Innowacje

Fotowoltaika od Orange dla małych i średnich firm

24 września 2021

Fotowoltaika od Orange dla małych i średnich firm

Rozszerzyliśmy ofertę rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT) dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na pierwszy ogień idzie Smart Energy, czyli inteligentne instalacje fotowoltaiczne z naszym Energy Controllerem, o którym  pisaliśmy tutaj.

Według danych Agencji Rynku Energii moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła ponad 5,6 GW. Oznacza to wzrost o ponad 210% w ciągu roku! Jeśli chodzi o zwiększenie udziału energii z fotowoltaiki w miksie energetycznym kraju jesteśmy w europejskiej czołówce. To dobra wiadomość dla nas wszystkich, bo zielony prąd oznacza mniejsze koszty środowiskowe i czystsze powietrze.

Ale fotowoltaika to nie tylko zbawienna technologia dla klimatu. To także realne oszczędności w budżetach firm, gdzie rachunki za prąd spędzają sen z oczu przedsiębiorców. Przy instalacji o wielkości 10 KWP można zaoszczędzić nawet 5 900 zł rocznie (taryfa c11).  I choć koszt samej instalacji zwraca się po 6-8 latach (a fotowoltaika pracuje nawet do 30 lat), to wiemy, że jednorazowy wydatek może być poza zasięgiem niewielkich firm. Dlatego dla nich przygotowaliśmy ofertę w systemie ratalnym albo leasingowym, bez zaliczek. Tutaj znajdziesz podstawowy opis, a tutaj można bezpośrednio skontaktować się z naszymi doradcami.

Nasze panele fotowoltaiczne działają w całej Polsce. Korzysta z nich np. producent obuwia firma Ryłko, w której instalacja nie dość że produkuje prąd, to jeszcze chroni przed deszczem. Unikalny system IoT monitoruje i raportuje wszystkie parametry fotowoltaiki i podłączonych do niej obwodów oraz pełni funkcję „strażnika” mocy. Pozwala też na zdalne zarządzanie całą instalacją, zgodnie z ideą IoT.  Dokładnie tak samo zaawansowaną technologicznie propozycję przygotowaliśmy z myślą o mniejszych firmach. Aby jeszcze lepiej odpowiadać na ich potrzeby, współpracujemy z naszym sprawdzonym partnerem, firmą Zielona-Energia.com.

Udostępnij: Fotowoltaika od Orange dla małych i średnich firm

Zielony Operator

Fotowoltaika produkuje energię i… chroni przed deszczem

7 maja 2021

Fotowoltaika produkuje energię i… chroni przed deszczem

Firma Ryłko, to ceniona marka na rynku obuwniczym, która perfekcyjnie łączy tradycje z nowoczesnymi rozwiązaniami. I nie chodzi tylko o projektowanie butów. Dzięki naszemu rozwiązaniu IoT Smart Energy, słońce zasila ich maszyny i urządzenia.

Na terenie zakładów Ryłko powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 498 kWp. Zajęliśmy się wszystkim. Od audytu i planów, przez „papierologię”, montaż, testy aż do uruchomienia. Rozwiązanie przyniesie firmie znaczące oszczędności na rachunkach za prąd, ponieważ instalacja wyprodukuje blisko 500 MWh energii rocznie. To mniej więcej tyle energii, ile przez rok zużywa 300 gospodarstw domowych. Tyle samo energii potrzebowałby samochód elektryczny, aby okrążyć kulę ziemską… 85 razy.

Za monitoring pracy instalacji oraz podłączonych do niej urządzeń i obwodów odpowiada Smart Energy Controller, unikalne rozwiązanie z zakresu Internetu Rzeczy od Orange. O tym „mózgu” instalacji fotowoltaicznej możecie poczytać tutaj.  W skrócie – to sprytne urządzenie, które kontroluje w czasie rzeczywistym kilkadziesiąt parametrów energetycznych. Wysyła też alarmy, gdy wykryje nieprawidłowości oraz pełni funkcję „strażnika mocy” tzn. umożliwia zdalne wyłączenie urządzeń lub całych obwodów.

No i najważniejsze: instalacja fotowoltaiczna w Ryłko to korzyści dla środowiska. Dzięki wykorzystaniu ekologicznego źródła energii, firma ograniczy swoją emisję CO2 o ok. 380 ton rocznie. To tyle, ile dwutlenku węgla absorbuje 76 tys. drzew.

Właśnie takie rozwiązania, z których płynie wiele różnych korzyści, lubimy najbardziej. Dzięki nowym technologiom wspieramy klientów w ich zielonej transformacji. Pomagamy zmniejszyć rachunki za prąd i ograniczamy emisję CO2. W nieoczywisty sposób, z fotowoltaiki skorzystają też pracownicy Ryłko. Instalacja tworzy… rodzaj zadaszenia, chroniącego ich przed deszczem i słońcem w drodze z parkingu do miejsca pracy.

Udostępnij: Fotowoltaika produkuje energię i… chroni przed deszczem

Innowacje

Energooszczędny dom w 3 dni

14 stycznia 2019

Energooszczędny dom w 3 dni

Dzisiaj chciałam zaprosić was do domu. A właściwie do prototypu energooszczędnego i ekologicznego domu SOLACE, który od ubiegłego roku można zobaczyć w Warszawie.

Czym jest SOLACE? To całoroczny, ekologiczny i energooszczędny dom, który generuje więcej energii niż zużywa, jest zrównoważony środowiskowo, a jego wszystkie elementy są dostarczane do właściciela w jednym kontenerze. I można zbudować go w 3 dni.

Twórcą tego domu jest Solace House, polski startup, który postanowił zbudować dom, podchodząc do tego zupełnie inaczej, niż wszyscy. Czyli szybko, niedrogo (porównując koszt budowy tradycyjnego domu) i bez wielu formalności. Twórcom przyświecało przekonanie, że budowa domu wcale nie musi być długim i kosztownym procesem – wystarczy tylko odrobina kreatywności i otwarty umysł. Niezbędne elementy są dostarczane przyszłemu właścicielowi w jednym kontenerze.

Twórcy od początku chcieli stworzyć produkt przyjazny dla środowiska.  Dlatego wyposażyli dom w instalację fotowoltaiczną, która pozwala na wytwarzanie „zielonej” energii elektrycznej, a przy okazji pozwala ograniczyć koszty energii elektrycznej.

Orange Polska dostarczył do domu SOLACE rozwiązanie Smart Energy, które dzięki rozmieszczonym w budynku czujnikom pozwala użytkownikom kontrolować poziom zużycia energii w podziale na poszczególne pomieszczenia. To oznacza, że w aplikacji możecie sprawdzić bilans zgromadzonej i zużytej energii.

To kolejny przykład, kiedy Orange wspiera inteligentne rozwiązania Internetu Rzeczy. Dzięki nam Podkowa Leśna stała się smart.

Jesteście ciekawi, jak w środku wygląda ten niezwykły dom? Zapraszam 🙂

Projektanci zaprosili do przedsięwzięcia wiele firm, które przyczyniły się nie tylko do wyprodukowania prefabrykatów, z których zbudowany jest SOLACE, ale także do zagospodarowania przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Dom SOLACE  powstał przy wsparciu  Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej i pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawy.

Udostępnij: Energooszczędny dom w 3 dni

Informacje prasowe

Naukowcy z kilkunastu krajów Europejskich połączyli siły, aby opracować rozwiązania Smart Energy

21 grudnia 2011

Naukowcy z kilkunastu krajów Europejskich połączyli siły, aby opracować rozwiązania Smart Energy

35 wiodących firm z branży energetycznej i ICT, instytuty badawcze i uniwersytety utworzyły międzynarodowe konsorcjum FINSENY (Future INternet for smart ENergY). Jest ono częścią europejskiej inicjatywy Future Internet Public Private Partnership i jest współfinansowane przez Komisję Europejską. W projekcie uczestniczy Grupa TP.

Zmiany klimatyczne i ograniczone zasoby paliw kopalnych uświadomiły konieczność stworzenia inteligentnych sieci energetycznych (smart energy networks), które mogą skutecznie zarządzać zarówno tradycyjnymi, jak i odnawialnymi źródłami energii, a także przygotować pojazdy elektryczne do korzystania z nowej energii. Polska jako kraj należący do Unii Europejskiej jest zobowiązana do realizacji tzw. planu 20/20/20, co wymagać będzie nie tylko modernizacji sieci energetycznej oraz utworzenia nowych źródeł energii (np. elektrowni nuklearnych, wiatrowych, słonecznych), lecz również stworzenia odpowiednich mechanizmów do skutecznego zarządzania tą siecią.

Inteligentne sieci energetyczne są w tej kwestii dużym krokiem naprzód. Umożliwiają one niezawodną dystrybucję energii elektrycznej i zapewniają stałą równowagę pomiędzy dostępną energią a popytem na nią, poprzez integrację zaawansowanych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) w systemie energetycznym.

Wiodące firmy z branży energetycznej i informatycznej, ośrodki badawczo-rozwojowe i uczelnie z Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Irlandii, Polski, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii utworzyły konsorcjum FINSENY (Future INternet for Smart ENergY) w celu przeprowadzenia analizy różnych scenariuszy w obszarze inteligentnych sieci energetycznych. FINSENY jest częścią inicjatywyFuture Internet Public Private Partnership (FI-PPP) współfinansowanej przez Komisję Europejską. Konsorcjum naukowo-badawcze zidentyfikuje wymagania dla systemu ICT inteligentnych sieci energetycznych, rozwinie architekturę referencyjną i włączy się do działań standaryzacji międzysektorowej  Dzięki temu będzie możliwa adaptacja I wdrożenie inteligentnych rozwiązań energetycznych w Europie i poza nią.

Integracja ICT z infrastrukturą dostarczania energii umożliwia błyskawiczny czas reakcji pozwalający skutecznie poradzić sobie ze zmiennością obciążenia sieci I wytwarzania energii poprzez wykorzystanie bezprzewodowych i optycznych systemów komunikacji. Sieci przyszłości będą na przykład wspierać ładowanie pojazdów elektrycznych przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych i oferować systemy oszczędzania energii dla domów i budynków komercyjnych.

Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu Telekomunikacji Polskiej powiedział: Grupa TP konsekwentnie stosuje zasady odpowiedzialnego biznesu w swojej działalności.  O środowisko naturalne dba nie tylko firma, ale także wszyscy jej pracownicy.  W  opublikowanym  ostatnio przez Grupę raporcie CSR  wskazujemy z dumą, że  w 2010 r. urządzenia TP ograniczyły produkcję dwutlenku węgla o 7,8 tys. ton. Grupa ograniczyła też zużycie energii elektrycznej o 13 GWh.   W 2009 roku Grupa TP otrzymała tytuł Lidera Green IT.

Dr Werner Mohr,  Dyrektor Research Alliances w Nokia Siemens Networks i koordynator konsorcjum stwierdził: „Konsorcjum FINSENY skupia najwybitniejsze umysły branży ICT, branży energetycznej, przedstawicieli badań i rozwoju oraz świata akademickiego, którzy będą pracować nad stworzeniem innowacyjnych rozwiązań energetycznych, dzięki którym będzie można zoptymalizować dostawy energii elektrycznej do domów, budynków, fabryk i samochodów. Zmianie ulegnie nie tylko nasz sposób życia.  Pojawią się również nowe możliwości biznesowe, które pozwolą nowym graczom wejść na rynek energetyczny przy jednoczesnej redukcji emisji CO2 i poprawie naszego środowiska.”

 


Lista uczestników FINSENY:

Nokia Siemens Networks GmbH & Co. KG, Nokia Siemens Networks Oy, Siemens AG, ABB AG, ABB Schweiz AG, Acciona Infraestructurar S.A., Alcatel-Lucent Deutschland AG, Atos Origin Sociedad Anonima Española, B.A.U.M. Consult GmbH, Busch-Jaeger Elektro GmbH, Electricite de France S.A., Electricity Supply Board, Enel.SI SRL, Engineering – Ingegneria Informatica SPA, E.ON Sverige AB, Ericsson AB, Ericsson GmbH, European Utilities Telecom Council ASBL, Forschungsinstitut für Rationalisierung, France Telecom SA, Institut Polytechnique de Grenoble, Iberdrola SA, Intune Networks Limited, Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen, SAP AG, Siemens Wind Power, Stadtwerke Aachen Aktiengesellschaft, Synelixis Lyseis Pliroforikis Automatismou & Tilepikoinonion Monoprosopi EPE, Telekomunikacja Polska SA, Telefonica Investigacion y Desarrollo SA, Telecom Italia S.p.A, Thales Communications & Security SA. VDE Verband der Elektrotechnik Elektronik InformationstechnikN e.V., Teknologian Tutkimuskeskus VTT, Waterford Institute of Technology.

Udostępnij: Naukowcy z kilkunastu krajów Europejskich połączyli siły, aby opracować rozwiązania Smart Energy

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej