;

Zielony Operator

Zielona energia w Data Center w Łodzi (5)

Hania Jaworska-Orthwein

21 października 2022

Zielona energia w Data Center w Łodzi
5

Trwa „zazielenianie” najważniejszych obiektów sieciowych Orange. Właśnie uruchomiliśmy instalacje fotowoltaiczne w Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi o mocy 370 kWp. To pozwoli na pokrycie ok. 2% rocznego zapotrzebowania na energię całego obiektu.

W Łodzi maksymalnie wykorzystaliśmy potencjał lokalizacji. Instalacja składa się z dwóch części: gruntowej i dachowej. Panele pracują od ubiegłego tygodnia. W pierwszych dwóch dniach działania instalacja wyprodukowała 3,2 MWh energii elektrycznej. Docelowo pozwoli na wyprodukowanie 350 MWh zielonej energii rocznie.

To największa instalacja w Orange Polska zbudowana w modelu dzierżawy. Umowę ze spółką Green Mobile Polska podpisaliśmy na 20 lat. Taki model współpracy pozwala na oszczędzanie na energii od pierwszego dnia uruchomienia, bez ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych. Ważne jest także, że wykorzystujemy czystą energię bezpośrednio w naszej infrastrukturze sieciowej.

Takie inwestycje pozwalają efektywniej zarządzać potrzebami energetycznymi firmy w połączeniu z dbałością o ochronę środowiska. Dlatego pozyskiwanie kolejnych źródeł odnawialnej energii jest dla nas tak istotne.

Przy okazji przypomnę, że kilka tygodni temu podpisaliśmy umowę na podobne rozwiązanie dla Warsaw Data Hub

Mediateka

Udostępnij: Zielona energia w Data Center w Łodzi
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Artur 08:22 25-10-2022
  Widać tylko fragment instalacji, więc to co na zdjęciu widać napiszę jako sugestia, uwaga. Jeżeli chodzi o instalację przemyslową PV, to uważam, że nie ma zachowanej odległości linii odgromowej od obwodów DC paneli PV. Kolejna sprawa, to osłona zastosowana na przewody DC od instalacji PV. Za dwa, trzy lata ona się skruszy. Czy nie lepiej było zastosować korytek metalowych? Od każdego obwodu PV nie puszczałbym przewidów DC przez przejście w zdluż paneli. Po jednej stronie jest zbiorcze korytko zbiorcze, można by puścić po obu stronach i nie było by niebezpieczeństwa, że ktoś serwisujac lub przeglądajac instalacje nie zaczepi się o przewody DC. Jeżeli to ma być instalacja na lata, to można by było trochę lepiej ją dopracować.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 14:07 25-10-2022
   Dziękuję za komentarz, sugestie przekażę do kolegów.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:06 25-10-2022
  Fajnie że starcie się co raz bardziej zieloni, ale uważajcie żeby za bardzo nie iść w stronę zieleni 😉 Plus is.......😕
  Odpowiedz
 • komentarz
  zielona 13:36 26-10-2022
  Czy można spytać o kwestię kosztów? Ile kosztowała inwestycja? Jaki byłby koszt tego prądu (350 MWh rocznie) bez instalacji fotowoltaicznej (z sieci energetycznej zgodnie z obowiązującymi obecnie stawkami)?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 14:08 28-10-2022
   Inwestycja przynosi korzyści finansowe, ponieważ koszty dzierżawy są niższe niż w przypadku zakupu i dostawy energii. Nie ponieśliśmy kosztów budowy, ponieważ dzierżawimy instalację.
   Odpowiedz

;

Smart City

Szczecin stawia na rowery. I robi to super! (3)

Daria Drabik

20 października 2022

Szczecin stawia na rowery. I robi to super!
3

Od pół roku mieszkańcy Szczecina cieszą się miejskimi rowerami BikeS, dostarczonymi przez Roovee i Orange. Przez ten czas 17 tys. użytkowników, na 830 rowerach, wykręciło ponad 670 tys. kilometrów. Co oznacza, że objechali kulę ziemską ponad 16 razy!

Na tak imponujący wynik wpłynęły przede wszystkim akcje angażujące mieszkańców. Nie wystarczy postawić jednoślady i czekać aby ktoś z nich skorzystał. Operator systemu – spółka miejska Nieruchomości i Opłaty Lokalne (NiOL), zrobił wiele, by rowery wpisały się w DNA Szczecina.

– Zależy nam, żeby były pierwszym wyborem, jeśli chodzi o codzienne poruszanie się po mieście – tłumaczy Ewelina Kozieł, odpowiadająca za promocję BikeS w NiOL. Więcej rowerów, to mniej korków i czystsze powietrze. Wszyscy na tym skorzystamy.

Pomysły na akcje

Miasto postawiło na aktywną promocję. Wakacyjnym hitem okazało się rowerowe miasteczko na bulwarach w ramach cyklu Bulwarove. Specjalnie rozświetlone rowery były częścią święta Szczecińskie Iluminacje, a w czasie obchodów 125-lecia uruchomienia pierwszego tramwaju elektrycznego powstało Miasteczko Rowerowe. W pierwszy dzień jesieni na rowerzystów czekały upominki, np. bidony w koszykach jednośladów.

Szczecinianie doceniają konkursy, dlatego NiOL poszedł tą drogą. Najbardziej aktywni rowerzyści w danym miesiącu zdobywają roczne, półroczne lub kwartalne abonamenty na bezpłatne przejazdy BikeS. Jest też coś dla najmłodszych. Z myślą o przedszkolakach wystartował właśnie konkurs Rower Miejski Przyszłości.

To jedzie przyszłość

Szczecin może być też przykładem dla innych miast, jak równoważyć koszty systemu rowerów miejskich, takich jak nasze Smart Bike. NiOL wypożycza je odpłatnie hotelom, firmom i organizatorom konferencji, aby mogli z nich korzystać ich goście. Udostępnia też reklamodawcom przestrzeń ogłoszeniową na tylnym kole i przygotowuje wprowadzenie BikeS do systemów abonamentowych, takich MedicoverSport albo Benefit System.

– W planach mamy kolejne akcje, które mają przyciągać także turystów. Z myślą o nich powstaje gra miejska „Śladami Gryfusa”, która ma szansę stać się ważną atrakcją – informuje Ewelina Kozieł.

Pomysł jest prosty. Na mapie w aplikacji do wypożyczania BikeS pojawią się Gryfusy, umiejscowione w charakterystycznych dla miasta lokalizacjach np. w okolicy filharmonii, Wałów Chrobrego czy Katedry. Osoby, które przejadą całą trasę na rowerze, nie tylko poznają największe atrakcje Szczecina, ale zdobędą 3 dni darmowych przejazdów na BikeS.

W święta, na rowerze rozświetlonym światełkami LED, będzie pędził Mikołaj z workiem prezentów. Kto dogoni Mikołaja, otrzyma upominek.

Dobry przykład dla innych

Powiedzieć, że Szczecin robi dobry użytek z rowerów miejskich, to nic nie powiedzieć. Pomysłowość, konsekwencja i entuzjazm rowerowy pracowników NiOL odpowiedzialnych za BikeS po prostu mnie zachwyciły i dlatego postanowiłam to opisać.

To także przykład, że czasami wystarczy jedna osoba, czy mały zespół, żeby robić świetne rzeczy dla miasta i jego mieszkańców. Życzę każdemu smart city w Polsce, żeby miało swoją panią Ewelinę i taki zespół jak w NiOL.

Udostępnij: Szczecin stawia na rowery. I robi to super!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  jamessz 17:35 20-10-2022
  Cieszę się że to właśnie moje miasto tak zabłysnęło szprychą! Musze przyznać że byłem sceptyczny do tej generacji i nowego operatora, ale jakość wykonania, mobilność stacji i przyjazna aplikacja szybko spowodowała że przekonałem się i aktywnie korzystam z nowego całorocznego roweru miejskiego!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Seb 20:43 20-10-2022
  Super sprawa, często korzystam jako z alternatywy dla środków komunikacji miejskiej.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:02 25-10-2022
  Super, w Kielcach ruszył tydzień temu Kielecki Rower Miejski. Fajna alternatywa na szybki i tani transport do pracy. I nie trzeba się martwić gdzie zostawić rower. Praktycznie przed blokiem i przed wejściem do pracy mam strefy w których zapakowane są rowery. Pierwsza przejażdżka za mną, było super.
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Porozmawiajmy o kompetencjach przyszłości (2)

Tosia Bojanowska

19 października 2022

Porozmawiajmy o kompetencjach przyszłości
2

Czym są kompetencje przyszłości? Komu potrzebne są najbardziej i jak wspierać ludzi w ich nabywaniu? Zapraszam Was na streaming live z konferencji, na której postaramy się odpowiedzieć na te pytania w gronie cenionych ekspertów i ekspertek. Zapowiemy też nowy projekt Fundacji Orange. Bądźcie z nami w środę, 19 października o 11.00.

Kompetencje wczoraj i dziś

Każdy okres w historii ma narzędzia i wynalazki, które ułatwiają ludziom życie, ale wymagają też od nich nabywania nowych umiejętności. Kiedyś: ogień, łuk, pismo, kołowrotek, kolej, druk… A dziś: internet, smartfon, sztuczna inteligencja. Wszystkie powodują, że ludzie muszą się uczyć nowych rzeczy.

Sporo się mówi o konieczności kształtowania umiejętności cyfrowych, technologicznych, aby sprawnie obsługiwać te wszystkie niesamowite urządzenia, których dostarcza nam dzisiejsza epoka cyfrowa. I owszem, warto sprawnie, pewnie, bezpiecznie i bezproblemowo poruszać się w świecie technologii. Ale wszystko to nabiera większej wartości, jeśli mamy także kompetencje społeczne.

Umiejętność współpracy, komunikacji, inteligencja emocjonalna czy przedsiębiorczość są dziś na wagę złota. Jeśli ktoś umie programować, ale nie potrafi współpracować z ludźmi, prezentować swoich pomysłów na forum, pozyskiwać pomysłów na rozwiązywanie problemów z grupą, to może być mu trudniej w pełni korzystać ze swoich zasobów i specjalistycznej wiedzy. Dodatkowo, dziś liczą się też: krytyczne myślenie, kreatywność, strategie uczenia się, czy adaptacji do zmian.

Kompetencje przyszłości

Dlatego bardziej niż o umiejętnościach cyfrowych, warto dziś mówić szerzej – o kompetencjach przyszłości. Te cyfrowe pozostają oczywiście ich istotnym elementem, ale po prostu nie jedynym.

Kompetencje przyszłości – wbrew swojej nazwie – potrzebne są już dziś. Potrzebne są do aktywizacji i zwiększania swoich szans na polu społecznym, obywatelskim i zawodowym także (a może szczególnie).

Tymczasem jest wiele grup, które z różnych powodów mogą mieć utrudniony dostęp do ich rozwoju lub są zagrożone wykluczeniem. Bywa, że jest to wyzwanie nie do przejścia. I to dla nich warto konstruować programy społeczne i edukacyjne, kursy, warsztaty i mądre zachęty do działania.

Dołącz na konferencję online

O tym wszystkim porozmawiamy na dzisiejszej konferencji, którą organizuje Fundacja Orange. Kamil Śliwowski, trener kompetencji cyfrowych i moderator debaty, która odbędzie się w czasie tego wydarzenia, nadał jej – piękny dla mnie – tytuł: „Kompetencje do dobrego życia”. Ujęła mnie ta nazwa, bo pokazuje, że nowoczesne kompetencje nie są potrzebne dlatego, że jakiś „straszny” rynek pracy stawia nam wymagania, że trzeba odnosić sukcesy, zdobywać laury i być geniuszem. Ale po prostu mieć dobre życie i umieć o siebie zadbać. Blisko mi do takiego myślenia.

Zapraszam więc Was serdecznie na streaming z tej konferencji. Startujemy już dziś, w środę, 19 października o 11.00.

Kogo posłuchacie? We wspomnianej debacie udział wezmą Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy, Ewa Janus-Khouri, dyrektor Zarządzająca Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, Aleksandra Pierścińska z Fundacji Stocznia oraz Tomasz Bratek, Zastępca Prezydenta M.St.Warszawy, doświadczony w tworzeniu programów edukacji pozaformalnej.

Gościem specjalnym, który da prezentację na temat idei future literacy będzie Kacper Nosarzewski, futurolog, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Wydarzenie poprowadzi Justyna Suchecka, popularna dziennikarka edukacyjna i autorka książek.

Wisienka na torcie

Oczywiście głos zabiorą też przedstawicielki i przedstawiciele naszej Fundacji Orange, którzy zapowiedzą nowy projekt. Nie będę zdradzać szczegółów – po prostu bądźcie z nami w środę o 11.00 i sprawdźcie, co przygotowaliśmy.

Transmisja po polsku dostępna jest na profilu Facebook Fundacji.

Dodatkowa transmisja po angielsku: na stronie Fundacji.

Udostępnij: Porozmawiajmy o kompetencjach przyszłości
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 18:58 25-10-2022
  Znowu zaspałem 😉 Utrwalajcie takie spotkania na yt 😉
  Odpowiedz
  • komentarz
   Antonina Bojanowska 12:16 26-10-2022
   Aaaależ, sen ważna rzecz! :) Proszę bardzo. Mówisz i masz: https://www.youtube.com/watch?v=YVPN5JwAr9A :)
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej