Odpowiedzialny biznes

Rozwijaj swój pomysł w FabLabie

23 maja 2023

Rozwijaj swój pomysł w FabLabie

,,Zawsze ciągnęło mnie do różnych artystycznych warsztatów i nie wyobrażam sobie mojej przyszłości bez tego kreatywnego elementu” – to idealne podsumowanie nowego programu „Rozwijaj swój pomysł”, którego pierwsza edycja już za nami. Odbyła się w wyjątkowym miejscu – FabLab powered by Orange. Pracownia ta prowadzona jest od 2017 roku przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. Rekrutacja do drugiej edycji programu zostanie uruchomiona jeszcze w maju.

Dzięki zaawansowanym technologiom oraz wsparciu trenerek i trenerów, można rozwijać tu swoje innowacyjne pomysły i projekty. Inicjatywa należy do międzynarodowego projektu Orange Digital Center. FabLab to nie tylko miejsce… to projekt społeczny, który ma podnosić kompetencje ludzi z różnych środowisk czy grup wiekowych oraz pozwalać im spędzać czas w wartościowy i kreatywny sposób.

Prowadzimy zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których tworzą oni projekty w nurcie „zrób to sam”. Są też dedykowane zajęcia dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, chcą spróbować swoich sił w zawodach kreatywnych, ale potrzebują do tego większego wsparcia – właśnie w poszukiwaniu nowych umiejętności cenionych na współczesnym rynku pracy. FabLab powered by Orange w Warszawie działa na Pradze Północ w Centrum Kreatywności Targowa.

Warsztaty z podstaw stolarstwa w ramach programu „Rozwijaj swój pomysł”

Zwykłe niezwykłe rzeczy

Warszawski FabLab jest wyposażony w nowoczesne technologie i sprzęty, takie jak drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę czy maszyny do szycia. Można tworzyć naprawdę niezwykłe i potrzebne rzeczy. Przez tych kilka lat powstały różne prototypy, np. proteza dłoni w druku 3D, przedmioty sterowane aplikacją, meble, instrumenty muzyczne. Bywalcy i bywalczynie uczą się jak urzeczywistniać swoje pomysły z wykorzystaniem wyżej wymienionych technologii i narzędzi. Tutaj tak naprawdę każdy może być twórcą – i może stworzyć praktycznie wszystko. Wystarczy dobry pomysł, a także wykorzystanie właściwych technik.

Chciałabym Was zaprosić w podróż do niesamowicie kreatywnego miejsca i nieco więcej opowiedzieć o wspomnianym najnowszym programie realizowanym w FabLabie.

Pracownia plotera laserowego w FabLabie

Kreatywny program dla każdego

Jednym z proponowanych bezpłatnych programów jest „Rozwijaj swój pomysł w FabLabie”. Zakłada on realizację cyklu zajęć, które dają podstawy projektowania oraz obsługi maszyn i narzędzi, znajdujących się w pracowni. Po zakończeniu szkoleń uczestnicy i uczestniczki programu przystępują do pracy nad własnymi innowacyjnymi produktami, które wytworzą w FabLabie z pomocą doświadczonych mentorów.

Uczestnicy i uczestniczki pierwszej edycji programu zakończyli już szkolenia technologiczne i na początku maja przystąpili do pracy nad swoimi projektami. Będą je rozwijać w FabLabie aż do końca czerwca. Rekrutacja do kolejnej, lipcowej edycji programu, rozpocznie się już pod koniec maja. To szansa dla wszystkich osób, które mają świetne pomysły, ale brakuje im przestrzeni, narzędzi, możliwości finansowych, a także wsparcia merytorycznego do realizacji swoich projektów. Program w sposób szczególny wspiera inicjatywy, mające charakter innowacji społecznych.

Podoba mi się zdobywanie dużej dawki wiedzy i praktyki w każdej z pracowni FabLabu, co daje mi możliwość rozwijania się w różnych dziedzinach i zapoznania się z różnorodnymi sprzętami, których wcześniej nie miałam okazji poznać. Lubię również obecną na zajęciach atmosferę i ludzi 🙂 – tak swoją przygodę z FabLabem ocenia Karolina, uczestniczka dotychczasowych warsztatów.

Bardzo cieszymy się, że zajęcia są tak pozytywnie odbierane przez uczestniczki i uczestników. Kibicujemy im, motywujemy i namawiamy, aby nie rezygnowali ze swoich marzeń, ponieważ nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczą chęci, pomysł i oczywiście pomoc.

Zajęcia z podstaw elektroniki w programie ,,Rozwijaj swój pomysł”

Ludzie z pasją, wynalazki z przyszłością

Chcemy wspierać nieodkrytych innowatorów i innowatorki, czyli twórcze osoby o nietuzinkowych pomysłach, szczególnie takich, które starają się odpowiedzieć na współczesne wyzwania i wyjść naprzeciw aktualnym potrzebom społecznym.      
Chciałbym po tych dwóch miesiącach mieć działający prototyp, który będzie spełniał swoją podstawową funkcjonalność: czyli wykrywanie i sygnalizowanie poziomu zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym – w miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Będę pracował nad nim w pracowni elektroniki, pracowni krawieckiej i pewnie jeszcze kilku innych. Możliwe, że w trakcie projektowania pojawią się jakieś dodatkowe funkcje. Myślę, że po tym okresie przyjdzie czas na testowanie i przemyślenia, co jeszcze można poprawić. Oczywiście fajnie byłoby, gdyby prototyp zamienił się w przyszłości w komercyjny produkt, który może polepszyć ludziom życie. – mówi Łukasz, uczestnik programu, który pracuje nad własnym prototypem maski antysmogowej.

Wspieramy innowatorki i innowatorów

Jak pomagamy w przedsięwzięciach uczestniczek i uczestników? Zapewniamy przeszkolenie z zakresu technologii dostępnych w FabLabie (grafika wektorowa, projektowanie 3D, obsługa drukarki 3D, obsługa plotera laserowego, przygotowania plików na frezarkę CNC, obsługa maszyny do szycia, podstawy stolarstwa, elektronika). Zapewniamy dostęp do samodzielnego korzystania z przestrzeni i maszyn w FabLabie. Co ważne, na miejscu działa zespół ekspercki Stowarzyszenia Robisz.to, który nie tylko prowadzi szkolenia w ramach programu, ale także służy wsparciem i mentoringiem. Każda z osób uczestniczących w programie może skorzystać z konsultacji technologicznych z wybraną osobą ekspercką.

Ja początkowo myślałam, że będę pracować w drewnie i myślałam, że nic innego mnie nie zainteresuje. Ale teraz, po zajęciach w pracowni szycia, myślę, że mogę dodać do mojego pomysłu elementy zabawy węchowej. Natomiast po warsztatach z druku 3D pomyślałam, że można byłoby wydrukować małe pionki do gry dla piesków. Dodatkowo, po zapoznaniu się z podstawami projektowania wektorowego, pączkują mi w głowie kolejne pomysły. Ten czas spędzony w FabLabie otwiera mi głowę! – mówi Ania, która w ramach programu pracuje nad sensorycznymi zabawkami edukacyjnymi dla psów.

Zajęcia z podstaw Fusion CAM w ramach programu ,,Rozwijaj swój pomysł”

Czas nowych możliwości

Program umożliwia realizację wyjątkowych dzieł, które w innym przypadku mogłyby nigdy nie powstać.

Należy zgłosić się w trakcie rekrutacji uruchamianej cyklicznie w marcu, maju, lipcu i wrześniu. Wtedy na stronie pojawia się formularz do wypełnienia, w którym należy opisać swój pomysł. Każdorazowo wybierzemy pięć osób lub zespołów, które przez dwa miesiące będą realizować swoją koncepcję w FabLabie. Szczegóły o tym, jak wygląda współpraca i jak zgłosić się do projektu, znajdziecie na stronie.

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję kursu, która rozpocznie się w lipcu, a zapisy włączamy już pod koniec maja. Wszystkie zajęcia odbywają się tylko stacjonarnie  – w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.

Pracownia CNC w FabLabie

Jeśli w szufladzie albo w głowie magazynujecie świetne pomysły, dajcie im szansę zaistnieć. Warto zgłosić się do projektu! Zachęcamy do wyjścia ze schematów, do odważenia się, do uwierzenia we własne siły i możliwości. Polecamy, aby nie myśleć szablonowo, zainwestować czas dla SIEBIE i poświęcać każdą wolną chwilę samorozwojowi, spełnianiu swoich planów. Zacytuję tu klasyka, Alberta Einsteina:

Jeżeli koncepcja od samego początku nie jest szalona, nie ma dla niej żadnej nadziei.

W zupełności zgadzam się z tą sentencją! Polecam, aby nie myśleć szablonowo, tylko zdać się na swoją intuicję. Czasami z najbardziej szalonych pomysłów wychodzą naprawdę genialne projekty. Powodzenia i do zobaczenia na warsztatach!

Z kim widzę się w FabLabie na Targowej? 🙂

Udostępnij: Rozwijaj swój pomysł w FabLabie

Odpowiedzialny biznes

Modelowanie 3D, sitodruk i budowanie robotów

28 sierpnia 2021

Modelowanie 3D, sitodruk i budowanie robotów

Zaczynamy tydzień otwarcia FabLab powered by Orange w nowej siedzibie na warszawskiej Pradze. W maju przenieśliśmy pracownię z ul. Twardej  w Śródmieściu na ul. Targową. Praga to dzielnica z rzemieślniczymi tradycjami, więc wszystko super się złożyło. Kartony rozpakowane, maszyny podłączone, ściany pomalowane – startujemy. Zapraszam w imieniu Fundacji Orange i Stowarzyszenia Robisz.to. Przygotowaliśmy wiele atrakcji i warsztaty online dla chętnych z całej Polski.

Zmajstruj w FabLabie

Mamy dla Was serię warsztatów, zarówno w siedzibie przy ul. Targowej w Warszawie (jesteśmy w Centrum Kreatywności Targowa), jak i online, co mnie dodatkowo cieszy, bo ludzie spoza Warszawy (i Gdańska, gdzie również działa FabLab powered by Orange) często nas pytają o możliwości jakiegoś udziału w zajęciach.

Zacznijmy od tych stacjonarnych. Kto w Warszawie, zapraszamy na warsztaty z oprowadzaniem po pracowniach FabLabu. Do wyboru sitodruk, modelowanie 3D, lutowanie i korzystanie z długopisu 3D.

Na warsztacie z sitodruku zobaczycie, jak w szybki i prosty sposób można ozdobić drewno, papier, czy ulubioną, starą bluzę. Jeśli macie w domach koszulki, czy bluzy, które chcecie odświeżyć poprzez nałożenie kolorowego mini-dzieła sztuki, weźcie je ze sobą. Jeśli nie, będzie torba- niespodzianka.

Na warsztatach z modelowania 3d możecie nauczyć się obsługi jednego z najłatwiejszych narzędzi do tworzenia trójwymiarowych projektów -Tinkercad. Od łączenia prostych brył aż po precyzyjne modelowanie – można stworzyć przestrzenny model dowolnego przedmiotu. Model, który stworzysz na warsztacie, wydrukujemy dla Ciebie na drukarce 3D.

Długopis 3d – dobry wstęp do modelowania i druku 3D. To warsztat dla tych, którzy lubią prace manualne. Można tu odpocząć od ekranu komputera, a jednocześnie zagłębić się w świat technologii. A przy tym puścić wodze wyobraźni i za pomocą długopisu 3D stworzyć, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Na ten warsztat zapraszamy z dziećmi.

Zobaczcie też inne możliwości w ramach regularnych warsztatów. Jeśli jeszcze będą miejsca, kiedy to czytacie, to w planach jest na przykład robienie laserowych lampek w ramach Rodzinnych Sobót, a na EkoLabie naprawianie tego, co Wam się w domu zepsuło. Podczas warsztatu poznacie podstawy projektowania 3D, dzięki któremu będziecie w stanie wymodelować Wasz zepsuty przedmiot lub jego element.

Wszystkie zapisy znajdziecie tutaj. Warto być tez na bieżąco i sprawdzać też profil FabLabu na Facebooku.

FabLab Orange

Zmajstruj… przez internet

Kto z innej części kraju – zapraszamy na warsztaty online. Zapisanym uczestniczkom i uczestnikom wyślemy wcześniej materiały i wspólnie będziemy budować i tworzyć. Na przykład głośnik pasywny, dzięki któremu muzyka ze smartfona nabierze zupełnie nowych wymiarów. Możecie też postawić pierwszy krok w tworzeniu muzyki, konstruując prosty instrument elektroniczny. Na innych warsztatach będziemy budować roboty wg własnych pomysłów – będą nie tylko mechanicznymi konstrukcjami, ale też środkami transportu dla mikro-postaci, które wstawicie do środka. Wszystkie spotkania poprowadzą specjaliści ze Stowarzyszenia Robisz.to

Organizujemy je po to, żebyście mogli nauczyć się nowych rzeczy, mieć radość tworzenia czegoś namacalnego w nurcie do-it-yourself i przy okazji poznać potencjał pracowni i…swój własny! Spieszcie się z zapisami, bo miejscówki rozchodzą się jak świeże bułeczki. Zobaczcie nasz rozkład jazdy i zgłaszajcie się na stronie FabLab powered by Orange w Warszawie.
Mamy też w planach kolejne warsztaty dedykowane grupom w trudniejszej sytuacji, dzieciom i młodzieży. A ostatnio byli też w FabLabie seniorzy, ucząc się modelowania 3d.

A co to FabLab?

FabLab powered by Orange to pracownia nowoczesnego rzemiosła, którą otworzyliśmy wspólnie z Robisz.to, żeby podnosić kompetencje ludzi. To tutaj tworzą i odnawiają w nurcie D-I-Y  i mogą spędzać czas z technologiami w sposób wartościowy. W przestrzeni są do dyspozycji m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, sitodruk, prototypownia, pracownia elektroniczna i krawiecka. Warsztaty organizowane przy wsparciu Fundacji Orange są bezpłatne i otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od doświadczenia. Wiele z nich adresowanych jest do osób w trudniejszej sytuacji czy poszukujących nowych umiejętności zawodowych.
Z bezpłatnych zajęć od 2017 roku skorzystało już ponad 5000 osób. Projekt społeczny Maker Woman otworzył nowe możliwości zawodowe dla wielu kobiet, a dzięki projektom wspieranym przez Miasto Warszawa takim jak Start-Up Jump czy StartUp dla Młodych, które były realizowane w FabLabie, uczniowie warszawskich szkół mogli rozwijać swoją kreatywność i uczyć się współpracy. Wiele przedmiotów powstaje tu w nurcie less waste, o czym jeszcze nie raz Wam opowiem! Trzymajcie za nas kciuki – na nowym miejscu na warszawskiej Pradze.

Udostępnij: Modelowanie 3D, sitodruk i budowanie robotów

Odpowiedzialny biznes

Wiosna w warszawskim FabLabie

12 maja 2021

Wiosna w warszawskim FabLabie

FabLab powered by Orange w Warszawie rozkwita na nowo. Kolejne warsztaty – w tym rodzinne i ekologiczne – jeszcze toczą się online, ale już po wakacjach mamy nadzieję zaprosić mieszkańców do nowej siedziby na warszawskiej Pradze, w której powoli się urządzamy. Zobaczcie, co będzie się dziać w maju i śledźcie kolejne zapisy na zajęcia.

Idea FabLabu jest bliska sercu naszej Fundacji Orange. Współtworzymy dwa takie miejsca: w Warszawie i w Gdańsku. Nowoczesne majsterkowanie? Tworzenie w nurcie „zrób-to-sam”? Wyjątkowe, czasami ciut szalone, pomysły jak np. organy z rur PVC sterowane aplikacją? To jest dobry adres dla takich realizacji. A także dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od doświadczenia.

W FabLabach można skorzystać z drukarek 3D, frezarki CNC, plotera laserowego, maszyn do szycia, lutownic, sitodruku i wielu, wielu innych sprzętów – przy wsparciu trenerów. A przy tym nauczyć się wielu nowych rzeczy i spędzić czas z technologiami w aktywny, mądry sposób. Wiele inicjatyw toczy się tu w nurcie less waste, bo przecież najlepiej jest stworzyć coś z niczego lub coś fajnego z czegoś (z pozoru) już nieprzydatnego.

Realizujemy też inicjatywy dla osób w trudniejszej sytuacji, czy poszukujących nowych kompetencji zawodowych. Mamy za sobą na przykład kilka edycji projektu Maker Woman.

Pandemia przeniosła FabLabowe życie częściowo do online’u. Ale duch tworzenia i uczenia się nowych rzeczy jest ten sam. Mało tego – w Warszawie szykują się zmiany.

Ile osób potrzeba do przeniesienia frezarki CNC?

Nie liczyłam, ale muszę przyznać, że była to spora operacja logistyczna w ramach przeprowadzki (zobaczcie sami tutaj). Bo oto warszawski FabLab powered by Orange zmienia swoją lokalizację i przenosi się ze Śródmieścia przy ul. Twardej na warszawską Pragę Północ – czyli dzielnicę, której tradycje są mocno rzemieślnicze. Pracownia zawita w progach Centrum Kreatywności Targowa  przy ul. Targowej 56. Wspólnie z naszym partnerem, Stowarzyszeniem Robisz.to, pomału się tu urządzamy.

 

FabLAb WarszawaFabLab powered by Orange Warszawa

Co planujemy w FabLab w maju?

Zapraszamy na otwarte warsztaty: rodzinne tworzenie koszyków na rower (15 maja), czy przybornika ze starych jeansów (18 maja) oraz rodzinne tworzenie Nook Booków (29 maja). Zapisy na stronie projektu.

W planach mamy też warsztaty „Siła kobiet! Praga jest kobietą”, „Laserowa biżuteria dla seniora” czy specjalne warsztaty dla praskich organizacji. Ruszy też prototypowanie dla startupów oraz kolejne projekty społeczne, takie jak np. Akademia Młodego Elektronika.

Na oficjalne otwarcie warszawskiego FabLab powered by Orange zaprosimy mieszkańców jesienią.

kreatywne warsztaty DIY

Od 2017 roku z bezpłatnych działań w FabLab powered by Orange w Warszawie skorzystało ponad 4100 osób. Uczestnicy warsztatów stworzyli tu  meble, longboardy, kaski na rower, protezy dłoni w druku 3d czy interaktywne lampy, szyli plecaki i piórniki, nauczyli się modelowania i druku 3d, czy podstaw stolarki. Zrealizowaliśmy wiele inicjatyw społecznych, m.in. projekt Maker Woman, Young Makers czy Start-Up Jump, którego partnerem jest Miasto Warszawa. W nowej siedzibie nie zamierzamy zwalniać tempa 🙂

Udostępnij: Wiosna w warszawskim FabLabie

Inne

Okiem mamy: czy ferie online to dobry pomysł?

4 stycznia 2021

Okiem mamy: czy ferie online to dobry pomysł?

Najbliższe dwa tygodnie to chyba pierwsze takie ferie w historii edukacji. Zapowiedziane obostrzenia dla wielu dzieci i młodych ludzi oznaczają konieczność spędzania czasu w domu. Nikt nie ma wątpliwości, że dzieci ciężką pracą w minionych miesiącach, także w formie nauki zdalnej jak najbardziej zasłużyły na odpoczynek. Kłopot mają rodzice, którzy nie mogą zorganizować dzieciom  wolnego czasu, tak jakby chcieli. Kłopot mają dzieci, które tak bardzo czekały na wyjście na  narty, lodowisko, czy choćby półkolonie.  A dzieciaki potrzebują dobrego jakościowo odpoczynku. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła w czasie lockdownu badania, które pokazały, że w wiosną jedna trzecia nastolatków oceniała swój stan psychiczny jako zły. 63 proc. doskwierała przymusowa izolacja, a 53 proc. – konieczność pozostania w domu. Co więc zrobić, by dzieci do nauki wróciły wypoczęte?

Długie spacery i krótki czas przed ekranem

Wyzwanie jest naprawdę duże. Tym bardziej, gdy rodzic jest odpowiedzialny i nie chce, by dziecko każdą wolną chwilę spędzało bezproduktywnie w smartfonie czy przed ekranem komputera. Nadużywanie internetu to duży problem, który w czasie pandemii wzrósł jeszcze bardziej. Orange wspiera rodziców w tym, jak zachować w cyfrowym świecie równowagę

Jaki ja mam pomysł na ferie? Na pewno jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Na szczęście Minister Zdrowia wycofał się z wprowadzonego obostrzenia. Od jutra dzieci do 16 roku życia mogą samodzielnie wychodzić na dwór. Hulajnoga, rowery (póki co nie ma śniegu), spacer w lesie. Róbmy cokolwiek, by się ruszać. A jeśli pomysły na inne aktywności mamy ograniczone, lub musimy pracować zdalnie skorzystajcie z gotowych pomysłów na ferie … online. Zróbcie warsztat w domu! Tworzenie daje wielką satysfakcję i ujście dla wyobraźni. Dzieciom tej ostatniej nie brakuje, ale często nie posiadają umiejętności albo pomysłów, żeby z niczego zrobić coś. W takiej sytuacji pomysły daje FabLab Twarda powered by Orange, Fundacja Orange oraz stowarzyszenie Robisz.to. Uczestnicy mogą wybrać dowolne zajęcia bez potrzeby uczestnictwa we wszystkich.

Pierwszy dzień ferii z FabLab za nami

Dzisiaj był pierwszy dzień zimowych warsztatów. Zalogowaliśmy się bez problemów. W trakcie edukacji cyfrowej dzieci bardzo dobrze poznały różne platformy do spotkań online i nie było żadnych trudności, by połączyć się dzisiaj. Podczas samych zajęć uczestniczyły zupełnie samodzielnie. Wystarczy kliknąć w link https://us02web.zoom.us/j/86997892430… o 10.00 każdego dnia. Warsztaty prowadzone są przez chłopaków z FabLab Twarda powered by Orange. Można zadawać pytania na czacie lub online, włączyć kamerkę i aktywnie uczestniczyć. Dzisiaj dzieciaki wykonały makietę starego telewizora, jutro będą tworzyć storyboardy do historii, którą będą chcieli opowiedzieć w „swojej telewizji”.

ferie online

Terminy i tematy ferii online

Serdecznie zapraszam na feryjne zajęcia w tym i kolejnym tygodniu. Moim zdaniem, w sytuacji jakiej jesteśmy wszyscy (i rodzice i dzieci), ferie online to dobry pomysł. Nie trwają one długo, ok 2,5 godzin. Dzieciom czas mija szybko i bardzo kreatywnie. W tym czasie rodzice mogą spokojnie pracować w domu i nie martwić się, że podopieczni buszują w necie za długo. Po warsztatach jest jeszcze widno i można spędzić czas na dworzu. Nie martwcie się, że dzieci spędzają podczas tych ferii czas przed ekranem. Komputer co prawda znajduje się gdzieś pod ręką na „stole warsztatowym”, chłopaki z Fablabu są jedynie (lub aż) wsparciem technicznym, ale sam komputer jest tylko narzędziem, aby się słyszeć i widzieć. Tak naprawdę dzieci pracują samodzielnie z kartonem, nożyczkami, klejem i… własną wyobraźnią. 

Poniżej znajdziecie kolejne terminy i tematy zajęć. Na większość z nich potrzeba takich materiałów, które każdy ma w domu m.in klej, nożyczki, karton. Żadne dodatkowe zakupy czy sprzęt techniczny nie jest konieczny. Jedynie dobre chęci i kreatywność.

6 i 7 stycznia: Niesamowity świat latających domów. Ruchomy zamek Hauru.

Podczas zajęć dzieci wkroczą w magiczny świat studia Ghibli, robiąc animację pt “Ruchomy zamek Hauru”. Dowiedzą się, jak zamienić przedmioty znajdujące się niemal w każdym domu w makietę zamku marzeń. Potrzebne materiały: karton, klej, nożyczki, nożyk, podkładka, kartka papieru, ołówek.

8 i 11 stycznia: Teatr cieni. Opowiedz historię bez słowa.

W trakcie zajęć dzieci przekonają się, jak łatwo opowiadać ciekawe historie z perspektywy bohaterów teatru cieni. Karton daje nieograniczone możliwości w tworzeniu nowych bohaterów i postaci. Potrzebne materiały: karton, klej, nożyczki, nożyk, podkładka, kartka papieru, ołówek, papier śniadaniowy.

12 i 13 stycznia: Szach i mat! Gra planszowa z domowych materiałów.

W wakacje zrobiliśmy własną planszówkę. Świetna zabawa, dlatego polecam te warsztaty, podczas których można dowiedzieć się, jakie mechaniki rządzą światem gier planszowych oraz zręcznościowych. Potrzebne materiały: karton, klej, nożyczki, nożyk, podkładka, kartka papieru, długopis/ołówek.

14 i 15 stycznia: Stwórz swój zeszyt. Własnoręcznie wykonany zeszyt – metodą japońską.

Świat introligatorstwa jest niesamowity. Podczas warsztatu dzieci nauczą się, w jaki sposób kartki papieru, karton i nici zamienić w niepowtarzalny notatnik. Potrzebne materiały: klej, nożyczki, nożyk, podkładka do cięcia, kartki papieru, ołówek, materiał na okładkę (kartka techniczna), nić, pinezka.

Miłej zabawy.

 

 

Udostępnij: Okiem mamy: czy ferie online to dobry pomysł?

Odpowiedzialny biznes

Pięć nowych miejsc kreatywnej twórczości

26 czerwca 2020

Pięć nowych miejsc kreatywnej twórczości

Bulkowo, Strzegom, Łękawica, Zakrzówek, oraz Gubin – to pięć niewielkich miejscowości, w których działają Pracownie Orange. A teraz, każda z nich zyska Makerspace – przestrzeń do majsterkowania z nowymi technologiami. Liderzy wybrali urządzenia, które najbardziej odpowiadają potrzebom ich społeczności: jedni zdecydowali się na drukarki 3d i plotery laserowe, inni na pracownię elektroniczno-laserową, jeszcze inni – na druk 3d i elektronikę.

Wspólnym mianownikiem Makerspace’ów jest projektowanie i majsterkowanie z technologiami w tle.

Doświadczenia Fundacji Orange z FabLab powered by Orange pokazują, że warsztaty z nowymi technologiami pozwalają stworzyć naprawdę niezwykłe rzeczy. Chcieliśmy dać lokalnym społecznościom podobne doświadczenie. Najlepiej opowie o tym charyzmatyczna liderka z Bulkowa – Natalia Maćkiewicz. Specjalnie dla Was przeprowadziłem z nią rozmowę. Zachęcam do lektury!

Jesteś dyrektorką biblioteki. Skąd pomysł, by poza tradycyjnymi zajęciami dla dzieci uruchomić miejsce do majsterkowania?

Natalia Maćkiewicz: Obserwując trendy i działalność współczesnych bibliotek w Polsce i na świecie, możemy zauważyć, że ich działalność od lat to już nie tylko wypożyczanie książek i spotkania autorskie. Można zobaczyć ogrom nowych kierunków i rozwiązań dla bibliotek. To trochę wygląda tak, że biblioteka jest odzwierciedleniem pracy, hobby i serca włożonych przez pracujących w niej bibliotekarzy.

W Bulkowie bardzo wyraźnie widać Twoje liczne pasje.

Dzięki temu, że cztery lata temu zostałam dyrektorką w Bulkowie mogłam zacząć realizować swoją własną wizję biblioteki, która na dobre zaczęła się spełniać dzięki Pracowni Orange. Nowe technologie w szczególności skradły moje serce. Jesteśmy obecnie najlepiej wyposażonym w roboty miejscem w powiecie. Dzięki realizacji projektów proponowanych przez Fundację Orange,. które łączą m.in. naukę nowych technologii, promocję książki popularnonaukowej i roboty udało nam się  rozbudzić wśród dzieci i młodzieży ciekawość.  Stawiam mocno na multidziałania, które najlepiej angażują. Makerspace to była kwestia czasu. Kiedy dowiedziałam się o projekcie, bardzo się ucieszyłam, żałowałam jedynie, że nie mamy wystarczająco miejsca na ploter i laser. Ale za to mamy na początek pracownię elektroniczną i druku 3D. To nowość i dla mnie i dla naszej społeczności. Wierzę, że w tym kierunku i duchu DIY będziemy się dalej rozwijać.

fot. Alicja Szulc

Żeby uruchomić takie ciekawe przedsięwzięcia, na pewno potrzeba wiele energii. Jak Ty jako liderka pracowni rozwijasz się w projektach, które prowadzisz?

Odkąd pamiętam, zawsze stawiałam na samorozwój –  uczestniczenie w szkoleniach, wyjazdach, projektach. Przynosi mi to ogrom radości z poznanych osób i wiele nowych pomysłów, inspiracji.

Chociaż przyznaję, że ze względu na wrodzoną nieśmiałość na początku ciężko było mi się przełamać. Ale  z perspektywy czasu śmieję się z tego. To mnie zbudowało i teraz mogę „góry przenosić”. Mam taką zasadę, że angażuję się w coś albo na 1000 procent, albo wcale.  Lubię  podejmować nowe wyzwania, wchodzić w nowe projekty nawet jeśli np. muszę się  nauczyć się obsługi każdego z robotów, urządzeń czy aplikacji. Właśnie to przynosi mi frajdę, chociaż niektórym może się wydawać, że to takie dziecinne… Za każdym razem pisząc projekt, staram się, aby był innowacyjny dla naszej społeczności, dzięki temu rozwijam się i ja.

Na stronie biblioteki piszecie dużo nie tylko o nowościach wydawniczych, ale właśnie o programowaniu. Dlaczego według Ciebie to ważna umiejętność?

Programowanie to trzeci język świata, który pobija świat współczesnej edukacji. Staram się wychodzić naprzeciw zainteresowaniom dzieci i organizujemy różne formy zajęć wg metody STEM (Science, Technology, Engineeiring, Mathematics) np. dotyczące nowoczesnych technik informatycznych związanych z nauką kodowania, robotyką. Organizujemy też zabawy z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością.

Jak wiemy, ciekawość to naturalna cecha dzieci, a naszym zdaniem jako edukatorów  jest ich czymś ją podsycać. Najatrakcyjniejszym sposobem na to jest użycie właściwych narzędzi przy odpowiednim wsparciu. Chcemy, aby dzieci zdobywały wiedzę i zrozumiały, jak działają programy urządzenia i roboty, np. m.in. z wykorzystaniem płytek micro:bit lub Scratcha. To przynosi im frajdę, a języka programowania uczą się poprzez zabawę.

Bulkowo zamieszkuje około 830 osób, a całą gminę ponad 5000 osób. Czym Pracownia i Makerspace są dla lokalnej społeczności?

Wizja funkcjonowania naszego Bibliospace’a jako miejsca łączącego nowe technologie i tradycję sprowadza się głównie do miejsca, które będzie  otwarte dla lokalnej społeczności. Realizując warsztaty, nie ważne czy prowadzę je z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi czy z seniorami, otrzymuję od nich ogrom energii, która zwiększa jeszcze bardziej mój zapał i napędza do działania.

Mamy w planach pokazy (np. podczas Dni Bulkowa, Święta Plonów) oraz dni otwarte. Chcemy nauczyć dzieci współpracy, kodowania, projektowania, nowych technologii i wspólnej zabawy. Ponadto – w naszym Makerspace – zasad lutowania i podstaw elektroniki, to będzie dla nich zupełna nowość i frajda. Wierzę, że wsparcie Fundacji Orange, podjęte partnerstwa i współpraca z Urzędem Gminy i OSP w Bulkowie przyczynią się do sukcesu wśród lokalnej społeczności naszej gminy.

fot. Alicja Szulc

 

Udostępnij: Pięć nowych miejsc kreatywnej twórczości

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej