Informacje prasowe

Fundacja Orange wspiera społeczne projekty w FabLabach – ruszają kolejne warsztaty

28 sierpnia 2020

Fundacja Orange wspiera społeczne projekty w FabLabach – ruszają kolejne warsztaty

Modelowanie, druk 3D i programowanie, ale także stolarstwo czy nauka szycia – takie umiejętności zdobędą uczestnicy projektów w FabLabach, które wspiera Fundacja Orange. W ten sposób przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu, wspiera młodych ludzi w rozwoju kompetencji szczególnie przydatnych  na zawodowym zakręcie.

Program iTech Woman! organizowany w Fab Lab Gdańsk powered by Orange skierowany jest do kobiet, które w momencie aplikowania do projektu pozostają bezrobotne lub są w trudnej sytuacji. Uczestniczki nauczą się między innymi: projektowania 3D z obsługą druku, projektowania 2D z obsługą plotera laserowego i CNC, programowania w Pythonie również z wykorzystaniem układów i komponentów elektronicznych oraz budowy stron www.  Od podstaw będą także realizowały swój własny projekt. To okazja, żeby pomysł przełożyć na rzeczywistość. Poza warsztatami technicznymi i rozwijającymi kreatywność, uczestniczki wezmą też udział w szkoleniach z umiejętności miękkich, potrzebnych na rynku pracy. Szkolenia będą trwały w sumie 133 godziny, a każda zakwalifikowana będzie mogła również uczestniczyć w otwartych warsztatach pracowni i korzystać z indywidualnych konsultacji w FabLab Gdańsk powered by Orange.

Projekt iTech Woman! realizuje Stowarzyszenie FabLab Gdańsk we współpracy z Fundacją Orange, której społeczną misją jest przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu.

Natomiast z programu organizowanego w Fab Lab Kraków skorzystać może młodzież w trudnej sytuacji życiowej np. osoby bezrobotne. Młodzi ludzie pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać nowoczesne umiejętności i poznać działanie wielu maszyn dostępnych w FabLab Kraków. Uczestnicy nauczą się między innymi projektowania i modelowania w technologii 2D i 3D oraz obsługi drukarek 3D. Zdobędą umiejętności obsługi plotera laserowego CO2, który ma wszechstronne zastosowanie. Zainteresowani modą poznają podstawy projektowania ubioru i szycia. Aby zaprogramować swoje rozwiązania, uczestnicy warsztatów zdobędą wiedzę z zakresu elektroniki oraz arduino. Oprócz konkretnych, nowoczesnych umiejętności przydatnych na rynku pracy, ten projekt to szansa na rozwój kreatywności i współpracy w grupie.

Jak się zgłosić do projektów?

iTech Woman! to projekt realizowany w Gdańsku dla kobiet w wieku około 18-40 lat. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 do 24 września poprzez stronę internetową. W kolejnym etapie organizatorzy będą prowadzili rozmowy kwalifikacyjne z kandydatkami. Start warsztatów planowany jest na pierwszą połowę października, a cały projekt potrwa około 7 miesięcy.

Do projektu w Krakowie mogą przystąpić osoby w wieku 16-25 lat.  Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września, a szczegóły i kontakt znajdują się na stronie Fundacji Orange. Organizatorzy będą prowadzili rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Start warsztatów planowany jest na drugą połowę października, a cały projekt potrwa około 7 miesięcy.  Zajęcia odbywać się będą popołudniami i w wybrane weekendy.

FabLaby to nowoczesne pracownie wyposażone w drukarki 3D, lasery, maszyny do szycia i komputery z oprogramowaniem, przy użyciu których można projektować i wykonywać różne przedmioty. To również miejsce, w którym spotykają się fascynaci majsterkowania, elektroniki i nurtu „D-I-Y” (z ang. „do-it-yourself” czyli „zrób-to-sam”). Dzięki wsparciu trenerów można się w nich nauczyć jak twórczo  korzystać z najnowszych technologii, aby stworzyć rozmaite przedmioty. Zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. Na terenie FabLabów wspieranych przez Fundację Orange organizowane są różne darmowe szkolenia i warsztaty pozwalające na osobisty rozwój osobom w trudnej sytuacji.

Mediateka

Udostępnij: Fundacja Orange wspiera społeczne projekty w FabLabach – ruszają kolejne warsztaty

Informacje prasowe

Zadbaj o dziecięcy mózg! Kampania o nadużywaniu urządzeń ekranowych

27 sierpnia 2020

Zadbaj o dziecięcy mózg! Kampania o nadużywaniu urządzeń ekranowych

Niemal co trzecie dziecko już w wieku 1-2 lat korzysta ze smartfonów i tabletów codziennie lub prawie codziennie. Narzędzia te dają wiele możliwości, jednak warto zadbać o używanie ich z umiarem. Rusza kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Zadbaj o dziecięcy mózg!” promująca wprowadzanie domowych zasad ekranowych, której Fundacja Orange jest partnerem.

Wychowujemy pokolenie dzieci urodzonych w epoce nowych technologii. Ponad 40 proc. dzieci już w wieku 1-2 lat korzysta z tabletów lub smartfonów, a prawie co trzecie z nich codziennie lub prawie codziennie[1]. Ekrany dają wiele możliwości i mogą pozytywnie stymulować mózg, ale używane zbyt wcześnie i bez umiaru mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka i na relacje rodzinne. Mózg dziecka to plastyczny organ, podatny i wrażliwy na warunki zewnętrzne. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje doświadczeń bogatych w różne bodźce, możliwości poznawania świata wszystkimi zmysłami, a także bliskości i uwagi dorosłych. Ograniczanie pola działania dziecka, brak uważności na jego potrzeby i zastępowanie rodzicielskiej uwagi przez udostępnianie smartfonów i tabletów może odbić się na rozwoju struktur neuronowych jego mózgu.

Kampania społeczna pod hasłem „Zadbaj o dziecięcy mózg!” ma uwrażliwić rodziców na brak równowagi w używaniu technologii i wspierać rodziny we wprowadzaniu domowych zasad ekranowych. Jej organizatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a partnerem Fundacja Orange, która zajmuje się cyfrową edukacją dzieci, młodzieży i nauczycieli.

Nie nadmiar, a umiar. Szczególnie w czasie pandemii, kiedy wiele aktywności przenosi się do internetu, warto dbać o zdrową równowagę w używaniu technologii. Oby ta kampania pomogła nam zatrzymać się na chwilę refleksji, przyjrzeć się naszym nawykom, rozmawiać o cyfrowych aktywnościach w rodzinie. Jej przekaz zachęca nie tylko do ustalania zasad i granic, ale po prostu wzajemnej uważności na to, kiedy technologie są niezbędne, kiedy wzbogacające, a kiedy warto odłożyć smartfony mówi Konrad Ciesiołkiewicz z Fundacji Orange.

Domowe Zasady Ekranowe w zgodzie z dziecięcym mózgiem

Organizatorzy kampanii proponują rodzinom wprowadzenie do codziennego życia reguł dotyczących sposobów i czasu korzystania z ekranów. Zasady te pomagają zadbać o prawidłowy rozwój mózgu dziecka, uczą uważności, zachowania równowagi między aktywnościami online i offline oraz mogą pozytywnie wpłynąć na relacje rodzinne.

Na potrzeby kampanii powstał film przedstawiający historię dziecięcego mózgu, który niepostrzeżenie wchodzi w fascynującą relację z ekranami, a ta z czasem okazuje się szkodliwa.

– Chcieliśmy w emocjonalny sposób pokazać mechanizm budowania zależności pomiędzy urządzeniami ekranowymi, a dziećmi i uwrażliwić rodziców na to, co się dzieje, kiedy pozwolimy, żeby ekrany zdominowały życie dziecka kosztem relacji  rodzinnych  – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Puenta filmu pokazuje, co każdy rodzic powinien zrobić i na co zwrócić uwagę, aby jego dziecko nie wpadło w pułapkę nadmiernego korzystania z ekranów – dodaje.

Platformę kampanii stanowi strona domowezasadyekranowe.fdds.pl , na której  rodzice znajdą szczegóły na temat zasad korzystania z ekranów w rodzinie oraz porady, jak je wprowadzić w życie. W serwisie znajdują się również materiały wideo, grafiki oraz szereg eksperckich artykułów i podcastów dotyczących m.in.: wpływu nadużywania ekranów na rozwój mózgu dziecka, sposobów zapobiegania uzależnieniu od ekranów.

Udział Fundacji Orange w kampanii „Zadbaj o dziecięcy mózg” jest kontynuacją jej działań na rzecz promowania odpowiedzialnych i pozytywnych sposobów korzystania z technologii. Przez 15 lat z nauką o zasadach bezpiecznego internetu i podstaw programowania dotarła do 3 mln dzieci i młodzieży. W szkołach prowadzi darmowe programy edukacyjne (MegaMisja i #SuperKoderzy), które uczą dzieci zdrowych nawyków cyfrowych i kodowania, a nauczycielom dają możliwość rozwoju cyfrowych kompetencji.

Elementem kampanii „Zadbaj o dziecięcy mózg” będzie webinar dla rodziców, podczas którego uczestnicy dowiedzą się m.in.: czym są domowe zasady ekranowe i jak je stosować w życiu codziennym? Webinar odbędzie się 27 sierpnia w godz. 20:00-21:30.  Link do wydarzenia dostępny będzie na stronie domowezasadyekranowe.fdds.pl i na stronie Fundacji Orange.

***

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od blisko 30 lat dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania. Od 2004 r. realizuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie. Od 2017 r. prowadzi poradnię „Dziecko w Sieci”, która zajmuje się problemami związanymi z przemocą z wykorzystaniem mediów elektronicznych i internetu, szkodliwymi treściami online, sekstingiem, uwodzeniem online, niebezpiecznymi kontaktami czy nadużywaniem mediów elektronicznych.

Fundacja Orange od 15 lat uczy, jak odpowiedzialnie i twórczo korzystać z technologii. Prowadzi projekty edukacyjne, w których dba o cyfrowe kompetencje dzieci, młodzieży,  rodziców i nauczycieli. W czasie pandemii COVID-19 organizuje webinary dla nauczycieli z prowadzenia zdalnych lekcji. Dla dzieci przygotowała Poranki z #SuperKoderami,  podczas których uczyły się podstaw programowania, a dla starszych dzieci FabLab #wdomu, pokazujący podstawy modelowania 3D. W FabLab Gdańsk wsparła produkcję przyłbic ochronnych dla medyków.

[1] Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce. Wyniki badania ilościowego. Badanie Millward Brown Poland dla FDN, Warszawa 2015.

Mediateka

Udostępnij: Zadbaj o dziecięcy mózg! Kampania o nadużywaniu urządzeń ekranowych

Informacje prasowe

Prezent dla studentów od Orange Flex – dodatkowe 100 GB na nowy rok akademicki

25 sierpnia 2020

Prezent dla studentów od Orange Flex – dodatkowe 100 GB na nowy rok akademicki

Nowy rok akademicki, nowe wyzwania. Aby im sprostać niezbędny jest szybki internet i spora paczka GB w telefonie. Dlatego już od dzisiaj, każdy obecny i nowy użytkownik Orange Flex, który posiada status studenta może aktywować bezpłatnie dodatkowy pakiet 100 GB, ważny przez 180 dni. GB można wykorzystać dowolnie, na naukę oraz rozrywkę, czyli jak zawsze #chceszmasz.

 W pierwszej połowie roku, w czasie pandemii COVID-19, Orange Flex umożliwiło uczniom i ich rodzicom, studentom oraz nauczycielom korzystanie z Flexa przez dwa miesiące za złotówkę miesięcznie. Oferta dla studentów jest kontynuacją wsparcia polskiej edukacji. Orange Flex, w prezencie na rozpoczęcie nowego roku akademickiego, udostępnia studentom dodatkowy pakiet 100 GB, ważny przez 180 dni.

 Z najnowszej oferty może skorzystać każdy student dowolnej uczelni wyższej, który dołączy do Flexa lub ma już aktywny Plan we Flexie. Aby móc aktywować pakiet należy wyrazić zgodę na otrzymywanie informacji handlowych oraz zostać członkiem Klubu Flex. To proste,  wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji. Oferta dla studentów dostępna jest w najnowszej wersji aplikacji, dlatego ważne aby pamiętać o jej zaktualizowaniu.

Jak włączyć dodatkowy pakiet GB?

  1. W aplikacji Orange Flex należy otworzyć zakładkę „Odkryj” i kliknąć w banner informujący o ofercie dla studentów
  2. Następnie wystarczy wypełnić i wysłać krótki formularz potwierdzający status studenta
  3. W odpowiedzi użytkownik otrzyma powiadomienie dające dostęp do bezpłatnego pakietu 100 GB, do aktywacji w Klubie Flex.

Kolejna odsłona Flex Nocą z superzniżkami

Ale to nie wszystko. Już dzisiaj członkowie Klubu Flex mogą skorzystać ze specjalnych zniżek w ramach kolejnej odsłony akcji  „Flex Nocą”. Tym razem do zgarnięcia są urządzenia, które sprawdzą się idealnie w nowym roku akademickim. Zniżki dotyczą smartphone’a Huawei P Smart 2019, którego można kupić aż 200 zł taniej, zegarka Huawei Watch GT Sport z rabatem 300 zł oraz laptopa HP 255 G7 ze zniżką 100 zł.

 Orange Flex to oferta dla wszystkich, którzy cenią wolność i nowoczesność. Studenci docenią elastyczność, jaką daje Flex. Wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji aby zmienić swój plan na wyższy albo dokupić jednorazowo pakiet GB. Można także dzielić się swoimi niewykorzystanymi GB ze znajomymi, lub poprosić ich o dodatkowy transfer. Wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez muzyki, ulubionych filmów i seriali oraz korzystania z social mediów docenią Social, Music oraz Video Pass w Orange Flex. Użytkownicy Orange Flex mogą już rozpocząć przygodę z 5G, które jest już dostępne.

Udostępnij: Prezent dla studentów od Orange Flex – dodatkowe 100 GB na nowy rok akademicki

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej