Informacje prasowe

Orange z partnerami tworzy ekosystem IoT w Polsce

16 października 2018
Orange z partnerami tworzy ekosystem IoT w Polsce

System zarządzania zasobami IT w firmie, inteligentne zabezpieczenia dla rowerów, mikropłatności, bezpieczeństwo obiektów przemysłowych i analiza zachowań klientów w placówkach sprzedażowych – to tylko niektóre z rozwiązań przedstawionych przez start-upy, które mają szansę na rynkowe wdrożenie dzięki współpracy z Orange Polska. Aż 50 innowacyjnych firm, realizujących projekty z dziedziny Internetu Rzeczy (IoT), odpowiedziało na wystosowane w czerwcu zaproszenie Orange i 8 z nich zostało zakwalifikowanych do etapu akceleracji. Ogłoszenie finalistów odbyło się 16 października w Miasteczku Orange w Warszawie.

„Orange Polska jest liderem we wdrażaniu rozwiązań opartych na internecie Rzeczy (IoT). Oferuje szeroki zakres usług – od zdalnego odczytu liczników wody po bike sharing. Przekłada się to na 40-procentowy udział w rynku IoT w naszym kraju. Ważnym elementem rozwoju naszej oferty jest współpraca ze start-upami proponującymi niekonwencjonalne rozwiązania. W ramach programu Orange Fab start-upy zyskują wsparcie ekspertów, dostęp do systemów, technologii i laboratoriów Orange umożliwiający dopracowanie nowych rozwiązań i dostosowanie ich do wymogów rynku” – powiedziała Bożena Leśniewska, wiceprezes Orange Polska ds. rynku biznesowego.

Do dalszej współpracy przy rozwijaniu swoich projektów zakwalifikowane zostały z obecnego naboru następujące firmy:

  • Firma Asta Labs – Asta Inventory of Things to system pozwalający zarządzać zasobami IoT należącymi do operatorów sieci telekomunikacyjnych, transportowych i przesyłowych, przedsiębiorstw produkcyjnych, samorządów miejskich i gminnych.
  • Firma VE Systems –system zabezpieczania rowerów.
  • Firma Unified API – projekt systemu mikropłatności dla usług IoT.
  • Firma Fabryka Bezpieczeństwa Fabe – system monitoringu bezpieczeństwa dla sektora przemysłowego.
  • Firma Retailic - dostarcza rozwiązania IoT, np. opartą o sensory technologię dla branży Retail, pozwalającą na analizę zachowań klientów w placówkach sprzedażowych.
  • Firma Smartporter - SmartPorter to połączenie zamka elektronicznego z internetowym systemem zarządzania służące do automatyzacji budynków komercyjnych przeznaczonych do wynajmu.
  • Firma Erly – rozwiązanie umożliwiające za pomocą aplikacji wypożyczenie i zwrot powerbanków w sieci stacji ładująco-wypożyczających rozlokowanych w całym mieście.
  • Firma Magic To Go - rozwiązania DIGITAL SIGNAGE klasy PREMIUM. Umożliwiają komunikację z klientem na ekranach za pomocą rozwiązań opartych o rozszerzoną rzeczywistość, detekcję twarzy i personalizację wyświetlanych treści w czasie rzeczywistym.

Orange Fab jest międzynarodowym programem dla start-upów stworzonym przez Orange. W Polsce program wystartował w 2014 r., jako jeden z pierwszych akceleratorów na polskim rynku. Nabór projektów do programu odbywa się w trybie ciągłym.

Finaliści programu mogą brać udział w ważnych wydarzeniach branżowych, m. in. Viva Technology w Paryżu i zyskać pomoc w wejściu na rynki w krajach, w których działa Grupa Orange.

Poza Polską, Orange Fab jest prowadzony m.in. we Francji, Izraelu, Japonii, Hiszpanii, Senegalu, Kamerunie, Belgii i Luksemburgu, Jordanii i USA.

Dotychczas do polskiej edycji programu zgłosiło się ponad 800 start-upów, 31 przeszło lub jest w fazie testów, a 10 zostało komercyjnie wdrożonych. Są to m.in. chatbot do komunikacji z klientem przez Messenger, system miejskiego inteligentnego oświetlenia, inteligentne meble miejskie (ławki solarne, kosze na śmieci, wiaty przystankowe) czy platforma do nauki angielskiego online.

Więcej informacji na stronie: https://orangefab.pl/

Pobierz zdjęcia z wydarzenia


Informacje prasowe

Zaprogramuj Przyszłość: 16 tysięcy uczniów z małych miejscowości nauczyło się podstaw programowania

10 października 2018
Zaprogramuj Przyszłość: 16 tysięcy uczniów z małych miejscowości nauczyło się podstaw programowania

1200 nauczycieli ze szkół w niewielkich miejscowościach i na wsiach skorzystało ze szkoleń z programowania realizowanych przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania w ramach projektu Zaprogramuj Przyszłość. Dzięki lekcjom, które później przeprowadzili w swoich szkołach, 16 tysięcy uczniów zdobyło pierwsze umiejętności kodowania. Szkoły otrzymały także sprzęt do nauki programowania.

Programowanie jest językiem przyszłości, kompetencje cyfrowe są obecnie pożądane na rynku pracy, a w przyszłości będą coraz istotniejsze. Tymczasem, zaledwie 3% szkół jest wyposażonych w pomoce wspierające naukę programowania. Ponadto, jeden na stu nauczycieli korzysta ze specjalistycznych narzędzi, robotów czy klocków do nauki programowania. Tylko 5% badanych uczniów stwierdza, że programowało w czasie lekcji[1]. Uczniowie wykorzystują smartfony głównie do biernego oglądania filmów, słuchania muzyki i komunikowania się z innymi, nie szukając twórczych sposobów korzystania z nich[2]. W małych miastach, dostęp do takiej wiedzy jest najtrudniejszy.

Program „Zaprogramuj Przyszłość” prowadzony przez Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania i Fundację Orange powstał w odpowiedzi na te potrzeby. W 9 regionach Polski odbyły się szkolenia z programowania, w których wzięło udział 1200 nauczycieli z 265 szkół oraz 450 edukatorów z lokalnych instytucji. Następnie każdy nauczyciel poprowadził dla swoich uczniów trzydziestogodzinne zajęcia z elementami kodowania i robotyki. W sumie lekcje miało ponad 16 000 uczestników – uczniów klas I-III szkół podstawowych.

– Zapewniliśmy także każdej szkole zestaw tabletów oraz robotów i sprzętu do nauki programowania – tłumaczy Sławomir Cabajewski z Fundacji Orange. Sprzęt zostanie w placówkach na stałe i będzie wykorzystywany w dalszej pracy w kolejnych latach. Tablet na swoją wyłączność otrzymał też każdy z 1200 nauczycieli.

Pierwsze kroki w kodowaniu stawiali uczniowie z wybranych gmin wiejskich i wiejsko-miejskich w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

- Wszystko odbywało się w formie zabaw, które kształciły umiejętności kluczowe dla programistów, takie jak współpraca i komunikacja, logiczne myślenie czy zdolność koncentracji – wyjaśnia Krzysztof Jaworski ze Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. – Przy okazji rozwiązywania labiryntów, ćwiczeń z kubeczkami czy pracy na macie edukacyjnej pokazywaliśmy też, co oznaczają podstawowe pojęcia programistyczne, np. „pętle” - dodaje.

Uzupełnieniem tzw. „kodowania bez prądu” była praca z aplikacją Scratch Jr, robotami edukacyjnymi czy zestawami do projektowania interaktywnego. – Do nauki kodowania wcale nie potrzeba wiele sprzętu, ale z pewnością stanowi on dodatkową atrakcję i zwiększa możliwości nauczycieli – dodaje Cabajewski.

– Chociaż szkoły są coraz nowocześniejsze, badania pokazują, że jeszcze dużo pracy przed nami. Bardzo zależy nam na trwałej, systemowej zmianie, chcemy wspierać szkoły, które są otwarte na nowe technologie. Robimy to także w ramach innych naszych programów, odpowiadając na potrzeby nauczycieli i uczniów w różnym wieku – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Projekty „Zaprogramuj przyszłość” zostały sfinansowane z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.

Więcej informacji:

www.zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/

Fundacja Orange uczy jak mądrze korzystać z nowych technologii. Wpiera uczniów szkół podstawowych i ich nauczycieli w poznawaniu świata internetu i programowania, prowadząc autorskie projekty edukacyjne i włączając się w badania. W małych miejscowościach pomaga otwierać i prowadzić multimedialne świetlice. Współprowadzi warszawski FabLab powered by Orange. Koordynuje największy program wolontariatu pracowniczego w Polsce. Jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce.

Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania to grupa nauczycieli i edukatorów, których połączył ogólnopolski program edukacyjny Mistrzowie Kodowania prowadzony przez firmę Samsung. Jego celem jest wprowadzanie programowania do szkół w całej Polsce, promocja szeroko pojętej edukacji cyfrowej i wspieranie nauczycieli oraz edukatorów w ich codziennych działaniach.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Bartłomiej Kuczyński

Fundacja Orange

Wojciech Jabczyński

Rzecznik Orange Polska

biuro.prasowe@orange.com

Twitter: @RzecznikOrange

[1] Polska szkoła w dobie cyfryzacji. Diagnoza 2017. Raport opracowany przez zespół badawczy UW oraz PCG Edukacja pod red. Prof. Marleny Plebańskiej, Warszawa, 23.10. 2017, https://www.librus.pl/2017/10/12/polecamy-raport-z-najwiekszego-badania-cyfryzacji-szkol/ dostęp 08.10.2018.

[2]Wstępny raport z badań EU Kids online 2018, przeprowadzonych przez zespół pod kierownictwem prof. Jacka Pyżalskiego we współpracy z Fundacją Orange https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/90-proc-nastolatkow-nie-umie-tworczo-korzystac-z-technologii/, dostęp 08.10.2018.

Mediateka


Informacje prasowe

Orange wprowadza ubezpieczenie turystyczne i porównywarkę ofert dla swoich klientów

09 października 2018
Orange wprowadza ubezpieczenie turystyczne i porównywarkę ofert dla swoich klientów

Orange jako pierwszy telekom na polskim rynku zaoferował porównywarkę najlepszych ofert ubezpieczeniowych. W aplikacji mobilnej Mój Orange w  prosty i szybki sposób można porównać, wybrać oraz kupić ubezpieczenie podróżne od największych, polskich ubezpieczycieli.

 

Od dzisiaj klienci Orange Polska mogą porównać i kupić ubezpieczenie korzystając ze smartfonu. Nie potrzeba pobierać żadnej aplikacji. Wystarczy kilka kliknięć i ubezpieczenie jest aktywne, nawet tego samego dnia. W ofercie AXA Assistance oraz Generali -  przygotowanych specjalnie dla Orange Polska - ochrona dla osób przebywających za granicą działa już po czterech godzinach od zakupu.  Ubezpieczenie można kupić w aplikacji mobilnej Mój Orange lub poprzez stronę https://www.orange.pl/view/ubezpieczenia-turystyczne, także  będąc za granicą.

 

Pierwszym produktem, który został zaproponowany w nowej formule jest ubezpieczenie podróżne czołowych towarzystw: Axa Assistance, TU Europa i Generali. Dostępne są trzy warianty ubezpieczeń: ECO z sumą ubezpieczenia od 125 000 zł, PLUS z sumą ubezpieczenia do 600 000 zł oraz VIP, bez limitu górnej sumy ubezpieczenia. Oferta skierowana jest dla wyjeżdżających za granicę na wypoczynek, wyjazdy sportowe, a także do pracy. Przygotowane produkty mają atrakcyjne zakresy ubezpieczeń, między innymi zawierają zdarzenia po alkoholu oraz ochronę na wypadek aktów terrorystycznych. Te najczęściej są wyłączone ze standardowej  ochrony ubezpieczonego.

 

Partnerem technologicznym projektu jest porównywarka ubezpieczeń KioskPolis.pl, która przygotowała prosty i szybki proces zakupu oraz przejrzysty sposób porównania ofert ubezpieczenia.

 

Kontakt dla mediów:

Wojciech Jabczyński

Rzecznik Orange Polska

E-mail: biuro.prasowe@orange.com 

Twitter: @RzecznikOrange

Scroll to Top