Innowacje

Wraca natężenie ruchu drogowego, kamerki dla nieostrożnych i inne ciekawostki

12 czerwca 2021

Wraca natężenie ruchu drogowego, kamerki dla nieostrożnych i inne ciekawostki

Ruch w Europie powrócił do normy

Pandemia odpuszcza, powoli wracamy do starego trybu życia. Pewne, całkiem nowe trendy zostaną z nami na dłużej np. praca zdalna ale niektóre zachowania wracają już do czasu sprzed obostrzeń. Według TomTom NV ruch drogowy w Europie jest na poziomie sprzed 15 miesięcy, czyli początków pandemii. To duża zmiana w porównaniu do zeszłego miesiąca (maja), kiedy natężenie ruchu było o 15 proc. mniejsze niż sprzed pandemii. Jeszcze większa różnica jest w przypadku ostatniej fali zachorowań (-34 proc.). Wniosek jest prosty – na zmiany w ruchu drogowym, duży wpływ miały dobre statystyki związane z poprawiającą się sytuacją pandemiczną.
(źródło: rp.pl)

Gadżet, który uchroni wpatrzonych w smartfony przed wypadkami?

Od niedawna zmieniły się przepisy ruchu drogowego. Teraz pieszy ma pierwszeństwo nie tylko gdy jest na pasach, ale stojąc tuż przed nimi. Wiele osób wpatrzonych w smartfony niestety nie zachowuje ostrożności. A bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek są najważniejsze.  Koreański student stworzył zrobotyzowane „trzecie oko”, które każdy może zainstalować na swojej głowie. To mocowana do czoła cyfrowa kamerka, wyposażona w głośnik i żyroskop, która  pomaga wyszukiwać przeszkody na drodze w czasie, gdy oczy użytkownika skierowane są na ekran smartfona i wydaje dźwięk ostrzegawczy, jeśli zostanie wykryte zagrożenie na odległość bliższą niż 2 metry. Tak czy siak uważajcie na siebie i nie używajcie smartfona w ruchu drogowym!
(źródło: innpoland.pl)

Allegro i Google – tam Polacy zaczynają e-zakupy

87% osób, które zaczynają szukać produktu do kupienia w internecie wybiera w pierwszej kolejności platformę Allegro. Prawie wszyscy – dokładnie 97% konsumentów, odnajduje tam to, czego szukało. Allegro znane jest 94% Polakom, którzy przy ostatnim zakupie korzystali z internetu. Tam swoją „ścieżkę zakupową” rozpoczyna 32% konsumentów. Tylko 12 % badanych wskazuje na wyszukiwarkę Google jako początek zakupów. A wy z jaką platformę zakupową najczęściej wybieracie?
(źródło: dlahandlu.pl)

 

Udostępnij: Wraca natężenie ruchu drogowego, kamerki dla nieostrożnych i inne ciekawostki

Innowacje

Najmniejszy implant, nowe lasy i eko Lambo

22 maja 2021

Najmniejszy implant, nowe lasy i eko Lambo

Stworzono najmniejszy implant świata

Chip opracowany na Uniwersytecie Columbia ma wielkość roztocza (0,1 mm3). Jest tak mały, że nie wymaga do zasilania żadnych akumulatorów, a energię czerpie bezpośrednio z otoczenia. Do czego może zostać wykorzystany? Naukowcy chwalą się, że implant jest zdolny do szybkiego i precyzyjnego pomiaru temperatury ciała, poziomu glukozy czy ciśnienia krwi. Składa się z tlenków metali i materiałów piezoelektrycznych. Jest w pełni biokompatybilne, co oznacza, że można je w bezpieczny sposób umieścić w każdej części ludzkiego ciała, i nie zostanie ono przez nie odrzucone.
(źródło: geekweek.pl)

Lamborghini stanie się eko?

Lamborghini kojarzone z sportową elegancją i mocnym silnikiem zamierza zainwestować 1,8 mld dol. w elektryfikację swoich superaut. Do 2024 roku wszystkie modele samochodów tej marki, od Aventadora do Urusa, będą dostępne także w wersji hybryda plug-in. Ma to być największa inwestycja w historii włoskiego producenta, która zmniejszy o połowę emisyjność jego floty. W drugiej połowie dekady  firma  ma dostarczyć na rynek samochody w stu procentach napędzane bateriami. Myślicie, że będą chętni na eko Lambo?
(źródło: forsal.pl)

Chętniej oglądamy TV i VOD w towarzystwie

Sobotnie kino rodzinne na kanapie i z popcornem? Oglądanie filmu w łóżku z partnerem/ partnerką? Wybieram obie opcje. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla TP Vision, blisko 84% ankietowanych podobnie jak ja lubi oglądać telewizję w towarzystwie partnera lub partnerki, a ponad 75% czerpie dużą frajdę ze spędzania czasu przed telewizorem razem z dziećmi. Na pytanie o to, z kim chętnie oglądają telewizję, więcej niż 73% badanych wskazało rodzinę. Polacy lubią dyskutować o tym co wspólnie obejrzeli, najczęściej rozmawiają o programach informacyjnych (48%), zawodach sportowych (28%) i serialach na VOD (24%).
(źródło: interkatywnie.com)

Dynamiczny wzrost popularności BLIKA


W pierwszym kwartale br. użytkownicy zrealizowali 153 mln transakcji BLIKIEM – to blisko dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. Łączna wartość transakcji również podwoiła się w stosunku do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku i wyniosła 20 mld zł. Liczba aktywnych użytkowników BLIKA (takich, którzy każdego miesiąca realizują przynajmniej jedną transakcję) wzrosła do 7,6 mln osób – oznacza to wzrost o 55 proc. rok do roku. To także o 600 tys. osób więcej niż na koniec czwartego kwartału 2020 r. Blik stał się bardziej popularny w czasie pandemii, taka płatność jest szybka i bezpieczna. Widzę po sobie, że takie płatności stosuję bardzo często. I love blik.
(źródło: gsmonline.pl)

 

Lasy, które odrosły naturalnie od 2000 roku

Naukowcy przeliczyli, że przez ostatnie 20 lat zregenerował się na świecie obszar leśny o powierzchni odpowiadającej Francji. Jest to naturalna regeneracja. Nowe analizy bazują na danych satelitarnych oraz ankietach ekspertów pracujących w lasach z ostatnich 30 lat i skupiają się na tym, jak duże wpływ miała naturalna regeneracja na światowe pokrycie lasami od 2000 roku.  Dzięki mapie dowiadujemy się, że w ciągu ostatnich 20 lat odrosło blisko 59 milionów hektarów lasu, wystarczająco, by przechowywać ekwiwalent 5,9 gigaton dwutlenku węgla, czyli więcej niż wynosi roczna emisja Stanów Zjednoczonych.

(źródło: geekweek.pl)

Udostępnij: Najmniejszy implant, nowe lasy i eko Lambo

Oferta

Nieekologiczne bitcoiny, sieć 6G i sterowanie uchem

15 maja 2021

Nieekologiczne bitcoiny, sieć 6G i sterowanie uchem

6G nadchodzi wielkimi krokami – już za 5 lat

5G jest w trakcie wdrożenia, ale naukowcy już pracują nad siecią 6G. Nie ma to być ulepszona wersja wcześniejszej, ale zupełnie nowa technologia. Z najnowszych analiz ABI Research wynika, że pierwsze projekty oparte na sieci 6G zostaną wdrożone już w 2026 r. Szacuje się, że szybkość transmisji danych w przypadku 6G sięgnie nawet  do 1000 Gb/s, a średnia szybkość działania wyniesie 1 Gb/s. To kilkadziesiąt razy szybciej niż siec 5G. Szósta generacja komunikacji bezprzewodowej  ma pozwolić rozwijać zaawansowane projekty z zakresu wirtualnej, rozszerzonej oraz mieszanej rzeczywistości w czasie rzeczywistym, a także umożliwić prowadzenie tzw. zaawansowanej interakcji ludzi z maszynami.

A póki co badania Ericssona podają, że użytkownicy 5G spędzają dwie godziny tygodniowo więcej na korzystaniu z gier w chmurze i jedną godzinę więcej na aplikacjach rzeczywistości rozszerzonej (AR) w porównaniu z użytkownikami 4G. Jednocześnie 70 proc. jest niezadowolonych z dostępności innowacyjnych usług i oczekuje nowych aplikacji wykorzystujących łączność 5G.

(źródło: rp.pl)

Bitcoin zużywa więcej energii, niż cały globalny system finansowy

Kompletnie nie rozumiem zasad działania kryptowaluty. Ogarniam tylko to co w portfelu lub na karcie. Media podają, że budzi ona nie tylko niezrozumienie społeczeństwa ale także coraz większe obawy ekologów. Bitcoinowe górnictwo zaczyna coraz bardziej negatywnie wpływać na środowisko naturalne.

Wydobycie i internetowe spekulacje na Bitcoinie pochłaniają 140 TWh  rocznie, tymczasem globalny system finansowy 130 TWh. To więcej, niż roczne zapotrzebowanie na energię całej Argentyny czy Holandii. Eksperci informują, że duża część energii produkowana jest ze spalania paliw kopalnych, ponieważ największe koparki, czyli centra obliczeniowe, znajdują się w krajach, gdzie w obrocie jest ropa naftowa i węgiel. Władze stanu Nowy Jork chcą wprowadzić na całym jego obszarze 3-letni zakaz działalności wydobywczej dotyczącej Bitcoina. Biorąc pod uwagę emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, to koparki generują w skali roku ponad 200 milionów ton CO2. Dla porównania Polska emituje niecałe 300 milionów CO2.
(geekweek.pl)

Sterowanie komputerem za pomocą ucha

Do tej pory dosyć znane były urządzenia sterujące komputerem poprzez ruch gałki ocznej. Earswitch to prototypowe urządzenie, które umożliwia obsługiwanie klawiatury ekranowej poprzez napinanie małego mięśnia ukrytego w uchu środkowym. Urządzenie przypomina małą słuchawkę douszną z wbudowaną kamerą. Obserwuje ona błonę bębenkową, która jest połączona z  mięśniem napinaczem błony bębenkowej – jednym z najmniejszych mięśni w ludzkim ciele. Kolejne osoby z niepełnosprawnością szczególnie chorujące na zanik mięśni dzięki technologii nie będą wykluczone.
(focus.pl)

 

Udostępnij: Nieekologiczne bitcoiny, sieć 6G i sterowanie uchem

Innowacje

Fabryki na orbicie, energia z ludzkiego ciała i inne ciekawostki

20 marca 2021

Fabryki na orbicie, energia z ludzkiego ciała i inne ciekawostki

Koniec z dzieleniem się kontem Netflix…

Netflix rozpoczął testowanie nowej funkcji, która ma zapobiec dzieleniu się kontem z osobami spoza jednego gospodarstwa domowego.  Na razie firma nie chce zdradzić, czy funkcja zacznie obowiązywać na stałe i na całym świecie.  I dokładnie od kiedy. Według szacunkowych danych sporo osób współdzieli konta w sposób niezgodny z regulaminem. Netflix zyskał prawie 37 milionów nowych subskrybentów w 2020 roku i ma obecnie ponad 200 milionów subskrybentów na całym świecie. Oglądalność platformy gwałtownie wzrosła podczas pandemii. Według wyliczeń firmy analitycznej Parks Associates, Netflix co roku traci na dzieleniu się hasłem ok. 9 miliardów dolarów
źródło: cyfrowa.rp.pl

Będziemy mogli podładować gadżety energią z ludzkiego ciała?

Koszulka do fitnesu łądująca smartfon? Jak najbardziej jest to możliwe. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli mikrosieć zbierającą i magazynującą energię z ludzkiego ciała, którą w prosty sposób można zamontować np. na koszulce. Urządzenie jest w stanie zasilać niewielkich rozmiarów sprzęt elektroniczny. Twórcy przekonują, że wszystkie części są elastyczne, można je z łatwością nadrukować na odzieży, korzystając z metody sitodruku i nie ma przeciwwskazań, aby je moczyć i prać. Wytwarzanie i przetwarzanie energii rozpoczyna się natychmiast, gdy użytkownik zacznie się poruszać.
źródło: gadzetomania.pl

 W ciągu 10 lat powstaną orbitalne fabryki

Europejska Agencja Kosmiczna wraz z władzami UE zainicjowały projekt budowy pierwszej orbitalnej fabryki, w której mają być budowane instalacje kosmiczne. Na początku inżynierowie zbudują demonstrator takiego obiektu, a następnie zostanie on przetestowany na orbicie. W fabryce mają powstawać m.in. satelity, części zamienne do pojazdów kosmicznych. W tej dekadzie ma powstać kilka takich fabryk. Mają one obsłużyć firmy wynoszące i zarządzające instalacjami na ziemskiej orbicie, a także bazy na Księżycu i misje na Marsa.
źródło: geekweek.pl

 

Udostępnij: Fabryki na orbicie, energia z ludzkiego ciała i inne ciekawostki

Innowacje

Zostać baterią dla własnego smartfona?

27 lutego 2021

Zostać baterią dla własnego smartfona?

Tak! Jest to możliwe. Te i inne ciekawostki z minionego tygodnia wrzucam wam na bloga. Miłej lektury przy porannej kawie 🙂

Zostań baterią dla swojego smartfona

Masz często rozładowany telefon? Zapominasz spakować do plecaka ładowarkę, kiedy wychodzisz z domu na dłużej? To już nie problem. Naukowcy z USA oraz Chin wymyślili urządzenie, które ma… zmienić nas w chodzące baterie. Gadżet może mieć formę bransoletki lub pierścionka. Jak to możliwe? Ludzkie ciało się nagrzewa, a później wytraca tę energię do otoczenia, więc niejako się ona marnuje. Zadaniem urządzenia jest wychwycenie tej energii i przetworzenie jej za pomocą generatora termoelektrycznego na prąd. Urządzenie jest w stanie wygenerować 1V prądu z każdego centymetra kwadratowego skóry osoby noszącej. Innymi słowy – gdyby było ono połączone np ze smartbandem, nie trzeba by było martwić się o jego zasilanie. Swoją drogą, urządzenie o takiej powierzchni wytworzyłoby około 5V prądu.

źródło: gadżetomania.pl

Google Maps wprowadza płatności za parking i komunikację miejską

Jazda po mieście, kiedy nam się spieszy, a potem szukanie miejsca parkingowego to nie lada wyzwanie. Jak już się uda, trzeba wysiąść z auta i poszukać parkometru. Tracimy dodatkowe minuty. Google wprowadza w USA nową funkcję, która pozwoli na opłacenie biletu parkingowego lub komunikacji miejskiej bezpośrednio w aplikacji mapowej. Funkcja ta dostępna będzie zarówno dla użytkowników smartfonów z Androidem jak i iPhone’ów w ponad 400 miastach w USA. W ciągu kilku najbliższych tygodni również w Polsce wystartują pierwsze testy nowej funkcjonalności. Opcja zakupu biletu przez Google Maps ma trafić także do Polski, najpierw do Warszawy, Łodzi i Wrocławia.

źródło: gsmmaniak.pl

Maszyny rolnicze uratują świat przed kryzysem

Kryzys klimatyczny i stale rosnąca populacja ludzi na świecie może doprowadzić do problemów z dostarczaniem żywności. Odpowiednie wyżywienie roślin i zarządzanie plantacjami może rozwiązać ten problem. Powstał więc „łazik roślinny”. Maszyna jest wyposażona w czujniki pozwalające na analizę plonów, gleby i innych czynników środowiskowych. Robi to za pomocą kombinacji kamer, czujników i sprzętu badawczego. Rolnicy, hodowcy, agronomowie i naukowcy mogą korzystać z tych cennych informacji. Pobrane w ten sposób dane są analizowane. Sztuczna inteligencja jest „karmiona danymi”, aby dokładnie zrozumieć, jakie warunki są najlepsze dla wzrostu plonów. Aktualnie maszyny są już wykorzystywane do badania soi oraz truskawek.

źródło: gadzetomania.pl

 

 

Udostępnij: Zostać baterią dla własnego smartfona?

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej