Odpowiedzialny biznes

MegaMisja dla wszystkich w internecie

Z nowym rokiem szkolnym ruszyły zajęcia programu Fundacji Orange – MegaMisja. W tej edycji bierze udział 140 szkół i 150 przedszkoli. Dobra wiadomość jest taka, że inne placówki także mogą bezpłatnie korzystać z gotowych scenariuszy zajęć MegaMisji. A wszystko dzięki nowej platformie, którą niedawno uruchomiliśmy.

Cynamon, 48 godzin i zabawa w krecika, czyli niebezpieczne wyzwania w sieci

Minęła godz. 19:00 i Asi nie ma w domu. Nie zdarzało jej się to wcześniej, zawsze wracała do domu po lekcjach. W szkole była. Telefon milczy, koleżanki nic nie wiedzą. Mama wsiada do samochodu i szuka córki. Dzwoni co chwilę do sąsiadki, na wypadek gdyby Asia wróciła. Przerażona jedzie na policję zgłosić zaginięcie. Policjanci pytają jak była ubrana, o znaki szczególne, czy mama zauważyła coś niepokojącego? Kolejne pytania padają już o internet – z kim rozmawia, o czym, na jakie strony wchodzi? I to może być właśnie kluczowe. Dlaczego?

Czy wiesz z kim Twoje dziecko rozmawia w sieci

Dzieci i nastolatki korzystają z komunikatorów, aplikacji społecznościowych i platform gamingowych, gdzie rozmowa z innymi użytkownikami odbywa się „przy okazji” gry. Nie każda nowa znajomość w sieci jest groźna, ale każda niesie pewne ryzyko. Choć starsze dzieci można przygotować do rozpoznawania zagrożeń, młodsze – nawet po rozmowach i edukacji – nie są w stanie skutecznie się bronić przed manipulacją. W ich przypadku kluczowe są ograniczenia dostępu do komunikatorów i stały nadzór dorosłych. Jak to mądrze zrobić?

Tytuł Nauczycielki Jutr@ 2025 przyznany

Anna Bakker-Jaroszewska ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Dambka w Leśniewie została laureatką konkursu Nauczyciel Jutr@ 2025. Pedagożkę wyróżniono za szczególną troskę o dobrostan swoich uczniów i uczennic oraz za edukowanie ich na temat bezpieczeństwa online i higieny cyfrowej. Doceniono też włączanie w te tematy rodziców. Organizatorem konkursu jest Fundacja Orange i Głos Nauczycielski. Inicjatywa towarzyszy wyborom Nauczyciela Roku.

Seniorzy wracają do cyfrowej szkoły

Kultowy kurs dla seniorów i seniorek powraca. Tym razem zapraszamy ich do zespołów tematycznych, a wśród nich do klasy cyfrowego świata i cyberbezpieczeństwa, której jesteśmy jednym z partnerów. Nasi edukatorzy uczą, jak kreatywnie i bezpiecznie korzystać z sieci. To ostatni moment na zapisy, bo bezpłatne zajęcia ruszają 6 października.

Scroll to Top