Innowacje

Latające defibrylatory, wołowina 3D i sztuczne neurony…

28 sierpnia 2021

Latające defibrylatory, wołowina 3D i sztuczne neurony…

Sztuczne neurony, kompatybilne z układem nerwowym

Jak bardzo nauka może ingerować w nasze zdrowie i życie? Naukowcom z Uniwersytetu w Bath udało się stworzyć zamienniki dwóch rodzajów neuronów, a mianowicie komórek hipokampa, czyli obszaru mózgu odpowiedzialnego m.in. za pamięć i orientację przestrzenną, oraz komórek mózgowych odpowiedzialnych za kontrolę naszego procesu oddychania. Obecnie może to pomóc w uzdrowieniu osób sparaliżowanych i z chorobą Alzheimera. Technologia ta docelowo pozwoli na przeniesienie naszej pamięci na fizyczne dyski, np. obraz (zdjęcia i filmy), który widzą nasze oczy. W ten sposób będziemy mogli zachować wspomnienia w obawie przed Alzheimerem lub utratą pamięci na skutek np. wypadku.

Przy okazji… znacie serial z Netflixa „Czarne lustro”. W mroczny i satyryczny sposób skupia się na tematach, które dotyczą współczesnego społeczeństwa, szczególnie na negatywnych konsekwencjach rozwoju nowych technologii. Jeden z odcinków opowiadał właśnie podobny wątek. Polecam ten serial, bo otwiera oczy na wiele spraw.

źródlo: geekweek.pl

Wydrukowana wołowina 3D

W obliczu poważnych problemów klimatycznych, coraz częściej słyszy się o nietypowych rozwiązaniach. Japońscy naukowcy wyprodukowali… wołowinę Wagyu w technologii biodruku 3D. Wagyu to nazwa kilku ras japońskiego bydła, słynących z wyjątkowej jakości marmurkowego mięsa. Technologia „drukuje” żywe komórki, które są następnie karmione i zachęcane do różnicowania się w komórki różnego typu, ostatecznie dochodząc do tkanek pożądanych zwierząt. Zespół Osaka University wykorzystał dwa typy komórek macierzystych pobranych od krów Wagyu jako punkt startowy, te zostały następnie poddane inkubacji i nakłonione do zmiany w typ komórek potrzebny do wykształcenia włókien mięśniowych, tłuszczu i naczyń krwionośnych. Ciekawe jakie są walory smakowe takiego mięsa? Bo etyczne czy ekologiczne są nie bez znaczenia.

źródło: geekweek.pl

Latające defibrylatory

W coraz większej ilości publicznych miejsc montuje się defibrylatory, które ułatwiają i przyspieszają udzielenie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Obsługa takich urządzeń jest dosyć prosta, dwie samoprzylepne elektrody trzeba nakleić na klatkę piersiową poszkodowanego. Pomoże w tym instrukcja. Urządzenie zasadniczo działa samo, decyduje o konieczności wyładowania elektrycznego i jego sile.

W sytuacjach gdzie nie ma defibrylatora mogą pomóc drony. Dolecą na miejsce szybciej niż pogotowie ratunkowe, ponieważ nie są ograniczone korkami, robotami drogowymi, czy zablokowanym podjazdem. Jeszcze w tym roku w Sosnowu ruszy pilotażowy program transportu defibrylatorów AED przy użyciu dronów. To może zrewolucjonizować ratownictwo medyczne.

źródło: spidersweb.pl

Udostępnij: Latające defibrylatory, wołowina 3D i sztuczne neurony…

Innowacje

Wodne farmy solarne, młodzieńczy mózg i wszechobecne paczkomaty

21 sierpnia 2021

Wodne farmy solarne, młodzieńczy mózg i wszechobecne paczkomaty

Morza, rzeki i jeziora zaczynają zmieniać się w gigantyczne farmy solarne

Farmy solarne i wiatrowe powstają już nie tylko na polach, ale również w górach, na morzach i jeziorach, a niedługo pojawią się nawet w kosmosie. W ciągu najbliższych kilka lat, wielkie farmy solarne powstaną na zbiornikach wodnych w Japonii, Chinach, Holandii czy Stanach Zjednoczonych. Największa na świecie ma powstać w Singapurze. Władze tego państwa-miasta mają jeszcze ambitniejsze plany. Zamierzają zmieniać w wielkie panele słoneczne wieżowce w centrum Singapuru. Potencjał dadzą im  ogniwa perowskitowe, które za kilka lat powinny osiągnąć już taką efektywność, że będzie można z nich tworzyć całe elewacje budynków.

(źródło: geekweek.pl)

Możliwość wygadania się odmładza mózg o cztery lata

Badacze z dziewięciu amerykańskich uczelni i instytutów badawczych opublikowali pracę, z której wynika, że zwykła możliwość bycia wysłuchanym, kiedy tego potrzebujemy, odmładza mózg nawet o 4 lata. W ten sposób on sam chroni się przed zmianami, które można zaobserwować w demencji czy chorobie Alzheimera. Także rozmawiajcie dużo czy w realu czy online, ale bądźcie w dobrych relacjach z innymi. Szczególnie w obecnych czasach.

(źródło: focus.pl)

Paczkomaty w Polsce – więcej i przyjaźniej dla środowiska

Z raportu opracowanego przez firmę dataplace.ai wynika, że dla prawie 16 mln Polaków najbliższy punkt odbioru paczki znajduje się w odległości ponad 10 minut pieszo. W mojej małej miejscowości mam ich już kilka. Naprawdę na wyciągnięcie ręki. Niemniej jednak same tylko paczkomaty np InPost są wciąż poza zasięgiem 20 mln klientów. W niektórych rejonach klienci muszą przejechać aż 27 km do najbliższego punktu odbioru. Paczkomaty są bardziej przyjazne dla planety niż przesyłki kurierskie pod drzwi. Dostawa do paczkomatu generuje aż cztery razy mniejszy ślad węglowy, niż dostawa bezpośrednio do domu.
To dobre wiadomości. Fajnie tylko, by paczkomaty z sensem uzupełniały architekturę miasta a nie szpeciły.

(źródło: interaktywnie.com)

Udostępnij: Wodne farmy solarne, młodzieńczy mózg i wszechobecne paczkomaty

Innowacje

Cyfrowi nowicjusze, fala dronów i poufne dane

24 lipca 2021

Cyfrowi nowicjusze, fala dronów i poufne dane

Cyfrowi nowicjusze – nowa grupa klientów online

Według badania McKinsey, w Polsce liczba osób, które skorzystały z co najmniej jednej usługi internetowej wzrosła od początku pandemii z 66 proc. do 78 proc. Przekłada się to na około 3,6 mln nowych użytkowników usług cyfrowych w kraju. Co więcej, ok. 70 proc. ankietowanych twierdzi, że będzie korzystać z nowych usług w sposób cyfrowy także po zakończeniu pandemii. 60% konsumentów określa się obecnie jako „cyfrowo ciekawych” lub „cyfrowych odkrywców”.

(źródło: dlahandlu.pl)

Niemal co 5 Polak mógł w pandemii przekazać przez telefon poufne dane oszustom


Z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów wynika, że 24 proc. Polaków deklaruje, że w pandemii rozmawiało przez telefon z osobą, która prosiła o podanie m.in. nr PESEL lub danych do logowania w e-bankowości. Aż 18 proc. osób przyznaje, że mogło podać takie informacje oszustom. Najczęściej oszuści podawali się za pracowników banków. Pamiętajcie, wakacje to czas odpoczynku, ale dla tych, co mają złe intencje to żniwa. Co ciekawe, coraz ostrożniejsze są osoby starsze. Dane do logowania w banku najczęściej przekazały osoby między 18 a 24 rokiem życia.

(źródło: wirtualnemedia.pl)

Flota dronów zapewni bezpieczeństwo w Dubaju

Władze Dubaju wdrażają nowy system oparty na flocie dronów, który będzie reagował 5 razy szybciej, niż służby ratunkowe. W Dubaju drony udzielą pomocy w zaledwie minutę. Dubajska policja i służby ratunkowe chcą wykorzystać potencjał drzemiący w załogowych i bezzałogowych pojazdach latających. Władze planują rozmieścić w różnych częściach metropolii specjalne bazy, z których będą startowały drony.

Czy to przyszłość ratownictwa medycznego, jak myślisz Pablo?

(źródło: geekweek.pl)

Udostępnij: Cyfrowi nowicjusze, fala dronów i poufne dane

Innowacje

Zeroemisyjne FB i pływające elektrownie

3 lipca 2021

Zeroemisyjne FB i pływające elektrownie

Powstanie tysiące pływających reaktorów jądrowych?


Projekt budowy tysięcy mobilnych elektrowni przedstawił kopenhaski start-up Seaborg Technologies. Inżynierowie stawiają na reaktory nowej generacji, dzięki którym będzie można produkować w bezpieczny sposób tanią energię elektryczną dla milionów ludzi. Zbudowany przez firmę kompaktowy reaktor na stopioną sól jest niedrogą, zrównoważoną i bezpieczną technologią, która może konkurować z paliwami kopalnymi i zrewolucjonizować rynki energii na całym świecie.
(źródło: geekweek.pl)

Ranking najbardziej wartościowych globalnych marek

Tegorocznym numerem 1 jest Amazon. Wartość tej marki urosła przez rok o 64% i wynosi aktualnie niemal 684 mld dolarów. Na drugiej pozycji znalazł się Apple. Ta marka jest warta aktualnie prawie 612 mld dolarów. Na kolejnych miejscach uplasowały się Google (458 mld dol.) i Microsoft (410 mld dol.). Na wysokiej 5 pozycji jest chińska marka TENCENT (241 mld dol.), a dopiero za nią Facebook (227 mld dol.).

(źródło: gsmonline.pl)

Facebook przeszedł w 100 proc. na energię z OZE


Z raportu niefinansowego Facebooka wynika, że firma w 2020 r. przeszła na całkowite wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Emisja CO2 z działalności operacyjnej Facebooka spadła o 94 proc. w stosunku do 2017 r. i w zeszłym roku wyniosła 7,17 TWh energii elektrycznej. Do 2030 r. przedsiębiorstwo ma być zeroemisyjne.
(forsal.pl)

Udostępnij: Zeroemisyjne FB i pływające elektrownie

Innowacje

Wraca natężenie ruchu drogowego, kamerki dla nieostrożnych i inne ciekawostki

12 czerwca 2021

Wraca natężenie ruchu drogowego, kamerki dla nieostrożnych i inne ciekawostki

Ruch w Europie powrócił do normy

Pandemia odpuszcza, powoli wracamy do starego trybu życia. Pewne, całkiem nowe trendy zostaną z nami na dłużej np. praca zdalna ale niektóre zachowania wracają już do czasu sprzed obostrzeń. Według TomTom NV ruch drogowy w Europie jest na poziomie sprzed 15 miesięcy, czyli początków pandemii. To duża zmiana w porównaniu do zeszłego miesiąca (maja), kiedy natężenie ruchu było o 15 proc. mniejsze niż sprzed pandemii. Jeszcze większa różnica jest w przypadku ostatniej fali zachorowań (-34 proc.). Wniosek jest prosty – na zmiany w ruchu drogowym, duży wpływ miały dobre statystyki związane z poprawiającą się sytuacją pandemiczną.
(źródło: rp.pl)

Gadżet, który uchroni wpatrzonych w smartfony przed wypadkami?

Od niedawna zmieniły się przepisy ruchu drogowego. Teraz pieszy ma pierwszeństwo nie tylko gdy jest na pasach, ale stojąc tuż przed nimi. Wiele osób wpatrzonych w smartfony niestety nie zachowuje ostrożności. A bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek są najważniejsze.  Koreański student stworzył zrobotyzowane „trzecie oko”, które każdy może zainstalować na swojej głowie. To mocowana do czoła cyfrowa kamerka, wyposażona w głośnik i żyroskop, która  pomaga wyszukiwać przeszkody na drodze w czasie, gdy oczy użytkownika skierowane są na ekran smartfona i wydaje dźwięk ostrzegawczy, jeśli zostanie wykryte zagrożenie na odległość bliższą niż 2 metry. Tak czy siak uważajcie na siebie i nie używajcie smartfona w ruchu drogowym!
(źródło: innpoland.pl)

Allegro i Google – tam Polacy zaczynają e-zakupy

87% osób, które zaczynają szukać produktu do kupienia w internecie wybiera w pierwszej kolejności platformę Allegro. Prawie wszyscy – dokładnie 97% konsumentów, odnajduje tam to, czego szukało. Allegro znane jest 94% Polakom, którzy przy ostatnim zakupie korzystali z internetu. Tam swoją „ścieżkę zakupową” rozpoczyna 32% konsumentów. Tylko 12 % badanych wskazuje na wyszukiwarkę Google jako początek zakupów. A wy z jaką platformę zakupową najczęściej wybieracie?
(źródło: dlahandlu.pl)

 

Udostępnij: Wraca natężenie ruchu drogowego, kamerki dla nieostrożnych i inne ciekawostki

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej