Sieć

Zamieniamy 3G na LTE. Poznajcie nasze plany na pierwsze półrocze 2025

Kinga Galon Kinga Galon
21 listopada 2024
Zamieniamy 3G na LTE. Poznajcie nasze plany na pierwsze półrocze 2025

Kontynuujemy proces modernizacji sieci mobilnej i sukcesywnie zamieniamy technologię 3G na LTE na kolejnych obszarach kraju. W pierwszym półroczu wyłączymy 3G w województwie świętokrzyskim i opolskim oraz w części województwa lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Wdrażanie LTE w miejsce 3G to krok w stronę bardziej wydajnej, nowoczesnej sieci, która jest lepiej dostosowana do potrzeb użytkowników. Po zmianie sygnał LTE będziemy nadawać w paśmie 900 MHz. To pasmo niskich częstotliwości, które pozwala objąć zasięgiem LTE więcej obszarów i użytkowników sieci. 4G umożliwia szybsze przesyłanie danych i lepszą jakość połączeń głosowych w technologii VoLTE.

Harmonogram wyłączeń na pierwsze półrocze z podziałem na województwa i powiaty przedstawia poniższa mapa. Więcej informacji o wyłączeniu 3G znaleźć można na stronie: https://www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g

W związku ze zmianą sieci 3G na LTE, zdecydowana większość z Was nie musi nic robić - jeśli korzystacie z telefonu i karty SIM, które współpracują z LTE i obsługują VoLTE. W innym przypadku trzeba wymienić kartę i telefon na nowsze modele. W przeciwnym razie straci się możliwość korzystania z transferu danych komórkowych, a rozmowy realizowane będą w sieci 2G w gorszej jakości.

Żeby to sprawdzić, wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. W odpowiedzi otrzymacie informację, czy karta i telefon wymagają wymiany. Usługa dostępna jest dla użytkowników sieci Orange oraz nju mobile, a osoby korzystające z Orange Flex mogą sprawdzić swoją kartę i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu. Jeśli karta SIM wymaga wymiany na nowszą, można zrobić to bezpłatnie w salonie Orange. Natomiast rekomendowaną listę telefonów, które wspierają VoLTE, znajdziecie na naszej stronie internetowej poświęconej wyłączeniu 3G.

Klienci korporacyjni także mogą sprawdzić swoją kartę SIM i telefon przez SMS. Gdyby konieczna była wymiana, pierwszym kontaktem będzie w ich przypadku opiekun klienta biznesowego.

Komentarze

Ignacy
Ignacy 21:51 22-11-2024

Pani Kingo, polecam naprawić zasięg przy ulicy Józefa Wybickiego w Krakowie – dzielnica Krowodrza. Najbliższa stacja jest 1.25 KM od mojego bloku. LTE ma tylko jedną kreskę i często się przełącza na 3G lub EDGE. Czy możecie naprawić swój zasięg w tej lokalizacji?

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 10:52 25-11-2024

    Ulica Wybickiego jest dość długa i trudno w analizie odnieść się bez numeru budynku. Może Pan zgłosić problem z zasięgiem do obsługi klienta, wtedy możliwe będzie przeprowadzenie dokładniejszej analizy dla konkretnej usługi i lokalizacji.

    Odpowiedz
Sylwek
Sylwek 09:47 25-11-2024

Czy za wyłączeniem technologii 3G idzie rozbudowa nadajników LTE? Już dzisiaj są problemy z obciążeniem nadajników, a jak wyłączony zostanie zasięg 3G może być jeszcze gorzej. Przykład miejscowość Baćkowice w woj. świętokrzyskim.

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 10:11 25-11-2024

    Tak, bo wyłączeniu 3G towarzyszy refarming. Oznacza to, że częstotliwości pasma 900 MHz, które do tej pory wykorzystywane były dla 3G, teraz przeznaczone są dla LTE. Mówiąc najprościej: wyłączamy 3G, a w to samo miejsce włączamy LTE (4G) i w ten sposób wzmacniamy sieć.

    Odpowiedz
Powiat Oleśnicki
Powiat Oleśnicki 22:38 25-11-2024

Pani Kingo, czekałem cierpliwie na dopięcie procesu w powiecie oleśnickim (woj. Dolnośląskie) w październiku. Mamy koniec listopada, a 3G nadal rządzi w tym rejonie. Raków, Bielawa, … Jest poślizg i proces nadal się toczy?

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 14:01 26-11-2024

    Wyłączyliśmy 3G w całym powiecie oleśnickim zgodnie z planem w październiku. Raków to powiat wrocławski, Bielawa – powiat dzierżoniowski. Telefon może też łączyć się z siecią 3G ze stacji w sąsiednich powiatach, jeśli tam jeszcze nie było wyłączenia 3G. Mapa zasięgu jest dostępna na stronie Orange: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu

    Odpowiedz
Powiat Oleśnicki
Powiat Oleśnicki 18:48 26-11-2024

Rzeczywiście, głupio wyszło. Pani Kingo, ale Krzeczyn powinien być zdecydowanie wolny od 3G w takim razie. Pozdrawiam.

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 10:53 27-11-2024

    Stacja w Krzeczynie nie nadaje już sygnału w 3G. Jeśli telefon łączy się z 3G, to musi być to stacja spoza powiatu oleśnickiego, nie ma innej możliwości. Również pozdrawiam! 🙂

    Odpowiedz
Tomek Szewczuk
Tomek Szewczuk 15:46 27-11-2024

Dzień dobry,
A czy wygaszanie 3G wiąże się z modyfikacją nadajników również pod kątem uruchamiania 5G czy się ze sobą kompletnie nie łączy? W moim macierzystym dziale wjeżdżają właśnie urządzenie 5G dla klientów biznesowych i zacząłem baczniej obserwować mapy zasięgów i jest często trochę dziwnie – duże skupiska ludzi mają ciągle 4G a nie maja 5G, totalne odludzia mają zmodyfikowane maszty. Żeby n

Odpowiedz
Marcin
Marcin 15:37 03-12-2024

Dzień dobry, od kilku miesięcy Google sprzedaje oficjalnie w Polsce telefony Google Pixel 8a oraz Pixel 9. W związku z planowanym wyłączeniem sieci 3G w województwie opolskim proszę o informację, czy wiadomo, kiedy oficjalnie usługi VoLTE na tych telefonach będzie działać w sieci Orange. Telefonów tych nie ma w wykazie urządzeń obsługujących tę usługę w sieci Orange. Pozdrawiam

Odpowiedz

Bezpieczeństwo

(nie)Bezpieczna Sieć – AI kontra złośliwe strony

Michał Rosiak Michał Rosiak
21 listopada 2024
(nie)Bezpieczna Sieć – AI kontra złośliwe strony

W kolejnym odcinku odświeżonego cyklu (nie)Bezpieczna Sieć ekspert CERT Orange Polska opowie Wam jak sztuczna inteligencja pomaga nam wynajdować i kategoryzować strony phishingowe. Bez pomocy AI byłoby znacznie trudniej.

Setki tysiące stron pojawia się w sieci każdego dnia. Ile wśród nich znajdziecie witryn phishingowych? Gdybyśmy w CERT Orange Polska mieli w tym ogromie "grzebać" ręcznie, to pewnie sporo byśmy zablokowali. Tym niemniej idę o zakład (dolary przeciwko orzechom, a nawet bitcoiny w peaku), że całe mnóstwo byśmy przegapili.

I tu na białym koniu wjeżdża AI. Sztuczna Inteligencja i uczenie maszynowe pomagają nam nie tylko wynaleźć w tej masie witryny, które mają zrobić Wam krzywdę. Dzięki stworzonym i nieprzerwanie dopracowywanym przez naszego eksperta rozwiązaniom możemy te strony przede wszystkim zablokować. Jak szybko? Na tyle szybko, że przestępcy nie są - łagodnie mówiąc - przesadnym fanami bohatera dzisiejszego materiału.

Co ja Wam będę opowiadał - zobaczcie sami!


Odpowiedzialny biznes

Slow tech w świecie ekranów

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
20 listopada 2024
Slow tech w świecie ekranów

Technologie są wszędzie i rozwijają się z prędkością światła. Z internetu, aplikacji, streamingów korzystają miliardy ludzi. Jak nie dać się przytłoczyć i nie narazić na szwank relacji z bliskimi, czy samym sobą? O tym jest idea slow tech. Warto uczyć jej od przedszkola.

Z technologią stykamy się na co dzień - w różny sposób i praktycznie wszędzie: w pracy, w domu, w podróży, w załatwianiu codziennych spraw. Słowem: bez przerwy. Dlaczego? Pomaga i ułatwia życie, dostarcza nam to, co lubimy i czego potrzebujemy - praktyczne rozwiązania, rozrywkę, relaks, szybki dostęp do danych, a nawet możliwość pomagania innym. Można mnożyć inne przykłady.

Jednak nadużywanie czy niewłaściwe używanie technologii może wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie i relacje międzyludzkie. Prowadzi do przebodźcowania i przeładowania. Może też odciągać naszą uwagę od rzeczy naprawdę ważnych.

A gdyby tak zwolnić

Słyszeliście już o pojęciu „slow tech”? To idea, która wspiera świadome i zrównoważone podejście do technologii. Nie odrzuca ich i nie każe zaprzestać używania, ale zachęca, aby używać świadomie, w konkretnych celach, w zgodzie z naszymi wartościami i tym, co naprawdę ważne. Na przykład życiem rodzinnym, rozwojem pasji, przestrzenią na przyjaźń i kontakt z naturą. Słowem: życie w obecności technologii, ale w zachowaniu równowagi i harmonii z tym, co poza nią. Takie, w którym uwzględniamy swoje potrzeby, relacje z ludźmi, czas z bliskimi, zdrowy i aktywny wypoczynek, produktywną pracę.

W ramach trendu slow tech dużo mówi się o zdrowiu psychicznym, dobrostanie, higienie cyfrowej. A także o tym, jak istotne staje się to w kontekście wychowania i edukacji dzieci w dzisiejszych czasach.

Slow tech od małego

Na wyzwania rzeczywistości warto przygotować zwłaszcza młode pokolenie. Dla zachowania bezpieczeństwa i dobrostanu w erze smartfonów nie wystarczy tylko sprawna obsługa urządzeń. Dzieci potrzebują rozwijać kompetencje społeczne - umiejętność współpracy, kultury dyskusji, ćwiczyć empatię, uważność na emocje swoje i innych, a także krytyczne myślenie. To ważna tarcza ochronna, która pomoże im mądrze funkcjonować w świecie pełnym ekranów. Kompetencje miękkie są kompetencjami przyszłości.  I to podejście jest bardzo bliskie naszej Fundacji Orange i wszystkim inicjatywom, które tworzy. 

Fundacja Orange z nową misją dla przedszkoli

Dostawaliśmy w Fundacji pytania o to, czy przygotujemy jakiś projekt dla przedszkoli. My też mieliśmy takie marzenie, ale chcieliśmy zrobić to mądrze i trafić dokładnie z tym, co na tym etapie rozwojowym dzieci będzie naprawdę potrzebne i przydatne. I co wesprze nauczycieli oraz nauczycielki przedszkolne w najlepszy możliwy sposób.

Tak powstała "MegaMisja dla Przedszkoli" - bezpłatny program edukacyjny dla dzieci w wieku 5-6 lat, który pomaga rozwijać kompetencje społeczne, by przygotować je do życia w świecie pełnym ekranów. Właśnie trwa nabór zgłoszeń i serdecznie zapraszamy wszystkie placówki - z małych i dużych miast - do spróbowania przygody z nami.

Zajęcia z "MegaMisją dla Przedszkoli" dotyczą uważności, nazywania emocji i empatii. Dzieci zachęcane są do współdziałania i krytycznego myślenia. Wszystko to bardzo im się przyda zarówno w świecie offline, jak i wtedy, kiedy są lub będą w internecie. W czasie zajęć z MegaMisją jest dużo ruchu, aktywności manualnych, przestrzeni na lepsze poznawanie się w grupie. A przy tym mnóstwo zabawy. Prowadzą je nauczycielki i nauczyciele wychowania przedszkolnego na bazie naszych materiałów i przygotowania, a przez cały program wspieramy ich merytorycznie na każdym etapie. Stworzone scenariusze „przemycają” sporo wiedzy merytorycznej, ale wydźwięk jest lekki, zabawny i bazujący na przeżyciach dzieci. Bo na to zasługują świeże i elastyczne umysły kilkulatków.

Zgłoszenia do programu przyjmujemy do 3 grudnia 2024 r. na stronie. Wyniki rekrutacji ogłosimy do 9 stycznia 2025 r. i ruszymy do akcji w rytmie bardzo slooooooow tech.

Scroll to Top