Oferta

Maszyna z maszyną gada w IPv6

22 listopada 2013

Maszyna z maszyną gada w IPv6

Pierwsza polska edycja Cisco Connect  zainspirowała mnie do poruszenia tematu Internet of Everything. Internet wszystkiego to połączenie ludzi, danych, procesów i rzeczy. Według Cisco – już niedługo – bo w 2015 roku w sieci ma być 15 miliardów urządzeń. Według innych przewidywań – w 2020 roku będzie 50 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu. Nowe modele smartphone’ów, tabletów, laptopów pojawiają się w użyciu w gigantycznych ilościach. Już od dawna te urządzenia „rozmawiają” ze sobą.  Taka komunikacja, bez ingerencji człowieka, to Machine to Machine (M2M).

Już dziś smartfon może być centrum domowego sterowania. Teoretycznie możemy sterować za jego pomocą np. sprzętem grającym, AGD, oświetleniem czy alarmem. Maszyna „rozmawia” z maszyną. Co więcej, tzw. inteligentny dom sam nas poinformuje o ewentualnym włamaniu czy innych sytuacjach alarmowych, sam też ustawi odpowiednią temperaturę, kiedy wrócimy z pracy czy z wakacji… M2M to także bezpieczeństwo naszych najbliższych. To także telemetria, w ramach której można przesyłać na odległość różne wartości pomiarowe. Ktoś zapyta, jak to wygląda w praktyce?  Nadchodzi zima, linie elektryczne oblepiane są śniegiem i lodem. Za duże obciążenie powoduje awarie zasilania. M2M opiera się na kartach SIM. Te stosowane w telemetrii są przystosowane do trudnych warunków np. skrajnych temperatur. Dzięki telemetrii stan obciążenia linii jest na bieżąco monitorowany i nie dochodzi do blackoutów.

Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt M2M i Internetu wszystkiego – IPv6, protokół o którym ostatnio wspominali Wojtek i Paweł. Jak wspominałam, w 2020 roku ma być 50 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu. Moja koleżanka z Orange Labs mówi, że jest to taka ilość, jaką osiągniemy, kiedy każda osoba na ziemi będzie miała ponad 6 urządzeń połączonych z siecią. Każde z tych urządzeń potrzebuje adresu IP. Adresy IPv4 są już wyczerpane, a już za kilka lat będziemy potrzebować wielokrotnie więcej niż już wykorzystaliśmy. Na szczęście protokół IP w wersji 6 (IPv6) rozwiązuje ten problem. Przestrzeń adresowa została w nim znacząco rozszerzona i umożliwia teraz obsługę wręcz niewyobrażalnej ilości urządzeń (ponad 10 do potęgi 29 razy więcej niż w IPv4!). To tak jakby porównywać masę myszy do masy Ziemi zwielokrotnionej setki razy.

Dzięki wykorzystaniu potężnych funkcjonalności IPv6 możliwa jest łatwiejsza budowa Inteligentnych Miast (Smart Cities), Machine-to-Machine (M2M), Smart Grid, Green Networks, inteligentnych systemów transportowych, inteligentnej opieki zdrowotnej, inteligentnych pojazdów oraz wielu innych…

Co przyniesie przyszłość?

Zostawiam z tym pytaniem z życzeniami miłego weekendu!

 

Udostępnij: Maszyna z maszyną gada w IPv6

Oferta

IPv6 – cicha rewolucja w internecie

15 listopada 2013

IPv6 – cicha rewolucja w internecie

Jak możecie przeczytać na blogu Wojtka pracujemy w Orange nad wdrożeniem protokołu IPv6 .W dużym skrócie chodzi o nowy sposób zapisu adresów internetowych (czyli adresów IP), dzięki którym komputery mogą znajdować się i rozpoznawać w globalnej sieci internetowej. Pewnie wiecie, chodzi o takie ciągi cyferek – właściwie 4 grupy cyfr przedzielonych kropkami. Taki adres na przykład może mieć postać typu 198.162.1.1. (jeśli go wpiszecie w pasku adresu swojej przeglądarki internetowej to prawdopodobnie dostaniecie się na stronę swojego routera np. Liveboxa :)). Takie adresy mają nadane wszystkie komputery inaczej są niewidoczne w Internecie. Podobnie wszystkie „rzeczy” jakie można znaleźć na internecie (jak np. witryny www). Ponieważ posługiwanie się takimi adresami IP byłoby bardzo męczące to wymyślono patent przypisywania im domen internetowych. I tak pod adresem 80.48.169.1 podpięta jest domena www.orange.pl – prawda, ze tak jest dużo prościej do zapamiętania 🙂

O co więc chodzi z tymi wersjami adresów IP? W momencie, kiedy świat zdecydował się na używanie adresów IPv4 sieć nie była jeszcze tak ogromna i powszechna jak dziś. Protokół IPv4 ma 32 bity pojemności. Czyli posiada 4 294 967 295 możliwości zapisania. I teoretycznie tyle urządzeń możnaby „nazwać” za pomocą tego protokołu,. I każdy pakiet danych jaki jest przesyłany w sieci posiada tzw nagłówek IP w skład którego wchodzi taki właśnie 32 bitowy adres komputera wysyłającego oraz 32 bitowy adres urządzenia docelowego.

W czasie gdy wdrażano taką technologię wydawała się ona odpowiednia na lata ale nikt nie przewidział boomu na rynku tanich laptopów czy pojawienia się smartphonów. Jakby tego było mało trend nazywany Internet of things prowadzi do tego, że do internetu będą podłączone nasze pralki, lodówki, buty, szczoteczki do zębów i nie wiem co jeszcze (a nasze konsole Xbox potrafią już prowadzić własnego bloga opowiadającego o Waszych postępach w grach). To prowadzi do nieuchronnego wyczerpania puli adresów jakie można przydzielać poszczególnym urządzeniom.469be6fe84986ddfb2ae1a4d6ceddc85bea

Dlatego opracowano nowy protokół IPv6, który posiada możliwość nadania każdemu urzadzeniu adresu 128 –bitowego. Czyli ilość adresów do wykorzystania wzrasta na tyle, ze każdemu mieszkańcowi naszej planety możnaby przydzielić wg. różnych źródeł nawet 10 do 28 potęgi adresów sieciowych. I choć wg. różnych źródeł liczby te mogą być znacznie mniejsze to (nawet sięgając 2do64 potęgi) oznacza, że nie tylko będzie można podłączyć do sieci telefon, licznik prądu, kamerkę IP, suszarkę i zmywarkę ale osobny adres IP mogłaby dostać każda z Waszych skarpetek i wysyłać maile, że koniecznie potrzebuje prania (tu polecam Waszej uwadze taki wątek jak Mikrosensoryka – moim zdaniem niewątpliwie zyska na znaczeniu dzięki pojawieniu się tak dużej puli dostępnych adresów). Przy okazji wdrażania nowego protokołu usprawniono również inne rzeczy jak ułatwiono przetwarzanie nowego adresu czy pozbyto się nieużywanych już części protokołu IPv4. Dzięki protokołowi IPv6 Internet stanie się „tryliony trylionów razy większy”- tak twierdzi Vint Cerf, legenda Internetu, która aktualnie pracuje dla Google.

Jak dokładnie wygląda adres IPv6?

  • Przykładowy 32- bitowy (w zapisie dziesiątkowym) adres IPv4 wygląda następująco: 192.168.005.010
  • Przykładowy 128-bitowy (w zapisie szesnastkowym) adres IPv6 to: 2001:db80:ffff:2a05:2a04:2003:fe03:0405

97373bf06f2af4dea7a40647689077bb138Jak to będzie wyglądało dla Klientów Orange?
W Orange od 2011 roku dedykowany team pracowników pracuje nad tym aby zmiana ta była możliwie najbardziej wygodna i prosta. W latach 2011/2012 trwały testy protokołu IPv6 w miasteczku testowym Orange Labs. Testowano najróżniejsze urządzenia, usługi oraz systemy operacyjne i usługi internetowe  takie jak: www, p2p, banking, chaty, serwisy społecznościowe, inne serwisy (google maps itp.) itd.

Dzięki temu już od jakiegoś czasu jesteśmy gotowi aby oferować adresację IPv6 klientom biznesowym. Od niedawna, dzięki pojawieniu się urządzeń wspierających IPv6 z tego protokołu korzystają nasi klienci mobilni korzystający z wybranych urządzeń Sony Ericson a niedługo również Samsunga. Dzieje się to dzięki udostępnieniu dla nich specjalnego APN pozwalającego na łączenie się z siecią internet przy użyciu właśnie IPv6. Teraz z możliwości korzystania z IPv6 będą mogli skorzystać użytkownicy urządzeń Livebox 2.0 w ofercie Neostrady. Wkrótce IPv6 będzie pojawiać się w kolejnych ofertach i urządzeniach i dzięku temu mam nadzieję, ze nasi klienci nigdy nie staną się ofiarami kurczącej się puli adresów IPv4.

Na zakończenie ciekawa wizja kolegów z Cisco jak mógłby wyglądać koniec puli adresów IPv4 w przeciętnej firmie 🙂

Udostępnij: IPv6 – cicha rewolucja w internecie

Oferta

IPv6 dla użytkowników Neostrady

15 listopada 2013

IPv6 dla użytkowników Neostrady

Jak pewnie wiecie każdy komputer podłączony do sieci musi posiadać unikalny, rozpoznawalny identyfikator, którym jest adres IP. Dotychczas klienci Orange Polska korzystali z puli adresów IPv4, która stopniowo wyczerpywała się. Kiedy wdrażano ten protokół, nikt nawet nie przypuszczał, że urządzenia podpięte do Internetu będziemy liczyć w miliardach sztuk. Dlatego niezbędne było zwiększenie puli adresów i stąd wprowadzenie IPv6. Jaka jest różnica między protokołami? Najważniejsza to ilość dostępnych adresów dla użytkowników lub urządzeń łączących się z Internetem. Adres IPv4 składa się tylko z 32 bitów, a IPv6 aż 128, co daje niewyobrażalnie większą pulę do wykorzystania. W Orange Polska korzystaliśmy już z IPv6, ale w małej skali. Od 2011 roku takie adresy mieli wyłącznie najwięksi klienci biznesowi Orange Polska. Teraz dajemy możliwość skorzystania z nich użytkownikom Neostrady. Warunkiem jest posiadanie modemu Livebox 2.0. Szczegółową instrukcję przejścia na IPv6 znajdziecie tutaj. Dodam, że od września 2013 także użytkownicy telefonów komórkowych przystosowanych do tzw. adresacji IPv6 i kupionych w Orange, korzystają z tego protokołu w usłudze mobilnego dostępu do Internetu. Wdrożenie dla telefonii mobilnej zrealizowaliśmy, jako pierwsi w grupie Orange i jedni z pierwszych w całej Europie. Więcej wiadomości o IPv6 znajdziecie pod tym linkiem. Jeśli macie pytania natury technicznej piszcie na adres: start.ipv6@orange.com

469be6fe84986ddfb2ae1a4d6ceddc85bea

Udostępnij: IPv6 dla użytkowników Neostrady

Innowacje

IPv6 – zapis czatu

9 czerwca 2011

IPv6 – zapis czatu

6 czerwca zgodnie z zapowiedzią odbył się czat poświęcony IPv6. Dla tych z was, którzy w nim nie uczestniczyli, a są zainteresowani tą tematyką, mam zapis czatu. W razie pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji – możecie zadawać pytania poprzez opcję ‚komentarze’. Miłej lektury 🙂
PS. Zapis jest dostępny również tutaj

<~zielonyyoo> Czy nowa technologia internetowa będzie droższa od aktualnej?
Docelowo nie. Jednak w pierwszej fazie urządzenia obsługujące IPv6 mogą być nieznacznie droższe.

<~Gedeon> Kiedy planowane jest udostępnienie IPv6 nowym i obecnym użytkownikom Neostrady?
Aktualnie w TP trwają intensywne prace nad wdrożeniem nowego protokołu. Dokładna data nie jest jeszcze znana, ale przewidujemy 2012 rok.

<~fan_ip> Zapewne istnieje problem segmentacji przestrzeni adresowej – o ile efektywniej zostanie wykorzystana przestrzeń adresowa w IPv6 w porównaniu z IPv4?
Aktualnie TP posiada klasę 21, a więc prefiksy rozgłaszane przez TP będą spójne. Lepsza polityka zarządzania klasą adresową IPv6 pozwoli na lepszą agregację prefiksów niż w przypadku IPv4.

<~kowalgrz> Jak przygotowani są dostawcy sprzętu dla sieci IPv6? Czy jedynie bramy domowe są wspierane przez dostawców dla dużych ISP? Czy przewiduje się obsługę każdego urządzenia z IPv6?
Aktualnie według naszej wiedzy nie ma na rynku bram domowych wspierających w pełni funkcjonalność IPv6. Aczkolwiek producenci tych urządzeń intensywnie pracują nad udostępnieniem tej funkcjonalności w tym lub w następnym roku.

<~fan_ip> Czy w IPv6 również będzie wykorzystywany mechanizm portów – tj. różne usługi na poszczególnych portach?
Mechanizm portów jest częścią protokołu TCP oraz UDP i jest niezależny od wersji protokołu IP. Dzięki wprowadzeniu IPv6 możliwe będzie zaadresowanie każdego komputera publicznym adresem, również w sieci domowej.

<~kowalgrz> Jak długo będzie trwał proces przejścia z Dual Stacka (IPv4/IPv6) na jedynie IPv6?
Naszym zdaniem przejście tylko na IPv6 w Internecie jest procesem długotrwałym i może zająć nawet kilkanaście lat.

<~JanuszP> Sporo się teraz mówi o Machine To Machine (M2M) i Internet of Things (IoT). Czy ma to związek z planami wprowadzenia IPv6?
Wprowadzenie IPv6 z pewnością wspomoże upowszechnienie wyżej wymienionej technologii z uwagi na bardzo szeroki zakres dostępnych adresów.

<~fan_ip> Czy lepsza polityka zarządzania klasą adresową w IPv6 wynika z przewagi technicznej nad IPv4? Chyba nie? To samo można było robić również w IPv4 – zawsze można lepiej zarządzać!
IPv4 nie było projektowane na taką liczbę użytkowników, jaka jest obecnie w Internecie, w związku z tym nie ma mechanizmów umożliwiających optymalizację, o której mówisz. Wprowadzenie IPv6 umożliwia dużo bardziej efektywne zarządzanie adresami w tak dużej sieci, jaką obecnie jest Internet. Istotnym elementem jest tutaj zaszłość w przydzielaniu adresów IPv4.

<~fan_ip> Jaką wartość dodaną poza zwiększoną przestrzenią adresową daje nam IPv6 w porównaniu z IPv4?
Z pewnością zastosowanie IPv6 pozwala na osiągnięcie większego stopnia bezpieczeństwa z powodu braku możliwości przeskanowania wszystkich dostępnych adresów.

<~Gedeon> Czy TP planuje udział w światowym dniu IPv6 (World IPv6 Day), który wypada 8 czerwca?
Między innymi w Miasteczku Testowym TP części studentów udostępniliśmy możliwość korzystania z Internetu przy wykorzystaniu IPv6. Dzięki temu będą oni mogli w tym szczególnym dniu korzystać z zasobów po protokole IPv6.

<relaks> Czy IPv6 będzie miało jakikolwiek wpływ na rozwój prędkości Internetu? Czy przyczyni się do tego by ją zwiększyć?
Prędkość dostępu do Internetu jest niezależna od rodzaju protokołu IP.

<~Jacek_2> Czy są jakieś plany odnośnie wdrożenia szóstej wersji w części „mobilowej” – Orange. Mam na myśli kliencki, nie core.
Prace nad wprowadzeniem protokołu IPv6 dotyczą wszystkich usług dostępu do Internetu, również usługi mobilne oferowanej przez Orange.

<~Jacek_1> Czy wdrożenie wersji szóstej dotyczy sieci szkieletowej TP i jest niewidoczne dla klientów czy mówimy również o interfejsie klienckim? Czy klient będzie mógł skonfigurować sobie PC pod v6?
W sieci szkieletowej TP protokół IPv6 jest już od 2007. Obecnie pracujemy nad udostępnieniem tego protokołu dla naszych Klientów.

<~neolord> Czy IPv6 będzie dostępne od razu dla wszystkich użytkowników Neostrady czy pierwsi będą użytkownicy z dużych miast, a dopiero potem miasteczek i wsi?
Usługa w jednakowy sposób będzie dostępna dla wszystkich Klientów, niezależnie od lokalizacji.

<Staly_Nick> Po co zmieniacie coś, co działa?
Obecna pula adresów IPv4 zostanie wkrótce wyczerpana. W Europie jest wolnych ok. 70 mln adresów, które wyczerpią się najpóźniej w 2012. Wdrożenie IPv6 umożliwi dalszy rozwój Internetu.

<~kowalgrz> Jeśli w rdzeniu mamy IPv6, to czy użytkownicy nie mogą korzystać z tych samych adresów IPv4 po obu stronach szkieletu? Czy IPv6 w corze to tylko połączenia między urządzeniami?
Adresy IP są niezbędne do zaadresowania urządzeń podłączonych do Internetu. Brak adresów IPv4 spowoduje brak możliwości podłączenia nowych klientów.

<~mig1anc> Czy rozważane są inne sposoby uruchomienia IPv6 niż oparte o PPP?
Tak, pracujemy nad innymi mechanizmami uruchomienia IPv6, np. DHCP.

<~jojo> Kiedy będą dostępne adresy IPv6 dla klientów podłączonych przez FR/ATM lub w technologii GE?
Dla wybranych Klientów biznesowych oferujemy już w tej chwili testowe łącza wykorzystujące IPv6.

<~michał_1> Chce pan powiedzieć ze IPv6 nie działa w DHCP?
Przydzielanie adresów IPv6 za pomocą protokołu DHCPv6 nie jest do końca ustandaryzowane. W związku z tym różne systemy operacyjne mogą się różnie zachowywać.

<~mig1anc> Jak oceniacie Państwo dostępność urządzeń klienckich wspierających IPv6 – mam na myśli CPE terminujące usługi dostępu – DSL czy też Mobile?
Producenci przewidują, że pierwsze urządzenia będą dostępne w 2012 roku.

<~tim_1> Jakie możliwości daje IPv6 w porównaniu do IPv4?
Z punktu widzenia użytkownika końcowego różnica pomiędzy protokołami nie ma praktycznego znaczenia. W przypadku zastosowań typu Machine to Machine dużo większa przestrzeń adresowa ułatwi realizację tego typu usług.

<~michał_1> Nie do końca zgadzam się z odp. pana na pytanie, po co zmieniać coś, co działa, fakt adresy wyczerpują się, jednak spora część adresów jest jeszcze niewykorzystana. Mają je firmy, które przed prowadzaniem technologii jak NAT itp. dostawały całe zakresy adresów, co z tymi wolnymi adresami?
Zarządzanie adresami na poziomie globalnym jest w gestii organizacji takich jak IANA, na które nie mamy żadnego wpływu. Nawet gdyby odzyskano te pule adresowe, to odsunęłoby tylko problem w czasie, ale nie zlikwidowało barier w rozwoju Internetu.

<~tim_1> Czy TP jest gotowa na wprowadzenie IPv6?
W momencie wyczerpania adresów IPv4 będziemy gotowi. Trwają intensywne prace badawczo-rozwojowe nad przygotowaniem infrastruktury TP do wdrożenia IPv6.

Dziękujemy za wszystkie pytania. Do zobaczenia w świecie IPv6.

Udostępnij: IPv6 – zapis czatu

Innowacje

IPv6 – Internet przyszłości, czy wiele hałasu o nic? Wejdź na czat

6 czerwca 2011

IPv6 – Internet przyszłości, czy wiele hałasu o nic? Wejdź na czat

Już w najbliższy wtorek, o godzinie 13:00 zapraszam Was do serwisu Wirtualna Polska na czat z poświęcony IPv6 Wejdź na czat. Krzysztof Kozłowski, dyrektor polskiego Orange Labs oraz Rafał Dziedzic, szef Strategii Architektury Techniki odpowiedzialny za Program IPv6 w Grupie TP odpowiedzą na Wasze pytania związane z tematem IPv6.
Według prognoz ekspertów zbliża się kres dominacji protokołu IPv4, który jest obecnie podstawą komunikacji w Internecie oraz sieciach Intranetowych. Wyczerpywanie się puli wolnych adresów IP w wersji 4 stało się bodźcem do wprowadzenia nowej wersji protokołu internetowego – IPv6 o wielokrotnie większej ilości adresów do wykorzystania. Czołowi dostawcy treści jak Google, Facebook czy Wikipedia udostępniają już swoje serwisy w wersjach wspierających IPv6. Co to oznacza dla Internautów? Jakie nowe możliwości otwiera wdrożenie protokołu IPv6 ? Jakie działania podejmują operatorzy telekomunikacyjni w tym zakresie? O to możecie zapytać już jutro. Zapraszam!

fot. Jupiterimages

Udostępnij: IPv6 – Internet przyszłości, czy wiele hałasu o nic? Wejdź na czat

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej