Sieć

Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange

5 grudnia 2019

Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange

Temat 5G jest bardzo gorący, lecz cały czas trwają prace, analizy i badania, które mają określić, jak sieć radiowa za kilka bądź kilkanaście lat będzie działać. W moje ręce wpadła książka Optical and Wireless Convergence for 5G Networks. Nieprzypadkowo, gdyż jej drugi rozdział dotyczy eksperymentu, który przeprowadziliśmy w Polsce kilka lat temu.

Światłowód wewnątrz radiolinii?

Cel był taki, by stworzyć technologię, która pozwala sygnał sieci światłowodowej, takiej samej jak ta, która dociera już do ponad 4 mln gospodarstw domowych w Polsce przełożyć na fale radiolinii, a następnie ponownie na sygnał GPON. Miało się to odbyć tak, by radiolinia była z perspektywy sieci optycznej „przeźroczysta” – dla sygnału biegnącego światłowodem miała być niezauważalna.

Było to pionierskie rozwiązanie, które wymagało stworzenia kilku nowych urządzeń, a ich nazwy brzmią jak z filmów SF. Co powiecie na Coherent Photonic Mixer, czy Single Side Band Mach-Zehnder Modulator? Ostatecznie wszystko się udało, co relacjonowaliśmy na blogu w tekście Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga… Prędkość radiolinii wyniosła 2,5 Gb/s w downloadzie i 1 Gb/s w uploadzie, czyli dokładnie tyle ile wynosi maksimum dla sieci GPON.

Zapytacie – dlaczego ta technologia znalazła się w książce związanej z 5G? Powód jest prosty – cały czas trwają prace na zapewnieniem odpowiedniego zaplecza (backhaul) dla sieci kolejnej generacji. Wykorzystanie w tym celu systemów PON może okazać się jednym z najlepszych (i najbardziej efektownych kosztowo) metod podłączenia rozbudowywanej sieci 5G do rdzenia. Zaś takie radiolinie – przeźroczyste dla sieci optycznej, bardzo wydajne i łatwe do zastosowania mogą być uzupełnieniem sieci światłowodowej w miejscach gdzie nie jest ona w pełni dostępna.

Artykuł na ten temat koledzy z Rozwoju Sieci Dostępowej – Mateusz Lech i Andrzej Banach przygotowali wspólnie z naukowcami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Izraela.

Światłowodowe zaplecze dla sieci 5G i sieć we mgle

Jednak to tylko mały wycinek tego, o czym książka jest. Autorzy kolejnych artykułów, zastanawiają się także choćby nad tym, w jaki sposób budować sieci rdzeniowe i dystrybucyjne mogące jednocześnie zapewniać transport dla sieci mobilnej 5G do codziennych zastosowań, rozwiązań Internetu Rzeczy, sieci światłowodowej biegnącej do domu czy też łącz przeznaczonych dla wielkich serwerowni. Z kolei naukowcy z Universitat Politechnica de Valencia rozważają zastosowanie światłowodów wielordzeniowych do zapewnienia zaplecza dla sieci 5G.

Więcej o testach 5G w Warszawie i Lublinie, w czasie których przygotowujemy się do uruchomienia komercyjnej sieci.

Jeszcze ciekawszą koncepcję można znaleźć w tekście dwóch naukowców zza wielkiej wody, dokładnie z Nowego Meksyku i Montrealu. Zastanawiają się oni nad zastosowaniem rozwiązania, które nazywa się fog computing. Chodzi o bardzo rozproszoną chmurę, znajdującą się bardzo blisko centrum sieci. Ma ona zapewnić niższe opóźnienia i zredukować ilość danych transmitowanych na zapleczu sieci.

Okładka książki o 5G

Oczywiście, nie jest to książka dla wszystkich, ale jeżeli chcecie zobaczyć, jak skomplikowana jest praca inżynierów, dzięki którym macie internet „ze ściany” i z „powietrza”, a także jak niezwykłe są technologie, dzięki którym telekomunikacja działa – zapraszam do lektury. Optical and Wireless Convergence for 5G Networks wydawnictw Wikey i IEEE Press jest dostępna także jako e-book, jeżeli macie wolne około 100 dolarów.

Udostępnij: Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange

Sieć

Zaczęły się wakacje, także w naszej sieci

1 lipca 2019

Zaczęły się wakacje, także w naszej sieci

Polacy ruszają na wakacje, z dala od miast, na łonie natury i wszechobecnego internetu delektują się niezakłóconą bliskością przyrody.

Idylla, lecz niezbyt prawdziwa…

Bo Polacy, także na wakacjach korzystają ze swoich smartfonów, tabletów i internetu, dokładnie tak samo intensywnie jak przed nimi.

Różnica leży tylko w tym kiedy ruszają surfować po internecie. Przed wakacjami wstajemy i zaczynamy nieco wcześniej – a szybki transfer danych rusza już około 6-7. Na wakacjach wstajemy później, jednak gdy już wstaniemy przewody zaczynają grzać się od danych. Różnica w ruchu między 20 maja a 24 czerwca w godzinach około południowych to 20%. W trakcie wakacji dużo dłużej siedzimy przy komputerach i więcej danych przesyłamy w nocy. Spójrzcie na ten wykres – różnica między ruchem w godzinach 23 a 2 rano przed wakacjami i w ich trakcie to nawet 20%.

Rużnica w ruchu między wakacjami, a wiosną w sieci Orange Polska

Dlatego zawsze tak mocno przygotowujemy naszą sieć na lato. Zdaję sobie sprawę, że w komentarzach pojawią się głosy, o tym że wakacje należy spędzać bez internetu. Mimo nim, nasi klienci chcą korzystać z szybkiej sieci przez cały czas i nie przejmują się tym, że wakacje nie są od tego 😉

A jeżeli chcecie wiedzieć, kiedy to się skończy, zajrzyjcie do mojego wpisu z ubiegłego roku, gdzie pisałem że nasza sieć wie, kiedy kończą się wakacje.

Udostępnij: Zaczęły się wakacje, także w naszej sieci

Sieć

Światłowód dotarł nawet na koniec świata – podsumowujemy 2018 w sieci stacjonarnej

25 lutego 2019

Światłowód dotarł nawet na koniec świata – podsumowujemy 2018 w sieci stacjonarnej

Nasza sieć światłowodowa cały czas się rozrasta. W 117 miastach,  mniejszych oraz większych miejscowościach, może korzystać z niego 3,4 mln mieszkań, domów jednorodzinnych i firm w Polsce. Dzięki inwestycjom dofinansowanym w ramach POPC także tereny wiejskie.

Takie jak Pniaki, kolonia Jugowa, u podnóża Gór Sowich w Kotlinie Kłodzkiej.

Do  Pniaków światłowód dotarł dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Biegnie tam po słupach i kanalizacją podziemną, docierając do kilkunastu domków jednorodzinnych, które tam są. Piękna okolica, zimą bez łańcuchów nie dojedziecie (sprawdziliśmy), ale światłowód jest. To miejsce dość odległe i malownicze, jednak nie jedyne, gdzie dotarł światłowód dzięki POPC. W sumie dzięki Programowi Operacyjnemu ze światłowodu może korzystać już blisko 10 tysięcy domów jednorodzinnych w kilkunastu gminach. Mało? W sumie na koniec roku z naszego światłowodu mogli korzystać mieszkańcy ponad 170 tys. domów jednorodzinnych. Jeżeli mieszkacie w jednym z nich, warto dowiedzieć się jak przygotować się na podłączenie światłowodu w domku jednorodzinnym.

Światłowód to także mniejsze (choć wielkie duchem) miasta. W 2018r. pojawiliśmy między innymi Krośnie, Limanowej, Olkuszu, Oświęcimiu i Żywcu. Wszędzie tam podłączamy także domy jednorodzinne. Jeżeli chodzi o inwestycje realizowane ze środków POPC, to podłączyliśmy chociażby blisko 600 domów jednorodzinnych w Witnicy w powiecie gorzowskim, 266 w Bytowie na Pomorzu, czy 513 w Lwówku Śląskim. Na liście widzę także piękną nadmorską miejscowość Rowy, w której podłączyliśmy już 362 domów jednorodzinnych.

Z ciekawych wiadomości – już w ponad 20 miastach z naszych usług korzysta więcej niż 15% wszystkich gospodarstw domowych, które są w zasięgu Orange Światłowodu.

Chyba najlepszym podsumowaniem naszych inwestycji jest to, że w 2018 roku, po raz pierwszy w historii, mamy więcej klientów VDSL, światłowodu i internetu domowego 4G LTE niż klientów ADSL. Dodam, że liczba wszystkich klientów korzystających u nas z internetu domowego się zwiększyła.

Cały proces inwestycyjny i jego przebieg przybliżyłem Wam w tekście „Q&A – Jak to działa? #10”. Warto tam zajrzeć!

Więcej danych także w sieci stacjonarnej

Szafa światłowodowa - grafika ilustracyjna

Podobnie jak klienci korzystający z naszej sieci mobilnej, klienci usług stacjonarnych także przesyłają z roku na rok więcej danych – w 2018 transfer wzrósł o 20%, a w sumie przesłaliście ponad 1,88 EB, czyli eksabajtów. Tyle miejsca na dysku zajmują dla przykładu trwające 90 tys. lat pliki wideo. Dla przypomnienia – mniej więcej 90 tys. lat temu pierwsi Homo Sapiens wyszli z Afryki, więc to bardzo, bardzo dużo czasu.  1,88 EB danych to także równowartość ponad 430 mln płyt DVD o standardowej pojemności 4,7 GB. Jedna płyta ma tylko 1,2 milimetra grubości, ale gdyby ułożyć je jedna na drugiej wieża zbudowana w ten sposób miałaby ponad 500 km wysokości i sięgałaby 100 km ponad orbitę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W 2018 roku po raz pierwszy nasi klienci korzystający z sieci VDSL i Orange Światłowodu przesłali miesięcznie więcej danych niż Ci korzystający z ADSL. Ten przełomowy moment nastąpił we wrześniu,   i tak już zostało. Ruch w sieci ADSL utrzymuje się bowiem na mniej-więcej stałym poziomie od kilku lat, natomiast ruch klientów VDSL i Orange Światłowodu cały czas rośnie – rok do roku o blisko połowę.

Czas na ciekawostkę – jeden z klientów wyposażonych w światłowód przesłał w 2018 roku blisko 200 TB danych w ciągu całego roku. Sporo, prawda? Rekord ustanowiony w 2017 roku był o 35 TB niższy. Co mógł pobrać zeszłoroczny rekordzista? 20 razy ściągnąć na dysk Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych lub pobrać 26 mln zdjęć.

Prędkość rośnie, przybywa Mb/s

W tym roku wprowadziliśmy także bardzo ważną zmianę w naszej sieci światłowodowej – 1 Gb/s dzięki Orange Światłowodowi. Rozpoczęliśmy także testy technologii XGS-PON, dzięki którym możemy zapewnić firmom asymetryczne łącze 5 Gb/s lub symetryczne łącze 2 Gb/s. Ów długi skrót jest tutaj dość ważny, gdyż oczywiście świadczymy firmom i większe łącza, często nawet zestawiane tymczasowo, jak w przypadku World Games 2017 we Wrocławiu.

Dlaczego więc XGSPON ma takie znaczenie? Ponieważ może współegzystować z naszą już działającą siecią światłowodową na tych samych światłowodach, działa też na podobnych zasadach.

Technik - montaż Orange Światłowód

Zmiany w prędkościach, rozwój sieci światłowodowej i przełożyły się na wynikach w testach prędkości. Zdaję sobie sprawę z tego, że to średnia i nie oznacza, że wszyscy mogą korzystać z takich prędkości, ale pokazuje to, że nasze inwestycje mają sens i (statystycznie) sieć stale się poprawia. Styczeń 2018 roku zaczęliśmy na speedtest.pl ze średnią prędkością blisko 16 Mb/s, a rok skończyliśmy ze średnią 25 Mb/s. Orange Światłowód jest także wskazywany, przez jeden z serwisów streamingowych, jako najlepszy do oglądania wideo.

Ruch na telekomunikacyjnej autostradzie – sieć szkieletowa

 Niskie opóźnienia przy wideo to nie tylko zasługa samego światłowodu, ale i sprawnej sieci szkieletowej. W czasie największego ruchu „przewalało się” przez nią nawet 1,9 Tb/s, czyli równowartość ruchu, który może maksymalnie pobrać w sekundę blisko 2 mln naszych najszybszych łączy światłowodowych, które możecie mieć w domu. Oczywiście z sieci szkieletowej nie korzystają tylko klienci światłowodu, lecz również klienci innych usług stacjonarnych oraz usług mobilnych. Nasza sieć szkieletowa to nie tylko dziesiątki tysięcy kilometrów światłowodów, także liczne rutery i porty, które pozwalają na transfer danych nawet z prędkością 100 Gb/s po jednym światłowodzie. To także serwery, które przechowują najbardziej potrzebne internetowe treści, by ograniczyć ich „import” z zagranicy. Już ponad połowa ruchu w naszym szkielecie pochodzi właśnie z nich.

Zresztą o sieci szkieletowej opowiadałem sporo w tych dwóch materiałach wideo, więc zapraszam do przypomnienia sobie ich.

      

Jeżeli jesteście zainteresowani naszą siecią mobilną, to co tam się działo także podsumowaliśmy w tekście… „Rok refarmingu i 5G – podsumowujemy 2018”.

Udostępnij: Światłowód dotarł nawet na koniec świata – podsumowujemy 2018 w sieci stacjonarnej

Sieć

Nasza sieć wie, kiedy kończą się wakacje

11 października 2018

Nasza sieć wie, kiedy kończą się wakacje

Wbrew pozorom koniec wakacji nie oznacza automatycznego, znaczącego wzrostu lub spadku transferu w sieci, zarówno stacjonarnej jak i mobilnej. Natomiast bardzo mocno zmienia się to, w jaki sposób z sieci korzystacie. Rozpoczęcie roku szkolnego oznacza olbrzymi spadek transferu danych w godzinach porannych. Natomiast różnice w transferze w godzinach popołudniowych pozostają prawie bez zmian.

wykres pokazujacy transfer danych w sieci Orange Polska na przełomie sierpnia i września 2018 pokazuje różnice w profilu transferu danych między godzinami porannymi i wieczornymi.

Kolegów, którzy zajmują się siecią takie dane nie dziwią. Dla mnie jednak skok, który nastąpił 2 i 3 września jest niezwykły. Mówimy tu o wartościach liczonych w setkach TB dziennie. Dla przypomnienia – 1 TB to 500 godzin filmu w dobrej jakości.  Wzrosty ruchu oczywiście widać także w trakcie weekendów, choć jak łatwo można zobaczyć, te zmiany są dużo mniej widoczne.

Od razu można zauważyć także, że z internetu korzystamy intensywniej w niedziele niż w soboty oraz w piątki niż w poniedziałki.Zwróćcie też proszę uwagę na 16, 17 i 18 sierpnia i „dołek” transferu w tym czasie. To długi weekend i piękna pogoda.

Jeżeli zainteresował Was ten tekst mam dla Was dobrą wiadomość. Już za tydzień – 18 października na bloga trafi kolejne wideo z serii „Jak to działa”, w którym opowiemy o sieci mobilnej. Zajrzyjcie także do wyników testów prędkości publikowanych przez speedtest.pl, RFBenchmark, a także comiesięczne zestawienie Netflixa. Widać, że nasza sieć się rozwija. Tak wiem, że to uśrednione prędkości, ale wyniki pomiarów nie biorą się z kosmosu.

Jeżeli chcecie poczytać więcej o wakacyjnych zestawieniach dotyczących sieci zajrzyjcie do tekstu Wojtka pt.: Sinice nakręciły wakacyjny ruch w sieci. Przypadek? Nie sądzę.

Gdybyście zauważyli coś ciekawego w tych wykresach transferu danych piszcie!

Udostępnij: Nasza sieć wie, kiedy kończą się wakacje

Informacje prasowe

Tak szybko jeszcze nie było. Orange Światłowód przyspiesza do 1 Gb/s

23 sierpnia 2018

Tak szybko jeszcze nie było. Orange Światłowód przyspiesza do 1 Gb/s

Orange Polska zaoferował klientom superszybki internet o prędkości nawet 1 Gb/s oraz Smart Wi-Fi, czyli pierwsze w Polsce inteligentne rozwiązanie zapewniające najlepszą jakość Wi-Fi w domu. Ponadto, szybki domowy internet można kupić bez „lojalki”. 

Z oferty internetu 1 Gb/s mogą korzystać nie tylko nowi klienci, ale też wszyscy obecni użytkownicy usługi w opcji do 600 Mb/s. Będą mieć szybszy internet – automatycznie, bez żadnych dodatkowych formalności, w dotychczasowej cenie.

Najszybszy Orange Światłowód mogą kupić wszyscy, którzy znajdują się w zasięgu dotychczasowej oferty 600 Mb/s. To mieszkańcy 76 gmin, w których rynek szerokopasmowego internetu został zderegulowany, m.in. Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Lublina, Zielonej Góry, Łodzi, Ostrołęki, Białegostoku czy Gniezna. W sumie blisko 1,7 mln gospodarstw domowych.

Szczegóły na:  https://www.orange.pl/view/internet-domowy

Idziemy o krok dalej, pełniej wykorzystując możliwości technologiczne, jakie daje nam światłowód. Oferujemy naszym klientom – po raz pierwszy w Polsce na taką skalę – prędkość sięgającą 1 Gb/s. Światłowód nigdy jeszcze nie był tak szybki, ale i tak wygodny. Wprowadzamy również na rynek nową generację Wi-Fi – inteligentne Wi-Fi, które zapewnia nową jakość korzystania z domowej sieci. Wi-Fi podąża za nami po całym domu, automatycznie wybierając najlepszy sposób połączenia. Wszystko po to, by każdy z domowników mógł jak najpełniej korzystać z możliwości światłowodu – oglądać telewizję w najwyższej jakości, pracować, komunikować się ze znajomymi – płynnie i bez zakłóceń –  powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Inteligentne Wi-Fi – najlepszy internet wszędzie gdzie potrzebujesz

Orange Smart Wi-Fi to inteligentne rozwiązanie, które zapewnia najlepszy bezprzewodowy internet w całym domu. Na jakość sieci Wi-Fi wpływa wiele czynników, m.in. grubość ścian czy inne urządzenia RTV i AGD działające w domu. Pomimo dobrego łącza, sygnał z modemu nie zawsze jest w stanie zapewnić szybki internet w każdym pomieszczeniu. Orange Smart Wi-Fi działa w oparciu o modem FunBox 3.0 wyposażony w nowe oprogramowanie oraz urządzenie Smart Wi-Fi Box. Łączy się ono bezprzewodowo z modemem, wzmacnia i rozszerza zasięg Wi-Fi. Obydwa urządzenia monitorują jakość połączeń Wi-Fi w domowej sieci i płynnie przełączają sprzęt używany przez domowników (smartfony, laptopy)  do tego punktu dostępu, który w danym miejscu zapewnia lepsze parametry transmisji. Dzięki temu poruszając się nie trzeba ręcznie wyszukiwać sieci Wi-Fi, by skorzystać z szybszego internetu – Orange Smart Wi-Fi zrobi to za nas. Darmowa aplikacja Mój FunBox dodatkowo wskaże najlepsze miejsce dla Smart Wi-Fi Box i przeprowadzi przez proces instalacji.

Smart Wi-Fi Box jest dostępny na zasadzie dzierżawy. W promocji, która potrwa do 9 listopada miesięczny koszt wyniesie tylko 4,99 zł. Urządzenie można zamówić w dowolnym momencie trwania umowy, a także w dowolnym momencie z niego zrezygnować.

Więcej na:  https://www.orange.pl/view/wifi-od-orange

Internet bez lojalki do domu lub do biura

Dla wszystkich, którzy potrzebują elastycznych warunków umowy na internet, Orange Polska przygotował ofertę bez umowy lojalnościowej. To wygodne rozwiązanie m.in. dla studentów wynajmujących mieszkanie na czas roku akademickiego, ale mogą z niego skorzystać wszyscy zainteresowani, nie tylko studenci. Miesięczny abonament za internet o prędkości do 10, 20, 80 Mb/s oraz światłowodowy w opcji 100 Mb/s wynosi 59,99 zł. W przypadku Orange Światłowodu w o prędkości 300 Mb/s i 1 Gb/s, abonament wyniesie odpowiednio 69,99 zł i 89,99 zł.

Więcej na: https://www.orange.pl/view/internet-bez-lojalki

Szczegółowe informacje na temat wszystkich ofert są dostępne na www.orange.pl.

Link do mediateki: https://biuroprasowe.orange.pl/mediateka/orange-swiatlowod-przyspiesza-do-1-gb-s/

 

Udostępnij: Tak szybko jeszcze nie było. Orange Światłowód przyspiesza do 1 Gb/s

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej