;

Zielony Operator

Panele fotowoltaiczne na dachu Data Center (4)

Hania Jaworska-Orthwein

5 sierpnia 2022

Panele fotowoltaiczne na dachu Data Center
4

Właśnie podpisaliśmy umowę na montaż na dachu Warsaw Data Hub w Łazach instalacji fotowoltaicznej, dzięki której rocznie wyprodukujemy ok. 275 MWh energii i unikniemy 150 ton emisji CO2.  To kolejne, uzupełniające działanie w kierunku neutralności klimatycznej.

Warsaw Data Hub dla Orange Polska to jedno z najbardziej innowacyjnych centrów przetwarzania danych w Polsce – zarówno pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa, jak i rozwiązań dla środowiska. Znajdują się tu nie tylko kluczowe elementy sieci, ale i infrastruktura naszych klientów.

Zielona energia się opłaca

Kontrakt realizowany jest w modelu Solar as a Service (SaaS), czyli dzierżawy od firmy Columbus Energy SA. Taki typ współpracy zapewnia nam stałe i przewidywalne koszty, a obsługą instalacji, serwisem i ubezpieczeniem zajmuje się firma dostarczająca usługę. Umowa Orange Polska i Columbus Energy została zawarta na 20 lat, a instalacja ma moc 331 kWp.

Rozwiązanie SaaS staje się coraz popularniejsze na rynku. W Orange decyzję o uruchomieniu pierwszego rozwiązania w tym modelu podjęliśmy w 2019 r. i dotyczy obiektu w Kaliszu.

Współpraca z Columbus Energy

Firma Columbus Energy jest także partnerem technologicznym Orange Energia. Dostarcza instalacje fotowoltaiczne klientom Orange Energia i zajmuje się kompleksową obsługą posprzedażową. Świadczy również usługi gwarancyjne, serwisowe, doradcze i monitoringu dla produktów i usług powiązanych z odnawialnymi źródłami energii, a w razie potrzeby pomaga w uzyskiwaniu finansowania instalacji fotowoltaicznych.

Półmetek celów klimatycznych

Nasza infrastruktura musi być gotowa na obsłużenie stale rosnącego ruchu, a to oznacza nie tylko rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale i odpowiedzialność za emisje gazów cieplarnianych. To dlatego pozyskiwanie kolejnych źródeł odnawialnej energii jest dla nas tak istotne.

Do dziś podpisaliśmy trzy długoterminowe kontrakty zakupu energii ze źródeł odnawialnych (PPA), które pokrywają ok. 30 % zapotrzebowania energetycznego firmy.

Dzięki kontraktom PPA i dalszemu redukowaniu konsumpcji energii elektrycznej nasze emisje CO2 zmniejszyły się w pierwszych 6 miesiącach tego roku aż o 15% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Jeśli porównamy do roku 2015 zostały redukowane już o 33%. Jesteśmy zatem lekko za półmetkiem na drodze do ograniczenia emisji o 65% w porównaniu do 2015 r., co chcemy osiągnąć w najbliższych 3 latach.

Udostępnij: Panele fotowoltaiczne na dachu Data Center
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Artur 08:03 06-08-2022
  Cyferki na papierze fajnie wyglądają. Ciekawe jakie skoki napięcia będą w sieci przy takiej produkcji, to nie jest mała moc. Wyprodukowaną energię będzie trzeba przesłać, bo pewnie całej się nie zużyje. Zakład energetyczny będzie zadowolony ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 20:40 06-08-2022
   Najgorsze w tym wszystkim, że ten prąd to nie jest czysta sinusoida, a to strasznie brudzi w całym systemie! Laik nic o tym nie ma pojęcia, a oszołomy są zadowoleni... Producenci energii to potwierdzają...
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 16:32 07-08-2022
    emitelek zawsze trzeba wybrać mniejsze zło....samo życie.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 17:01 17-08-2022
     pablo_ck tu nie chodzi o wybór "mniejszego zła" tylko działania z głową, a takowej nikt nie ma!!!
     Odpowiedz

;

Oferta

Oferta tygodnia: Samsung Galaxy A33 5G (1)

Marta Krajewska

4 sierpnia 2022

Oferta tygodnia: Samsung Galaxy A33 5G
1

Ewa jest na zasłużonym urlopie, więc dzisiaj ja mam dla was szczegóły naszej cotygodniowej promocji.

Tym razem proponujemy Wam smartfon Samsung Galaxy A33 5G 128 GB w obniżonej cenie. Wybierając Plan 80 (nielimitowane rozmowy i SMSy, 120 GB), Orange Love Extra lub Premium, możecie obniżyć cenę tego smartfona aż o 384 zł.

Jeśli zdecydujecie się na Plan 60 (nielimitowane rozmowy i SMSy, 60 GB z pełną prędkością, super dodatki), Plan 50, Orange Love Standard lub Mini zapłacicie za niego 360 zł mniej.

Płatność za telefon możecie rozłożyć na wygodne 24 raty, zarówno w Planach, jak i pakietach Love.

Samsung Galaxy A33 jest dostępny także w ofercie bez abonamentu. Wówczas dostaniecie na niego 100 zł zniżki. Kwotę możecie rozłożyć na 20 rat 0 proc. po 74,95 zł.

Oferta obowiązuje do 10 sierpnia br. Szczegóły znajdziecie tutaj: Oferta tygodnia – Samsung Galaxy A33

Dlaczego warto zainteresować się tym smartfonem? Zdaniem naszego recenzenta Bartka, model A33 to najbardziej „Awesome” z serii Galaxy A 🙂

Udostępnij: Oferta tygodnia: Samsung Galaxy A33 5G
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 16:36 07-08-2022
  Fajny smartfon dla średnio wymagających klientów. Kupić dziś dobry smartfin to....uważam że do trudna sprawa. Producenci wypuszczają tyle sprzętu że.....chociaż Apple ma jedną, dwie premiery w roku i....tylko te ceny 😉
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Węgiel i inne groźne rzeczy (2)

Michał Rosiak

4 sierpnia 2022

Węgiel i inne groźne rzeczy
2

Węgiel. Mam wrażenie, że gdybym w ostatnich tygodniach za każdą sytuację, gdy trafiłem na to słowo w sieci dostawał złotówkę, mógłbym kupić co najmniej tonę Czarnego Złota. Dla wielu Polaków zapewnić sobie węgiel na zimę, jest kluczową sprawą. I jak zawsze wiedzą o tym też sieciowi oszuści.

Węgiel, a dokładnie strony internetowe oferujące zakup nieistniejącego paliwa, to tylko punkt wyjścia do szerszego spojrzenia na temat. Na to, by w internecie – niczym w samochodzie, tylko znacznie bardziej – stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Zakupy bez nerwów, zakupy bez kolejki

„Zobacz Rosiu, temat dla Ciebie!”Wojtek podrzucił na naszej blogowej grupie link do artykułu o oszustwie, które… cóż, zupełnie mnie nie zaskoczyło. Wręcz zdziwiłem się, że dopiero teraz zaczynają pojawiać się strony, usiłujące przekonać, że mają na sprzedaż węgiel. Bez wirtualnej kolejki, nerwowego przeładowywania witryny i konieczności dzwonienia na infolinię. Jestem sobie w stanie wyobrazić sytuację, gdy potencjalnej ofiary nie trzeba będzie przyciągać wyjątkowo atrakcyjną ceną! Wystarczy fakt, że towar jest.

Co działo się potem – tego niestety cytowany tekst nie zdradza. Mając jednak wiedzę o tego typu oszustwach nie spodziewam się tutaj fałszywej bramki płatności (i wykradzenia loginów i haseł). To domena bardziej wyrafinowanych przestępców. Tutaj widzę toporne konto na „słupa” i po oszukaniu odpowiedniej liczby ofiar – transfer pieniędzy na konta giełd kryptowalut.

Węgiel, czyli oszustwo na czasie

Sieciowi oszuści to ludzie dobrze zorientowani w panujących trendach. W końcu to ich – na swój sposób – „praca”, więc świadomość tego, czym akurat interesują się internauci (czyli de facto my wszyscy) to klucz to dużych pieniędzy. Jasne, przelew nieco ponad tysiąca złotych na konto słupa dla wielu może oznaczać, że nie tylko nie będą mieli się za co ogrzać, ale i z jedzeniem mogą mieć problem. Bardziej wyrafinowani oszuści nie będą się jednak łasić na – w ich rozumieniu – drobne. Oni przygotują socjotechniczną sztuczkę, która sprawi, że bez obaw otworzymy przysłany nam załącznik, czy zalogujemy się na witrynę, która nie będzie ani trochę tym, czym się wydawała. W efekcie np. możemy być zmuszeni do zapłaty kilkutysięcznego okupu za odzyskanie dostępu plików z naszego dysku, które zostały zaszyfrowane w wyniku nieostrożnego kliknięcia w rzekomą fakturę.

Mam nieodparte wrażenie, że ostatnich czasach ataków ransomware na zwykłych użytkowników sieci nie ma już tak wielu. Przestępcy idą tam, gdzie jest wielka kasa. Do firm, które mogą zapłacić, by uchronić się przed publikacją wykradzionych dokumentów. Czy to oznacza, że nic zwykłemu internaucie nie grozi? Odpowiem pytaniem na pytanie – korzystasz z internetu w pracy, odbierasz maile? No właśnie.

Na końcu i tak chodzi o pieniądze

A jeśli nie wiadomo o co chodzi… No dobra, bez żartów. Przecież na końcu i tak chodzi o kasę. Tę dużą od firm albo od kilkuset oszukanych indywidualnych ofiar, co przestępcom zazwyczaj przychodzi łatwiej, niż „zrobienie” jednej firmy. Bo my, korzystając z sieci, nie możemy sobie pozwolić nawet na chwilę opuszczenia gardy. Warto wiedzieć, co akurat dzieje się w kraju, czy na świecie. Gdy zapowiadane jest upublicznienie ważnych dokumentów, jak choćby Raportu Komisji Millera po katastrofie smoleńskiej, szukać ich na oficjalnych stronach, a nie w różnych dziwnych miejscach w sieci. Gdy dzieją się takie potworności jak wojna w Ukrainie, liczyć się z tym, że w sieci mogą pojawić się treści mające wywołać w nas emocje (i oczekiwaną przez oszustów reakcję). Wreszcie czytać choćby stronę CERT Orange Polska, gdzie szybko znajdziecie ostrzeżenia o nowych wektorach ataków na nieświadomych internautów.

I nie wierzyć w cuda. Jeśli coś wydaje Ci się niewiarygodnie atrakcyjne, najlepiej założyć, że to nieprawda. Patrz na adresy stron, na które się logujesz. Nie szermuj swoimi hasłami na lewo i prawo. Bądź niczym przyczajony tygrys, gdy ktoś chce Twojego numeru karty płatniczej.

Bądźcie bezpieczni! I odpoczywajcie. Ja mam właśnie taki plan, więc mój kolejny tekst na blogu zobaczycie 25 sierpnia. Jadę do… no nie, co Wy! Nie napiszę. Zachowanie OPSEC w życiu codziennym to też przydatna sprawa. Jasne, kierunek w którym się udaję, nie jest jakąś wielką tajemnicą. Ale jeśli zaczniemy mimochodem „wyciekać” dane, których nie musi znać nikt inny, taka lekkomyślność może przejść na inne nasze zachowania. A stamtąd już krok do… No sami wiecie, w końcu przeczytaliście ten tekst 🙂

Udostępnij: Węgiel i inne groźne rzeczy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  nickt 22:59 07-08-2022
  Robisz dobrą robotę. Ludzi trzeba oswajać z brutalnością realiów. Dziękuję. Kropla drąży skałę... Czekam na kolejne krople-wpisy.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:09 08-08-2022
  Od setek lat, ba...od początku istnienia ludzkości zawsze ktoś bogacił się kosztem kogoś, okradal czyjąś zdobycz, etc....dziś dajemy oszukiwać się w sieci i fajnie Michale że tak często piszesz o tych niebezpiecznych sytuacjach. Pozdrawia.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej