;

Odpowiedzialny biznes

Znalazłem żonę dzięki wolontariatowi (1)

Wojtek Jabczyński

20 kwietnia 2022

Znalazłem żonę dzięki wolontariatowi
1

Pokazywał, jak programować ozoboty pisakami, był św. Mikołajem w szpitalu i uczył dzieciaki bezpiecznego korzystania z internetu. Uchodźcom z Ukrainy pomagał w szpitalu już osiem lat temu.

– Zawsze byłem dobry z matematyki – zaczyna Janusz Osiadły, który w Orange pracuje w zespole transformacji i digitalizacji. Zajmuje się wdrażaniem rozwiązań w systemach dla rynku hurtowego. – Zazdroszczę Ci, ale jaki ma to związek z wolontariatem – dopytuję.

– W podstawówce i szkole średniej dawałem w domu bezpłatne korepetycje z matmy. Skorzystało kilkanaście osób. W ostatniej klasie technikum cierpliwie tłumaczyłem całki uroczej studentce pierwszego roku. Teraz jest moją żoną. „Matematyczny wolontariat” nas połączył – śmieje się.

Z małej zbiórki wyszła wielka

Kiedy 24 lutego usłyszał, że Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę, był na długim weekendzie w Opolu. – Szok! Nie wierzyłem w to, co się stało. Wróciliśmy do domu. Mieszkamy niedaleko Przemyśla, tutaj każdy zna kogoś mieszkającego w Ukrainie. Zacząłem wypytywać, jak mogę pomóc. Najpierw w pracy, potem na mieście – wspomina.


Janusz dowiedział się, że potrzebne są łóżka polowe i jednorazowe pościele. Zaczął zbiórkę. Najpierw wśród rodziny i znajomych, potem zorganizował się stały zespół kolegów i koleżanek z Orange. Łącznie 6 osób. Z małej zbiórki, wyszła wielka.

– Dlatego od razu ruszyliśmy z kolejnymi akcjami. Zbieraliśmy jedzenie, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Kupowaliśmy słodycze dla dzieci. Dostawaliśmy listę potrzeb i działaliśmy – mówi.

Nie tylko leki i jedzenie

Wolontariuszy wsparła Fundacja Orange. Dzięki grantowi do szpitala trafiły m.in. dwa translatory pomagające w tłumaczeniu. Chodzi o to, aby lekarze dogadywali się z pacjentami. To musiały być wysokiej jakości urządzenia radzące sobie ze specjalistycznym, medycznym słownictwem w kilku językach. Migrantami nie są przecież tylko Ukraińcy.

Rosja zaatakowała naszych sąsiadów w 2014 roku. – Już wtedy do szpitala w Przemyślu trafiły dzieci z południowej Ukrainy, tylko niewiele mówiło się o tym w mediach. Pamiętam, że na oddziale dziecięcym łóżka stały w korytarzu, bo brakowało miejsc na salach. Dzieci miały ogromną traumę. Rozdawałem im prezenty. Chłopak, na oko 6-latek, dostał paczkę. Odchodziłem, a on mnie złapał i powiedział, że tutaj leży też jego siostra i czy ona też może dostać prezent. Ścisnęło mnie w gardle z przejęcia.

Pomoc w hospicjum, szpitalu i szkołach

Janusz Osiadły jest wolontariuszem od wielu lat. Pomagał w hospicjum, szpitalu i w szkołach. Zaczęło się w 2008 roku. Był wtedy św. Mikołajem i rozdawał prezenty ciężko chorym dzieciom w przemyskim szpitalu, w ramach akcji Fundacji Orange.

– Przypominam sobie kilkuletniego chłopaka z domu dziecka. Leżał po operacji, obolały i być może przez to był niemiły dla personelu. Dałem mu prezent i porozmawiałem. Dowiedziałem się, że po wizycie zmienił się. Stał się życzliwszy. Ucieszyłem się, że nawet mała rzecz czy gest potrafi zmieniać świat na lepsze – wspomina.

Dużo satysfakcji dawały mu lekcje bezpiecznego korzystania z internetu w szkołach podstawowych w klasach 1-3. Pokazywał też dzieciakom jak programować ozoboty, czyli małe jeżdżące kulki, przypominające piłeczki do ping-ponga. Można to zrobić w łatwy sposób zwykłymi pisakami. Pandemia Covid-19 zatrzymała zajęcia, ale będzie można do nich wrócić.

Może lekcje matematyki?

Chociaż media mówią już mniej o wojnie i uchodźcach to nie znaczy, że pomoc przestała być potrzebna. – Na szczęście w Przemyślu i okolicach jest wielu wolontariuszy i wolontariuszek. Jestem zapisany na specjalnej liście. Jak potrzebna jest pomoc, dostaję telefon i działamy. Jeśli będzie potrzeba, mogę też uczyć dzieci z Ukrainy matematyki – kończy.     

***

Spotkanie z Januszem Osiadły jest kolejnym odcinkiem cyklu, w którym przybliżamy wolontariuszki i wolontariuszy Orange Polska zaangażowanych w pomoc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Prawie 1 000 pracowników wspiera ponad 130 różnych inicjatyw, między innymi dzięki grantom ufundowanym przez Fundację Orange. Dodatkowo Fundacja Orange przeznaczyła 75 grantów dla pracowników goszczących w swoich domach uchodźców z Ukrainy.

Tutaj znajdziecie sylwetki: Ani Grodeckiej i Renaty Niezabitowskiej – Gerard.

Udostępnij: Znalazłem żonę dzięki wolontariatowi
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:41 23-04-2022
  Dobro odpłaciło miejmy nadzieję dobrą żoną ? Super macie Wojtku bohaterów w swoich szeregach. Miejmy nadzieję że w domowym środowisku też są takimi bohaterami.
  Odpowiedz

;

Oferta

Smartfony realme taniej w niedzielę (7)

Ewa Wróbel

15 kwietnia 2022

Smartfony realme taniej w niedzielę
7

Dobra informacja na weekend. Polecam śledzić naszą stronę w najbliższą niedzielę. Będziemy mieli dla Was wyjątkową ofertę na wybrane smartfony realme. Obniżymy cenę 4 modeli w ofercie bez abonamentu:

 • realme GT Master Edition 5G 6/128GB za 1149 zł (taniej o 350 zł),
 • realme C11 2021 2/32GB za 312 zł (taniej o 157 zł),
 • realme C21 4/64GB za 504 zł (taniej o 95 zł),
 • realme 8i 4/64GB za 765 zł (taniej o 134 zł).

Test realme GT Master Edition 5G znajdziecie tutaj.

Warto będzie się śpieszyć, bo liczba smartfonów ograniczona. Powodzenia!


Udostępnij: Smartfony realme taniej w niedzielę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:59 16-04-2022
  Uważam że Orange powinno do minimum ograniczyć sprzedaż oraz promocje smartfonów oraz wszystkich pozostałych urządzeń marek, które pozostały i sprzedają się na rosyjskim rynku. Chcą, niech się sprzedają, ale.......my Polacy powinniśmy pokazać tym producentom gdzie ich miejsce.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 21:24 16-04-2022
   Popieram!!! Poza tym promowanie zakupów w WIELKĄ NIEDZIELĘ??? Oj nieładnie orange, nieładnie... Żeby wam się to czkawką nie odbiło za takie lewackie "promocje"...
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 23:37 16-04-2022
    Jak Cię lubię @emitelek i szanuję i BARDZO często się z Tobą zgadzam, tak teraz lekko Cię "zgnębię". Wiesz że w tym kraju są ateiści (jak ja) i takie wydarzenia jak święta są tylko tradycją kulturową bez żadnych duchowych przeżyć? Jestem lewactwem? Bo? Pracuję w poniedziałek, więc niedziela byłaby dla mnie dobrym wyborem na czas zakupów. Tym bardziej że jak znam życie to system jest automatyczny a obsługa tych zakupów i tak odbędzie się dopiero we wtorek i nikt dodatkowo pracować w niedziele nie będzie. Powiem Ci że gdyby GT ME mieściłby się w moim 1000 złotowym budżecie to minutę po północy robiłbym zakup. I absolutnie nie przeszkadzałoby mi że dla chrześcijan to święto. Mają wybór, mogą nie kupować a skupić się na swoich religijnych potrzebach.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 15:20 19-04-2022
     No może mnie poniosło lekko... ;) Masz wiele racji... Grunt, żeby się nawzajem szanować i będzie ok. :D Mam nadzieję, że się nie pogniewasz, jak pomyślę o Tobie w modlitwach o nawrócenie - poważnie, bez żartów!... Pozdrawiam :)
     Odpowiedz
     • komentarz
      pablo_ck 21:15 19-04-2022
      Temat morze......religia, polityka, lepiej ich nie poruszać na tym telekomunikacyjnym forum ?
      Odpowiedz
      • komentarz
       mike278 04:30 20-04-2022
       Toteż nie poruszam (staram się ;) ) Aczkolwiek ukontentowanym jestem postawą @emitelek. ;) Bez urazy mam nadzieję? Spokojnego dzionka i oby do zobaczenia kiedyś (chociaż w to już wątpię bo zloty w niepamięć odeszły już niestety).
       Odpowiedz
       • komentarz
        mike278 08:32 20-04-2022
        A i czekam na podobną promocję co ten GT ME (kwotę), tylko tym razem na refurbished Xiaomi 10T 5G. I już się w kolejce ustawiam :P ba nawet pierwszy chyba raz pochwalę Orange RE ;)
        Odpowiedz

;

Inne

Spokojnych Świąt Wielkanocnych (7)

Wojtek Jabczyński

15 kwietnia 2022

Spokojnych Świąt Wielkanocnych
7

Drodzy czytelnicy,

w imieniu całej redakcji bloga Orange Polska, życzę Wam spokojnych i pogodnych Świąt. Szczególnie teraz, proszę pamiętajmy o naszych bliskich i tych, których gościmy w naszym kraju. Dbajmy o siebie i innych. Najlepszego.

Udostępnij: Spokojnych Świąt Wielkanocnych
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 10:21 15-04-2022
  Dziękujemy i wzajemnie Zdrowych i Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla całego zespołu oraz czytelników bloga! :D
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 20:21 15-04-2022
  Dziękujemy Wam również życzę Spokojnych i zdrowych Świąt wielkanocnych dla Was i Waszych bliskich.Dla całego zespołu oraz i czytelników bloga.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Artur 21:42 15-04-2022
   Również życzę zdrowych spokojnych Świąt Wielkiej Nocy zespołowi blogu oraz czytelnikom.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Staś 12:01 16-04-2022
  Święta, święta, a paczuszki darmuszki brak aby do babci zadzwonić. No nic, może na majówkę ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 17:44 16-04-2022
  Wzajemnie zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych. Zdrowia i jeszcze raz zdrowia. Chociaż święta te znów są inne.....pandemia Covid za nami, ale to co dzieje się w Ukrainie sprawia że święta te są ponownie "inne". Bezbronni cywile, gwałty, ofiary w dzieciach....dlaczego? Za co giną niewinne dzieci? Co one komu zrobiły? Przykre jest również to że tak wiele jeszcze firm zostało na rosyjskim rynku i wykorzystuje obecnie niszę po konkurencji. Drogie Orange może tak warto "przykręcić" sprzedaż smartfonów niektórych producentów którzy zostali na rosyjskim rynku? Uważam że my Polacy powinniśmy wprowadzić "embargo" na producentów którzy zostali w rosji. Owszem w kraju tym mieszkają też miliony niewinnych obywateli, obywateli przeciwnych tej wojnie, ale.....tylko w ten sposób możemy "zatrzymać" politykę rOSJI.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 21:28 16-04-2022
   Jesteś WIELKI!!! Popieram w 100%!!! Życzę Ci spokojnych i radosnych świąt razem z rodzinką ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 22:32 16-04-2022
  Ja także składam wszystkim życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych:)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej