Inne

Zdrowych i spokojnych Świąt

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
24 grudnia 2021
Zdrowych i spokojnych Świąt

W imieniu całej redakcji blogowej życzę Wam zdrowych i spokojnych Świąt. Spędźcie ten wyjątkowy czas tak, jak sobie wymarzyliście. Proszę pamiętajcie o swoich bliskich, dużo rozmawiajcie i cieszcie się byciem razem. Najlepszego!

Komentarze

emitelek
emitelek 11:17 24-12-2021

Dziękujemy i wzajemnie Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia dla całej ekipy i wszystkich blogerów! 😀

Odpowiedz
Łukasz
Łukasz 11:39 24-12-2021

Dziękuję ? Wam również życzę Spokojnych i co najważniejsze zdrowych świąt Bożego Narodzenia ????

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 00:53 25-12-2021

Wzajemnie zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Odpowiedz
Krzysiek87
Krzysiek87 13:26 25-12-2021

Ja też życzę wszystkim czytelnikom oraz prowadzącym bloga Zdrowych oraz Radosnych Świąt Bożego Narodzenia:)

Odpowiedz
Zuza
Zuza 15:27 28-12-2021

czekamy z niecierpliwością jak co roku na prezenty dla karciarzy na nowy rok lub ferie 🙂

Odpowiedz

Bezpieczeństwo

500+ dla zaszczepionych? Kosztowna bujda!

Michał Rosiak Michał Rosiak
23 grudnia 2021
500+ dla zaszczepionych? Kosztowna bujda!

Zaszczepiliście się już? Bez obaw, nie będziemy na blogu sprawdzać certyfikatów, ani wnikać w kwestię podejścia do zdrowia, czy światopoglądu. Co innego oszuści, dla których temat szczepienia jest niezmiennie nośny. Do tego stopnia, że chcą nas skusić swoistym 500+.

Używacie Facebooka? 2,89 mld użytkowników miesięcznie - tyle wg. serwisu statista.com notował portal spod znaku białego "f" w pierwszym kwartale mijającego roku. Nic dziwnego, że wielu oszustów to tam zarzuca swoje wędki, by złapać na nie fraj... niefrasobliwych.

500+ od banku

Wyobraźcie sobie, że w okienku reklamy na Facebooku widzicie informację jakoby jakiś bank wypłacał 500 złotych zaszczepionym klientom. Przyglądacie się dokładnie: "O, to mój!". W sumie czemu by nie kliknąć?

500+ dla zaszczepionych - podróbka strony banku ING

I widzicie coś takiego. Żeby nie było, że tylko tyle - kiedy przewiniecie w dół, znajdziecie dużo (dobra, może przesada z tym "dużo") bardziej szczegółowy opis.

Uwierzyliście? Szczególnie w to "Uczestniczyć"? Chwała wszelkim siłom, że przestępcy popełniają jeszcze widoczne (jeśli się skupimy, rzecz jasna) błędy. Jeśli jednak ocenić całą stronę przez pryzmat potencjału na złapanie ofiary - sami przyznajcie, jest bardzo dobrze, 9/10. Udaje bank, identyfikacja wizualna, kolorystyka, czcionki - blisko ideału. No i oczywiście adres strony! Przyznajcie się, kto spojrzał nań na samym początku? Tak wyrazista strona wizualna może odrywać nas od najważniejszego, czyli sprawdzenia domeny! A ta nie ma NIC WSPÓLNEGO z bankiem!

Kliknąłem, co teraz?

Cóż - to zależy. Po kliknięciu w "uczestniczyć" pojawia się bowiem taki obrazek:

W kolejnym kroku obejrzymy jeszcze pytanie o kod PIN, a potem strona pokaże nam charakterystyczne kółko, informujące o wczytywaniu kolejnych treści. Z tą różnicą, że teraz żadne treści nie będą się wczytywały. To oszuści grają na czas - w sytuacji, gdy my czekamy aż "się połączy", oni przelewają wszystkie nasze oszczędności na konto "słupa". Przecież właśnie podaliśmy im dane niezbędne do podłączenia aplikacji mobilnej! U nich na telefonie/wirtualce.

Uważajcie proszę, tym bardziej, że ataki nie są ograniczone do banku ING (akurat na taką próbkę udało mi się trafić). Wg. mojej wiedzy pojawiają na Facebooku, ale nie zdziwiłbym się, gdyby zaczęły też przychodzić SMSy reklamujące - było nie było - "kasę za darmo". A tymczasem - jak wszyscy wiemy - nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch.

Spokojnych świąt. Bądźcie zdrowi, bądźcie bezpieczni.

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Lista 100 za 2021 rok

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
23 grudnia 2021
Lista 100 za 2021 rok

Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce ogłosiło Listę 100 osób, które miały istotny wpływ na wzmacnianie cyfrowych kompetencji Polek i Polaków w 2021 roku. Warto doceniać to zaangażowanie i wzmacniać świadomość społeczną dotyczącą potrzeby cyfrowej edukacji w wielu sferach życia.

Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce podsumowuje mijający rok w cyfryzacji. Wyróżnia 100 osób, które w sposób szczególny przyczyniły się rozwojowi nowoczesnych kompetencji Polek i Polaków.

„To nie jest lista pasjonatów technologii jako takich. To lista tych, którzy dbają o dobro innych w cyfrowym świecie i którzy promują postawy otwartości na nabywanie nowych kompetencji” – komentuje Monika Eilmes z Fundacji Orange, która jest członkinią Kapituły Listy 100 w tym roku.

Poznajcie wyróżnionych przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce na Liście 100 w roku 2021 TUTAJ. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Honorowi

Nominacji do Listy 100 dokonują laureaci i laureatki, które znalazły się na niej w poprzednich latach jako osoby aktywne na polu cyfrowej edukacji w swoich otoczniach zawodowych czy lokalnych. Ostatecznego wyboru dokonuje Kapituła Listy 100. W tej edycji napłynęło 150 zgłoszeń.

Osoby, które znalazły się na liście ponad 3 razy w kolejnych latach, stają się członkami Honorowej Listy 100. Jest na niej aktualnie 14 osób.

Pełna Lista 100 widnieje na stronie Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych (SPRUC).

Cieszy nas, że coraz liczniejszą grupę na niej stanowią przedstawicielki i przedstawiciele świata edukacji – szkół, uczelni wyższych oraz ośrodków kształcenia. Na Liście jest m.in. Agata Karolczyk-Kozyra, nauczycielka z Wschowy, która była także jedną z nominowanych w konkursie Nauczyciel Jutr@ Fundacji Orange. Są także przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych – fundacji i stowarzyszeń. Wśród nich Łukasz Wojtasik i Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która współprowadzi program SaferInternet czy Natalia Maćkiewicz, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Bulkowie, liderka tamtejszej Pracowni Orange.

Zobaczcie też, kto był na Liście 100 rok temu – w 2020.

To już piąta edycja

Pierwsza Lista 100 ogłoszona była w 2017 roku. Fundacja Orange jest partnerem tej inicjatywy, żeby doceniać ponadprzeciętne zaangażowanie wielu osób w rozwój cyfrowych umiejętności Polek i Polaków.

Tym bardziej, że wyzwań w tym obszarze nie brakuje. Szczególnie w dobie pandemii, która pogłębiła różnice w korzystaniu z cyfrowych technologii , co pokazuje raport „Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce”, który opublikowaliśmy miesiąc temu. Czasy te wymagają jeszcze szybszego przystosowania się do korzystania z nowoczesnych rozwiązań, a wiele grup potrzebuje w tym szczególnego wsparcia.

Fundacja Orange

Komentarze

Scroll to Top