Odpowiedzialny biznes

Nowy FabLab uruchomiony w Gdańsku

3 lipca 2019

Nowy FabLab uruchomiony w Gdańsku

Pisałem już tutaj o dokonaniach ludzi z warszawskiego FabLabu: o projektach niezwykłych Maker Woman, o organach z rur kupionych w markecie budowlanym czy o aplikacji, która pomoże w recyklingu. Mam dla Was kolejną świetną wiadomość: uruchomiliśmy FabLab w Gdańsku. Zapraszam na krótką wycieczkę.

Ale zanim przrejdziemy do środka, poznajcie prawdziwe gwiazdy otwarcia FabLab Gdańsk powered by Orange. To uczestnicy warsztatów Młodzi Technicy, którzy pokazali nam swoje projekty. Staś zaprezentował swoją zdalnie sterowaną łódkę: zbudowany przez siebie kadłub, wraz z zaprogramowanymi i samodzielnie zlutowanymi podzespołami elektronicznymi. Z kolei Szymon opowiedział o wydrukowanej w 3d protezie ręki. Było to możliwe dzięki pierwszemu projektowi, który przeprowadziliśmy w gdańskim FabLabie, jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Młodzi Technicy, bo tak nazywają się zajęcia, to dwanaścioro nastolatków, którzy mogli skorzystać z 60 godzin warsztatów z wszystkimi dostępnymi w  pracowniach maszynami.

FabLab Gdańsk powered by Orange - Młodzi Technicy

Młodzi Technicy w FabLab Gdańsk powered by Orange

Elektronika i druk 3d

Podobnie jak oni, każdy uczestnik warsztatów, bez specjalistycznej wiedzy, bez wielu lat studiów z dziedziny IT czy projektowania może stworzyć swój przedmiot, odpowiadający na jego specyficzne potrzeby. Jeśli odwiedzisz FabLab, możesz skorzystać z pracowni elektroniki i druku 3d:

Drukarka 3d z lewej została zbudowana przez młodzież z Pracowni Orange w Rytlu pod okiem instruktorów z FabLab Gdańsk powered by Orange

Taki smok to nie żadna magia, tylko trochę czasu przy drukarce 3d

Prototypowanie z pomocą lasera

Z kolei w prototypowni z pomocą plotera laserowego bardzo szybko wytniesz dowolny kształt, na przykład mniejszą wersję swojego projektu. Możesz wtedy w praktyce sprawdzić, jak wygląda, czy wszystko działa. Ploter daje też nieograniczone możliwości twórczej zabawy. My na przykład zrobiliśmy takie breloczki:

Ploter laserowy

Prototypownia, FabLab Gdańsk powered by Orange

Stolarnia

Jeśli interesuje Cię cięższy kaliber, w stolarni znajdziesz maszynę, na której możesz spokojnie wykonać nawet duże meble – frezarkę CNC. Większość mebli w FabLabie została zrobiona właśnie taką metodą. Możesz tam też dopracować szczegóły czy przygotować drewno przy użyciu ręcznych narzędzi stolarskich.

Frezarka CNC, FabLab Gdańsk powered by Orange

Openspace

W sali warsztatowej znajdziesz miejsce, by popracować na komputerze. posłuchać wstępu do warsztatów lub podyskutować o swoim projekcie. To kuźnia twórczych pomysłów, miejsce płodnych dyskusji i dzielenia się pomysłami. Wiem, że tak to wygląda, bo bywam w warszawskim fablabie i słyszałem tam już niejedną inspirującą rozmowę.

Openspace, FabLab Gdańsk powered by Orange

Zapraszamy na dni otwarte!

Jeśli czujecie się zachęcani, koniecznie przyjdźcie zapoznać się z ekipą FabLabu. Czeka na Was w Gdańsku, przy ul. Dolna Brama 8. Dni otwarte w pracowni odbędą się 9 i 30 lipca w godzinach 17:00-20:00.

FabLab Gdańsk powered by Orange powstał dzięki współpracy Fundacji Orange i Stowarzyszenia FabLab Gdańsk, przy życzliwym wsparciu Miasta Gdańsk. Serdecznie dziękujemy naszym partnerom! Więcej informacji na stronie FabLab Gdańsk powered by Orange

Mediateka

Udostępnij: Nowy FabLab uruchomiony w Gdańsku

Informacje prasowe

FabLab Gdańsk powered by Orange – powstało nowe miejsce edukacji i twórczości

1 lipca 2019

FabLab Gdańsk powered by Orange – powstało nowe miejsce edukacji i twórczości

W Gdańsku pojawiło się nowe, wyjątkowe miejsce, łączące kreatywność i nowe technologie: FabLab Gdańsk powered by Orange. To nowoczesna pracownia udostępniona przez miasto, w której dzięki wsparciu trenerów i zaawansowanym maszynom można stworzyć dosłownie wszystko. Za inicjatywę odpowiadają Fundacja Orange i Stowarzyszenie FabLab Gdańsk.

FabLab Gdańsk powered by Orange znajduje się przy ulicy Dolna Brama 8. Składa się z czterech pracowni: prototypowni, pracowni elektroniki i druku 3d, pracowni cyfrowej obróbki drewna, sali czystej pracy (openspace’u). Zajęcia i poszczególne pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.

Kolejnym już działaniem potwierdzamy, że Dolna Brama 8 to najlepszy adres w Gdańsku. To właśnie stąd będziemy inspirować wszystkich w mieście. Mamy tu dobrą współpracę samorządu, organizacji pozarządowych i biznesu. „Morze kreatywności” to najlepsze hasło, które będzie towarzyszyło tym, którzy skorzystają z warsztatów w FabLabie. Połączenie tradycyjnych narzędzi i nowych technologii to fantastyczne rozwiązanie. Cieszę się, że wybraliście Gdańsk!  – powiedział w czasie otwarcia Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

– FabLab to miejsce, w którym można się zanurzyć w technologii – mamy tu morze kreatywności i możliwości. Już na etapie przygotowania pracowni młodzi ludzie stworzyli łaziki marsjańskie czy poduszkowiec. To wszystko dzięki instruktorom, którzy pokazują jak połączyć tradycyjne techniki z elektroniką czy drukiem 3d. Każdy może w prosty sposób stworzyć swój wymarzony przedmiot. Zapraszamy wszystkich chętnych, by spróbowali w czasie otwartych warsztatów – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

W gdańskim FabLabie można wziąć udział w projektach, które rozwijają kreatywność i uczą mądrego wykorzystania technologii.

– Zachęcamy do udziału w projekcie Młodzi Technicy, w ramach którego 12 osób w wieku 12-17 lat skorzysta z ponad 60 godzin warsztatów. Nauczymy ich programowania blokowego, druku 3d, wykorzystania plotera laserowego, modelowania 3d czy podstaw stolarki – mówi Cyryl Sochacki, członek zarządu Stowarzyszenia FabLab Gdańsk. –W pierwszej edycji projektu powstał m.in. poduszkowiec, proteza ręki wydrukowania w 3d, zdalnie sterowana łódka czy budki dla ptaków dodaje.

Nowa pracownia na Dolnym Mieście w Gdańsku wpisuje się w międzynarodowy ruch FabLabów (z ang. fabricaton laboratory), zrzeszający fanów ruchu DIY (do-it-yourself), mejkerów, konstruktorów, elektroników. Dotychczas już ponad 1000 takich miejsc powstało w 78 krajach na świecie. Pierwszy FabLab został stworzony na prestiżowej uczelni Massachusets Insitute of Technology w USA.

Natomiast pierwszy FabLab powered by Orange powstał w Warszawie w 2017 roku. Od tego czasu 48 kobiet przygotowało prototypy swoich urządzeń w ramach projektu Maker Woman, zaś młodzież opuszczająca domy dziecka skorzystała z 243 godzin warsztatów przygotowujących do pracy zawodowej. 1568 mieszkańców Warszawy skorzystało z 577 godzin bezpłatnych zajęć, a w ramach projektu Startup Jump prowadzonego wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawą FabLab odwiedziły 24 szkoły.

Informacje o kolejnych projektach i warsztatach prowadzonych w FabLab Gdańsk powered by Orange będą pojawiać się na stronie www.FabLab.Gdansk.pl. Zachęcamy do udziału.

Stowarzyszenie FabLab Gdańsk tworzą ludzie z różnych branż, których łączy wspólna wizja i plany na wspieranie i rozwijanie kompetencji cyfrowych i nauka nowych technologii u dzieci, młodzieży oraz dorosłych poprzez edukację nieformalną.

Fundacja Orange uczy, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowych technologii. Wspiera uczniów szkół podstawowych i ich nauczycieli w poznawaniu świata internetu i programowania: prowadzi autorskie projekty edukacyjne i włącza się w badania. W 100 małych miejscowościach otworzyła multimedialne Pracownie Orange wyposażone w darmowy internet i sprzęt. Współprowadzi warszawski i gdański FabLab powered by Orange. Koordynuje największy program wolontariatu pracowniczego w Polsce. Jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce. Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl

Mediateka

Zainteresował Cie wpis? Jeśli chcesz otrzymywać informacje prasowe, zostaw nam swój adres e-mail
Napisz do Nas
Udostępnij: FabLab Gdańsk powered by Orange – powstało nowe miejsce edukacji i twórczości

Sieć

Zwiększamy pojemność 4G LTE, w niektórych miastach nawet o 77%

30 listopada 2018

Zwiększamy pojemność 4G LTE, w niektórych miastach nawet o 77%

Warszawa, Szczecin i Gdańsk – w tych miastach właśnie zakończyliśmy rekonfiguracje sieci, która pozwoliła znacznie powiększyć jej pojemność. Zmiany w pasmach 2100 MHz i 1800 MHz zwiększyły pojemność naszej sieci o 58% w Warszawie, 45% w Gdańsku i 77% w Szczecinie oraz Policach. Oczywiście nie robi się tego z dnia na dzień – prace w Warszawie rozpoczęliśmy dla przykładu jeszcze w maju.

Pojemność sieci 4G LTE – o co chodzi?

Pojemność sieci to trudne pojęcie – nie oznacza jeden do jednego wzrostu prędkości, lecz pomieszczenia przez sieć większego ruchu. Oznacza to, że wszyscy odczują poprawę komfortu korzystania z sieci, a posiadacze mocniejszych (z punktu widzenia łączności) smartfonów będą mogli osiągnąć wyższe prędkości. Wzrost pojemności wewnętrznie liczymy sobie bardzo prosto – to wzrost Herców (Hz) pasma dostępnego dla naszych klientów na danym obszarze – na przykład miasta. Biorąc pod uwagę, że każdy Hz pozwala na przesłanie określonej liczby bitów to zwiększenie liczby Hz zwiększa także ilość danych, którą można jednocześnie przesłać.

Więcej Mb/s dla słabszych i mocniejszych

Dzięki temu, że smartfony mogą komunikować się ze stacją bazową nawet na czterech częstotliwościach możliwe osiąganie wyższych prędkości. To wszystko zasługa właśnie agregacji pasma.  Jednocześnie dzięki dynamicznemu zarządzaniem dostępnymi pasmami nasza sieć może każdemu smartfonowi przyznać miejsce, na którym będzie mógł się komunikować ze stacją bazową. Każdy z telefonów posiada określoną przez producenta kategorię LTE, oznaczoną w specyfikacji CAT-X, gdzie w miejscu X znajduje się cyferka. Im wyższa, tym lepiej. Telefony z wyższym CAT będą mogły lepiej wykorzystać wprowadzane przez nas zmiany, bo mają dostęp do szerszego łącza.

Słabsze urządzenia także poczują różnicę. Jak to możliwe? Otóż, dzięki wspomnianemu dynamicznemu zarządzaniu zasobami, o którym pisałem nieco wyżej nasza sieć będzie mogła zwolnić dla nich nieco miejsca, przerzucając mocniejsze urządzenia na pasma niedostępne dla tych słabszych.

Czy widać efekty. Widać, na przykład w rankingu RFBenchmark

Pracujemy tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni

Ruch w sieci 4G LTE powiększył się w ciągu niecałych czterech lat ponad czterdziestokrotnie. W dużych miastach nowe pasma są najbardziej potrzebne, dlatego działamy najpierw w nich. Tam także zmiany te mogą przynieść najwięcej pożytku największym grupom naszych klientów. Jednak nie zapominamy o mniejszych miejscowościach. Szczególnie tych, gdzie obserwujemy olbrzymie wahania ruchu – na przykład w miejscowościach górskich. Jak co roku przygotowujemy się już na przyjęcie narciarzy i dlatego refarming zakończyliśmy już w stolicy Zakopanem oraz „stolicy” Karkonoszy – Karpaczu. Pod Tatrami to bardzo świeża sprawa – stacje ruszyły w środę wieczorem. O „akcji zima” jeszcze na pewno będziemy na blogu pisać, zresztą jak co roku.

Niedawno takie same prace zakończyliśmy na Górnym Śląsku. Wcześniej także w innych miastach, o czym pisaliśmy na blogu.

Udostępnij: Zwiększamy pojemność 4G LTE, w niektórych miastach nawet o 77%

Odpowiedzialny biznes

Gdańsk gra o bilet

24 maja 2012

Gdańsk gra o bilet

Czy mieszkańcy Trójmiasta są gotowi? Czy już na swoich telefonach odpalili aplikację Supporters’ Cup i sprawdzają szukają podpowiedzi gdzie jest ukryta piłka? Zaczął sie ostatni etap zabawy Chase the ball.

 

Poniżej pierwsza wskazówka: „O córce rybaka śpiewali namiętnie” 😉

a488ad3942074d6996ace2d605e86ff7e85

A teraz szybciutko do salonu, zapytajcie doradców gdzie jest piłka, zróbcie sobie z nią zdjęcie, przesyłajcie i trzymajcie kicuki by to właśnie Was wybrało jury. Zwycięzca będzie kibicował na żywo super mecz: Hiszpania-Włochy.

Udostępnij: Gdańsk gra o bilet

Odpowiedzialny biznes

Gdańsk na 90 dni przed EURO

9 marca 2012

Gdańsk na 90 dni przed EURO

Widać go z różnych zakątków Gdańska. Jest naprawdę piękny! Wielu kibiców mówi, że najpiękniejszy w Europie. Prawdziwy powód do dumy dla wszystkich Gdańszczan – bursztynowy stadion PGE Arena! Niewątpliwie pełni on najważniejszą rolę wśród obiektów, które są przygotowywane w Trójmieście z myślą o EURO 2012. Pierwszy test przeszedł 14 sierpnia ubiegłego roku, kiedy nasza Lechia, zmierzyła się z drużyną Cracovii. Jego zalety mogłam podziwiać na pierwszym międzynarodowym meczu rozegranym na tym stadionie we wrześniu, gdzie Polska zremisowała z Niemcami. Stadion kosztował 864 mln złotych a prace budowlane rozpoczęto w połowie 2009 roku.

Ostatnio dość trudno jeździ się po Gdańsku, gdyż zamienił się on w wielki plac budowy. A wszystko po to, aby zdążyć przed EURO. Bo przecież na mistrzostwa musi być gotowy nie tylko stadion, ale cała infrastruktura, która pozwoli kibicom dotrzeć do Gdańska i sprawnie się po nim przemieszczać. Niedaleko stadionu ma powstać specjalny peron kolejki miejskiej, który będzie w stanie pomieścić jednorazowo 1,5 tysiąca kibiców wysiadających z pociągu. Z początkiem marca zakończono prace na nowym terminalu pasażerskim gdańskiego lotniska w Rębiechowie. Powiększony port lotniczy Rębiechowo będzie w stanie odprawić 2 razy tyle pasażerów, niż dotychczas, czyli aż 5 milionów osób rocznie. Na finiszu są też inwestycje drogowe w samym Gdańsku. Generalnie, w przygotowaniach do EURO idziemy mocno do przodu. To nastraja pozytywnie, gdyż zostało już 90 dni do momentu, na który wszyscy czekamy – rozpoczęcia EURO. Pierwszy gwizdek sędziowski usłyszymy na gdańskiej arenie 10 czerwca!

Udostępnij: Gdańsk na 90 dni przed EURO

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej