;

Bezpieczeństwo

Znaczny wzrost ataków phishingowych (0)

Michał Rosiak

21 lipca 2016

Znaczny wzrost ataków phishingowych
0

Cyberprzestępcy nie mają wakacji. Można by wręcz rzecz, że jakichś mentalnych robaków dostali, bo w ostatnim czasie CERT Orange Polska zaobserwował olbrzymi wzrost ataków phishingowych (łącznie przy użyciu kilkuset domen!), zorientowanych przede wszystkim na klientów polskich banków (m.in. iPKO oraz BZ WBK), a także udających faktury za energię z firmy PGE.O ile strony udające bankowe mają za cel zazwyczaj wyłudzenie naszych danych dostępowych, o tyle efektem pobrania i „faktury” i kliknięcia w nią będzie zainstalowanie złośliwego pliku szyfrującego dane na naszym dysku i żądającego zapłacenia wysokiego okupu za ich odszyfrowanie.

Przed próbą wejścia na witryny podające się za banki ustrzeże Was CyberTarcza, o ile wcześniej o ryzyku nie poinformuje Was przeglądarka (mnie ostrzegł Vivaldi), cyber-przestępcy jednak nie śpią i może się zdarzyć, że wygenerują nową domenę, przy użyciu której przeprowadzą atak zanim „nauczą” się jej systemy nasze i przeglądarek.Dlatego pamiętajcie, by:

– w przypadku korzystania ze stron bankowych, czy dostawców wszelkich usług, wyrobić w sobie nawyk wielokrotnego sprawdzania adresu w pasku przeglądarki
– w niektórych przypadkach adresy zawierały nazwy banków, ale np. w domenie *.info.pl, czy *.top

– nie klikać w podejrzane linki

– analizować wszystko, co pokaże nam przeglądarka
– jedna ze stron pokazała mi np. błąd certyfikatu bezpieczeństwa, wręcz krzycząc: „Jestem jakaś lewa!”

– nie otwierać faktur „z ciekawości”, jeśli się ich nie spodziewaliśmy

– w przypadku wątpliwości – skontaktować się z domniemanym nadawcą

A my ze swej strony będziemy robić nieprzerwanie wszystko, co w naszej mocy, byście nie musieli stawać przed takimi problemami. Co nie zmienia faktu, że i tak warto wiedzieć, co z nimi zrobić.

Udostępnij: Znaczny wzrost ataków phishingowych
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Innowacje

Orange Polska we współpracy z Nokią biją rekord prędkości (0)

Piotr Domański

21 lipca 2016

Orange Polska we współpracy z Nokią biją rekord prędkości
0

Dzisiaj wpis o technologii zacznę od newsa. Uruchomiliśmy pierwszy na świecie link optyczny dający rekordową pojemność 250 Gigabitów na sekundę w pojedynczym kanale. Czyli – pobiliśmy rekord prędkości ;-). Co więcej, nie odbyło się to w warunkach laboratoryjnych, lecz w ramach już istniejącej sieci szkieletowej ROADM na niebagatelnym odcinku 870 km. Stworzyliśmy w ten sposób superkanał o przepływności 1,5 Tb/s. Standardowy kanał, z którego korzystamy ma szerokość 100 Gb/s, a więc w ramach testu udało się nam poprawić wynik dwu i półkrotnie. Wspólnie pracowali przy tym inżynierowie z Orange i Nokii.

Bijemy rekord prędkości

A teraz przejdźmy do technikaliów. Przeprowadziliśmy test, w ramach którego stworzyliśmy w istniejącej sieci stacjonarnej „Superkanał” o przepływności 1,5 Terabitów na sekundę (Tb/s) i paśmie 300GHz. Jak pewnie pamiętacie z tekstu o sieci ROADM w światłowodzie można jednocześnie przesłać szereg sygnałów, każdy o innej częstotliwości. I to właśnie są te „kanały” o których mowa. Ów „Superkanał” składał się z 6 nośników, każdy pozwalający na przesłanie 250 Gb/s. Był on otoczony przez kolejnych 16 kanałów o standardowym transferze danych. W „Superkanale” zwiększono „efektywność widmową” pasma optycznego, czyli wedle definicji ilość bitów informacji, które można przesłać w 1Hz pasma. Przekładając to na mniej techniczny język chodzi o zagęszczenie informacji. Połączenie zostało utworzone na trasie Warszawa – Wrocław – Warszawa. W sumie dało to wspomniane 870 km. Co więcej, połączenie było utrzymane przez ponad 90 godzin. Udało się również zachować duży margines – moglibyśmy stworzyć ów „Superkanał” na większym odcinku, lub większej prędkości. Używając pełnych możliwości zainstalowanych wzmacniaczy czyli 96 kanałów, moglibyśmy stworzyć superkanał, którym można by przesłać 24 Tb/s. Odpowiadając na jeszcze jedno możliwe pytanie: nie, mieszkańcy Dolnego Śląska nie mieli przez to wolniejszego internetu ;-).
Grafika ilustracyjna: Orange Polska we współpracy z Nokią biją rekord prędkości

O testach mogą również opowiedzieć koledzy, którzy bezpośrednio nad nimi pracowali. Sądże, że warto ich posłuchać.

Jak wysłać 1,5 Tb w sekundę?

Wiadomo że pobiliśmy rekord prędkości, jednak pytanie brzmi jeszcze: „jak?”. Wykorzystaliśmy istniejącą światłowodową – jedno-modowe światłowody i standardowe wzmacniacze optyczne. Nowe były dwa kluczowe elementy – transponder i WSS obsługujący technologię Flex Grid, które zostały dostarczone przez Nokię. Trasnponder to urządzenie, które automatycznie odbiera, moduluje, wzmacnia i odpowiada na sygnał przychodzący w czasie rzeczywistym. Wspólnie z Nokią użyliśmy transpondera o rekordowej efektywności widmowej 5bitów/Hz przy 250Gb/s.Takie paramenty są możliwe dzięki zmianie typu modulacji sygnału liniowego. Zastosowaliśmy też WSS obsługujący technologię Flex Grid.

Sądzę, że obydwa te elementy są na tyle ciekawe, że należy się im dużo szerszy opis. Zaczniemy od transpondera. Pisałem już o nim w tekście o sieci ROADM, ale teraz przyszedł czas na rozwinięcie tematu – wtedy posłużyłem się uproszczeniem. Urządzenie, to najpierw odbiera „czarno-biały” sygnał na przykład typu Ethernet od innego urządzenia. Czarno-biały, ponieważ składający się właściwie z jednego koloru. Następnie przekształca go na sygnał kolorowy, czyli jeden z wspomnianych wcześniej „kanałów”. Jest on wysyłany światłowodem do innego trasnpondera i tam zamieniany ponownie na sygnał czarno biały. Co nam daje użycie kolorowych sygnałów? Jak pewnie wiecie z fizyki światło białe to mieszanka wszystkich kolorów, a każdy z kolorów oznacza falę elektromagnetyczną o określonej długości. W związku z tym, jeżeli światłowodem płynie jednocześnie jeden „czarno-biały” sygnał nie ma już w nim miejsca na żaden inny sygnał. Jednak w przypadku, gdy używamy tylko jednego koloru możemy w tym samym czasie użyć kolejnych i przesłać nimi inną informację. I właśnie w ten sposób zwielokrotnia się transfer możliwy do uzyskania z wykorzystaniem jednego światłowodu.

Teraz przejdźmy do kolejnego tematu, czyli Flex Grid. Jak już wspomniałem sygnał w światłowodzie biegnie światłem o różnych częstotliwościach, czyli kolorach. Wiecie, też już, że każdemu kolorowi jest przypisany kanał pewnej szerokości mierzonej w GHz. Dla przykładu w teście, który przeprowadziliśmy kanały miały szerokość 50 GHz. W technologii Flex Grid, w przeciwieństwie do szerzej stosowanej siatki DWDM ITU-T, ta szerokość nie jest ustalana sztywno, tylko może być wielokrotnością 12,5 GHz. Pozwala to na ciaśniejsze upakowanie kanałów, a przez to wysłanie większej ilości informacji przy pomocy jednego światłowodu i daje większą elastyczność.
a88aa925b6f64f4e8df6b6d2705f341ed8b
Sądzę, że ten test to bardzo duża rzecz. Choć na razie to tylko test, jednak zapewne za kilka lat zastosowane rozwiązania będą w powszechnym użyciu. Co to oznacza dla Was? Bardzo dużo. Transfer danych rośnie cały czas. Porównując chociażby czerwiec 2016 do czerwca 2013, zobaczymy że klienci usług ADSL w ciągu trzech lat zwiększyli swój średni miesięczny transfer danych o ponad dwukrotnie z 22,27 GB do 49,54 GB. Podobnie wyglądają dane w innych segmentach, choć oczywiście w dalszym ciągu dane wykorzystywane w ramach internetu mobilnego stanowią tylko ułamek internetu stacjonarnego. Choć dla Was kluczowa jest prędkość końcowa, czyli to co widzicie w speedtestach, to w gruncie rzeczy prędkość ta zależy od tego jak szybko dane są przesyłane w sieci szkieletowej. Bez szybkiej sieci szkieletowej nawet 100 MHz zagregowanych w jednym paśmie 4G, czy najszybszy światłowód Orange w domu, nie będzie dział poprawnie. A tutaj artykuł dla zainteresowanych siecią szkieletową.

Polecam także informację prasową (w języku angielskim), w której również znajdzicie ciekawe informacje na temat testów.

Udostępnij: Orange Polska we współpracy z Nokią biją rekord prędkości
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Innowacje

Audiobook jakiego nie słyszeliście (0)

Kasia Barys

20 lipca 2016

Audiobook jakiego nie słyszeliście
0

Choć znana od tysięcy lat, to mało kto przeczytał ją w całości. Biblia powstawała na przestrzeni 1600 lat, jest kopalnią wiedzy o kulturze i historii.  W całości lub we fragmentach przetłumaczono ją na ponad 2000 języków świata, a teraz powstaje jej pierwsza wersja audio! Stella pisała Wam już, że Orange Polska jest technologicznym partnerem projektu 🙂

Niedawno miałam okazję wysłuchać na żywo próbki tego imponującego słuchowiska, w czasie wydarzenia zorganizowanego z okazji zakończenia pierwszego etapu prac nad dziełem. Muszę powiedzieć, że przedsięwzięcie jest gigantyczne. Nagranie angażuje znanych aktorów i muzyków. Jednak mam ono przede wszystkim charakter społeczny i w prace włączeni są także zwykli ludzie. Projekt jest prowadzony z myślą o tym by łączyć ludzi, a nie dzielić – pracują nad nimi katolicy, protestanci, agnostycy czy ateiści. A zgodnie z maksymą „nikogo nie wykluczać” współpracują przy niej byli więźniowie czy osoby niepełnosprawne. Drugim etapem prac nad dziełem jest Stary Testament i obecnie trwa na ten cel zbiorka crowdfundingowa.

Idea spopularyzowania największej księgi w dziejach ludzkości, jest także istotna dla Orange jako partnera. A przygotowanie komplementarnego nagrania tak obszernego tekstu, jest także wyzwaniem pod względem technologicznym, co także wpisuje się w działania marki. Aż dziwne, że nikt wcześniej nie wpadł na ten pomysł. „Biblia Audio” umożliwi zapoznanie się z najstarszą księgą większemu gronu odbiorców, to ważne, bo dzieło ma wymiar mocno zakorzeniony w polskiej kulturze. Doskonałym pretekstem do wysłuchania jej fragmentów na pewno mogą być Światowe Dni Młodzieży, których Orange jest partnerem technologicznym.

 

 

Udostępnij: Audiobook jakiego nie słyszeliście
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej