Informacje prasowe

Orange Insights: Bezpieczeństwo IT okiem dużych firm i korporacji

26 listopada 2015
Orange Insights: Bezpieczeństwo IT okiem dużych firm i korporacji

W kolejnej części raportu Orange Insights, Orange Polska prezentuje wyniki analizy różnic w podejściu do bezpieczeństwa informatycznego, jakie występują pomiędzy prezesami, dyrektorami finansowymi oraz szefami IT, dużych firm i korporacji w Polsce. W badaniu zrealizowanym przez ICAN Research na zlecenie Orange odpowiadali oni na pytania dotyczące m.in. kwestii zarządzania bezpieczeństwem IT w przedsiębiorstwach, obszarów bezpieczeństwa IT i potencjalnych zagrożeń.

W drugiej edycji badania Orange Insights wzięło udział 336 managerów, w tym m.in. 58 prezesów i właścicieli, 134 szefów IT, 60 dyrektorów finansowych. Badani pracują w największych przedsiębiorstwach zarówno polskich jak i tych z kapitałem zagranicznym. Połowa z nich reprezentuje kluczowych graczy rynkowych, a co czwarty jest zatrudniony w firmie będącej liderem w swojej branży. Kluczowe wnioski z badania to:

  • Prezesi to optymiści w kwestii bezpieczeństwa IT - zdecydowanie częściej niż pozostali badani uważają, że ich firmy dają sobie radę z budowaniem świadomości i odpowiedzialności pracowników. Uważają, że środki na podnoszenie bezpieczeństwa IT są wystarczające, a dostęp do specjalistów w tej dziedzinie nie jest trudny. Twierdzą, że największym zagrożeniem w tym obszarze są awarie komputerów i serwerów oraz cyberprzestępczość.
  • Szefowie IT (dyrektorzy, kierownicy IT) za najważniejsze wyzwania uznają brak środków finansowych na bezpieczeństwo informatyczne oraz niską świadomość odpowiedzialności pracowników. Uważają z kolei, że zapewnienie ciągłości funkcjonowania systemów i radzenie sobie z cyberatakami to ich mocne strony. Największego zagrożenia bezpieczeństwa IT upatrują w pracownikach i cyberprzestępczości.
  • Dyrektorzy finansowi wyrażają opinię, że środki na bezpieczeństwo są wystarczające, a stabilność systemów to obszar, w którym ich firmy dobrze sobie radzą. Najbardziej obawiają się problemów z transmisją danych, co przy zagrożeniu poprawnego działania systemów informatycznych może negatywnie przełożyć się na funkcjonowanie całego biznesu.

Bezpieczeństwo prowadzenia biznesu

Respondenci pytani o obszary kluczowe dla bezpieczeństwa funkcjonowania przedsiębiorstwa, za najważniejsze uznali IT, a w drugiej kolejności finanse. Na IT najwięcej wskazań było wśród dyrektorów finansowych - 28 proc., a na finanse wśród szefów IT – 34 proc. Z kolei tylko 15 proc. dyrektorów finansowych wymieniło finanse, a IT wskazał co czwarty szef IT. Prezesi firm uznają oba te obszary za praktycznie równie ważne dla bezpieczeństwa ich firm – finanse wymieniło 17 proc., a IT 16 proc. prezesów.

Zarządzanie bezpieczeństwem IT

W większości badanych dużych firm i korporacji, osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo IT są pracownicy etatowi:

  • w większości z nich są to szefowie IT - 39 proc. wskazań,
  • w co czwartym przedsiębiorstwie odpowiedzialność spoczywa na specjalnym zespole do spraw bezpieczeństwa IT – 26 proc. wskazań,
  • a w co piątym na dedykowanym pracowniku – 21 proc. wskazań,
  • niewielka liczba firm deklaruje, że nie ma konkretnej osoby w tym obszarze, a odpowiedzialność jest rozproszona między różnymi członkami zespołu – 10 proc. wskazań,
  • tylko jedna na 25 firm powierza odpowiedzialność zewnętrznemu dostawcy – 4 proc. wskazań.

Osoby lub zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo raportują albo do dyrektora IT (49 proc.), albo bezpośrednio do zarządu firmy (39 proc.).

W kwestii zarządzenia budżetem bezpieczeństwa IT, większość firm (52 proc.) stara się odpowiednio dostosowywać do sytuacji, dlatego ich budżety są elastyczne. Generalnym trendem widocznym w badaniu wśród dużych przedsiębiorstw jest dążenie do zwiększania budżetów na bezpieczeństwo IT (39 proc.). Badani nie są natomiast zgodni jeżeli chodzi o możliwość finansowania wszystkich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa danych – 38 proc. z nich uważa, że jest w stanie w pełni je sfinansować, a 35 proc. twierdzi, że takiej możliwości nie ma.

Obszary bezpieczeństwa IT

Respondenci pytani o swoje postawy i opinie dotyczące bezpieczeństwa IT odpowiadali generalnie według schematu – naturalnie bezpieczeństwo informatyczne ma największe znaczenie ma dla szefów IT, a mniejsze dla prezesów firm. Można założyć, że kierownicy IT jako eksperci w tej dziedzinie mają najlepszą wiedzę. Z kolei dla prezesów, kwestie IT nie mają aż takiego znaczenia, ze względu na fakt, że jako główne osoby decyzyjne, muszą oni zwracać uwagę na szereg innych czynników, które są związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.  Dyrektorzy finansowi są grupą, która stoi pośrodku. Przede wszystkim muszą pamiętać o ponoszonych kosztach, jednak bardziej niż prezesi rozumieją potrzebę inwestowania w bezpieczeństwo IT, które może przełożyć się na koszty prowadzenia biznesu. Dlatego podobnie jak szefowie IT mają świadomość, że sprawne działanie systemów informatycznych firmy - 24 godziny na dobę wpływa na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Wiedzą też, że nawet drobna awaria może spowodować poważne straty finansowe. Dzięki temu dyrektorzy potrafią odpowiednio wyważać swoje opinie na ten temat. Znajduje to odzwierciedlenie w zdecydowanej większości ich odpowiedzi odnośnie obszarów bezpieczeństwa IT – komentuje wyniki raportu Dariusz Jędrzejczyk, Dyrektor Segmentu Klientów Kluczowych i Korporacyjnych Orange Polska.

Bezpieczeństwo IT jest postrzegane przez 91 proc. szefów IT jako kluczowy obszar dla ciągłości działania firmy. Podobnie uważa 80 proc. dyrektorów finansowych i 69 proc. prezesów. Podobne nastawienie respondenci badania prezentują wobec twierdzenia, że systemy informatyczne wspierają  zarządzanie wszystkimi funkcjami w przedsiębiorstwie oraz, że firma nie potrafi funkcjonować bez systemów informatycznych. Jednak należy zaznaczyć, że prawie połowa prezesów firm (44 proc.) nie zgadza się ze stwierdzeniem, że dynamicznie rośnie poziom zagrożenia bezpieczeństwa IT w firmie.

Respondenci mają bardzo zbliżone opinie, wskazujące, że dobrze radzą sobie z zabezpieczaniem danych, bieżącą aktualizacją dostępów na podstawie statusów zatrudnienia i zwolnień pracowników, czy ochroną przed cyberatakami,. Kategorią, w której zdania poszczególnych grup są znacząco podzielone jest budowanie świadomości dbania o bezpieczeństwo IT wśród pracowników. Jak pokazują wyniki prezesi firm mają większa zaufanie do czynnika ludzkiego, niż specjaliści IT. Wśród twierdzących, że ich firma dobrze radzi sobie w tym zakresie jest:

  • aż 81 proc. prezesów firm,
  • 67 proc. dyrektorów finansowych,
  • tylko 60 proc. kierowników IT.

Respondenci mają podobne opinie, co do tego, jak dobrze ich firmy radzą sobie z kontrolą dostępu pracowników do systemów i informacji. Podobnie jest z zapewnianiem środków finansowych na bezpieczeństwo IT - tutaj jednak kierownicy IT zdecydowanie odstają od prezesów, zgadzając się z tym stwierdzeniem tylko w 60 proc. (prezesi zgadzają się w 79 proc.). Podobna dysproporcja pojawiła się przy pytaniu o dostęp do wysokiej klasy specjalistów od bezpieczeństwa IT – 61 proc. kierowników IT uważa, że ich firmy dobrze radzą sobie z tą kwestią, a wśród prezesów twierdzi tak aż 74 proc. Ponownie pokazuje to, że prezesi mają większe zaufanie do pracowników niż specjaliści IT. Natomiast aż 90 proc. kierowników IT twierdzi, że ich firmy dają sobie radę z zapewnianiem ciągłości funkcjonowania systemów informatycznych.

Zagrożenia IT

Według ankietowanych największym zagrożeniem w budowaniu bezpieczeństwa IT przedsiębiorstwa jest zagrożenie przerwania ciągłości funkcjonowania systemów informatycznych, co w efekcie może sparaliżować funkcjonowanie całej firmy. Co ważne, najczęściej obawy te dotyczą dyrektorów finansowych (42 proc.), nieco rzadziej szefów IT (33 proc.) i prezesów (24 proc.). Drugim najważniejszym wyzwaniem jest budowanie świadomości dbania o bezpieczeństwo IT przez pracowników. Obszar ten jest szczególnie ważny dla dyrektorów IT (17 proc.), a dla pozostałych grup nie ma to aż takiego znaczenia (po 11 proc. wskazań). Trzecim - najważniejszym zagrożeniem są cyberataki. Uważa tak 13 proc. prezesów, 11 proc. dyrektorów IT i tylko 4 proc. dyrektorów finansowych.

Każda z grup respondentów inaczej identyfikuje zagrożenia IT:

  • dla prezesów firm największym zagrożeniem są awarie systemów / komputerów i łączy (53 proc.), cyberprzestępczość (52 proc.) i nieuczciwość pracowników (40 proc.),
  • w opinii kierowników IT największymi zagrożeniami są kolejno: nieuczciwość pracowników (68 proc.), cyberprzestępczość (62 proc.) oraz mobilność, rozumiana jako korzystanie z laptopów, telefonów, smartfonów i tabletów (47 proc.),
  • dyrektorzy finansowi uważają natomiast, że największym zagrożeniem są problemy z transmisją danych przez internet (52 proc.), a następnie awarie serwerów i łączy (47 proc.) oraz mobilność (42 proc.).

Patrząc na wyniki badania widać wyraźnie, że prezesi firm największego zagrożenia upatrują w sprzęcie, dopiero na końcu obawiają się zawodności tzw. czynnika ludzkiego. Natomiast wśród szefów IT sytuacja jest odwrotna. Rozumiejąc technologie i działanie sprzętu IT jego awarie są dla nich mniejszym zagrożeniem niż pracownicy, którzy w ich mniemaniu nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa lub mogą być nieuczciwi. Dyrektorzy finansowi zwracają natomiast największą uwagę na problemy z transmisją danych, które można rozumieć jako zagrożenie dla funkcjonowania firmy oraz prowadzenia biznesu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia każdej z tych grup jest outsourcing IT. Współpracując z renomowanym, zewnętrznym dostawcą usług IT, jakim może być Orange i Integrated Solutions, przedsiębiorstwa redukują te zagrożenia, bo otrzymują w pakiecie dostęp do nowoczesnego sprzętu, technologii oraz do wsparcia zaufanych i doświadczonych specjalistów, co w efekcie przekłada się na bezpieczeństwo prowadzenia biznesu – podsumowuje Dariusz Jędrzejczyk.

Na temat badania

W drugiej edycji badania Orange Insights dotyczącej dużych firm i korporacji zrealizowano łącznie 336 ankiet. W celu uzyskania reprezentatywności danych wyniki zostały przeważone według struktury branż PKD (po przeważeniu wielkość próby wyniosła 327 ankiet). Badanie zostało zrealizowane metodą CATI/CAWI. Wzięły w nim udział osoby decyzyjne w dużych firmach i korporacjach w zakresie inwestycji w sprzęt, oprogramowanie i technologie informatyczne – prezesi, właściciele, dyrektorzy finansowi, operacyjni oraz szefowie IT.

Infografika:

http://biuroprasowe.orange.pl/biuroprasowe/mediateka/inne/bezpieczensto-it

Kontakt do mediów:

Wojciech Jabczyński

Rzecznik Orange Polska

biuro.prasowe@orange.com

https://twitter.com/RzecznikOrange

Nasz blog:  www.blog.orange.pl

Mediateka


Informacje prasowe

Internetowy kurs dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam, czyli jak chronić dziecko w sieci

17 listopada 2015
Internetowy kurs dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam, czyli jak chronić dziecko w sieci

76 proc. rodziców nastolatków uważa, że ma niższe kompetencje cyfrowe niż ich dzieci. Dorośli nie zawsze wiedzą, jakie ryzyka wiążą się z korzystaniem z internetu i technologii i jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami. Z myślą o rodzicach Fundacja Orange uruchomiła kurs internetowy Bezpiecznie Tu i Tam na www.fundacja.orange.pl/kurs.  

Dzieci szybko uczą się obsługi technologii, a ponad 55 proc. z nich w wieku 10-15 lat posiada urządzenia mobilne z dostępem do sieci – wynika z badań TNS przeprowadzonych we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje[1]. Mimo, że rodzice przyznają, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich dzieci w internecie spoczywa właśnie na nich, to wielu jeszcze nie wie, jak w praktyce poradzić sobie z tym wyzwaniem. 93 proc. deklaruje, że kontroluje aktywność swojego dziecka w internecie w domu, ale potwierdza to 56 proc. dzieci. Dorośli krytycznie oceniają swoje kompetencje cyfrowe, a co za tym idzie - trudniej im udzielać dzieciom rad na temat technologii.

Wiemy, że wielu rodziców czuje, że nie nadążają za nowinkami i za tym, co ich dzieci robią, kiedy mają w ręce smartfon czy tablet. Aby przygotować je do bezpiecznych podróży w sieci, nie trzeba być ekspertem od nowych technologii, bo to nie jest tylko kwestia technicznej obsługi. Ale na pewno warto poświęcić czas i uwagę na to, by pomóc dziecku mądrze i ostrożnie korzystać z sieci – tak jak uczymy je przechodzenia przez ulicę – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Technologie cyfrowe dają młodym możliwości zdobywania wiedzy, poznawania świata i rozwoju zainteresowań. Z drugiej strony, dziecko w sieci może spotkać się z szeregiem niebezpiecznych zjawisk, np. nieodpowiednimi dla wieku treściami, pornografią, wulgaryzmami, cyberprzemocą i ryzykownymi kontaktami. Najmłodsi nie zawsze wiedzą, jak chronić swoją prywatność, jakie treści można udostępniać i przestrzegać praw autorskich w internecie. Zdarza się też, że pozostawione same sobie instalują aplikacje, narażając rodziców na niemałe wydatki.

Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, nie wystarczy pilnować czasu, jaki spędza z technologiami. Ważne jest też to, jak ten czas spędza. I tutaj istotna jest rola rodzica. Ale warto, aby swoje działania dostosował do wieku dzieci – w przypadku młodszych (przedszkole, szkoła podstawowa) wskazana jest kontrola i ciągłe towarzyszenie dziecku w korzystaniu z internetu, a wśród nastolatków, w czasach mobilnego internetu, jest to utrudnione lub niemożliwe. Dlatego potrzebna jest już nie sama kontrola, a samokontrola, do której przygotujemy dzieci wcześniej  – mówi  Jacek Pyżalski, profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, badacz edukacyjnych aspektów internetu.

Podaj dziecku rękę w sieci

Z myślą o rodzicach, którzy chcą poszerzać wiedzę, by skuteczniej wspierać dziecko w odpowiedzialnym korzystaniu z technologii, Fundacja Orange przygotowała bezpłatny internetowy kurs Bezpiecznie Tu i Tam dostępny pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs. Dzięki niemu rodzic pozna typy zagrożeń w sieci, dowie się, jak rozmawiać o nich z młodym internautą, na co zwrócić uwagę i jak chronić przed nimi dziecko.

W kursie poruszono takie tematy jak: aktualne trendy w internecie, różnorodne zagrożenia i reguły bezpieczeństwa, ochrona przed szkodliwymi treściami, zabezpieczenia urządzeń, ochrona prywatności i zasady zachowania na portalach społecznościowych, cyberprzemoc, zakupy online i nadużywanie internetu. Materiały w formie filmów i tekstów odnoszą się do codziennych sytuacji z życia przeciętnej rodziny. Dodatkowo można pobrać pakiet edukacyjny i uzyskać poradę eksperta.

Kurs przeznaczony jest do samodzielnej realizacji przez około 1,5 godziny. Po pomyślnym przejściu każdego z 5 modułów tematycznych - wyzwań rodzic otrzymuje pamiątkowy certyfikat. Można realizować je osobno w dogodnym dla siebie czasie (także na urządzeniach mobilnych), a nawet przerwać kurs bez utraty danych.

Fundacja Orange od 10 lat działa na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie – na zajęciach w wielu placówkach w Polsce nauczyła 35 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu, wsparła przygotowanie narzędzi ochrony on-line, wielu serwisów edukacyjnych (w tym Sieciaki.pl, Necio.pl) oraz kursów e-learningowych, jest partnerem głównym programu SaferInternet, obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce i kampanii MamaTataTablet, przy których współpracuje z Fundacją Dzieci Niczyje. W ramach Bezpiecznie Tu i Tam wsparła grantami realizację 22 projektów edukacyjnych dla dzieci.

[1] „Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Raport z badań jakościowych i ilościowych” Badanie zrealizowane przez TNS na zlecenie Orange Polska we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje, 2013

Dodatkowych informacji udzielą:

Antonina Bojanowska, Fundacja Orange

e-mail:  antonina.bojanowska@orange.com

tel.:      (+48) 22 527 40 24   kom: (+48) 509 84 86 82

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska

e-mail:  wojciech.jabczynski@orange.com

https://twitter.com/RzecznikOrange

Fundacja Orange działa na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży. Poprzez twórcze inicjatywy zachęca młodych do zdobywania wiedzy, udziału w kulturze, budowania społeczności przy wykorzystaniu Internetu i nowych technologii. We wszystkie jej inicjatywy angażują się wolontariusze Orange. Fundacja została stworzona w 2005 roku przez Orange Polska S.A. i od 10 lat aktywnie odpowiada na liczne potrzeby społeczne – dostarcza Internet i technologie do miejsc zagrożonych cyfrowym wykluczeniem, dba o bezpieczeństwo dzieci w Internecie, zapewnia możliwość rozwoju kompetencji cyfrowych młodzieży, osobom starszym, mieszkańcom małych miast i wsi. W 2015 roku otworzyła nowy program MegaMisja na rzecz szkolnych świetlic.

www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange


Informacje prasowe

Świąteczna oferta Smart Planów LTE z telefonem i prezentem do wyboru

13 listopada 2015
Świąteczna oferta Smart Planów LTE z telefonem i prezentem do wyboru

W świątecznej ofercie planów abonamentowych, Orange przygotował atrakcyjne prezenty, dla klientów zawierających nową lub przedłużających dotychczasową umowę w ofercie Smart Plan LTE. Oprócz nowoczesnych telefonów i smartfonów, klienci będą mogli dostać dodatkowy smartfon, tablet, smartwatch lub telefon przystosowany do potrzeb seniorów - w prezencie za 1 zł. Dzięki temu kupując telefon dla siebie zyskają świąteczny prezent, który będą mogli podarować bliskiej osobie.

Smart Plany LTE w Orange to korzystna propozycja abonamentowa zarówno dla osób poszukujących oferty dla siebie, jak i chcących współdzielić swój abonament z najbliższymi. W ofercie Smart Plan LTE Wspólny już od 99,99 zł miesięcznie mogą korzystać nawet z trzech kart sim i jednej dodatkowej karty przeznaczonej specjalnie do internetu. Oprócz nielimitowanych rozmów i SMS-ów dostępnych już w najtańszym abonamencie, Smart Plany LTE zawierają bardzo wygodne rozwiązania roamingowe - nawet do 400 minut na połączenia i do 100 MB na internet w Unii Europejskiej. Nowe Smart Plany LTE wyróżniają się także dużymi pakietami danych, nawet do 20 GB miesięcznie pozwalającymi na swobodny dostęp do najszybszego internetu mobilnego LTE.

W trwającej do 28 grudnia promocji świątecznej, klienci zamawiający Smart Plany LTE oprócz bogatego wyboru nowoczesnych telefonów i smartfonów będą też mogli za 1 zł wybrać prezent, którym może być drugi smartfon, tablet, czy smartwatch albo telefon opracowany z myślą o seniorach. Coś dla siebie znajda klienci szukający prezentów o innym charakterze. Kupując wybrane smartfony dostaną oni kupony na zakupy na answear.com

Przykładowe zestawy smartfonów z prezentami za 1 zł dostępne w świątecznej ofercie Smart Planów LTE:

  • Smartfony: LG G4c, LG Spirit 4G LTE, Huawei P8 lite, Huawei P8, Sony XperiaTM M4 Aqua, Samsung Galaxy Grand Prime + prezent do wyboru: tablet, smartfon, seniorfon, zegarek (smartwatch),
  • Smartfony: Microsoft Lumia 640, Microsoft Lumia 735 + prezent do wyboru: tablet, smartfon, seniorfon,
  • Smartfony: HTC Desire 620, HTC Desire 820 + kupony do answear.com.

Klienci usług stacjonarnych Orange, mogą skorzystać też z nowej oferty Smart Planów LTE Open, w której za każdy z nich zapłacą mniej o 30, a nawet 50 zł miesięcznie. To propozycja adresowana do użytkowników Neostrady, FunPacka i telefonii stacjonarnej, którzy kupują nową aktywację lub przedłużają umowę na telefon komórkowy, wybierając jeden ze Smart Planów LTE Open w opcji z telefonem lub tylko SIM. Dzięki temu za abonament zawierający 10 GB na internet, nielimitowane SMS-y, MMS-y oraz połączenia do wszystkich krajowych sieci stacjonarnych i mobilnych, a także pakiet 400 minut i 100 MB w roamingu na terenie Unii Europejskiej oraz 100 minut na połączenia międzynarodowe zapłacą jedynie 29,99 zł miesięcznie - przez cały czas trwania umowy. W przypadku Smart Planu LTE Open z trzema kartami SIM i dodatkową kartą tylko do internetu, rabat wynosi aż 50 zł, co sprawia, że koszt miesięcznego abonamentu jest jeszcze niższy i na jednego użytkownika wyniesie zaledwie 26,66 zł. Oprócz nielimitowanych SMS-ów, MMS-ów i połączeń użytkownicy w tym planie mogą mieć do podziału aż 30 GB miesięcznie z możliwością dalszego zwiększenia pakietu na transmisję danych wg bieżących potrzeb.

Ponadto, klienci przedłużający umowę ja zawsze w Orange zyskają jeszcze więcej.

W zależności od stażu:

  • 50 proc. więcej na comiesięczny podstawowy dostęp do internetu – dla klientów ze stażem powyżej 4 lat,
  • 100 proc. więcej na comiesięczny podstawowy dostęp do internetu – dla klientów ze stażem powyżej 8 lat.

Prezentacja oferty na Święta 2015.

Kontakt dla mediów:

Wojciech Jabczyński

Rzecznik Orange Polska

biuro.prasowe@orange.com

https://twitter.com/RzecznikOrange

Scroll to Top