Informacje prasowe

Orange wprowadza korzystniejsze zasady dostępu hurtowego do swojej sieci światłowodowej

28 sierpnia 2024
Orange wprowadza korzystniejsze zasady dostępu hurtowego do swojej sieci światłowodowej

Orange zmienia zasady dostępu hurtowego do swojej sieci światłowodowej na bardziej korzystne. Każdy zainteresowany przedsiębiorca telekomunikacyjny będzie mógł skorzystać z nowej oferty, która dotyczy 2,5 mln łączy.

Orange posiada największą w kraju sieć światłowodową FTTH (Fiber To The Home, światłowód do domu). Część z niej znajduje się na tzw. obszarach regulowanych, gdzie zasady i ceny dostępu hurtowego zatwierdza UKE. Pozostała infrastruktura optyczna Orange – na obszarach zderegulowanych – dostępna jest na zasadach komercyjnych. Od 28 sierpnia infrastruktura optyczna na terenach zderegulowanych (blisko 2,5 miliona gospodarstw domowych) będzie dostępna na zbliżonych warunkach cenowych, z których obecnie korzystają operatorzy na obszarach regulowanych.

- Celami strategicznym Orange są wzrost nasycenia sieci światłowodowej usługami oraz znaczące zwiększenie liczby operatorów, z którymi współpracujemy – mówi Maciej Nowohoński, Członek Zarządu ds. Rynku Hurtowego Orange Polska. - Zasięg światłowodowy FTTH w Polsce jest już znaczny, ale nadal niższy niż w krajach zachodu. Umiarkowane wykorzystanie istniejących sieci powoduje, że rynek infrastruktury ma wciąż duży potencjał i można się spodziewać jego dalszego rozwoju.

Nowe warunki dostępu do sieci operatora największej sieci światłowodowej wpłyną pozytywnie na rozwój rynku hurtowego w Polsce.

- Chcemy, by operatorzy w oparciu o racjonalne warunki finansowe i techniczne dostępu mogli budować długoterminowe strategie detaliczne. Bez konieczności inwestowania we własną sieć na obszarze, gdzie znajduje się już sieć światłowodowa wybudowana przez inne podmioty - dodaje Maciej Nowohoński. - Przedsiębiorcy, którzy mają atrakcyjny dostęp do gotowej już infrastruktury są mniej skłonni, żeby budować w tych miejscach dodatkową, własną infrastrukturę. Mogą oszczędzić na inwestycjach.

Korzyści odczują też klienci usług światłowodowych, którzy uzyskają dostęp do dobrej jakości internetu, w konkurencyjnych cenach, mogąc wybierać spośród ofert wielu dostawców.

Rynek Hurtowy w ostatnich latach stał się ważnym, aktywnym elementem biznesu w Orange. Rozwój usług światłowodowych jest istotnym elementem strategii Orange .Grow. Operator systematycznie rozwija ofertę hurtową w zakresie narzędzi do współpracy międzyoperatorskiej i dopasowuje ją do oczekiwań operatorów. Nowa oferta dostępu do zderegulowanych zasięgów to kolejny krok w tym kierunku.

Treść oferty jest dostępna na hurt-orange.pl 

Mediateka


Informacje prasowe

Orange Polska, ATM i Sony testują rozwiązanie 5G do transmisji TV

21 sierpnia 2024
Orange Polska, ATM i Sony testują rozwiązanie 5G do transmisji TV

Rozwiązanie, które wspólnie oferują Orange i Sony/Nevion, otwiera nowe możliwości przed branżą rozrywkową. Dzięki transmisji 5G umieszczenie profesjonalnej kamery staje się możliwe wszędzie tam, gdzie dotąd utrudniała je konieczność układania kabli. Technologia 5G pozwala osiągać bardzo duże przepustowości przy bardzo małych opóźnieniach, co jest kluczowe dla produkcji telewizyjnej. ATM przetestował prywatną sieć 5G Orange oraz rozwiązanie Networked Live firmy Sony Nevion w Poznaniu, podczas tegorocznego Pucharu Świata w Wioślarstwie. Było to pierwsze w Polsce wykorzystanie prywatnej sieci 5G na potrzeby przesłania tak wysokiej jakości obrazu i dźwięku na żywo.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów przeprowadzonego testu. Potwierdza on, że prywatne sieci 5G to przyszłość transmisji telewizyjnych i nowy standard rozrywki dla odbiorców. Oprócz doskonałej jakości obrazu bez opóźnień, użycie tej technologii pozwoli też na zmniejszenie rozległej infrastruktury sprzętowej, która dotychczas była niezbędna przy tak wymagających przedsięwzięciach. Jestem przekonany, że największe wydarzenia sportowe i muzyczne będą już za moment wykorzystywać bezprzewodowe, prywatne sieci piątej generacji - skomentował Michał Soliński, Lider Projektu Live Media production 5G/IoT w obszarze IoT w Orange Polska.

Na potrzeby profesjonalnej transmisji telewizyjnej Orange zbudował i skonfigurował prywatną, zamkniętą sieć 5G w wersji „network in the box”, wykorzystująca pasmo przemysłowe n77. Ten model sieci gwarantuje i rezerwuje zasoby radiowe wyłącznie na potrzeby produkcji telewizyjnej, co jest niezwykle istotne przy obsłudze wydarzeń z udziałem dużej liczby ludzi - takich jak koncerty czy wydarzenia sportowe. Do pilotażu wykorzystano częstotliwość 3,9-4,0 GHz. Do dyspozycji urządzeń był zakres 100 MHz skonfigurowany w sposób preferujący przesyłanie danych od urządzenia mobilnego w górę sieci.

Firma ATM, odpowiedzialna za produkcję telewizyjną wydarzenia, sprawdzała jakość, szybkość i stabilność obrazu oraz opóźnienia podczas transmisji na żywo przesyłanego z kamer Sony do wozu transmisyjnego przy użyciu ekosystemu Networked Live należącego do Sony Nevion, który łączy hybrydowe przetwarzanie (lokalnie i w chmurze) z łącznością sieciową.

- Test ten pozwolił nam zauważyć, że jakoś obrazu i niska latencja jest bardzo ważną zaletą systemu przesyłania obrazu przez sieć 5G. Do doszczegółowienia pozostają parametry zasięgowe i logowania urządzeń w sieci, lub zapewnienie większego pokrycia zasięgiem sieci prywatnej 5G niż potrzebny obszar operacyjny, ale jesteśmy pozytywnie nastawienie do dalszych testów i dopracowania działania systemu - powiedział Dyrektor techniczny ATM, Mariusz Szulc.

W trakcie wydarzenia, jako zestaw koderów służyły urządzenia Sony – nakamerowy koder HEVC i streamer CBK-RPU7 oraz stacjonarny dekoder NXL-ME80. Taki zestaw zapewnił bardzo dobrą jakość obrazu przy przepływności 20 Mb/s a nawet 15 Mb/s czyli bardzo dobre, broadcastowe, parametry do pracy na żywo z obrazem. Zaawansowany ekosystem Networked Live od należącej do grupy Sony firmy Nevion, zapewnił elastyczność produkcji poprzez integrację wielu źródeł wideo i dźwięku oraz ich synchronizację w czasie rzeczywistym, co ułatwiło produkcję i reżyserię wydarzenia na żywo.

Wyniki testów potwierdzają, że technologia 5G ma ogromny potencjał w zastosowaniach komercyjnych w branży transmisji danych i obrazu. Demonstracyjna wersja rozwiązania jest dostępna w 5G Labie w warszawskiej siedzibie Orange, gdzie operator wraz z Sony zaprasza wszystkich zainteresowanych nią klientów.

***

Sony Corporation

Sony Corporation jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Group Corporation. Odpowiada za działalność w segmencie rozrywki, technologii i usług (Entertainment, Technology & Services, ET&S). Realizując wizję „dalszego zapewniania Kando i Anshin (*) ludziom i społeczeństwu na całym świecie poprzez technologię i poszukiwanie nowych wyzwań”, Sony Corporation wspiera Sony Group technologią, dzięki której może powstawać rozrywka przyszłości. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.pro.sony.eu

* Oba słowa pochodzą z języka japońskiego. Kando oznacza emocje. Anshin ma różne znaczenia, takie jak spokój ducha, pewność, niezawodność i zaufanie.

Nevion

Jako architekt zwirtualizowanej produkcji medialnej, Nevion, spółka należąca do Sony Group, dostarcza rozwiązania w zakresie sieci medialnej i infrastruktury nadawczej nadawcom, dostawcom usług telekomunikacyjnych, agencjom rządowym i innym branżom. W coraz większym stopniu oparte na protokole IP, wirtualizacji i technologii chmury, rozwiązania Nevion umożliwiają zarządzanie, transport i przetwarzanie profesjonalnej jakości wideo, audio i danych - w czasie rzeczywistym, niezawodnie i bezpiecznie. Od produkcji treści po dystrybucję, rozwiązania Nevion są wykorzystywane do zasilania najważniejszych wydarzeń sportowych i na żywo na całym świecie. Niektóre z największych na świecie grup medialnych i dostawców usług telekomunikacyjnych korzystają z technologii Nevion, w tym AT&T, NBC Universal, Sinclair Broadcast Group Inc, NASA, Arqiva, BBC, CCTV, EBU, BT, TDF i Telefonica.

Dalsze informacje podano na stronie www.nevion.com. Profil Nevion na Twitterze: @nevioncorp

ATM SYSTEM – jest częścią grupy kapitałowej ATM Grupa i wiodącym dostawcą sprzętu filmowego i telewizyjnego w Polsce. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie produkcji telewizyjnej i filmowej, obejmujące wynajem sprzętu oraz wsparcie techniczne. Więcej informacji: http://www.atmsystem.pl

Orange Polska to lider na krajowym rynku telefonii stacjonarnej, Internetu i transmisji danych. Operator oferuje kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne dostępne w całym kraju, a także rozwiązania przemysłowego Internetu Rzeczy oparte na technologii 5G, które wspierają cyfryzację biznesu. Więcej informacji: https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/iot/


Informacje prasowe

Powrót do szkoły i pracy z superszybkim światłowodem oraz internetem 5G bez limitów. Orange dba też o cyberbezpieczeństwo

13 sierpnia 2024
Powrót do szkoły i pracy z superszybkim światłowodem oraz internetem 5G bez limitów. Orange dba też o cyberbezpieczeństwo

Ultraszybki światłowód do 8 Gb/s już w 9 miastach. Nawet 6 miesięcy abonamentu za 0 złotych – za światłowód w różnych opcjach prędkości. Dla klientów indywidualnych internet 5G bez limitów, CyberOchrona i smartfony 5G z superniską ratą. Dla przedsiębiorców telefony 5G z internetem bez limitu w atrakcyjnych cenach, zwrot środków przy zakupie usług firmowych. Dla wszystkich CyberTarcza Orange. To oferta Orange na nowy rok szkolny.

Dla uczniów, studentów i nie tylko sprawdzą się nowoczesne urządzenia, pakiety usług pozwalające zaoszczędzić, a także dostęp do błyskawicznej oraz bezpiecznej sieci. Jest to szczególnie istotne dla młodszych użytkowników, stawiających pierwsze kroki w świecie technologii.

Orange Światłowód – nawet 6 miesięcy abonamentu za 0 złotych

Do pracy, nauki i rozrywki przyda się niezawodny internet, czyli Orange Światłowód – najszybszy światłowód w Polsce według rankingu SpeedTest.pl (styczeń 2023 r. – czerwiec 2024 r.)

Ultraszybki Światłowód o prędkości do 8 Gb/s – samodzielnie lub w pakiecie, jest już dostępny w 9 miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu oraz Katowicach i w sumie dociera już do ok. 1,6 mln gospodarstw domowych. Orange rozszerzył też zasięg światłowodu o prędkości do 2 Gb/s (prędkość łączna na co najmniej dwóch urządzeniach) – dociera już do około 3,5 mln domów i mieszkań.

Nowi użytkownicy światłowodu, którzy zdecydują na jedną z wyższych prędkości (do 1 Gb/s, do 2 Gb/s, do 8 Gb/s) i podpiszą umowę na 24 mies. – otrzymają aż 6 miesięcy abonamentu za 0 złotych. Wybierając Orange Światłowód do 600 Mb/s, klienci dostaną 4 miesiące abonamentu za 0 zł. Oferta dotyczy światłowodu jako samodzielnej usługi oraz pakietów z abonamentem komórkowym, a także z telewizją (również z Netflixem). Kupując światłowód w pakiecie z abonamentem komórkowym można dobrać smartfon z superniską ratą: 20 zł/mies. (przy umowie na 36 mies.).

Szczegóły oferty, w tym kwoty abonamentów po okresie darmowym i opłaty dodatkowe od pierwszego miesiąca dostępne są na stronie.: orange.pl/pakiety.

5G bez limitów i smartfony w niskich ratach z abonamentem

Doskonałą łączność i superszybki internet w telefonie zapewnią plany komórkowe 5G.  Dla nowych klientów, podpisujących umowę na 24 miesiące z Planem L, Orange proponuje internet 5G bez limitu danych i prędkości przez 24 mies., bezpłatną CyberOchronę oraz  smartfony 5G z superniską ratą – jedynie 20 zł/mies. (na okres 36 mies.).

Do wyboru są 3 modele telefonów:

Parametry techniczne, jak i dokładne ceny urządzeń oraz kwoty abonamentów znajdują się na stronie www.orange.pl. Decydując się na nowy sprzęt warto przekazać swój stary telefon do recyklingu w salonie Orange, dbając w ten sposób o środowisko.

Zwrot kosztów i urządzenia 5G w korzystnych cenach dla przedsiębiorców

Nowi klienci, którzy kupią wybrane Plany Firmowe lub Internet Biurowy, otrzymają zwrot na swoje konto Orange. Zyskać można nawet 2500 zł. Nadpłatę przeznaczyć można na inne usługi lub raty za urządzenia.

Dodatkowo rusza kolejna edycja promocji Smartokazje dla Firm. Tym razem będą to 3 odsłony, co 4 tygodnie, a w każdej 6 urządzeń 5G w okazyjnych cenach.

W najbliżej odsłonie taniej można kupić:

Internet Firmowy można już mieć z prędkością do 8 Gb/s w wybranych lokalizacjach w Polsce. W ramach abonamentu zyskuje się m.in..: Wsparcie Zdalne oraz CyberTarczę – usługę, która dodatkowo wzmacnia poziom cyberbezpieczeństwa. Umożliwia ona filtrowanie treści nawet na 20 urządzeniach klienta. Decydując się na pakiet Internet i Plan Firmowy – druga karta SIM jest za 0 zł, a do tego polecamy CyberTarczę mobilną, zabezpieczającą internet w smartfonie.

Do końca wakacji użytkownicy biznesowi mogą wziąć też udział w konkursie i zyskać nagrody od Motoroli. Należy pokazać, jak dba się latem o aktywność fizyczną w swojej firmie i można zdobyć markowe telefony oraz słuchawki – przydatne do pracy, sportu i nie tylko.

Cyberbezpieczeństwo w cenie

O bezpieczeństwo w internecie – klientów indywidualnych i biznesowych – dba CyberTarcza Orange, działająca w sieci, chroniąca przed cyberzagrożeniami. Tylko w 2023 roku zablokowała ona 360 tysięcy fałszywych stron i ochroniła 5,5 mln użytkowników przed utratą danych czy pieniędzy.

Więcej o usługach operatora, bezpieczeństwie w sieci, jak i nowej ofercie na powrót do szkoły można przeczytać na orange.pl.

Mediateka

Scroll to Top