5zl mc GB też jest to anulowane i GB przepadają po zakończeniu tzw promocji a prawidłowo brzmiącej: robiacej abonentów w konia.
  Odpowiedz

;

Sieć

Światłowodowa współpraca w Lesznowoli (4)

Wojtek Jabczyński

28 kwietnia 2022

Światłowodowa współpraca w Lesznowoli
4

Gmina ułatwiła inwestycje, a Orange zwiększył ich zasięg. W niecałe dwa lata niemal połowa mieszkańców podwarszawskiej Lesznowoli znalazła się w zasięgu najszybszego internetu – ponad 4 500 domów i mieszkań. Docelowo światłowód dotrze do wszystkich. To kolejny przykład współpracy, która wszystkim się opłaca.

Porozumienie z gminą podpisaliśmy w marcu 2020 roku. Nie tylko zobowiązaliśmy się do budowy sieci światłowodowej, ale maksymalnie zwiększyliśmy jej zasięg i obiecaliśmy działania komunikacyjne, aby mieszkańcy wiedzieli co i gdzie zrobimy.

Wsparcie wójta i gminy

Gmina skróciła czas oczekiwania na decyzje lokalizacyjne i o zajęciu pasa drogowego oraz obniżyła stawki za jego udostępnienie. Udostępniła też istniejące słupy energetyczne należące do gminy i obiecała, że nie będzie żadnej zbędnej biurokracji, która w niektórych gminach potrafi mocno wydłużyć proces inwestycyjny.

Budowa sieci światłowodowej w Lesznowoli dotyczy ok. 13 000 domów, mieszkań i lokali usługowych. Gmina cały czas się rozwija, dlatego nie jest to zamknięta lista. Projekt realizujemy w większości ze środków własnych, a także z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), współfinansowanego ze środków unijnych. Na dzisiaj w zasięgu światłowodu jest już ponad 4 500 gospodarstw domowych w gminie, w tym w ramach POPC – 840.

Komunikacja też jest ważna

Innym, ważnym aspektem współpracy jest komunikacja. Wójt i urzędnicy na bieżąco informują mieszkańców o pracach. Gmina jest aktywna na forach. Realizacja inwestycji i podłączanie kolejnych lokalizacji wiąże się także z różnymi niedogodnościami.

Gmina na bieżąco nam je zgłasza, a my wyjaśniamy. Przykładowo w ostatnich miesiącach pojawiły się interwencje dotyczące przywrócenia stanu dróg i chodników do formy sprzed inwestycji.

Orange jest otwarty na współpracę z gminami w rozbudowie sieci światłowodowej. Przykład Lesznowoli pokazuje, że można wspólnie przyśpieszyć działania i dostarczyć światłowód, z korzyścią dla obu stron.

Milion klientów światłowodów

W zasięgu naszych usług światłowodowych jest już 6,2 mln domów i mieszkań w całym kraju. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego toku zwiększyliśmy go o 219 tys. Z Orange Światłowodu korzysta niemal milion klientów indywidualnych. Dziękujemy, że nas wybieracie. Pracujemy dalej.

Udostępnij: Światłowodowa współpraca w Lesznowoli
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:06 28-04-2022
  Co tu dużo pisać - brawa za współpracę.
  Odpowiedz
 • komentarz
  max 77 09:18 06-05-2022
  Chwalicie się,że podłaczyliście podwarszawską gminę a macie problemy z podłączeniem światłowodu w samej Warszawie.Czekam na swiatłowód od 5 lat i żadnej informacji,że kiedykolwiek światłowód będzie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ja 19:05 14-06-2022
  Mieszkam w gminie Lesznowoli i światłowodu jak nie było , tak nie ma ... Realizacja póki co ma opóźnienia. Proponuję zweryfikować informacje.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Piotr 14:56 10-10-2022
  Dramat jeśli chodzi o komunikację. Nie podłączyli mi światłowodu gm Lesznowola pomimo deklaracji terminu na 3 kwartał 2022. Powyższy tekst pic na wodę.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej