Dzięki rozbudowie i modernizacji sieci, na koniec pierwszego półrocza w zasięgu szybkiego internetu mobilnego Orange w technologii 3G znalazło się 97,15 procent mieszkańców Polski. Oprócz tego Orange szybko rozwija zasięg swojej sieci LTE. Już teraz może z niej korzystać blisko 20 milionów Polaków (51,65 proc. populacji).
W II kwartale bieżącego roku Orange uruchomił na wielu nowych obszarach usługi dostępu do szybkiego internetu mobilnego. Według danych na koniec czerwca 2014, w zasięgu UMTS 900/HSPA (do 21 Mb/s) oraz UMTS 2100/HSPA +DC (do 42 Mb/s) było 97,15 proc. populacji kraju. W nowym zasięgu Orange znalazły się miasta i miejscowości w okolicach Rybnika, Częstochowy, Konina, Piły oraz Kalisza, a także w okolicach Poznania, gdzie aktualnie trwają prace. W najbliższych planach jest rozbudowa zasięgu na pozostałych terenach centralnej i północnej Polski (mapka).
Uruchomienie mobilnej transmisji danych w technologii UMTS/HSPA na nowych obszarach oznacza dla ich mieszkańców możliwość swobodnego korzystania z internetu za pomocą telefonów, smartfonów i tabletów a także komputerów wyposażonych w modemy GSM. Wzrost zasięgu i prędkości transmisji danych umożliwia komfortowe korzystanie nie tylko z poczty e-mail i stron www, ale także szybsze pobieranie plików oraz oglądanie mobilnej telewizji na żywo czy słuchanie internetowego radia.
Znaczne zwiększenie zasięgu mobilnego internetu jest jednym z elementów dobiegającego końca projektu gruntownej modernizacji i rozbudowy sieci komórkowej, którą Orange realizuje w całym kraju od maja 2012 r. Znaczne zwiększenie liczby stacji bazowych obsługujących klientów Orange oraz uruchomienie najnowocześniejszych technologii telekomunikacyjnych umożliwiło podniesienie jakości i dostępności usług głosowych oraz transmisji danych. Jest to odczuwalne zwłaszcza wewnątrz budynków oraz na terenach wiejskich, gdzie szybki internet mobilny wcześniej był niedostępny.
Modernizując swoją sieć Orange zadbał także o to, by była ona przyjazna dla środowiska naturalnego. Wykorzystywany w niej sprzęt jest energooszczędny, a część stacji bazowych jest wyposażana w baterie solarne i turbiny wiatrowe, które dostarczają energię potrzebną do działania urządzeń.
Orange był pierwszym polskim operatorem, który uruchomił usługi dostępu do internetu w technologii HSPA+ DC. Już w styczniu 2011r., były one dostępne za pośrednictwem 648 stacji bazowych, na terenie 24 miast Polski. W zasięgu znajdowało się wówczas ponad 11 proc. mieszkańców kraju. Dzięki dużemu, nadal rozbudowywanemu zasięgowi oraz możliwości korzystania z różnych technologii stacjonarnego i mobilnego dostępu do internetu, Orange jest największą siecią szybkiego internetu w Polsce.
Aktualny zasięg szybkiego, mobilnego internetu Orange - mapka.
* * *
Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska
Tel.: 22 527 19 39
e-mail: biuro.prasowe@orange.com