Informacje prasowe

CERT Orange Polska: uwaga na podrobione strony zbiórek, fake newsy i dezinformację

18 marca 2022
CERT Orange Polska: uwaga na podrobione strony zbiórek, fake newsy i dezinformację

CyberTarcza zablokowała w ostatnich dniach około 10 fałszywych domen podszywających się pod jeden ze znanych serwisów do tworzenia zbiórek pomocowych. Według CERT Orange Polska, codziennie pojawia się nawet kilkanaście stron z fałszywymi wiadomościami, wykorzystującymi m.in. kontekst wojny w Ukrainie. Fake newsy kierujące do fałszywych stron logowania są narzędziem wyłudzania danych lub pieniędzy. W natłoku informacji warto wiedzieć, jak ustrzec się przed dezinformacją i nie dać się oszukać. 

Oszuści zawsze wykorzystywali kontekst bieżących wydarzeń do swoich celów. Tak było w pandemii, kiedy pojawiały się kampanie phishingowe np. w postaci SMS-ów z informacją o konieczności „dopłaty za dezynfekcję paczki” czy fałszywe sklepy z maseczkami. Dziś z kolei jesteśmy świadkami posługiwania się przez oszustów kontekstem wojny w Ukrainie.

Gdy dzieje się coś, co wzbudza ogromne emocje, zawsze uaktywniają się też internetowi oszuści i próbują te emocje wykorzystać do swoich celów. Stąd oprócz oszustw znanych i wciąż obecnych w sieci, takich jak fałszywe loterie, konkursy, giełdy kryptowalut, widzimy też te, które podpinają się pod obecną sytuację, takie jak na przykład fałszywe zbiórki, czy nieprawdziwe, sensacyjne wiadomości o wojnie w Ukrainie. Krzykliwe nagłówki zachęcają do kliknięcia w link, a stąd już tylko krok do utraty wrażliwych danych. Fake newsy służą także dezinformacji, a w tym celu wykorzystywane są nawet takie narzędzia jak deepfake. Dlatego przeglądając wiadomości w sieci i mediach społecznościowych, nie kierujmy się emocjami, nie klikajmy odruchowo i zawsze sprawdzajmy źródła informacji  – radzi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.

Nie daj się oszukać – pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Przed logowaniem się na jakiejkolwiek stronie internetowej czy wpłacaniem pieniędzy na zbiórkę zawsze należy dokładnie sprawdzić adres strony, jaki wyświetla się na ekranie. Podrobiona strona może łudząco przypominać prawdziwą, dlatego tak ważne jest sprawdzenie całego adresu - może różnić się od tego właściwego zaledwie jedną literą czy słabo zauważalnym znakiem.

Chcąc wpłacić pieniądze na rzecz organizacji pomocowej, najlepiej samodzielnie wpisywać adres w pasku przeglądarki. Jeśli korzystamy z linków przekierowujących do wpłat, to tylko z takich, które znajdują się na wiarygodnych portalach, czy kontach zaufanych organizacji pomocowych w mediach społecznościowych.

Warto zwracać uwagę na błędy językowe. Sfałszowane strony czy wiadomości phishingowe często zawierają dziwne brzmiące, niepoprawne sformułowania. Powinny one być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Należy unikać klikania w linki przesyłane w SMS-ach czy w komunikatorach, a także wpisywania danych, jeśli przekierowują one do okienek logowania do serwisów bankowych czy portali społecznościowych). Grozi to utratą pieniędzy z konta lub przechwyceniem profilu w mediach społecznościowych i wykorzystania go do dalszych oszustw lub siania dezinformacji.

Warto śledzić aktualne informacje o pojawiających się oszustwach: np. na stronie cert.orange.pl, na Twitterze @CERT_OPL, a także na blogu Orange – m.in. w cotygodniowych, czwartkowych wpisach poświęconych bezpieczeństwu w sieci.

falszywe-zbiorki

Mediateka


Informacje prasowe

Nowe, jeszcze lepsze Plany komórkowe z #hello5G w Orange Flex

17 marca 2022
Nowe, jeszcze lepsze Plany komórkowe z #hello5G w Orange Flex

Od dziś oferta Planów komórkowych w Orange Flex ulega odświeżeniu. Użytkownicy będą mogli wybierać spośród pięciu planów, w tym aż trzech z dostępem do technologii #hello5G.

Do tej pory korzystanie z #hello5G było możliwe dla posiadaczy najwyższego planu komórkowego. Rozszerzając ofertę o nowe Plany, Orange Flex odpowiada na potrzeby użytkowników, którzy czekali na udostępnienie technologii 5G również w innych taryfach. Od teraz, użytkownicy będą mogli korzystać z 5G już od 35 zł / miesięcznie.

Ale to nie wszystko. W ostatnich dwóch latach stały dostęp do szybkiego i stabilnego internetu okazał się wyjątkowo ważny. Dlatego, Orange Flex zdecydował się dodatkowo powiększyć pakiet danych dostępny w ramach wybranych Planów komórkowych.

Z oferty mogą skorzystać zarówno nowi jak i obecni użytkownicy Flexa. Obecni klienci Orange Flex mogą zmienić swój dotychczasowy Plan na nowy jednym kliknięciem w aplikacji.

Od 17 marca Orange Flex umożliwia użytkownikom wybór spośród pięć Planów komórkowych:

  • 15 GB za 25 zł/mies. (bez zmian)
  • 30 GB za 30 zł/mies. (bez zmian)
  • 45 GB za 35 zł/mies. + #hello5G   (nowość)
  • 80 GB za 50 zł/mies. + #hello5G   (odświeżony)
  • 150 GB za 80zł/mies. + #hello5G  (odświeżony)

Wszystkie Plany niezmiennie zawierają nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y w Polsce i w roamingu w UE. Dodatkowo, w każdy Plan wbudowany jest Social Pass, dzięki któremu korzystanie z popularnych mediów społecznościowych i komunikatorów nie pomniejsza pakietu GB. Social Pass obejmuje m.in.: Facebook, Instagram, TikTok, Twitter, Messenger, WhatsApp, Telegram, Viber. Do poprawnego działania aplikacji, potrzebna jest jej aktualizacja  do najnowszej wersji.

Stawiamy na innowacje, mówimy #hello5G

Dostęp do sieci 5G to gwarancja znacznie szybszych i stabilniejszych połączeń bez opóźnień. W niedalekiej przyszłości, technologia ta umożliwi prędkość pobierania nawet do 20 Gb/s z opóźnieniami na poziomie jedynie 1-3 ms.

Aby móc korzystać z benefitów jakie daje 5G potrzebny jest odpowiedni smartfon, który obsługuje tę technologię. W Sklepie Flex w aplikacji Orange Flex użytkownicy mogą znaleźć interesujące propozycje m.in.: iPhone 13 i 13 Pro, vivo V21 5G, Xiaomi Mi11 Lite NE 5G 8/128GB

Lista urządzeń, które obsługują 5G stale się zmienia, gdyż coraz więcej producentów ulepsza swoje rozwiązania i dostosowuje się do obecnych czasów.

Dowiedź się więcej dlaczego dostęp do sieci 5G to przyszłość Internetu >>>https://flex.orange.pl/blog/post/Dlaczego-siec-5G-to-przyszlosc-internetu

Zasięg #hello5G w Orange Flex

Użytkownicy posiadający odpowiedni Plan komórkowy oraz telefon obsługujący 5G, aby korzystać z tej technologii muszą tylko być w jej zasięgu. Sygnał Orange w ramach #hello5G dociera już do ponad 6 milionów osób w wybranych lokalizacjach w wielu miastach. Są to między innymi Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Płock, Kielce, Opole, Częstochowa, Rzeszów czy Bielsko-Biała. A jeśli chcesz sprawdzić czy znajdujesz się w zasięgu, skorzystaj z mapy zasięgu 5G Orange.

 Więcej szczegółów można znaleźć w aplikacji Orange Flex oraz na stronie https://flex.orange.pl/oferta/oferta-dla-ciebie

 

 

 

Mediateka


Informacje prasowe

Darmowe startery Orange w placówkach Poczty Polskiej

11 marca 2022
Darmowe startery Orange w placówkach Poczty Polskiej

Orange od początku konfliktu w Ukrainie pomaga Ukraińcom w tych trudnych dla nich chwilach pozostać w stałym kontakcie z bliskimi w Ukrainie oraz w Polsce. W kluczowych punktach wolontariusze i pracownicy operatora rozdają darmowe startery i pomagają je uruchomić. Dzięki współpracy z Pocztą Polską, takie bezpłatne startery dostępne są w urzędach pocztowych i filiach, w całej Polsce.

Darmowe startery będzie można odbierać i rejestrować w 4 700 urzędach pocztowych i filiach Poczty Polskiej. Wystarczy paszport lub karta pobytu. Łatwy dostęp i wsparcie w procesie rejestracji są kluczowe, ponieważ tylko zarejestrowane karty SIM umożliwiają korzystanie z usług. Dodatkowo, w placówkach pocztowych będzie prowadzona komunikacja (ulotki po ukraińsku, plakaty) dotycząca specjalnego pakietu dla Ukraińców oraz szczegółów akcji.

Dzięki starterom od Orange obywatele Ukrainy mogą kontaktować się z bliskimi już od momentu umieszczenia karty SIM w telefonie. Tylko w Orange pakiet włącza się automatycznie, bez konieczności wysyłania dodatkowych SMS-ów czy kodów. Pakiet, z którego ukraińscy uchodźcy mogą skorzystać przez miesiąc zupełnie za darmo to:

  • 100 minut do Ukrainy,
  • rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich w Polsce,
  • 30 GB internetu.

Już 120 tys. obywateli Ukrainy rozpoczęło korzystanie z darmowych pakietów minut, wiadomości i danych. Wolontariusze i zespoły Orange Polska, łącznie ponad 100 osób w 32 punktach przy granicy oraz punktach recepcyjnych w kraju, pomagają uchodźcom zarejestrować i uruchomić starter, aby mogli korzystać z usług od ręki.

O tym, jak można pomóc ukraińskim gościom w aktywacji darmowych usług, można przeczytać na blogu Orange Polska.

Więcej informacji o specjalnych akcjach wspierających Ukraińców, organizowanych przez Orange, w tym szczegóły dotyczące pakietów minut i danych można znaleźć na stronie www.orange.pl/razem.

Scroll to Top