;

Odpowiedzialny biznes

Modelowanie 3D, sitodruk i budowanie robotów (1)

Tosia Bojanowska

28 sierpnia 2021

Modelowanie 3D, sitodruk i budowanie robotów
1

Zaczynamy tydzień otwarcia FabLab powered by Orange w nowej siedzibie na warszawskiej Pradze. W maju przenieśliśmy pracownię z ul. Twardej  w Śródmieściu na ul. Targową. Praga to dzielnica z rzemieślniczymi tradycjami, więc wszystko super się złożyło. Kartony rozpakowane, maszyny podłączone, ściany pomalowane – startujemy. Zapraszam w imieniu Fundacji Orange i Stowarzyszenia Robisz.to. Przygotowaliśmy wiele atrakcji i warsztaty online dla chętnych z całej Polski.

Zmajstruj w FabLabie

Mamy dla Was serię warsztatów, zarówno w siedzibie przy ul. Targowej w Warszawie (jesteśmy w Centrum Kreatywności Targowa), jak i online, co mnie dodatkowo cieszy, bo ludzie spoza Warszawy (i Gdańska, gdzie również działa FabLab powered by Orange) często nas pytają o możliwości jakiegoś udziału w zajęciach.

Zacznijmy od tych stacjonarnych. Kto w Warszawie, zapraszamy na warsztaty z oprowadzaniem po pracowniach FabLabu. Do wyboru sitodruk, modelowanie 3D, lutowanie i korzystanie z długopisu 3D.

Na warsztacie z sitodruku zobaczycie, jak w szybki i prosty sposób można ozdobić drewno, papier, czy ulubioną, starą bluzę. Jeśli macie w domach koszulki, czy bluzy, które chcecie odświeżyć poprzez nałożenie kolorowego mini-dzieła sztuki, weźcie je ze sobą. Jeśli nie, będzie torba- niespodzianka.

Na warsztatach z modelowania 3d możecie nauczyć się obsługi jednego z najłatwiejszych narzędzi do tworzenia trójwymiarowych projektów -Tinkercad. Od łączenia prostych brył aż po precyzyjne modelowanie – można stworzyć przestrzenny model dowolnego przedmiotu. Model, który stworzysz na warsztacie, wydrukujemy dla Ciebie na drukarce 3D.

Długopis 3d – dobry wstęp do modelowania i druku 3D. To warsztat dla tych, którzy lubią prace manualne. Można tu odpocząć od ekranu komputera, a jednocześnie zagłębić się w świat technologii. A przy tym puścić wodze wyobraźni i za pomocą długopisu 3D stworzyć, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Na ten warsztat zapraszamy z dziećmi.

Zobaczcie też inne możliwości w ramach regularnych warsztatów. Jeśli jeszcze będą miejsca, kiedy to czytacie, to w planach jest na przykład robienie laserowych lampek w ramach Rodzinnych Sobót, a na EkoLabie naprawianie tego, co Wam się w domu zepsuło. Podczas warsztatu poznacie podstawy projektowania 3D, dzięki któremu będziecie w stanie wymodelować Wasz zepsuty przedmiot lub jego element.

Wszystkie zapisy znajdziecie tutaj. Warto być tez na bieżąco i sprawdzać też profil FabLabu na Facebooku.

FabLab Orange

Zmajstruj… przez internet

Kto z innej części kraju – zapraszamy na warsztaty online. Zapisanym uczestniczkom i uczestnikom wyślemy wcześniej materiały i wspólnie będziemy budować i tworzyć. Na przykład głośnik pasywny, dzięki któremu muzyka ze smartfona nabierze zupełnie nowych wymiarów. Możecie też postawić pierwszy krok w tworzeniu muzyki, konstruując prosty instrument elektroniczny. Na innych warsztatach będziemy budować roboty wg własnych pomysłów – będą nie tylko mechanicznymi konstrukcjami, ale też środkami transportu dla mikro-postaci, które wstawicie do środka. Wszystkie spotkania poprowadzą specjaliści ze Stowarzyszenia Robisz.to

Organizujemy je po to, żebyście mogli nauczyć się nowych rzeczy, mieć radość tworzenia czegoś namacalnego w nurcie do-it-yourself i przy okazji poznać potencjał pracowni i…swój własny! Spieszcie się z zapisami, bo miejscówki rozchodzą się jak świeże bułeczki. Zobaczcie nasz rozkład jazdy i zgłaszajcie się na stronie FabLab powered by Orange w Warszawie.
Mamy też w planach kolejne warsztaty dedykowane grupom w trudniejszej sytuacji, dzieciom i młodzieży. A ostatnio byli też w FabLabie seniorzy, ucząc się modelowania 3d.

A co to FabLab?

FabLab powered by Orange to pracownia nowoczesnego rzemiosła, którą otworzyliśmy wspólnie z Robisz.to, żeby podnosić kompetencje ludzi. To tutaj tworzą i odnawiają w nurcie D-I-Y  i mogą spędzać czas z technologiami w sposób wartościowy. W przestrzeni są do dyspozycji m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, sitodruk, prototypownia, pracownia elektroniczna i krawiecka. Warsztaty organizowane przy wsparciu Fundacji Orange są bezpłatne i otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od doświadczenia. Wiele z nich adresowanych jest do osób w trudniejszej sytuacji czy poszukujących nowych umiejętności zawodowych.
Z bezpłatnych zajęć od 2017 roku skorzystało już ponad 5000 osób. Projekt społeczny Maker Woman otworzył nowe możliwości zawodowe dla wielu kobiet, a dzięki projektom wspieranym przez Miasto Warszawa takim jak Start-Up Jump czy StartUp dla Młodych, które były realizowane w FabLabie, uczniowie warszawskich szkół mogli rozwijać swoją kreatywność i uczyć się współpracy. Wiele przedmiotów powstaje tu w nurcie less waste, o czym jeszcze nie raz Wam opowiem! Trzymajcie za nas kciuki – na nowym miejscu na warszawskiej Pradze.

Udostępnij: Modelowanie 3D, sitodruk i budowanie robotów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 00:20 01-09-2021
    Fajne są te Wasze pracownie. Pozytywna zazdrość dla miast które mają Wasze Pracownie FabLab.
    Odpowiedz

;

Innowacje

Latające defibrylatory, wołowina 3D i sztuczne neurony… (1)

Kasia Barys

28 sierpnia 2021

Latające defibrylatory, wołowina 3D i sztuczne neurony…
1

Sztuczne neurony, kompatybilne z układem nerwowym

Jak bardzo nauka może ingerować w nasze zdrowie i życie? Naukowcom z Uniwersytetu w Bath udało się stworzyć zamienniki dwóch rodzajów neuronów, a mianowicie komórek hipokampa, czyli obszaru mózgu odpowiedzialnego m.in. za pamięć i orientację przestrzenną, oraz komórek mózgowych odpowiedzialnych za kontrolę naszego procesu oddychania. Obecnie może to pomóc w uzdrowieniu osób sparaliżowanych i z chorobą Alzheimera. Technologia ta docelowo pozwoli na przeniesienie naszej pamięci na fizyczne dyski, np. obraz (zdjęcia i filmy), który widzą nasze oczy. W ten sposób będziemy mogli zachować wspomnienia w obawie przed Alzheimerem lub utratą pamięci na skutek np. wypadku.

Przy okazji… znacie serial z Netflixa „Czarne lustro”. W mroczny i satyryczny sposób skupia się na tematach, które dotyczą współczesnego społeczeństwa, szczególnie na negatywnych konsekwencjach rozwoju nowych technologii. Jeden z odcinków opowiadał właśnie podobny wątek. Polecam ten serial, bo otwiera oczy na wiele spraw.

źródlo: geekweek.pl

Wydrukowana wołowina 3D

W obliczu poważnych problemów klimatycznych, coraz częściej słyszy się o nietypowych rozwiązaniach. Japońscy naukowcy wyprodukowali… wołowinę Wagyu w technologii biodruku 3D. Wagyu to nazwa kilku ras japońskiego bydła, słynących z wyjątkowej jakości marmurkowego mięsa. Technologia „drukuje” żywe komórki, które są następnie karmione i zachęcane do różnicowania się w komórki różnego typu, ostatecznie dochodząc do tkanek pożądanych zwierząt. Zespół Osaka University wykorzystał dwa typy komórek macierzystych pobranych od krów Wagyu jako punkt startowy, te zostały następnie poddane inkubacji i nakłonione do zmiany w typ komórek potrzebny do wykształcenia włókien mięśniowych, tłuszczu i naczyń krwionośnych. Ciekawe jakie są walory smakowe takiego mięsa? Bo etyczne czy ekologiczne są nie bez znaczenia.

źródło: geekweek.pl

Latające defibrylatory

W coraz większej ilości publicznych miejsc montuje się defibrylatory, które ułatwiają i przyspieszają udzielenie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Obsługa takich urządzeń jest dosyć prosta, dwie samoprzylepne elektrody trzeba nakleić na klatkę piersiową poszkodowanego. Pomoże w tym instrukcja. Urządzenie zasadniczo działa samo, decyduje o konieczności wyładowania elektrycznego i jego sile.

W sytuacjach gdzie nie ma defibrylatora mogą pomóc drony. Dolecą na miejsce szybciej niż pogotowie ratunkowe, ponieważ nie są ograniczone korkami, robotami drogowymi, czy zablokowanym podjazdem. Jeszcze w tym roku w Sosnowu ruszy pilotażowy program transportu defibrylatorów AED przy użyciu dronów. To może zrewolucjonizować ratownictwo medyczne.

źródło: spidersweb.pl

Udostępnij: Latające defibrylatory, wołowina 3D i sztuczne neurony…
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 14:34 30-08-2021
    Latające defibrylatory - ciekawy pomysł. Juz zaglądam do chłopkaów z spider...pl. Kasiu fajne są te nowe wpisy. Poproszę o kolejne :) Taka "pigułka" technologicznych nowości :)
    Odpowiedz

;

Zielony Operator

Rewolucyjne perowskity (2)

Hania Jaworska-Orthwein

27 sierpnia 2021

Rewolucyjne perowskity
2

Odkąd usłyszałam o rozwiązaniu polskiej wynalazczyni z nadzieją myślę o losie naszej planety w kontekście zapotrzebowania na energię. Perowskity to innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne, pozwalające generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie wszędzie.

Na żaglach i oknach

Wynalazczynią technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów jest polska fizyczka Olga Malinkiewicz – założycielka firmy Saule Technologies. Technologia wynaleziona przez nią daje nadzieję na tanią zieloną energię i transformację energetyczną wielu branż. Ze względu na unikalne właściwości ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szansy się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach (ogniwa mogą być częściowo transparentne), na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach. Mogą zasilić drony i urządzenia IoT. Ogniwa perowskitowe z łatwością zasilą urządzenia, które nie wymagają dużo energii: czujniki, ładowarki, światła awaryjne. Duży potencjał ogniw perowskitowych rysuje się także dla elektromobilności – ogniwa perowskitowe mogą zasilić nowoczesne wiaty do ładowania samochodów, rowerów, hulajnóg. Zastosowania można by wymieniać w nieskończoność.

Pilotażowa instalacja

W maju br. we Wrocławiu firma Saule Technologies, która jest częścią Grupy Kapitałowej Columbus Energy – uruchomiła pierwszą linię produkcyjną drukowanych, ultracienkich i elastycznych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. W Lublinie właśnie powstała pierwsza instalacja paneli słonecznych na bazie perowskitów. Pilotażowa instalacja na fasadzie budynku firmy Aliplast ma formę żaluzji fotowoltaicznych – łamaczy słonecznych z ogniwami perowskitowymi o powierzchni 32 mkw. Dzięki temu chronią budynek przed przegrzaniem i wychłodzeniem, a jednocześnie wytwarzają energię ze światła słonecznego. To pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Wynalazek polskiej fizyk można „nakleić” na dowolną powierzchnię, tak jak to zostało zrobione w Lublinie. Ale firma Saule Technologies prezentowała już ogniwa wielkości telefonu komórkowego, które służą do ładowania smartfona.

Przyjazna środowisku produkcja

Ogniwa perowskitowe są ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne. Perowskit jest surowcem naturalnym, ale Saule Technologies tworzy go syntetycznie, co pozwoli na osiągniecie większej efektywności. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zastosowanie druku. Firma spędziła dużo czasu, by mieć odpowiednią głowice i tusze pochłaniające światło oraz przewodzące prąd elektryczny. Dzięki temu, że panele można wydrukować są nie tylko tanie, ale także ich produkcja jest przyjazna środowisku.

Wytwarzanie ogniw perowskitowych nie wymaga wysokich temperatur, co przekłada się na mniejsze zużycie energii, niższe koszty produkcji oraz możliwość zastosowania podłoży o różnych powierzchniach np.folii czy tekstyliów. Ogniwa perowskitowe – w porównaniu do krzemowych – to niższy dług energetyczny, ale także mniejsze emisje z transportu. Ogniwa perowskitowe są lekkie i zajmują mniejszą przestrzeń. Zastosowanie ich na szeroką skalę może doprowadzić do zmniejszenia liczby produkowanych akumulatorów i baterii, szkodliwych dla środowiska w fazie produkcji oraz utylizacji.

Słoneczne obroże dla żubrów

Przykładem nietypowego zastosowania perowskitów są obroże telemetryczne GPS dla żubrów, które służą do monitoringu życia zwierząt w naturalnym środowisku. To efekt współpracy firmy Saule Technologies z organizacją WWF. Zwierzęta żyją na terenie gospodarstwa łowieckiego Styr w obwodzie lwowskim. Obroże są zasilane perowskitowymi ogniwami słonecznymi dzięki czemu wyeliminowano konieczność użycia baterii. Nie muszę nikogo przekonywać, że złapanie żubrów, aby wymienić baterię jest kłopotliwe i kosztowne. Zastosowanie ogniw słonecznych to eliminuje – urządzenie może działać przez całą długość życia żubra, a niezbędną energię daje słońce.

 

Udostępnij: Rewolucyjne perowskity
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    mike278 11:04 30-08-2021
    Ciekaww Byle nie skonczylo się jak z grafenem.
    Odpowiedz
  • komentarz
    pablo_ck 14:28 30-08-2021
    Trzymamy kciuki za projekt.
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej