;

Gaming

Zakoduj nowego Minecrafta (1)

Bartosz Graczyk

24 października 2022

Zakoduj nowego Minecrafta
1

Na otwarcie Orange Digital Center przyszedłem z ciekawością, ale też lekką rezerwą. Posłuchałem, zobaczyłem… i zaświeciła mi się „gamingowa” żarówka. Kompetencje, które można tutaj zdobyć spodobają się wielu graczom oraz pasjonatom nowych technologii. Jak to możliwe?

Orange Digital Center to inicjatywa, która wspiera kompetencje przyszłości. Ten pozaformalny program na wspierać różne grupy i ludzi, którzy mogą mieć utrudniony dostęp do tego typu edukacji. Także do nauki poprzez tworzenie gier planszowych, czy wirtualnych. Przecież nie każda gra to strzelanka w kosmosie.

Od nauki do pracy

W programie „Szkoła Kodowania” uczestnicy mogą wybrać ścieżki rozwoju. Jedną z nich jest nauka języka programowania „Java”. Wiecie co to oznacza? Można zdobyć podstawy do napisania własnej gry i to nie byle jakiej. Większość aplikacji mobilnych z segmentu rozrywki tworzonych jest właśnie w tym języku. Mało tego – wieloplatformowy hit „Minecraft” również został zaprojektowany w tym środowisku.

Ponad 300 godzin nauki to baza, na których zbudujecie solidne podstawy do rozwoju w Gamedevie. Uczestnik w przyszłości może stworzyć własny projekt, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjął pracę w branży gamingu. Po ukończeniu „Szkoły Kodowania” zyskasz nie tylko umiejętności, ale i certyfikat je potwierdzający.

W FabLab Orange gry, nie tylko cyfrowe

Kiedy rozpoczęliśmy wycieczkę po FabLabie Orange czułem się trochę jakbym wchodził do „kuźni talentów”. Najpierw pracownia stolarska. Choć to miejsce z pozoru nie wiąże się z gamingiem, to stanie się ważnym elementem układanki pod tytułem „stworzenie własnej gry”. Tutaj można wyrzeźbić meble na maszynach CNC lub skorzystać z plotera laserowego realizując swoje modele czy prototypy. Również pracownia krawiecka tylko na pierwszy rzut oka może być dalekim od gamingu hobby. Czyżby?

Wystarczy spojrzeć szerzej. To właśnie tutaj możemy stworzyć pierwszy strój przeznaczony na LARP. Czym jest LARP? To gra RPG w prawdziwym świecie, gdzie gracz wciela się w wyimaginowaną postać. W trakcie sesji ubierasz i zachowujesz się jak wyznaczona osoba. Mało tego, korzystasz również z różdżek, mieczy – czyli wracamy do pracowni stolarskiej.

Patrząc na gaming z perspektywy FabLabu możesz tu zaprojektować… własną planszówkę, a pionki wydrukować na drukarce filamentowej lub żywicowej. Ta druga tworzy niezwykle dokładne modele, a to oznacza, że nadaje się idealnie do figurek.

Złóż sobie automat do gier

W Orange Digital Center możesz stworzyć własny automat do gier. Jak to możliwe? Już mówię, jak to wymyśliłem. Obudowę i szkielet wyrzeźbisz w pracowni stolarskiej, przyciski zaprojektujesz na drukarkach 3D, a na końcu poskładasz elektronikę. Potem „Szkoła Kodowania” by odpalić na
autorskim automacie odpalić swoją pierwszą grę. Taka wizja jest możliwa, choć brzmiąca lekko abstrakcyjnie, wymaga wiele pracy i nauki. Jeśli oczy mnie nie oszukały, w warszawskim FabLabie znajduje się działający prototyp takiej maszyny. Gamingowe marzenia są na wyciągnięcie ręki.

Zapisy do „Szkoły Kodowania” trwają do 15 listopada. Więcej na temat FabLab Orange oraz Orange Digital Center znajdziesz pod tym adresem.

Udostępnij: Zakoduj nowego Minecrafta
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:39 29-10-2022
  Super 💪
  Odpowiedz

;

Zielony Operator

Zielona energia w Data Center w Łodzi (5)

Hania Jaworska-Orthwein

21 października 2022

Zielona energia w Data Center w Łodzi
5

Trwa „zazielenianie” najważniejszych obiektów sieciowych Orange. Właśnie uruchomiliśmy instalacje fotowoltaiczne w Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi o mocy 370 kWp. To pozwoli na pokrycie ok. 2% rocznego zapotrzebowania na energię całego obiektu.

W Łodzi maksymalnie wykorzystaliśmy potencjał lokalizacji. Instalacja składa się z dwóch części: gruntowej i dachowej. Panele pracują od ubiegłego tygodnia. W pierwszych dwóch dniach działania instalacja wyprodukowała 3,2 MWh energii elektrycznej. Docelowo pozwoli na wyprodukowanie 350 MWh zielonej energii rocznie.

To największa instalacja w Orange Polska zbudowana w modelu dzierżawy. Umowę ze spółką Green Mobile Polska podpisaliśmy na 20 lat. Taki model współpracy pozwala na oszczędzanie na energii od pierwszego dnia uruchomienia, bez ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych. Ważne jest także, że wykorzystujemy czystą energię bezpośrednio w naszej infrastrukturze sieciowej.

Takie inwestycje pozwalają efektywniej zarządzać potrzebami energetycznymi firmy w połączeniu z dbałością o ochronę środowiska. Dlatego pozyskiwanie kolejnych źródeł odnawialnej energii jest dla nas tak istotne.

Przy okazji przypomnę, że kilka tygodni temu podpisaliśmy umowę na podobne rozwiązanie dla Warsaw Data Hub

Mediateka

Udostępnij: Zielona energia w Data Center w Łodzi
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Artur 08:22 25-10-2022
  Widać tylko fragment instalacji, więc to co na zdjęciu widać napiszę jako sugestia, uwaga. Jeżeli chodzi o instalację przemyslową PV, to uważam, że nie ma zachowanej odległości linii odgromowej od obwodów DC paneli PV. Kolejna sprawa, to osłona zastosowana na przewody DC od instalacji PV. Za dwa, trzy lata ona się skruszy. Czy nie lepiej było zastosować korytek metalowych? Od każdego obwodu PV nie puszczałbym przewidów DC przez przejście w zdluż paneli. Po jednej stronie jest zbiorcze korytko zbiorcze, można by puścić po obu stronach i nie było by niebezpieczeństwa, że ktoś serwisujac lub przeglądajac instalacje nie zaczepi się o przewody DC. Jeżeli to ma być instalacja na lata, to można by było trochę lepiej ją dopracować.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 14:07 25-10-2022
   Dziękuję za komentarz, sugestie przekażę do kolegów.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:06 25-10-2022
  Fajnie że starcie się co raz bardziej zieloni, ale uważajcie żeby za bardzo nie iść w stronę zieleni 😉 Plus is.......😕
  Odpowiedz
 • komentarz
  zielona 13:36 26-10-2022
  Czy można spytać o kwestię kosztów? Ile kosztowała inwestycja? Jaki byłby koszt tego prądu (350 MWh rocznie) bez instalacji fotowoltaicznej (z sieci energetycznej zgodnie z obowiązującymi obecnie stawkami)?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 14:08 28-10-2022
   Inwestycja przynosi korzyści finansowe, ponieważ koszty dzierżawy są niższe niż w przypadku zakupu i dostawy energii. Nie ponieśliśmy kosztów budowy, ponieważ dzierżawimy instalację.
   Odpowiedz

;

Smart City

Szczecin stawia na rowery. I robi to super! (3)

Daria Drabik

20 października 2022

Szczecin stawia na rowery. I robi to super!
3

Od pół roku mieszkańcy Szczecina cieszą się miejskimi rowerami BikeS, dostarczonymi przez Roovee i Orange. Przez ten czas 17 tys. użytkowników, na 830 rowerach, wykręciło ponad 670 tys. kilometrów. Co oznacza, że objechali kulę ziemską ponad 16 razy!

Na tak imponujący wynik wpłynęły przede wszystkim akcje angażujące mieszkańców. Nie wystarczy postawić jednoślady i czekać aby ktoś z nich skorzystał. Operator systemu – spółka miejska Nieruchomości i Opłaty Lokalne (NiOL), zrobił wiele, by rowery wpisały się w DNA Szczecina.

– Zależy nam, żeby były pierwszym wyborem, jeśli chodzi o codzienne poruszanie się po mieście – tłumaczy Ewelina Kozieł, odpowiadająca za promocję BikeS w NiOL. Więcej rowerów, to mniej korków i czystsze powietrze. Wszyscy na tym skorzystamy.

Pomysły na akcje

Miasto postawiło na aktywną promocję. Wakacyjnym hitem okazało się rowerowe miasteczko na bulwarach w ramach cyklu Bulwarove. Specjalnie rozświetlone rowery były częścią święta Szczecińskie Iluminacje, a w czasie obchodów 125-lecia uruchomienia pierwszego tramwaju elektrycznego powstało Miasteczko Rowerowe. W pierwszy dzień jesieni na rowerzystów czekały upominki, np. bidony w koszykach jednośladów.

Szczecinianie doceniają konkursy, dlatego NiOL poszedł tą drogą. Najbardziej aktywni rowerzyści w danym miesiącu zdobywają roczne, półroczne lub kwartalne abonamenty na bezpłatne przejazdy BikeS. Jest też coś dla najmłodszych. Z myślą o przedszkolakach wystartował właśnie konkurs Rower Miejski Przyszłości.

To jedzie przyszłość

Szczecin może być też przykładem dla innych miast, jak równoważyć koszty systemu rowerów miejskich, takich jak nasze Smart Bike. NiOL wypożycza je odpłatnie hotelom, firmom i organizatorom konferencji, aby mogli z nich korzystać ich goście. Udostępnia też reklamodawcom przestrzeń ogłoszeniową na tylnym kole i przygotowuje wprowadzenie BikeS do systemów abonamentowych, takich MedicoverSport albo Benefit System.

– W planach mamy kolejne akcje, które mają przyciągać także turystów. Z myślą o nich powstaje gra miejska „Śladami Gryfusa”, która ma szansę stać się ważną atrakcją – informuje Ewelina Kozieł.

Pomysł jest prosty. Na mapie w aplikacji do wypożyczania BikeS pojawią się Gryfusy, umiejscowione w charakterystycznych dla miasta lokalizacjach np. w okolicy filharmonii, Wałów Chrobrego czy Katedry. Osoby, które przejadą całą trasę na rowerze, nie tylko poznają największe atrakcje Szczecina, ale zdobędą 3 dni darmowych przejazdów na BikeS.

W święta, na rowerze rozświetlonym światełkami LED, będzie pędził Mikołaj z workiem prezentów. Kto dogoni Mikołaja, otrzyma upominek.

Dobry przykład dla innych

Powiedzieć, że Szczecin robi dobry użytek z rowerów miejskich, to nic nie powiedzieć. Pomysłowość, konsekwencja i entuzjazm rowerowy pracowników NiOL odpowiedzialnych za BikeS po prostu mnie zachwyciły i dlatego postanowiłam to opisać.

To także przykład, że czasami wystarczy jedna osoba, czy mały zespół, żeby robić świetne rzeczy dla miasta i jego mieszkańców. Życzę każdemu smart city w Polsce, żeby miało swoją panią Ewelinę i taki zespół jak w NiOL.

Udostępnij: Szczecin stawia na rowery. I robi to super!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  jamessz 17:35 20-10-2022
  Cieszę się że to właśnie moje miasto tak zabłysnęło szprychą! Musze przyznać że byłem sceptyczny do tej generacji i nowego operatora, ale jakość wykonania, mobilność stacji i przyjazna aplikacja szybko spowodowała że przekonałem się i aktywnie korzystam z nowego całorocznego roweru miejskiego!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Seb 20:43 20-10-2022
  Super sprawa, często korzystam jako z alternatywy dla środków komunikacji miejskiej.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:02 25-10-2022
  Super, w Kielcach ruszył tydzień temu Kielecki Rower Miejski. Fajna alternatywa na szybki i tani transport do pracy. I nie trzeba się martwić gdzie zostawić rower. Praktycznie przed blokiem i przed wejściem do pracy mam strefy w których zapakowane są rowery. Pierwsza przejażdżka za mną, było super.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej