Mediateka

Pomagamy seniorom dzięki niewykorzystanym GB

2 grudnia 2022


Informacje prasowe

Pomagamy seniorom dzięki niewykorzystanym GB

2 grudnia 2022

Pomagamy seniorom dzięki niewykorzystanym GB

Orange zaprasza do akcji  przekazywania niewykorzystanych gigabajtów, które pozostają na koncie użytkownika. Dzięki temu operator wspólnie z klientami pomoże wykluczonym cyfrowo seniorom. Do dyspozycji uczestników wybranych uniwersytetów trzeciego wieku trafi 100 tabletów wraz z  darmowym internetem na dwa lata. To już szósta edycja akcji Pomagajmy Gigabajtami. Do tej pory łącznie przekazano prawie milion GB.

Wykluczenie cyfrowe w Polsce ma twarz seniora. W 2021 roku 42% osób w wieku 65-74 lata nie miało żadnych doświadczeń związanych z korzystaniem z internetu, a kolejne 6% deklarowało, że nie korzysta z niego już od ponad roku. Seniorzy stanowią zdecydowaną większość wśród osób, które w ogóle nie korzystały z internetu (58,3%)1. Dodatkowo, 3,74 mln osób w wieku 55-74 lata nigdy nie korzystało z komputera. Stanowią oni 78,1 proc. wszystkich niekorzystających z takich urządzeń2.

Dlatego rusza kolejna edycja akcji Pomagajmy Gigabajtami. Tym razem jej celem jest zakup 100 tabletów oraz bezpłatny dostęp do internetu przez dwa lata. Będą z nich korzystać seniorzy wykluczeni cyfrowo, którzy biorą udział w zajęciach wybranych uniwersytetów trzeciego wieku. Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej pomoże wybrać placówki włączane do programu.

Uniwersytety trzeciego wieku to placówki dydaktyczne dla m.in. emerytów i rencistów, którzy po zakończeniu aktywności zawodowej, korzystając z wolnego czasu chcą nadal się uczyć i zdobywać nowe umiejętności. Celem uniwersytetów jest poprawa jakości życia osób starszych, w tym także walka z wykluczeniem społeczno-cyfrowym.

Orange współpracuje z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej, organizując od 2020 webinary edukacyjne na platformie ABC Senior. Co tydzień trenerzy Orange bezpłatnie przeprowadzają szkolenia z podstaw obsługi smartfona, korzystania z komunikatorów internetowych czy uczą jak robić bezpieczne zakupy.

W 2022 odbyło się do tej pory 28 takich webinarów, w których wzięło udział łącznie ponad  2000 osób.

Jak dołączyć do akcji?

Najprościej wysłać darmowego SMS-a o treści ODDAJEGB pod numer 80885. Można także włączyć  usługę „Pomagajmy Gigabajtami” na swoim indywidualnym koncie klienta na orange.pl, wchodząc w zakładkę „Pakiety i Usługi”, w kategorii „Internet”, lub w aplikacji Mój Orange, wchodząc w zakładkę „Dla Ciebie”, następnie wybierając baner akcji.

Do akcji mogą dołączyć klienci indywidualni korzystający z oferty mobilnej na abonament oraz wybrani klienci biznesowi. Dołączenie do akcji nie spowoduje zmniejszenia miesięcznego pakietu danych. Akcja trwa do 28 lutego 2023 r.

https://www.orange.pl/lp/pomagajmygigabajtami.

Klienci Orange mają wielkie serce

Z roku na rok klienci Orange coraz chętniej dołączają do akcji Pomagajmy GB i podkreślają, że jest ona potrzebna i należy ją kontynuować.  Bardziej także dostrzegają to, że Orange angażuje się społecznie i dba o ekologię.

Do tej pory za pośrednictwem Orange, klienci operatora  pomogli podopiecznym Fundacji Dorastaj z Nami i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz dzieciom ze śląskich domów dziecka i rodzinnych domów dziecka. W ten sposób podopieczni zyskali możliwość korzystania z sieci, potrzebną w edukacji, rozwoju zainteresowań czy kontaktu z rówieśnikami. Dzięki przekazanym GB rośnie już 10 000 m2 bioróżnorodnego lasu. W trakcie zdalnej edukacji, w odpowiedzi na pandemiczne wyzwania, wspólnie pomogliśmy tysiącu rodzin z ograniczonym dostępem do sieci, by umożliwić dzieciom równy dostęp do edukacji.

W sumie we wszystkich akcjach wzięło udział ponad 93 tysiące klientów,  którzy przekazali ponad  900 tysięcy niewykorzystanych GB.

 

1GUS 2021.

2 Raport Wykluczenie cyfrowe podczas pandemii, Federacja Konsumentów, styczeń 2021.

Mediateka

Udostępnij: Pomagamy seniorom dzięki niewykorzystanym GB

Odpowiedzialny biznes

Klienci dla rodzinnych domów dziecka

21 lipca 2021

Klienci dla rodzinnych domów dziecka

Piękny finał

Okrzyk Julki po otwarciu paczki: >Ooooo jaaaaa! Ale wielki tablet! I jaki piękny! Ciociu, wpiszesz mi hasło do wi-fi?< Natalka też się bardzo cieszyła, bo w razie nauki zdalnej nie będzie musiała dzielić się z nikim tabletem. Pozdrawiamy serdecznie!!!”.

Kiedy takie wiadomości spływają do nas do Fundacji Orange, to robi się milej na sercu. A to efekt akcji pod hasłem: Pomagajmy Gigabajtami. W ostatniej edycji wzięło udział ponad 40 tysięcy naszych klientów! Łącznie przekazali aż 600 tysięcy niewykorzystanych gigabajtów, które zamieniamy na wsparcie dla rodzinnych domów dziecka. Ta akcja nabiera pięknego tempa, bo z edycji na edycję przystępuje do niej więcej osób.

Wielkie ukłony Wam za to, drodzy klienci! Bo dzięki Waszemu zaangażowaniu, do 50 rodzinnych domów dziecka właśnie trafia pula 100 tabletów. Wszystkie rodziny mogą też skorzystać z darmowego internetu na 2 lata od nas.

Co dalej?

Oczywiście, wesprzemy je też w tym, aby z cyfrowych narzędzi potrafiły korzystać odpowiedzialnie i bezpiecznie. Już po wakacjach zaprosimy rodziny objęte akcją do udziału w webinarach i dostarczymy materiały edukacyjne.

Zależy nam, żeby jak najwięcej dzieci znało zasady bezpieczeństwa w internecie, wiedziało, że nie wszystko, co w sieci to prawda, czym jest informacja, a czym reklama. Żeby najmłodsi potrafili kulturalnie wyrażać swoje zdanie, chronić swoją prywatność i dbać o równowagę w korzystaniu z ekranów. A rodzice – aby wiedzieli, jak dzieci wspierać w mądrym używaniu technologii i dbać o domowe zasady ekranowe w całej rodzinie.

Grunt to dobry partner społeczny

W tej edycji akcji Pomagajmy Gigabajtami wspiera nas Fundacja Polki Mogą Wszystko, która na co dzień współpracuje z rodzinami zastępczymi i Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie. Wielkie dzięki dla Fundacji za to, że zadbała, aby tablety i internet trafiły do najbardziej potrzebujących rodzinnych domów dziecka. Więcej o tym, czym są takie placówki, pisałam Wam na starcie akcji – tutaj.

W wyniku poprzednich edycji akcji Pomagajmy Gigabajtami wsparliśmy m.in. śląskie domy dziecka i świetlice środowiskowe Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami.

Pięknie nam się ta inicjatywa rozpędza i stała się częścią naszego społecznego zaangażowania Fundacji Orange. Więcej o tym zaangażowaniu możecie poczytać na jej stronie.

O! I jeszcze jedna wiadomość sprzed chwili na koniec mojego wpisu: „Dzień dobry. Tablety dotarły bezpiecznie. Zapakowane były tak pięknie, że nie mogliśmy uwierzyć że to dla nas – tak jak na święta! Dziękujemy”. Mikołaje mają swoich pomocników. Nawet w wakacje 🙂

Fyndacja Orange

Udostępnij: Klienci dla rodzinnych domów dziecka

Odpowiedzialny biznes

Tablety dla świetlic

20 stycznia 2021

Tablety dla świetlic

Do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przekazaliśmy pierwszą partię tabletów. To efekt akcji Pomagajmy Gigabajtami, w której klienci oddawali swoje niewykorzystane pakiety danych na szczytny cel. Zaczął się nowy semestr szkolny, więc sprzęt przyda się wychowawcom placówek, aby wspierać dzieciaki w odrabianiu lekcji i po prostu być z nimi w kontakcie.

Tablety w drodze

Kolejna edycja akcji Pomagajmy Gigabajtami za nami. Jesteśmy wdzięczni klientom, którzy przekazali swoje niewykorzystane gigabajty na pomoc dzieciom i młodzieży – podopiecznym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD).

Pierwsza partia 50 tabletów trafiła już do 30 placówek wsparcia dziennego w 8 województwach. Kolejnych 50 jest w drodze, a lada moment zainstalujemy też darmowy internet na 2 lata.

Drugi dom

TPD działa od 1919 roku, wspierając dzieci z rodzin w trudnej sytuacji. Czym są środowiskowe ogniska wychowawcze i świetlice, które prowadzi? Dla wielu dzieciaków te placówki to jest po prostu „drugi dom”. To miejsce, w którym mogą spotkać się z bezpiecznymi dla nich dorosłymi, odrobić lekcje, rozwijać swoje zainteresowania. Do świetlic kierują ich szkoły, pedagodzy szkolni, czasami pracownicy socjalni, kuratorzy, rodzice czy rodziny zastępcze. A czasami zachęcają rówieśnicy, którzy już są pod opieką danej świetlicy czy ogniska.

Każda z grup ma swojego wychowawcę, a dziecko ma taki okres próbny, żeby się zaaklimatyzować i zdeklarować do regularnego uczęszczania. To tutaj ma zagospodarowany czas wolny zajęciami, których nie może zapewnić mu szkoła, a w jego czy jej rodzinie po prostu z różnych powodów brak na to zasobów. Nauka szycia, zajęcia muzyczne, wokalne, teatralne, doradztwo zawodowe, wyjścia do kina, do muzeum to tylko niektóre z przykładów. Placówki te często mają ogród, czy plac zabaw. Ich celem jest poprawić sytuację dziecka w szkole, pomóc odrobić lekcje, nadgonić materiał, zdać z klasy do klasy, ale też rozwijać kompetencje społeczne i pomóc jemu sprawnie funkcjonować dziś i w przyszłości.

Bardzo ważne jest tutaj wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. W tym celu świetlice pracują też z rodzicami. TPD organizuje dla nich szkolenia i oczywiście regularne zebrania.W placówkach tego typu pracują pedagodzy, socjolodzy lub psycholodzy. Najczęściej ludzie z pasją do pomagania. Zdarza się, że są to byli podopieczni, którzy w pewnym sensie chcą odwdzięczyć się światu za to, jakie sami otrzymali tam wsparcie za młodu.

„Ta praca bywa trudna, bo my często „żyjemy życiem tych rodzin”. Jesteśmy pod telefonem, pełniąc rolę kryzysowej interwencji dla wielu z nich”. – mówi Pan Sylwester Nowak, kierownik warszawskiego Ogniska Grochowska. „Często pracujemy z rodzinami niezaradnymi życiowo. Chciałoby się efekty zobaczyć od razu, cieszyć z poprawy, ale tutaj potrzebna jest ogromna cierpliwość. Jednak radość, uśmiech dzieci to taka >bateria słoneczna< do pracy. Im tego więcej, tym bardziej po prostu chce się to robić” – dodaje.

Wsparcie w pandemii

„W czasie koronawirusa działamy zdalnie. Dzieci rano są w szkole online, a popołudniami łączą się z wychowawcami, aby odrobić lekcje, posłuchać czytania książek czy porozmawiać chwilkę, jak minął dzień. Wszystkim brakuje tego kontaktu, tęsknią do wychowawców i do zajęć. A nie wszystkie da się przeprowadzić online” – mówi Pan Sylwester.

W zapewnieniu tego „łączenia” postanowiliśmy pomóc i my z Fundacją Orange. Nie wiemy, jak długo szkoły będą działały online (w poniedziałek do zajęć stacjonarnych wróciły klasy 1-3). A tablety przydadzą się i na czas spotkań zdalnych, i w czasie normalnego funkcjonowania placówek. Jesteśmy bardzo uskrzydleni tą akcją. W jeszcze poprzedniej edycji wsparliśmy dzieci ze śląskich domów dziecka. Już szykujemy kolejną, tym bardziej, że klienci chętnie się w tę inicjatywę włączają.

Udostępnij: Tablety dla świetlic

Informacje prasowe

Przekaż niewykorzystane gigabajty – Orange zamieni je na tablety dla dzieci w trudnej sytuacji

22 października 2020

Przekaż niewykorzystane gigabajty – Orange zamieni je na tablety dla dzieci w trudnej sytuacji

Rusza trzecia odsłona akcji charytatywnej „Pomagajmy Gigabajtami”. Klienci indywidualni mobilnych ofert na abonament w Orange mogą przekazywać niewykorzystane pakiety danych, które zostaną zamienione na tablety z internetem dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji. Dzięki temu podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci będą mogli korzystać z nowoczesnych urządzeń do nauki i zabawy w środowiskowych ogniskach wychowawczych.

Wiele dzieci zmaga się z problemami, których źródłem jest ciężka sytuacja w domu, relacje z rówieśnikami, trudności w nauce, czy radzenie sobie ze swoimi emocjami. Wsparcie dla wielu z nich zapewniają placówki zwane środowiskowymi ogniskami wychowawczymi. W ich działaniu pomaga Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Aby zapewnić jego podopiecznym możliwości rozwoju nowych umiejętności, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Dlatego Fundacja Orange podaruje 100 tabletów, a Orange zapewni darmowy dostęp do internetu na 2 lata dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, korzystających ze świetlic środowiskowych.

Pomóż dzieciom przekazując niewykorzystane gigabajty

Niewykorzystane gigabajty można przekazać do wspólnej puli. Orange zamieni je na realną pomoc. W akcji mogą wziąć udział klienci indywidualni, posiadający mobilną ofertę na abonament. Wystarczy wysłać darmowy SMS o treści ODDAJEGB pod numer 80885. Gigabajty zostaną przeznaczone na cel charytatywny z końcem okresu rozliczeniowego, dlatego dołączenie do akcji „Pomagajmy Gigabajtami” nie spowoduje zmniejszenia miesięcznego pakietu danych. Akcja trwa do 21 grudnia 2020r. Szczegóły akcji można znaleźć na specjalnej stronie internetowej.

Do akcji włączą się także pracownicy Orange, którzy zliczać będą kilometry swojej aktywności fizycznej, aby także dodać je do puli, która zamieni się w pomoc dla świetlic.

Tablety do Domów Dziecka na Śląsku już dotarły

W ostatniej edycji akcji „Pomagajmy Gigabajtami” Orange pomógł w zapewnieniu sprzętu dla dzieci z domów dziecka na Śląsku. W akcję zaangażowało się ponad 13 tys. klientów, którzy przekazali łącznie prawie 122 tysiące GB.  W rezultacie do 30 domów dziecka (około 500 dzieci) w regionie Dolnego Śląska trafiło 130 tabletów i 27 darmowych dostępów do internetu na 2 lata.

Dzięki temu dzieci będą mogły korzystać z technologii i przy jej pomocy uczyć się, rozwijać pasje i cyfrowe kompetencje niezbędne w przyszłości.

Mediateka

Udostępnij: Przekaż niewykorzystane gigabajty – Orange zamieni je na tablety dla dzieci w trudnej sytuacji

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej