Innowacje

Robot od Amazon, taksówki powietrzne jak myśliwce F-35

2 października 2021

Robot od Amazon, taksówki powietrzne jak myśliwce F-35

Co piąta osoba kupująca w sieci spotkała się z oszustwem

Jak wynika z badania „Bolączki Polaków podczas zakupów online” przeprowadzonego na zlecenie PayPal w maju br., 19% kupujących w sieci spotkało się z oszustwem, przy czym zazwyczaj dotyczyło ono nieotrzymania zakupionego produktu (68%) lub otrzymania artykułu o niższej wartości (15%).
(dlahandlu.pl)

Badanie dotyczące preferencji klientów operatorów telekomunikacyjnych

Play sprawdził preferencje i zwyczaje użytkowników Internetu w Polsce. Wynika z nich, że nie jesteśmy przywiązani do dostawcy usług telekomunikacyjnych. Z badania wynika, że dla 98% respondentów ważne jest stabilne połączenie, które zapewnia Internet stacjonarny. Ponadto 90% badanych decydując o zmianie dostawcy internetu stacjonarnego bierze pod uwagę szybkość Internetu, stabilne połączenie i nieograniczony limit danych. 86% twierdzi, że wystarczająca szybkość dla gospodarstwa domowego to ta do 600 Mb/s. Optymalnym zakresem cenowym internetu stacjonarnego wskazywanym przez respondentów jest kwota w przedziale 30-50 zł miesięcznie.
(telepolis.pl)

Amazon zaoferuje pierwszego robota-asystenta, który przyniesie nawet kawę z kuchni

Gigant e-handlu, znany ze swoich inteligentnych głośników Echo i asystenta głosowego Alexa, idzie o krok dalej – chce zaoferować robota o nazwie Astro, który ma być mobilnym elementem smart home. Robot łączy w sobie technologie robotyczne, sztuczną inteligencję, usługi chmurowe, a także funkcje monitoringu domu. Zaprezentowany przez koncern nowy produkt ma kosztować 1 tys. dol.
(rp.pl)

Brytyjczycy pracują nad najcichszą powietrzną taksówką

Trzy brytyjskie firmy współpracują przy projekcie w pełni elektrycznej taksówki powietrznej. Pojazd ma docelowo osiągać prędkość 321 km/h. Taksówka przyszłości nazywa się VA-X4 i opiera się na wielu podobnych rozwiązaniach, których użyto w amerykańskich myśliwcach F-35. Według producentów pojazd jest 100 razy cichszy niż porównywalny śmigłowiec – ma wytwarzać podczas przelotu dźwięk o natężeniu 45 dB (mniej niż zwykła rozmowa).
(gadzetomania.pl)

Amerykańscy naukowcy stworzyli najmniejsze urządzenia latające

Obserwacje nasion roślin pomogły inżynierom z Northwestern University stworzyć najmniejsze latające urządzenia. Prototypy stworzone przez Amerykanów mierzą od 0,4 mm do 40 mm. Największe modele mogą zawierać czujniki umożliwiające pomiary, elektronikę do zapisywania danych albo anteny, dzięki którym urządzenia będą się komunikować ze sobą lub np. ze smartfonem. Jednostki mniejsze od ziaren piasku mogą z kolei zmieniać kolor, reagując na czynniki środowiskowe – np. obecność konkretnych związków chemicznych.
(focus.pl)

 

Udostępnij: Robot od Amazon, taksówki powietrzne jak myśliwce F-35

Innowacje

Farba zamiast klimatyzacji, więcej telefonów premium

25 września 2021

Farba zamiast klimatyzacji, więcej telefonów premium

Rośnie udział telefonów premium w globalnym rynku smartfonów

Według firmy Counterpoint globalny rynek smartfonów premium (czyli 400 dolarów i drożej) w II kw. 2021 r. urósł w porównaniu rok do roku o prawie połowę (46%). Cały rynek smartfonów wrósł znacznie mniej bo o 26%. Udział rynku premium w całym torcie zwiększył się z 21 do 24%. Rynek premium jest zdominowany przez Apple, które ma prawie 60% jego całości. Apple jest liderem tego segmentu we wszystkich regionach – nawet w Chinach.
(źródło: gsmonline.pl)

Czy farba zastąpi klimatyzację?

Naukowcy z Purdue University opracowali farbę, która odbija aż 98,1 proc. promieniowania słonecznego i dodatkowo emituje ciepło w postaci fal podczerwieni, co sprawia, że w niektórych przypadkach może zastąpić klimatyzację. Farba trafiła też do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbielsza, jaką kiedykolwiek stworzono.
(źródło: gadzetomiania.pl)

 

Udostępnij: Farba zamiast klimatyzacji, więcej telefonów premium

Innowacje

Więcej smartwatchy, mniej opakowań plastikowych

4 września 2021

Więcej smartwatchy, mniej opakowań plastikowych

Sztuczna inteligencja rozpozna rodzaj tworzywa podczas segregacji śmieci

Na całym świecie wyrzucanych każdego roku jest 360 mln odpadów z tworzyw sztucznych. Są to ogromne ilości. Mimo postępów techniki, sortowanie śmieci wciąż odbywa się głównie dzięki pracy ludzkich rąk i oczu. Do 2030 wszystkie plastiki w krajach Unii Europejskiej mają być wykorzystywane ponownie lub przetwarzane a na wysypiska i do spalarni nie będzie mógł trafić żaden plastikowy śmieć. Poprawne i sprawne sortowanie tworzyw jest więc nie bez znaczenia. Dlatego też naukowcom udało się opracować algorytm do sortowania śmieci. Jest on znacznie lepszy niż praca ludzi. Jego zastosowanie może sprawić, że do recyklingu trafi aż 95 proc. plastików – zamiast 10 proc., jak to dzieje się dziś.

Źródło: focus.pl

Smartwatche coraz popularniejsze

Chociaż jakiś czas temu wydawało się, że inteligentne zegarki to chwilowa moda, która nie spotkała się z większym zainteresowaniem ze strony użytkowników, to smartwatche najwyraźniej potrzebowały po prostu więcej czasu. Z najnowszych analiz rynkowych wynika bowiem, że rynek ten zanotował w tym roku aż 27% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Ja osobiście nie używam, ale jestem przekonana, że dla wielu osób, szczególnie tych aktywnych to super rozwiązanie.

Źródło: geekweek.pl

Udostępnij: Więcej smartwatchy, mniej opakowań plastikowych

Gaming

Nie wiesz gdzie jechać na wakacje? Zagraj w Assassin’s Creed

29 czerwca 2021

Nie wiesz gdzie jechać na wakacje? Zagraj w Assassin’s Creed

W swoich materiałach z cyklu „Graczyk o grach” nie ukrywam, że jestem ogromnym fanem serii Assassin’s Creed. Produkcje Ubisoftu kryją w sobie nutkę tajemnicy oraz eksploracji. Można powiedzieć, że dzięki „AC” zwiedziłem cały świat w dwóch wymiarach: zarówno w czasie jak i w przestrzeni. Akcja gry dzieje się w czasach teraźniejszych (w dniu premiery konkretnej gry) oraz w przeszłości. Wcielamy się w potomków assasinów czyli wojowników walczących o wolność. Za pomocą aparatury zwanej Animus przeżywamy doświadczenia przodków, których przygody odbywały się na całym świecie. Co ciekawe postacie posiadają niesamowite umiejętności akrobatyczne. To oznacza, że możemy wspiąć się np: na szczyt Haghia Sophia. To świetna lekcja historii oprawiona wyśmienitą rozrywką.

Co jeszcze możemy zwiedzić w tym wirtualnym świecie?

Assassin’s Creed I

assassin's creed 1 zwiedzanie

W pierwszej części za pomocą wspomnianego Animusa, Desmond Miles przeżywa walkę swojego przodka Altaira z templariuszami za czasów III „Świętej Krucjaty” na terenach dzisiejszej Jerozolimy. Jedyna zapoczątkowała zwiedzanie realnie odzwierciedlonych prawdziwych lokacji. W grze bractwo Assasinów ma swoją siedzibę na terenie twierdzy Masyaf. Co ciekawe nie jest to fikcja, a prawdziwa historia.

assassin's creed 1 mapa

Altair w swojej podróży po ziemi obiecanej zwiedza takie lokalizacje jak np: Jerozolima czyli największe miasto na tym terenie w tamtych czasach. Oprócz tego odwiedzimy Akkę w której toczy się lwia część akcji. Z gry dowiedziałem się, że to miasto portowe pełniło rolę stolicy aż do końca krucjat. Do dyspozycji gracza oddano również zeskalowany Damaszek. Możemy swobodnie zwiedzić miniaturową wersję tego historycznego miasta – aż 0,14 km kwadratowego. Niestety ta protoplasta kultowej serii nie należy do moich ulubieńców, bo nie zaspokaja mojej ciekawości. Co dopiero w drugiej części wprowadzono adnotacje dotyczące zwiedzanych miejsc. Nie odbiera to jednak podziwu względem deweloperów, którzydwzorowali ziemię obiecaną na podstawie średniowiecznych map i zapisów.

Assassin’s Creed II

assassin's creed 2 Florencja

Moja ukocha część. Tym razem Desmond doświadcza przygód Ezio Auditore da Firenze – włoskiego assasina żyjącego w czasach renesansu. Już na samym początku rozgrywki mamy okazję zwiedzić XV-wieczną Florencję. Ezio wspina się po budowanym jeszcze w tamtym czasie kościele Świętej Marii, czy przeskakuje z dachu na dach by dostać się na szczyt Palazzo Dela Signoria. Jest też świadkiem budowy mostu łączącego dwa florenckie brzegi.

Co z innymi lokacjami?

Droga zemsty prowadzi nas do San Giminiano, czyli włoskiej wioski znanej z wysokich średniowiecznych wież, które sięgają poziomów dzisiejszych wieżowców.

Rodzinna twierdza Ezio znajduje się natomiast w toskańskiej willi Monterigioni, która niegdyś była nieznana. Dziś fani Assassin’s Creed z całego świata odwiedzają ją w celu zwiększenia immersji.

Przyjaźń z Leonardem Da Vinci zaprowadza nas do Forli, czyli północnego miasta w którym poznajemy Catarinę Sforzę. Szlachciankę z rodu, który polakom kojarzy się warzywami typu marchewka/seler/por. W grze jednak nie doświadczamy zbierania tych roślinek. Czerpałem jednak ogromną frajdę z innej aktywności. Porównywałem lokacje z gry do tych prawdziwych, ale na Google maps. Polecam tę zabawę niesamowicie, ponieważ to ogromna lekcja historii.


Jeszcze większą lekcją była moja prywatna podróż do Wenecji, gdzie porównywałem odwiedzone przeze mnie miejsca do tych z gry. Okazuje się, że historycy z Ubisoftu odwalili kawał świetnej roboty, co pokazuję również na moim filmie.

Twórcy uwzględnili na mapie budynki które w czasach renesansu jeszcze nie istniały lub widniały w innej formie. Tak o to znany na całym świecie most Rialto w grze jest drewniany. Zwiedzimy natomiast od zewnątrz jak i wewnątrz Bazylikę Świętego Marka, czy Pałac Dożów – niestety bez Mostu Westchnień, który powstał co dopiero w XVII wieku.

Nie ukrywam, że w trakcie swojej podróży do miasta na wodzie towarzyszył mi Roaming z Orange. Dzięki niemu na bieżąco mogłem sprawdzać w internecie informacje na temat gry, którą tak bardzo kocham. Bez dodatkowych opłat.

Assassin’s Creed Brotherhood

assassins creed zwiedzanie panteon

Przyznam się szczerze, że próbowałem nagrać film na temat odwzorowania Rzymu w tej grze, ale…poddałem się, bo lokacji było za wiele. Pamiętam, że w 2010 roku wirtualny Rzym o powierzchni 1.4km kwadratowego robił wrażenie. Ezio wspinał się nie tylko po architekturze katolickiej jak np: niedokończona jeszcze Bazylika Świętego Piotra, Pałac Świętego Anioła czy cały Watykan, ale również akwedukty, Forum Romanum, zachowane w lepszym stanie niż dziś Koloseum oraz Panteon. To wszystko w latach 1501 – 1507.

assassin's creed koloseum

Assassin’s Creed Revelations

To okazja do sprawdzenia Konstantynopolu kilkadziesiąt lat po przejęciu przez imperium Osmanów. Wirtualny Istambuł jest piękny. Gracz ponownie wcielając się w Ezio może doświadczyć przemiany niegdyś katolickiego miasta w stolicę kraju arabskiego. Największą atrakcją jest Haghia Sophia z 1511 roku. Oprócz tego zwiedzimy Wielki Bazar, który istnieje do dziś i pełnie tę samą funkcję, co 500 lat temu i jest tak samo duży. Na jego obszarze znajduje się ponad 50 ulic. Najwyższym punktem na który możemy się wspiąć w grze jest Wieża Galata, która w prawdziwym świecie ma 63 m wysokości. W dzisiejszych czasach jest punktem obserwacyjnym dla turystów, tak jak dla Ezia w dziejach renesansu.

Assassin’s Creed III

assaassin's creed 3 Boston

Choć w czasach pandemii podróże międzykontynentalne są wyjątkowo utrudnione, to mam nadzieję, że ta wirtualna wycieczka zachęci Was do sprawdzenia przedstawionych lokacji w prawdziwym świecie. Akcja gry dzieje się ponownie w czasach teraźniejszych, lecz tym razem Desmond odkrywa tajemnice skrywane przez swojego indiańskiego przodka, który walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Jednym z najważniejszych miejsc jest Tawerna Zielonego Smoka w której odbywała się Herbatka Bostońska. Niestety budynek nie przetrwał do dnia dzisiejszego. Kolejnym na naszej liście punktem jest Old South Meeting House. W 1773 roku tysiące mieszkańców Bostonu spekulowało w tym miejscu na temat „Herbatki” oraz przyszłości kraju. W grze możemy zobaczyć jak to miejsce wyglądało niemalże 250 lat temu!

Kojarzycie. Broadway? Za czasów Connora nie było tam wielu teatrów. Ulica znana była przede wszystkim z kościołów oraz kamienic. W tej części serii widać najwięcej różnic między miastami, które w dzisiejszych czasach są gigantycznymi metropoliami.

Assassin’s Creed IV

ac4 Kingston

Jeżeli jesteście fanami Piratów z Karaibów to jest to idealna gra dla Was. W czwórce możemy zwiedzić 250 km kwadratowych zatoki na której znajdują się Karaiby. Zarówno pływając po morzu jak i zwiedzając rozwijające się miasta portowe jak np: Kingston czy Havana. Obszar jest tak rozległy, a terenów dzikich jest tak wiele, że niestety bardzo trudnym zadaniem jest porównanie lokacji prawdziwych do tych z gry, jednak zabawa z AC 4 może was zainspirować do odwiedzenia Karaibów.

Assassin’s Creed Unity

Kto ma ochotę na ciepłego Croissanta? Obstawiam, że ludzie za czasów Arno, czyli głównego bohatera „Unity” nie mieli czasu, czy nawet możliwości by w spokoju zjeść ten lokalny przysmak. Akcja gry dzieje się w czasach rewolucji francuskiej.

Katedra Notre Dame w obecnej chwili jest zamknięta z dwóch powodów. Po pierwsze trwa jej odbudowa po tragicznym pożarze. Po drugie – pandemia. Cały świat drżał ze smutku  w momencie w którym zabytek stanął w płomieniach. Chodziły pogłoski, że Ubisoft jako, że odwzorował budynek w swojej grze w skali 1:1 pomoże w rekonstrukcji. Była to jednak tylko plotka, jednakże jeżeli chcecie zwiedzić to miejsce, to obecnie najlepszą opcją jest odpalenie Assassin’s Creed Unity.

Co z drugą największą ikoną Paryża? W tamtych czasach Wieża Eiffla nawet nie była w planach, jednakże w specjalnych etapach mamy okazję wspiąć się na jej szczyt w trakcie II Wojny Światowej. Konstrukcja jednak nie zmieniła się przez ostatnie 100 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie w czasie pandemii możemy ją obserwować tylko z dołu. Punkty widokowe są zamknięte. To co? Czas na wspinaczkę?

Assassin’s Creed Sindicate

Była Francja, czas na Anglię, a dokładnie jej stolicę. Do dyspozycji gracza oddano mapę o realnej powierzchni 3.6 km kwadratowego. To nie jest mało. Warto zwrócić uwagę, że podróżujemy po niej nie tylko przez ulice, ale również po dachach. To daje znacznie większą przestrzeń. Dokładność odwzorowania Londynu pokazuje film autorstwa rekacji IGN. Zwróćcie uwagę na przeskalowane budynki. Co ciekawe wiele z nich możemy zwiedzić również w środku.

Assassin’s Creed Origins/Odyssey/Valhalla

Origins

Ostatnie trzy produkcje to tytuły, które cofają nas nie o setki, a tysiące lat wstecz. W Origins akcja toczy się w starożytnym Egipcie za czasów panowania Kleopatry VII. Nie mamy tu wiele do porównania, bo obszar w większości jest pustynny i składa się z małych wiosek. Ciekawostką jest to, że gra przewidziała odkrycie tajnego grobowca w piramidzie Cheopsa.

Odyssey

Odyssey  to wielka podróż po mitycznej Grecji. Zwiedzimy takie miejsca jak Spartę czy Ateny, ale również zatopioną Atlantydę. Sytuacja się powtarza. To oznacza, że gra toczy się w tak dawnych czasach, że próżno tu szukać wielu porównań oprócz pozostałości Świątyni Ateny na Akropolu.

Valhalla

Valhalla zaprowadzi nas do IX- wiecznej Anglii. Można by powiedzieć, że sceneria w niczym nie jest obecna do obecnego stanu wyspy. Gracz może zwiedzić pozostałości po imperium Rzymskim takie jak np: akwedukty,  czy ruiny świątyń.

Udostępnij: Nie wiesz gdzie jechać na wakacje? Zagraj w Assassin’s Creed

Innowacje

Karty płatnicze z czytnikiem linii papilarnych, śmierć plików cookies

13 marca 2021

Karty płatnicze z czytnikiem linii papilarnych, śmierć plików cookies

Google rezygnuje z plików cookies

Pliki cookies wykorzystywane przez Google Analytics przez dobre dwie dekady stanowiły podstawę wartego miliardy dolarów biznesu zapewniającego reklamy i śledzącego ruch ludzi w sieci. Ich koniec jest bliski. W marcu Google zaczyna publiczne testy nowej technologii. Bezpośrednim efektem ma być zwiększenie prywatności użytkowników przeglądarki Chrome. Ale czy na pewno? Nowe rozwiązanie ma przejść od śledzenia osób… do śledzenia grup użytkowników. Mechanizm nazwany Federated Learning of Cohorts (FLoC) zaprojektowano z tego samego powodu co ciastka: by móc analizować co oglądamy i na tej podstawie sprzedawać nam tego więcej.

Przeglądarka obsługująca „floki” ma na zewnątrz wysyłać informację o tym, do której grupy należymy. Nadal będziemy dostawać reklamy związane z naszymi zainteresowaniami, ale na podstawie uśrednionych upodobań grupy a nie jednej osoby.

źródło: focus.pl

Nastolatki chcą zostać w przyszłości  influencerkami

Dziewczynki nie chcą być już nauczycielkami czy lekarkami. Najchętniej byłyby youtuberkami czy instagramerkami. Z badania ,,Aspiracje dziewczynek w Polsce” wynika, że niemal połowa dziewczyn (48 proc.) w wieku 10-15 lat uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych, takich jak YouTube, Instagram czy Tiktok, za atrakcyjne zajęcie zawodowe. Co piąta nastolatka chce się zająć w przyszłości projektowaniem stron internetowych lub grafiką komputerową, co dziesiąta – programowaniem. 44% matek podało przynajmniej jeden taki sam zawód, jaki wskazała również ich córka. Na liście top 3 zawodów, co do których matki i córki wykazywały największą zgodność, znajdują się graficzka komputerowa (zaliczana do zawodów przyszłości) oraz zawody prawnicze. Wyniki badania wykazały sporą rozbieżność matek i córek w wyborze zawodów przyszłości, postrzeganych jako bardziej męskie. Chodzi tu w szczególności o specjalistów z branży IT, analityków big data/data scientist czy zawodowych gamerów lub e-sportowców.

źródło: marketingprzykawie.pl

Karty Mastercard z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych

Biometria staje się napędem dla zmian w telekomunikacji.  Mastercard pracuje nad biometrycznym skanowaniem karty płatniczej z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych.  Celem tego rozwiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa przy jednoczesnym ograniczeniu fizycznych punktów kontaktowych, ponieważ odcisk palca jest skanowany bezpośrednio z karty płatniczej a nie z zewnętrznego terminala w punkcie sprzedaży. Karty mają  pojawić się w tym roku początkowo w Korei Południowej. Nie wiem jak wy, ale ja powoli nie radzę sobie z ilością aplikacji, kont czy urządzeń wymagających zapamiętywania haseł. Przeciętny użytkownik może posiadać takich kont nawet 200. Korzystamy przecież z wielu  aplikacji, rejestrujemy się podczas zakupów online, sprawdzając oceny dziecka czy wyniki badań lekarskich. Aaaaa, ja wariuję wtedy. I rozwiązaniem tego (choć prostym i kuszącym)  wcale nie jest wpisywanie wszędzie tego samego hasła. W związku z czym czekam z utęsknieniem na dzień, kiedy będę mogła wszędzie skorzystać z najprostszej weryfikacji… właśnie biometrycznej.

źródło: computerworld.pl

Testy sieci 6G

Już 1,2 miliarda mieszkańców Ziemi znajduje się w zasięgu szybkiej sieci 5G. Bogate kraje w szybkim tempie budują swoją sieć 5G. Jednocześnie trwają też prace nad siecią… 6G. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 5 lat sieć 5G obejmie swoim zasięgiem połowę ludzkości. Tym czasem na orbicie znalazł się pierwszy satelita, który przetestuje technologię 6G. Jego twórcą są Chiny. Według założeń, 6G ma być nawet 100 razy szybsza od 5G. Pierwsza jej komercyjna wersja ma pojawić się w 2028 roku. Możemy zakładać, że pierwsi będą mogli z niej skorzystać mieszkańcy Chin, Korei Południowej czy Japonii.

źródło: geekweek.pl

Udostępnij: Karty płatnicze z czytnikiem linii papilarnych, śmierć plików cookies

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej