Bezpieczeństwo

Po Komunii cyfrowo, ale bezpiecznie

11 maja 2019

Po Komunii cyfrowo, ale bezpiecznie

Jeśli w kalendarzu nadchodzi pora na maj, na trawnikach robi się coraz bardziej zielono, zaś na chodnikach – przede wszystkim w okolicach kościołów – biało. To drugie oczywiście od kolorów strojów dzieci, przygotowujących się do ceremonii Pierwszej Komunii Świętej. Ceremonii jak najbardziej religijnej, ale od początku nieodmiennie kojarzącej się również z wręczanymi młodemu człowiekowi prezentami.

Czas prezentów

Zmieniają się czasy, zmieniają się realia, zmieniają się… prezenty oczywiście. Kiedyś szczytem marzeń dziecka był zegarek, czy rower – teraz od lat w tej kategorii dominują elektroniczne gadżety. Odpowiedź na pytanie, czy III klasa szkoły podstawowej to dobry czas na pierwszy telefon, zostawiam każdemu rodzicowi z osobna – jestem w stanie zrozumieć, że ktoś odpowie na nie „tak”, choćby wtedy, gdy dziecko już wtedy chodzi samo do szkoły. Tablet też nie musi być złym pomysłem, podobnie komputer, cz konsola do gier. Nie ma co demonizować sieci, czy gadżetów. Trzeba raczej nauczyć się jak możemy je okiełznać, żeby skorzystały na tym obdarowane dzieci.

Cyfrowy zdrowy rozsądek

Kontrola rodzicielska. Odpowiednia aplikacja, czy funkcjonalność to pierwsze co powinno się znaleźć na nowym elektronicznym urządzeniu, które trafia w prezencie do młodego człowieka. Tak naprawdę nie chodzi nawet o drobiazgową kontrolę tego, co robi dziecko (choć np. rozwiązanie Chroń Dzieci w Sieci generuje na bieżąco szczegółowe raporty). Dla mnie to bardziej kwestia zabezpieczenia przed przypadkowym (szczególnie w przypadku młodszego potomstwa) wejściem na nieodpowiednią witrynę, czy też dodaniu działaniu dziecka odrobiny „cyfrowego zdrowego rozsądku”. O co chodzi w tym ostatnim? Cóż,

z rodzicielskiego doświadczenia wiem, że umowa: „korzystasz z telefonu godzinę dziennie” rzadko kiedy bywa dotrzymywana przez drugą stronę

Nie chodzi o złą wolę – raczej o nieco mniejszą zdolność samokontroli. Choć w sumie – ilu z nas, dorosłych, mówi/myśli: „Jeszcze chwila”, by niebawem zorientować się, że minęła godzina?

Nie trzeba się znać

W CERT Orange Polska regularnie trafiają do nas przykłady niefrasobliwych zachowań internautów, tych dorosłych. Wchodzenie na strony phishingowe, klikanie w podejrzane linki, akceptacja otrzymywania SMSów z numerów premium… Jeśli zdarzają się one – niestety, regularnie – dorosłym, dzieciom warto pomóc. Rozwiązania kontroli rodzicielskie pozwalają na zabezpieczenie się przed tego typu zagrożeniami, czyniąc w to w sposób absolutnie transparentny, w przypadku Orange Polska mogą to robić nawet na poziomie sieci operatora, jak w przypadku Bezpiecznego Startera. Co więcej, to akurat rozwiązanie nie wymagające konfiguracji, w formule out-of-the-box. Kupujemy starter, wkładamy do telefonu dziecka i… to by było na tyle. Tego typu rozwiązanie idealne jest dla rodziców najmłodszych, blokując z automatu nie tylko nieodpowiednie dla nich treści, ale także witryny, kojarzone ze złośliwym oprogramowaniem, dzięki czemu pełni rolę swoistego „sieciowego antywirusa”. W innych przypadkach konfiguracja wielostopniowa – tak, by zabezpieczenia na poziomie podstawowym mogli ustawić nawet rodzice nieobyci z techniką.

Oswoić technologie

O ile powyżej opisałem jedynie rozwiązania na urządzenia mobilne, na rynku funkcjonują również te dedykowane komputerom stacjonarnym, czy wszystkim urządzeniom w domowych sieciach. Jednym z nich jest CyberTarcza, chroniąca od czterech lat klientów usług dostępu do internetu Orange Polska.

Przede wszystkim jednak nie demonizujmy technologii i nie szukajmy w niej tylko zła. Najnowsze gadżety to nie fanaberia, tylko realia życia w XXI wieku. Naszą rolą jako rodziców powinna być pomoc w oswojeniu tych sprzętów dla naszych pociech. Dodatkowo, im wcześniej nauczymy ich dbania o własne bezpieczeństwo, tym szybciej obudzimy w nich świadomość zagrożeń i pomożemy uniknąć problemów w dorosłym życiu.

Udostępnij: Po Komunii cyfrowo, ale bezpiecznie

Oferta

100 zł na rozmowy prezentem w Orange na kartę

16 listopada 2017

100 zł na rozmowy prezentem w Orange na kartę

Święta Bożego narodzenia stały się już tradycyjnie okazją do promocji, wyprzedaży, okazji, a także prezentów. Szczególnie prezentów! Na przykład takich jak 100 zł, które otrzyma każdy, kto kupi nasz starter, zarejestruje go i aktywuje promocje. Kwotę tę można wykorzystać na rozmowy, także w roamingu na terenie Unii Europejskiej i kilku innych krajach. Będziecie mieli na to 30 dni od momentu przyznania bonusu.

Wszystko jest bardzo proste – kupujecie starter , wysyłacie darmowego SMS o treści PREZENT pod 815 i zgarniacie pakiet. Czas na aktywację macie do Sylwestrowej północy. Stan pakietu możecie sprawdzić wysyłając SMS o treści ILE MINUTY pod 901 . Bonusu nie można przedłużyć Rokiem Ważności Konta.

Na razie nie podaję jeszcze bezpośredniego linka do strony. Dzisiaj będziecie o niej wiedzieć tylko Wy – czytelnicy bloga. Mam także regulamin 😉

Niedługo ruszy kampania w mediach (w tym także społecznościowych), w której będziemy mówić o tej akcji, więc pewnie jeszcze o niej usłyszycie.

Udostępnij: 100 zł na rozmowy prezentem w Orange na kartę

Oferta

Sony Xperia XZ teraz z głośnikiem w prezencie

13 lutego 2017

Sony Xperia XZ teraz z głośnikiem w prezencie

Piotrek Domański

Ciekawy wygląd, fajne parametry, dobry aparat, a do tego obsługa VoLTE, czyli trzema słowami: „Sony Xperia XZ”. Może nie jestem reprezentatywny, ale wśród wszystkich aluminiowych/zaokrąglonych na krawędziach/błyszczących smartfonów produkty Sony naprawdę zwracają moją uwagę.

Szczególnie teraz, gdy dorzucamy do niego głośnik Sony SRS-XB3, za który normalnie zapłacilibyście blisko 600 zł. Głośnik wodoodporny, z trybem EXTRA BASS, grający przez 24 godziny. Na dodatek łatwy w obsłudze, bo łączący się z naszym telefonem przez NFC lub Bluetooth.

Promocja trwa do 13 marca i co bardzo ważne mogą z niej korzystać także korzystający z naszych taryf dla firm. A wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na naszej stronie.

Udostępnij: Sony Xperia XZ teraz z głośnikiem w prezencie

Oferta

A może smartfon? Czyli prezentów komunijnych część druga

25 kwietnia 2016

A może smartfon? Czyli prezentów komunijnych część druga

Poprzednia część mojej małej, subiektywnej listy prezentów na pierwszą komunię nie zawierała smartfonów. Był to świadomy wybór. Chciałem pokazać, że elektronika to nie tylko telefony, lecz także cała masa fajnych gadżetów, nie zawsze w wysokich cenach. W komentarzach sugerowaliście, że i te były zbyt drogie (tak przynajmniej odberałem, to co pisaliście), więc podejmuje się trudnego zadania – znaleźć telefon tani i jeszcze uzasadnić jego przydatność w rolii prezentów. Dajcie znać, czy mi się udało.

Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka wydaje mi się nasz “Bezpieczny Starter”, połączony z jedną z tańszych ofert na kartę. Pisałem kiedyś na blogu o tym rozwiązaniu jako optymalnym dla dziecka, więc jeżeli chcecie wiedzieć więcej, zajrzyjcie do tamtego tekstu. W związku z tym, że do ofert na kartę warto znaleźć jeszcze jakiś telefon proponuję się skierować do naszego sklepu z telefonami bez umowy. Moją uwagę zwróciły dwa niewielkie smartfony – Orange Rise 30 i Huawei Y5 .

7b6ac7d620aa758adfe160560f899521872

Nie chodzi tu tylko o cenę – odpowiednio 259 zł i 389 zł. Są one przede wszystkim lekkie, a ich rozmiary sprawiają, że małe rączki będą sobie radziły z obsługą. Pierwszy z nich, wyróżnia się żywotnością baterii, drugi niezłym aparatem i pamięcią, a także o pół cala większą przekontną ekranu i lepszą jakością obrazu.

Jeżeli macie jeszcze chwilę czasu i żyłkę hazardzisty możecie także spóbować zapolować na telefony odnowione. Kosztują one znacznie mniej, niż egzemplarze w normalnej sprzedaży, jednak nie różnią się wyglądem i parametrami. Niestety ich dostępność jest ograniczona. W momencie gdy piszę te słowa Samsung Galaxy Core Prime, właśnie odnowiony, można było kupić za 449 złotych.

Jeżeli wychodzicie z założenia, że ośmio czy dziewięciolatkowi telefon komórkowy jest niepotrzebny pomyślcie o kliku możliwościach, które daje. Moim zdaniem bardzo przydatna jest aplikacja “Gdzie jest dziecko” bardzo prosta usługa lokalizacyjna, która pozwala, przy pomocy SMS-a sprawdzić, czy mały właściel telefonu jest jeszcze w szkole, w drodze do niej, czy już może w domu. Sam Bezpieczny Starter zabezpieczna, przed dostępem do tręsci dla dorosłych w internecie, czy złośliwym oprogramowaniem. Dziecko może z niego także zadzownić za darmo do rodzica. Bezpieczny Starter ma moim zdaniem jeden poważny minus – możliwość włączenia darmowego tranferu danych z Facebooka i NK (oraz kilkudziesięciu innych źródeł). Na całe szczęście kosztuje to 10 zł ;-).

Jeżeli zdecydowalibyście się kupić na pierwszą komunię telefon warto zastanowić się nad większym “manewrem strategicznym” – Smart Planem LTE Wspólnym. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł 😉

Udostępnij: A może smartfon? Czyli prezentów komunijnych część druga

Oferta

„Jak nie rower to co?” – subiektywna lista prezentów komunijnych cz.1

21 kwietnia 2016

„Jak nie rower to co?” – subiektywna lista prezentów komunijnych cz.1

Pierwsza Komunia Święta to wydarzenie duchowe, jednak wszyscy wiemy, że najmłodsi czekają na prezenty z tej okazji. I choć rower czy tradycyjny zegarek w roli prezentu trafił już do lamusa i wydaje się, że łatwo trafić w ich gusta (przecież wystarczą fajne gadżety), to jednak wybór jest ogromny, a przez to dość trudny. W związku z tym, że czas pierwszych komunii zbliża się nieubłaganie przygotowałem dla Was subiektywną listę najlepszych prezentów na komunię. Na liście nie ma telefonów, te będą w drugiej części, pewnie na początku przyszłego tygodnia.

Na pierwszy ogień idą zegarki – , lecz nie te tradycyjne, lecz smartwatche. W ciągu ostatnich kliku lat cena mniej zaawansowanych produktów tego rodzaju znacznie spadła i to wydatek rzędu kilkaset złotych. Pogadałem nieco z kolegami z naszych Smart Store Orange, którzy twierdzą, że bardzo popularne są dwa modele – ZeWatch 2 firmy MyKronoz i  Samsung Galaxy Gear 2 Neo. Pierwszy to solidny produkt, który co ważne, nie zwali Was z nóg ceną – kosztuje 299 zł.

ee1e65258f3e48dbb8486c7b0b1ba75faadDrugi jest droższy, ale po pierwsze to Samsung, co może mieć znaczenie dla obdarowanego, po drugie jest wodoodporny, a po trzecie ma lepsze parametry i jego bateria trzyma dłużej. Do tego chciałbym Wam zaproponować coś dla małych elegentów – Sony SmartWatch 3. To już zupełnie inna półka – metalowa koperta i pasek, dobre parametry, choć niestety także wyższa cena. I choć Pierwsza Komunia jest tylko raz w życiu, musicie się sami zastanowić czy jesteście gotowi na wydatek wysokości 899 zł.

Zawsze pozostaje Wam jeszcze Samsung Gear S2 😉

Usłyszałem również, że często spotykanym prezentem komunijnym są słuchawki. To dobre rozwiązanie – przydaje się zarówno do zabawy na komputerze jak i do słuchania muzyki. Tutaj moja osobista dygresja. Moim zdaniem w słuchawki dla dziecka warto zainwestować – sam miałem je na uszach ( i w uszach) praktycznie przez całe dzieciństwo, co niestety nie wpłynęło pozytywnie na mój słuch. Dlatego radzę dobór słuchawek nieco droższych, dobrze tłumiących odgłosy otoczenia, w których głośnik nie jest w uchu, lecz przy nim. Dzięki temu muzyka będzie mogła być cichsza, a słuch bezpieczniejszy. A przechodząc do samych słuchawek zacznijmy od Rapoo S100 Multi.

7a0db81d09c52c65aae37c67cd944f45c35Świetnie wyglądają, spełniają wszystkie wymagania, o których pisałem wcześniej i są bezprzewodowe, a więc bardzo wygodne. Nie kosztują również wiele – zapłacicie za nie na naszej stronie internetowej 129 zł. Kolejna pozycja – wybierane równie często Samsung Level On, jest aktualnie przeceniona z 1199 zł na 699 zł. To bardzo elegancki sprzęt wysokiej jakości. Dla graczy świetnym rozwiązaniem będzie Sennheiser G4Me Zero. Są lekkie, wygodne, świetnie odcinają odgłosy i posiadają wbudowany dobry mikrofon. Cena tych, również przecenionych słuchawek wynosi teraz 869 zł.

Nie wyczerpałem jednak wszystkich sugerowanych przez kolegów prezentów na I komunię. Na liście wybieranych przez rodzinę i bliskich gadżetów coraz częściej znajdują się także kamery takie jak KitVision Escape HD5W Wi-Fi. Na naszej stronie internetowej ten konkretny model kosztuje teraz 349 zł. Za tę kwotę dostajecie wodoodporny sprzęt, dający możliwość nagrywania filmów w jakości HD i obiektyw o kącie widzenia 170 stopni. Moim zdaniem to bardzo fajny gadżet, który pozwoli Waszemu maluchowi zapiać masę swoich przygód i wypraw.  Ma też jedną, bardzo, ale to bardzo ważną zaletę – system mocowania wymaga twardej powierzchni, na przykład kasku. Jeżeli zdecyduje się go zdjąć z zabawy nici, więc rosną szanse, że przez całą zabawę zabezpieczenie głowy będzie na swoim miejscu.

5acf5eba4b4c5e8ea93ed5993dd5ff3aeca

Ciekawym rozwiązaniem jest także mały głośnik – Samsung Level Box mini, czyli niewielkie urządzenie, które daje całkiem przyzwoity (jak na swoje 156 x 66 x 50 mm) dźwięk, ma niezłą baterię i pozwala słuchać muzyki z telefonu dzięki łączu Bluetooth. Kosztuje on 399 zł. Jeżeli kwota ta jest nieco zbyt wysoka zawsze pozostają Wam mniejsze modele, jak choćby HP Roar Mini bluetooth, który kosztuje 159 zł.

A jakie są Wasze typy na komunijne prezenty? Czy też może sądzicie, że Pierwsza Komunia Święta to nie czas i miejsce na takie gadżety? Dajcie znać w komentarzach!

P.S jeżeli nie chcecie kupować elektronicznych gadżetów i iść wbrew trendom fajnym rozwiązaniem będą dwie gry z Sercem i Rozumem w roli głównej – planszówka i memo.

Udostępnij: „Jak nie rower to co?” – subiektywna lista prezentów komunijnych cz.1

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej