Informacje prasowe

Orange i T-Mobile wybrały dostawców – Huawei i Nokia Siemens Networks dostarczą sprzęt dla sieci Orange i T-Mobile

23 stycznia 2012

Orange i T-Mobile wybrały dostawców – Huawei i Nokia Siemens Networks dostarczą sprzęt dla sieci Orange i T-Mobile

PTK Centertel i Polska Telefonia Cyfrowa S.A podpisały z Huawei i Nokia Siemens Networks umowy na dostawy sprzętu w celu unowocześnienia infrastruktury sieciowej obu operatorów. Nad realizacją umów czuwać będzie powołana przez PTK Centertel i PTC  spółka NetWorkS! odpowiedzialna za zarządzanie ich sieciami.

„Dostarczanie klientom najwyższej jakości usług przy użyciu najnowocześniejszych technologii jest dla nas priorytetem. Dzięki podpisanym umowom w procesie modernizacji i rozbudowy naszych sieci będziemy korzystać z najlepszego sprzętu dostarczanego przez firmy dysponujące ogromną wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Gwarantuje to szybkie wprowadzanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań w przyszłości.” – powiedział Milan Zika, Członek Zarządu T-Mobile, Dyrektor Pionu Technologii i Innowacji.

„To kolejny, ważny etap współpracy obu operatorów przy współdzieleniu sieci. Powołana przez nas spółka NetWorks! zgodnie z planem realizuje postawione przed nią zadania, które już wkrótce przełożą się na większą dostępność i lepszą jakość usług Orange i T-Mobile. Zyskają na tym zarówno klienci jak i sami operatorzy, mogący lepiej wykorzystywać istniejące sieci oraz lepiej planować inwestycje w ich rozbudowę” – powiedział Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

PTK Centertel, operator sieci Orange oraz Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile podpisały w lipcu 2011r. umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Zarządzaniem, planowaniem, obsługą, rozwojem i utrzymaniem sieci zajmuje się spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów.

Głównym celem współpracy jest stworzenie najwyższej klasy sieci komórkowych w Polsce, a w konsekwencji dalsza poprawa jakości świadczonych usług i zwiększenie ich zasięgu zwłaszcza w odniesieniu do szerokopasmowego dostępu do mobilnego Internetu.

Istotną korzyścią jest także spodziewana redukcja kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych wynikając m.in. ze zmniejszenia liczby stacji bazowych (eliminacja duplikujących się stacji) oraz z optymalizacji wydajności sieci poprzez wspólne planowanie wybranych nowych inwestycji i unowocześnienie sieci.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia, wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 r., natomiast pierwsze pozytywne efekty pojawią się już do końca drugiego kwartału 2012 r. w wybranych rejonach kraju.

Współpraca PTC z PTK Centertel jest ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostaje właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. Operatorzy pozostają konkurentami na rynkach hurtowych i detalicznych usług telekomunikacyjnych pod dotychczasowymi markami.

Udostępnij: Orange i T-Mobile wybrały dostawców – Huawei i Nokia Siemens Networks dostarczą sprzęt dla sieci Orange i T-Mobile

Informacje prasowe

PTK Centertel i PTC zawierają umowę o współwykorzystywaniu sieci

21 lipca 2011

PTK Centertel i PTC zawierają umowę o współwykorzystywaniu sieci

PTK Centertel, operator sieci Orange oraz Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile podpisały dziś umowę o współwykorzystywaniu swoich radiowych sieci dostępowych. Umowa określa zasady zarządzania, planowania, obsługi, rozwoju i utrzymania tychże sieci. Zadania te będzie realizować utworzona wcześniej spółka NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów.

Naszym nadrzędnym celem zawsze jest dbanie o satysfakcję klientów. Dzięki tej umowie nasi użytkownicy będą korzystać z sieci o lepszym zasięgu, co da im znacznie wyższy komfort korzystania z telefonów, laptopów i tabletów. To jeden z niezwykle ważnych kroków w naszej strategii. W praktyce zapewnimy klientom dostęp do dobrych jakościowo usług na terenie całego kraju” – powiedział Maciej Witucki, prezes Grupy TP. „To da nam przewagę konkurencyjną na coraz bardziej wymagającym i konsolidującym się rynku.”

 „Podpisana dzisiaj umowa i powstanie spółki NetWorks! to znaczący krok w dalszym rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Wspólne zarządzanie i rozbudowa infrastruktury sieciowej obu operatorów w krótkim czasie przyniosą klientom wymierne korzyści: polepszenie zasięgu i jakości sieci oraz dostęp do najnowszych technologii. Dzięki tej współpracy każdy z operatorów będzie mógł bardziej efektywnie inwestować środki i szybciej rozbudowywać infrastrukturę sieciową” – powiedział Miroslav Rakowski Prezes Zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej.  „Istotnym jest też fakt, że dwie czołowe na polskim rynku firmy telekomunikacyjne – na co dzień ostro ze sobą konkurujące i to się w żaden sposób nie zmieni – są w stanie połączyć siły z pożytkiem dla dobra rynku i klientów. Razem będziemy zarządzać najlepszą i największą w Polsce infrastrukturą telefonii mobilnej”– dodał prezes Rakowski.

Jednym z głównych celów współpracy jest stworzenie najwyższej klasy sieci komórkowych
w Polsce, a w konsekwencji widoczną poprawę jakości świadczonych usług i zwiększenie ich zasięgu. Pozwoli to obu operatorom na:

  • Wzrost zasięgu sieci, zarówno geograficznego, jak i w odniesieniu do zasięgu wewnątrz budynków, co wspierać będzie dostarczanie nowych usług – w tym szerokopasmowego dostępu do mobilnego Internetu – dla coraz większej liczby klientów,
  • Zapewnienie wysokich parametrów jakości sieci w oparciu o odpowiednie umowy gwarantujące jakość obsługi oraz poprzez kontrolę operatorów nad nową spółką,
  • Redukcję kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych.

Największe korzyści związane są z przyspieszeniem modernizacji radiowych sieci dostępowych (RAN) oraz dostosowaniem ich do standardów wspierających najnowocześniejsze technologie. Inwestycje w pierwszych trzech latach pozwolą długoterminowo zaoszczędzić do 29% całkowitych kosztów sieci radiowych, m.in., w związku z redukcją liczby stacji bazowych.

Dzięki współpracy operatorzy będą mogli wyeliminować duplikujące się stacje bazowe w zbliżonych lokalizacjach i współkorzystać z pozostałych stacji na terenie całego kraju. Współpraca będzie realizowana w oparciu o podobną liczbę stacji bazowych każdego operatora. Pomimo ogólnej redukcji liczby stacji bazowych każdy z nich będzie obsługiwał swoich klientów za pomocą około 10000 stacji – znaczący wzrost w stosunku do aktualnej sytuacji, gdzie PTC dysponuje około 7 000 stacji, a PTK około 6 400. Redukcja całkowitej liczby stacji w Polsce dodatkowo umożliwi optymalizację kosztów utrzymania sieci oraz pozwoli operatorom na inwestowanie w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z korzyścią dla klientów i środowiska.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia, wdrożenie nowych rozwiązań sieciowych będzie następować stopniowo do 2014 r., natomiast pierwsze pozytywne efekty pojawią się już w pierwszej połowie 2012 r. w wybranych rejonach kraju. Przez najbliższe miesiące toczyć się będą intensywne prace nad przygotowaniem planu dostosowania sieci operatorów oraz związane z przetargiem na nowy sprzęt. Realizacją całego przedsięwzięcia będzie zajmować się spółka NetWorkS!, do której operatorzy przeniosą swoich pracowników odpowiedzialnych za planowanie, budowę i utrzymanie sieci radiowych.

Umowa została zawarta na okres 15 lat, z możliwością przedłużenia. Współpraca PTC z PTK Centertel będzie ograniczona do aspektów technicznych. Każda ze stron pozostanie właścicielem swoich elementów sieci i częstotliwości. Operatorzy nadal będą konkurować na rynkach hurtowych i detalicznych usług telekomunikacyjnych pod dotychczasowymi markami.

*  *  *

PTK Centertel sp. z o.o., operator sieci Orange jest liderem rynku telefonii komórkowej, z jej usług korzysta ponad 14 milionów klientów. Firma intensywnie rozbudowuje zasięg najnowszych technologii, w tym najszybszego w Polsce mobilnego internetu w technologii HSPA+ DC, umożliwiającej bezprzewodową transmisję danych z prędkością do 42 Mb/s. Oprócz tego udostępnia usługi łączące technologie GSM/UMTS i CDMA. Dzięki nim klienci mogą korzystać z szybkiego mobilnego internetu o największym zasięgu, obejmującym blisko 90 % powierzchni kraju.

W zasięgu sieci Orange znajduje się 99,5 proc. populacji. Właścicielem PTK Centertel jest w 100 % Telekomunikacja Polska.

Wiecej informacji na www.orange.pl

Polska Telefonia Cyfrowa sp. z o.o. jest operatorem sieci T-Mobile i Heyah i jedną z największych firm telekomunikacyjnych w Polsce. Usługi sieci T-Mobile dostępne są na niemal 100% powierzchni Polski. PTC oferuje swoim klientom mobilne usługi: głosowe w technologii 2G i 3G oraz transmisji danych w technologiach GPRS/EDGE/UMTS/HSPA/HSPA+.

Polska Telefonia Cyfrowa jest częścią międzynarodowej grupy telekomunikacyjnej Deutsche Telekom, która jest w 100% właścicielem PTC. Dzięki tej przynależności, klienci T-Mobile w Polsce mogą korzystać z globalnej oferty Grupy obejmującej, m.in., niskie stawki za połączenia i transmisję danych w kraju i zagranicą.

Więcej informacji na www.t-mobile.pl

Udostępnij: PTK Centertel i PTC zawierają umowę o współwykorzystywaniu sieci

Informacje prasowe

Zgoda UOKiK dla współpracy PTC i PTK Centertel

16 marca 2011

Zgoda UOKiK dla współpracy PTC i PTK Centertel

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era i Heyah oraz PTK Centertel, operator sieci Orange uzyskały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na założenie spółki joint-venture, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie radiowymi sieciami dostępowymi obu operatorów.

W drugiej połowie grudnia ubiegłego roku obie firmy podpisały list intencyjny dotyczący  współpracy w zakresie wzajemnego korzystania z mobilnej infrastruktury sieciowej oraz pasm częstotliwości. Skierowały również do UOKiK stosowny wniosek o zgodę na założenie spółki joint-venture odpowiedzialnej za budowanie, zarządzanie i utrzymanie współdziałających sieci w ramach planowanej współpracy.

Dzisiejsza pozytywna decyzja UOKiK oznacza, że  PTC oraz PTK Centertel mogą rozpocząć wiążące negocjacje w celu szczegółowego ustalenia warunków współpracy oraz powołania spółki, a także określenia zasad jej funkcjonowania.  Zakres współpracy PTC i PTK Centertel ograniczy się wyłącznie do wybranych kwestii technicznych i nie będzie dotyczył innych sfer ich działalności na rynku telekomunikacyjnym.

Cieszymy się z dzisiejszej decyzji Urzędu. Jest ona bardzo ważna dla obu naszych firm i przełomowa dla całego rynku telekomunikacyjnego w Polsce, ale przede wszystkim jest korzystna dla klientów, którzy dzięki temu będą mieli dostęp do sieci mobilnych zapewniających większy zasięg i szybszą transmisję danych oraz do najnowszych technologii – powiedział Miroslav Rakowski, prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej

UOKiK zapalił zielone światło dla planowanej współpracy. Zyskamy na tym wszyscy:  i operatorzy, którzy bardziej efektywnie będą mogli planować inwestycje w infrastrukturę, i klienci, bo zyskają większy zasięg usług, i państwo, gdyż infrastruktura do łączności mobilnej nie będzie dublowana jak dotychczas lecz będzie się efektywnie uzupełniać – powiedział Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

Operatorzy przewidują, że negocjacje pomiędzy nimi oraz prace nad przygotowaniem stosownych umów powinny zakończyć się do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. Efektem tego będzie powołanie spółki joint-venture, w której każdy z operatorów będzie posiadał 50 proc udziałów. Komercyjne uruchomienie projektu oraz rozpoczęcie wzajemnego wykorzystywania zasobów sieciowych możliwe będzie  w 2012 roku.

Współpraca PTC i PTK Centertel zwiększy opłacalność oraz efektywność inwestycji sieciowych obu firm, co pozytywnie wpłynie na szybszy rozwój nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. Dzięki temu klienci będą mogli korzystać z sieci o jeszcze lepszej jakości, wspierających innowacyjne usługi.

Udostępnij: Zgoda UOKiK dla współpracy PTC i PTK Centertel

Informacje prasowe

PTK Centertel oraz PTC planują współkorzystanie z radiowych sieci dostępowych

17 grudnia 2010

PTK Centertel oraz PTC planują współkorzystanie z radiowych sieci dostępowych

PTK Centertel, operator sieci Orange oraz Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era i Heyah podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wzajemnego korzystania z infrastruktury sieciowej oraz pasm częstotliwości. Firmy skierowały do UOKiK wniosek o zgodę na założenie spółki joint-venture, odpowiedzialnej za zarządzanie radiowymi sieciami dostępowymi obu operatorów. Dzięki tej współpracy klienci będą mogli korzystać z sieci o jeszcze lepszej jakości, wspierających dostarczanie innowacyjnych usług. Wzrośnie również opłacalność oraz efektywność inwestycji sieciowych. Pozwoli to na szybszy rozwój infrastruktury i w ciągu 5 lat przyniesie obu partnerom oszczędności rzędu setek milionów złotych.

Współpraca między operatorami przy inwestycjach i eksploatacji sieci to rynkowa przyszłość, ale zarazem konieczność. Od dawna przekonuję, że operatorzy komórkowi mogą i powinni razem budować nowoczesną sieć w Polsce. Dzięki współpracy można poprawić marże operatorów i ograniczyć ryzyko inwestycji w nowe technologie. Podpisany dziś list intencyjny z PTC otwiera drogę do takiej współpracy – powiedział prezes Grupy TP Maciej Witucki.

Współpraca, której początkiem jest podpisany dzisiaj list intencyjny to nowy rozdział w usługach telekomunikacyjnych w Polsce. Dwie czołowe polskie firmy połączą swój potencjał, aby zaoferować klientom najlepszą w Polsce infrastrukturę do obsługi telefonii i internetu mobilnego. Wspólna rozbudowa i zarządzanie sieciami oznacza szereg korzyści dla klientów – powiedział Klaus Hartmann Prezes Zarządu PTC.

Wstępna koncepcja zakłada równe, 50 proc. udziały w planowanej spółce joint-venture. Jej zadaniem ma być budowanie, zarządzanie i utrzymanie współdziałających sieci w ramach wzajemnej współpracy.

Strony deklarują, że po uzyskaniu pozytywnej decyzji UOKiK uzgodnią szczegółowe zasady współpracy oraz sformalizują je w postaci stosownych umów. Firmy ustaliły, że zakres ich współpracy ograniczy się wyłącznie do wybranych kwestii technicznych i nie będzie dotyczył innych sfer ich działalności na rynku telekomunikacyjnym.

Nawiązanie współpracy będzie korzystne dla rynku, klientów i obu operatorów. Umożliwi osiągnięcie następujących celów:

  • Zwiększenie zasięgu i dostępności sieci, co umożliwi większej liczbie klientów korzystanie z nowoczesnych usług, takich jak szerokopasmowy, mobilny dostęp do internetu,
  • Zmniejszenie kosztów i zwiększenie efektywności dzięki wspólnemu planowaniu nowych inwestycji oraz rozbudowy istniejącej infrastruktury,
  • Zachowanie własności sieci obydwu partnerów, przy jednoczesnej redukcji kosztów ich utrzymania,

Udostępnij: PTK Centertel oraz PTC planują współkorzystanie z radiowych sieci dostępowych

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej