Informacje prasowe

Młodzi o prywatności w internecie – nowe badanie Fundacji Orange

27 maja 2025
Młodzi o prywatności w internecie – nowe badanie Fundacji Orange

pobierz-PDF

Korzystanie z internetu jest „wtopione” w codzienność młodzieży. Nie jest to narzędzie, a przestrzeń, w której realizują różne potrzeby. Często balansują między ochroną swojej prywatności, lękiem przed hejtem, a chęcią bycia lubianym i popularnym. To wyniki badań jakościowych, które są częścią raportu „Dojrzeć do praw”. Pełne opracowanie z monitoringu praw dziecka w środowisku cyfrowym Fundacja Orange opublikuje jesienią.

Co o internecie mówią osoby w wieku 12-17? O tym w badaniu jakościowym[1], które  realizowane jest na potrzeby drugiego raportu „Dojrzeć do praw”. Pokaże on stan poszanowania praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym. Oprócz badań z młodzieżą, znajdą się w nim opinie ekspertów i ekspertek, dając tym samym obraz najbardziej palących wyzwań. Jednym z nich jest kwestia prywatności w internecie.

Korzystanie z sieci jest „przezroczyste”

Chociaż badani mówią, że internet nie jest dla nich bezpiecznym miejscem i czują się zmęczeni nadmiarem bodźców, to trudno jest im się „odłączyć”. To tu realizują swoje potrzeby, uczą się, bawią, odpoczywają, rozwijają pasje i budują relacje. Rozmowy na komunikatorach, oglądanie filmików, szukanie informacji w sieci jest „wtopione” w ich codzienność i odbywa się niejako „przy okazji”. Internet nie jest tylko narzędziem, ale przestrzenią, w której prowadzą część swojego życia.

Między lękami a lajkami

Młodzi jasno mówią o tym, że sieć jest pełna zagrożeń, także dla ich prywatności i wizerunku. Jedni potrzebują zatem pozostać anonimowi, inni selekcjonują, co na ich temat może się ukazać online. Ważna jest dla nich potrzeba bycia popularnymi i lubianymi. Łączy ich jednak poczucie lęku przed hejtem i negatywnymi komentarzami. Boją się, że zdjęcie lub film z ich udziałem mogą być wykorzystane wbrew ich woli, a nawet zmodyfikowane w oparciu o sztuczną inteligencję.

Zazwyczaj radzą sobie z tym, na poziomie koleżeńskim - pytając się  o zgodę na publikację zdjęć. Nadal jednak pozostają w napięciu, co zadzieje się z wrzuconą treścią. Zaznaczają, że w kwestii publikowania ich wizerunków rzadko są pytani o zgodę przez dorosłych. Często odczuwają dyskomfort związany z byciem fotografowanym w szkole i przymus, żeby być na zdjęciach.

Ślady w sieci

Młodzi badani wiedzą, że nie należy podawać swoich danych czy klikać w linki od nieznanych i podejrzanych nadawców. Niektórzy starają się zachować anonimowość poprzez pseudonimy i awatary. Dość ograniczona jest jednak ich świadomość, jakie informacje zostawiają na swój temat: historię przeglądania, lokalizację, preferencje czy ślady aktywności w mediach społecznościowych od polubień i komentarzy po cookies i metadane zdjęć.

- Badania jakościowe pozwalają lepiej poznać wyzwania cyfrowego świata młodzieży. Temat prywatności i ochrony wizerunku, który podejmujemy w raporcie „Dojrzeć do praw” jest też odpowiedzią na opinie dzieci i młodzieży zebrane podczas badań w pierwszej edycji. Oprócz perspektywy młodych, przedstawimy w nim też opinie ekspertów i ekspertek, którzy ocenią stan poszanowania praw i podmiotowości dzieci w środowisku cyfrowym – mówi Małgorzata Kowalewska, Członkini Zarządu ds. Programowych Fundacji Orange.

Prawa młodych w internecie pod lupą

Monitoring praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym to stała inicjatywa Fundacji Orange i jej Rady Programowej. Pierwszy raport ukazał się w roku 2023, a premiera drugiego zaplanowana jest na listopad 2025 i zbiegnie się z obchodami 20-lecia organizacji. Na raport składają się oceny szerokiego grona eksperckiego (dobranego metodą kuli śniegowej), wyniki badań jakościowych z młodzieżą i analiza prawna. Ramą merytoryczną opracowania jest Komentarz ogólny nr 25 do Konwencji o Prawach Dziecka ONZ.

20 lat na rzecz dzieci i edukacji

W 2025 roku mija 20 lat działania Fundacji Orange. W tym czasie w jej projektach edukacyjnych wzięło udział łącznie prawie 650 tys. dzieci, a ponad 93 tys. nauczycieli skorzystało ze wsparcia w rozwoju kompetencji cyfrowych niezbędnych w pracy z młodzieżą. Od roku 2025 kolejnych 11 tys. weźmie udział w szkoleniach o AI. Fundacja utworzyła 124 multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, które tylko w 2024 roku dostępne były dla 112 tys. osób. Jest partnerem wielu działań i kampanii na rzecz bezpieczeństwa i higieny cyfrowej. Wydaje raporty i publikacje, poradniki i gotowe scenariusze zajęć edukacyjnych. Więcej na www.fundacja.orange.pl.

Kontakt dla mediów

Magda Mierzwińska, Fundacja Orange

e-mail:magda.mierzwinska@orange.com

tel. +48 512 356 297

 

[1] Badanie jakościowe „Cyfrowa tożsamość młodych” zostało zrealizowane w lutym 2025 roku przez pracownię badawczą Empowermind (zespół: Anna Buchner, Katarzyna Fereniec-Błońska, Maria Wierzbicka-Tarkowska). Indywidualne wywiady pogłębione przeprowadzono łącznie z 27 osobami (13 chłopców i 14 dziewczyn) w wieku od 12 do 17 lat. Badanie skonsultowano pod kątem metodologicznym i etycznym z dr Aleksandrą Zalewską-Królak – współkoordynatorką sieci badawczej Sociology of Children and Childhood Europejskiego Stowarzyszenia Socjologicznego (ESA) oraz przewodniczącą Sekcji Socjologii Dzieci i Dzieciństwa Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (PTS).

Mediateka


Informacje prasowe

Open’er ’25! Dołącza aż 11 nowych artystów i artystek

16 maja 2025
Open’er ’25! Dołącza aż 11 nowych artystów i artystek

pobierz-PDF

Open’er ’25 nadchodzi! Do line-upu tegorocznej edycji dołącza 11 artystów i artystek: Gigi Perez - świetna amerykańska songwriterka i multiinstrumentalistka oraz autorka przeboju „Sailor Song”, BigXThaPlug - głos nowej fali hip-hopu z południa USA, Antony Szmierek - brytyjski artysta, poeta i producent z unikalnym połączeniem rapu, recytacji i muzyki tanecznej, Jan Rapowanie, Kuban i IGO - mocna polska reprezentacja na Tent Stage, a także kolejni artyści, których koniecznie należy sprawdzić na Alter Stage i Flow Stage - Hubert., BSK, Postman and the Real Fake Band, Cinnamon Gum oraz Yana.

Tegoroczna edycja Open’er Festival powered by Orange odbędzie się w dniach 2-5 lipca. Wśród dotychczas potwierdzonych artystów znaleźli się m.in. Linkin Park, Future, Muse, Massive Attack, Nine Inch Nails, Gracie Abrams, Doechii, Justice, Camila Cabello, FKA twigs, Tyla, St. Vincent, Caribou, Lola Young, Magdalena Bay, Jorja Smith, J Balvin, Schoolboy Q, Peso Pluma, Arca i wielu innych.

GIGI PEREZ

Gigi Perez to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka, której emocjonalne, indie-popowe brzmienie podbiło serca słuchaczy na całym świecie. Zaczęła tworzyć muzykę w wieku 15 lat, a pasja zaprowadziła ją na Berklee College of Music. Z pomocą mediów społecznościowych w ostatnich latach zdobyła popularność dzięki utworom takim jak „Celene” i „Sometimes (Backwood)”, co dało jej pierwszy kontrakt muzyczny. W kwietniu 2023 roku wydała debiutancką EPkę „How to Catch a Falling Knife”, a w lipcu 2024 przełomowy singiel „Sailor Song” – akustyczną queerową balladę, która stała się globalnym viralem i zdobyła szczyty list przebojów między innymi w UK. Jej debiutancki album studyjny „At the Beach, in Every Life” ukazał się w kwietniu. Teraz zobaczycie ją na Openerze. 2 lipca, Tent Stage!

BIGXTHAPLUG

Pochodzący z Teksasu BigXthaPlug szybko umacnia swoją pozycję jako niezwykle mocny głos współczesnego hip-hopu. Znany z bezkompromisowych tekstów i magnetycznej charyzmy, amerykański raper zdobył uznanie dzięki takim kawałkom jak „Texas”, „Mmhmm” i „Levels” – które położyły fundament pod jego przełomowy drugi album „Take Care”. Płyta zadebiutował na 8. miejscu sprzedaży w USA i zgromadził ponad 3 miliardy streamów i zdobywając entuzjastyczne recenzje m.in. od Rolling Stone, Billboard, Complex. BigXthaPlug rewolucjonizuje hip-hop, torując drogę dla nowej ery szczerego przekazu i niezaprzeczalnego wpływu na muzykę. Zobaczcie go live 4 lipca na Alter Stage!

JAN – RAPOWANIE

Jan - rapowanie to jeden z najpopularniejszych raperów młodego pokolenia. Rozpoznawalność przyniósł mu wydany w 2019 roku album „Plansze”, który był pierwszym krokiem na spektakularnej ścieżce jego solowej kariery. Wszystkie albumy Janka osiągnęły status platynowych, a występy na żywo od lat cieszą się ogromną popularnością. Piąty studyjny album rapera “Groteska” ukazał się w marcu, trafiając do top trzy najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Do zobaczenia na Tent Stage 3 lipca.

KUBAN

Kuban to postać, która zawsze charakteryzowała się luzem i błyskotliwością w swoich tekstach. Przez ponad dekadę stał się jednym z filarów nowej fali hip-hopu w Polsce. Po debiutanckim „Myślisz jeszcze?”, artysta powrócił w 2023 roku z albumem "spokój.", który okazał się najdojrzalszym i najbardziej dopracowanym materiałem w jego dorobku. W lutym ukazała się jego najnowsza płyta "Fugazi”, która określana jest jako "kropka nad i" w artystycznej ewolucji Kubana. To mieszanka unikalnych hip-hopowych brzmień z odważnym, aczkolwiek niepozbawionym pazura romansem z popem, posypana gościnnymi udziałami Pezeta, Okiego, Vito Bambino czy Natalii Szroeder. Kuban na Tent Stage 5 lipca!

IGO

IGO, czyli Igor Walaszek, to jeden z najbardziej charakterystycznych męskich głosów w Polsce. Solową karierę rozpoczął singlem „Helena”, który wdarł się na listy przebojów i był jednym z najczęściej słuchanych polskich utworów w 2022 roku. Muzyk znany jest również z projektów takich jak Clock Machine, czy Bass Astral x Igo. Po debiutanckim solowym albumie “IGO”, artysta powrócił w tym roku z nową płytą „12”, na którą trafiły takie kawałki „Wiatr” czy „Cud”. IGO na Tent Stage 4 lipca!

HUBERT.

Hubert. to pochodzący ze Szczecina artysta, należący do pokolenia młodych alternatywnych twórców. W ostatnich latach niezależnie wydał trzy cyfrowe albumy: „dzieci śmieci”, „pttk” i „święty spokój”, a czwarty album „wizuale” został wydany nakładem Def Jam Poland. Dzięki krążkowi „święty spokój” zdobył popularność m.in dokumentując swoje wędrówki od miejskiego zgiełku. Artysta-włóczykij, aktualnie próbujący wrócić do domu. Tworzy alternatywny odłam rapu, oparty na wyszukanych samplach i wielowymiarowych dźwiękach, przywołując inspiracje takimi artystami jak: Mac Miller czy Mac DeMarco. Hubert. wystąpi 5 lipca na Alter Stage.

ANTONY SZMIEREK

W zaledwie kilka lat Antony Szmierek oczarował publiczność swoją refleksyjną lirycznością, łączącą rap, recytację i muzykę taneczną. Pochodzący z Manchesteru poeta i producent zyskał w tym czasie rozgłos dzięki płynnemu stylowi, w którym celnie komentuje zarówno trudy współczesnego brytyjskiego życia, jak i potrafi dostrzec niespodziewane piękno w codzienności. Począwszy od debiutu „Giving Up For Beginners” (2021), przez dwie entuzjastycznie przyjęte EP-ki „Poems To Dance To” i „Seasoning”, aż po najnowszy album „Service Station At The End Of The Universe”, Szmierek kontynuuje swoją szaloną artystyczną podróż, której ostatecznym celem jest pokazanie innym, że wszystko jest możliwe. Koniecznie sprawdźcie go 3 lipca na Flow Stage!

BSK

Chociaż Jay-K & FIFI, czyli BSK, zaczęli razem tworzyć muzykę dopiero w 2020, to ich przyjaźń trwa już 20 lat. Świat hip-hopu jest pełny wielkiego EGO, z dominacją artystów występujących solo lub w dużych grupach. Tymczasem Jay i FIFI stworzyli duet, który mimo wielu przeciwieństw, idealnie się uzupełnia, czerpiąc inspirację z old-schoolowych korzeni, do których dodają funk, groove, house, a nawet jazz. BSK na Flow Stage 4 lipca!

POSTMAN AND THE REAL FAKE BAND

Postman and the Real Fake Band to międzynarodowy live-projekt ukraińskiego muzyka Kostiantyna Pochtara, szerzej znanego jako Postman. Tworzą go muzycy z Ukrainy, Polski i Niemiec. W ramach zespołu Postman rozwija swoje brzmienie w kierunku bardziej eksperymentalnych form, odwołując się do tropicalii, psychodelii i art popu. Projekt, powstały po premierze albumu „Still Life”, prezentuje nowe, impresjonistyczne podejście artysty do kompozycji i aranżacji, przenosząc jego muzykę poza ramy akustycznego folku w stronę bardziej złożonych i wielowarstwowych struktur. Wpadajcie na Flow Stage 3 lipca!

THE CINNAMON GUM

Zespół, ale w zasadzie jednoosobowy. Rzeczywistość, ale starannie wykreowana. Historia, ale nieustannie tworzona w teraźniejszości. Cinnamon Gum pełny jest kontrastów. Projek założony w 2023 roku przez Macieja Milewskiego, producenta, wokalistę i multiinstrumentalistę, powstał w wyniku inspiracji muzyką soulową złotej ery lat 60-tych i 70-tych. Jako Cinnamon Guy, Maciej spełnia się zarówno muzycznie jak i wizualnie - od produkcji, nagrań i postprodukcji, na reżyserowaniu i realizacji teledysków kończąc. Wszystko to w oparciu o analogowe techniki. Po EP-ce ‚Moon Water’ (2023), w ubiegłym roku ukazał się pierwszy pełny album projektu - ‚The Cinnamon Show’.

YANA

YANA, czyli Joanna Bieńkowska, jest instrumentalistką i kompozytorką, nieustannie poszerzającą swoje muzyczne horyzonty. Artystka łączy brzmienie pianina i instrumentów smyczkowych z dźwiękami analogowych syntezatorów i elektroniką. Czerpie inspiracje z natury i codziennych obserwacji, łącząc romantyczne i liryczne z szorstkością i  niedoskonałościami elektronicznych instrumentów. W 2022 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album „Solace”. Drugi album artystki zatytułowany „Daydreamer” ukazał się w 2024 roku. W tym samym roku otrzymaliśmy również jej singiel „All Alone” promujący pierwszą oficjalną kompilację OPIA Community - wydawnictwa, którego kuratorem i pomysłodawcą jest Ólafur Arnalds.

REGULAR TICKETS - w sprzedaży do 10 czerwca 2025 lub do wyczerpania puli biletów (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). 

Bilety dostępne tutaj.

Karnet 4 dni - 1089 zł

Karnet weekendowy (piątek + sobota) - 799 zł

Bilet jednodniowy - 519 zł

Karnet 4 dni + pole namiotowe - 1359 zł

Karnet weekendowy (piątek + sobota) + pole namiotowe - 979 zł

Do podanych cen należy doliczyć koszt obsługi (opłata serwisowa): +5%

 

Mediateka


Informacje prasowe

Nauczyciel Jutr@ – rusza piąta edycja konkursu dla nauczycielek i nauczycieli

14 maja 2025
Nauczyciel Jutr@ – rusza piąta edycja konkursu dla nauczycielek i nauczycieli

pobierz-PDF

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do konkursu Nauczyciel Jutr@. We wspólnej inicjatywie Fundacja Orange i Głos Nauczycielski uhonorują osobę, która wsłuchuje się w potrzeby młodych ludzi, buduje z nimi relacje oparte na szacunku i podejmuje tematy związane z rozwojem cyfrowym i jego wpływem na dzieci i młodzież. Konkurs towarzyszy wyborom Nauczyciela Roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września 2025 r.

To już piąta edycja konkursu Nauczyciel Jutr@. Szukamy w nim osób, które są empatyczne i otwarte, takich, które potrafią nie tylko ciekawie prowadzić zajęcia, ale też towarzyszyć młodym ludziom w ich codziennych troskach, radościach i wyzwaniach, także tych, które wiążą się z dorastaniem w świecie cyfrowym – mówi Małgorzata Kowalewska, Członkini Zarządu ds. programowych w Fundacji Orange. Ważne jest, by swoją postawą, osoba ta zachęcała dzieci do sięgania po więcej - podejmowania dodatkowych inicjatyw i rozwijania swojego potencjału – dodaje.

Do Konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłosić mogą się czynne zawodowo nauczycielki i nauczyciele ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli oraz placówek oświatowych. Tak, jak w Konkursie Nauczyciel Roku, kandydatury mogą zgłaszać także inni nauczyciele i nauczycielki, dyrekcja placówki, rodzice czy sami uczniowie i uczennice. Link do formularza zgłoszeniowego i regulamin konkursu dostępny jest na www.nauczycieljutra.pl

Wśród nadesłanych do 10 września zgłoszeń, jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, będzie szukać nauczycielek i nauczycieli, którzy:

  • budują z uczniami i uczennicami relacje oparte na szacunku, dialogu i ich podmiotowym traktowaniu, dbając nie tylko o postępy w nauce, ale także o ich ogólny dobrostan;
  • zauważają wyzwania związane z rozwojem cyfrowym i ich wpływem na dzieci i młodzież. Zagadnienia te podejmują w swojej pracy. Wspierają ich tak, by korzystali z szans i unikali zagrożeń środowiska cyfrowego;
  • dążą do rozwoju swoich kompetencji, aby prowadzić zajęcia zgodnie z potrzebami młodych ludzi wychowywanych w świecie pełnym technologii, w oparciu o angażujące metody pracy, w tym o e-zasoby edukacyjne;
  • wyróżniają się otwartą postawą i działaniami w zgodzie z aktualną wiedzą z zakresu pedagogiki i psychologii rozwojowej.

Finalnie zostanie wybranych 5 nominowanych, a spośród nich laureatka lub laureat. Nagrodą główną jest wizyta studyjna w szkołach w Finlandii, której system edukacyjny uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Finał konkursu Nauczyciel Jutr@ i Nauczyciel Roku zaplanowany jest na 10 października 2025 roku w Warszawie.

Tytuł Nauczycielki Jutr@ w 2024 roku otrzymała Beata Jeżewska, nauczycielka wspomagająca, opiekunka Młodzieżowej Rady Bielan, dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Jury konkursu doceniło jej talent pedagogiczny, umiejętność tworzenia bezpiecznej przestrzeni dla uczniów i uczennic oraz wsparcie ich w tematach związanych z ich aktywnością online.

20 lat na rzecz dzieci i edukacji

W 2025 roku mija 20 lat działania Fundacji Orange. W tym czasie w jej projektach edukacyjnych wzięło udział łącznie prawie 650 tys. dzieci, a ponad 93 tys. nauczycieli skorzystało ze wsparcia w rozwoju kompetencji cyfrowych niezbędnych w pracy z młodzieżą. Od roku 2025 kolejnych 11 tys. weźmie udział w szkoleniach o AI. Fundacja utworzyła 124 multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, które tylko w 2024 roku dostępne były dla 112 tys. osób. Jest partnerem wielu działań i kampanii na rzecz bezpieczeństwa i higieny cyfrowej. Wydaje raporty i publikacje, poradniki i gotowe scenariusze zajęć edukacyjnych. Więcej na www.fundacja.orange.pl.

Kontakt dla mediów

Magda Mierzwińska,

Fundacja Orange

e-mail:magda.mierzwinska@orange.com

tel. +48 512 356 297

Scroll to Top