Odpowiedzialny biznes

Wspólna lekcja z historii Wikitrolla

2 października 2015

Wspólna lekcja z historii Wikitrolla

Pamiętacie, jak Wikipedia odcięła 17 sierpnia klientów Neostrady od edytowania wpisów, dlatego że jeden z internautów non stop trollował serwis? Sprawa przycichła, blokada dawno zdjęta, ale uznałem, że warto wrócić do tematu by pokazać, co zrobiliśmy w tej sprawie. Po otrzymaniu od Wikipedii niezbędnych do weryfikacji informacji o wandalizmie na stronach Wikipedii byliśmy w stanie, w sposób niebudzący wątpliwości ustalić, że sprawcą był konkretny abonent. Jak wykazała jego historia był na tyle zdeterminowany, że używał różnych możliwości technicznych w łączeniu się ze stronami Wiki. Korzystał m.in. z nierejestrowanych kart prepaid i „przeskakiwał” między operatorami. Prześwietlenie jego aktywności dało nam podstawy do rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym, co zrobiliśmy jeszcze w sierpniu. Podjęliśmy działania szybko i zgodnie obowiązującym prawem. Dlatego nie podobała mi się zbiorowa odpowiedzialność, jaka Wikipedia zastosowała wobec naszych klientów: wyłączamy, zawiadamiamy media i niech się dzieje. Nie trzeba tak robić. Piszę o tym, bo zależy nam, aby w przyszłości współpracować w partnerski sposób i nie blokować tysięcy niewinnych internautów. Działania, które podjęliśmy pokazują, że nie trzeba aż takiej „motywacji” by eliminować z sieci trolli i cyberprzestępców. Wystarczy pracować wspólnie, zgodnie z zasadami sztuki i poszanowaniem wolności Internetu. Czy wypowiedzenie umowy internaucie i skierowanie sprawy do prokuratury ostatecznie załatwi sprawę wandalizmu na Wikipedii? Tego nie wiem. Determinacja wandala może spowodować, że będzie próbował dalej działać, korzystając z usług innego operatora. Wtedy warto skorzystać z lekcji, którą przeszliśmy.

Udostępnij: Wspólna lekcja z historii Wikitrolla

Odpowiedzialny biznes

Wikipedia dała medialny WOW!

13 lipca 2012

Wikipedia dała medialny WOW!

Mocną medialnie stała się informacja o zablokowaniu przez administratorów Wikipedii adresów IP klientów Playa oraz użytkowników neostrady. Zachowując polityczną poprawność powiem tylko, że to wyjątkowo zaskakująca decyzja hołdująca praktyce odpowiedzialności zbiorowej. I to w skrajnym wydaniu. Dlaczego? Koledzy z bezpieczeństwa sprawdzili, że w ostatnim roku od ludzi z Wikipedii otrzymaliśmy dosłownie KILKA zgłoszeń przypadków nadużyć, jakich dopuścili się klienci neo. Reakcja była natychmiastowa, bo nasz CERT jest w takich przypadkach bezkompromisowy. I podkreślam, że nie chodzi o żadną cenzurę internautów, czy ingerowanie w to co piszą, tylko o przeciwstawianie się ewidentnemu łamaniu prawa. Dlatego chociaż rozumiem intencje serwisu, by się bronić, to nie rozumiem metody i skali uderzenia dotykającej, w zdecydowanej większości, uczciwych internautów. No chyba, że głównym celem Wikipedii był po prostu medialny WOW! Niezależnie od tego będziemy chcieli szybko wyjaśnić sprawę z administratorami Wikipedii, aby nasi klienci mogli odzyskać pełny dostęp do witryny.”

Udostępnij: Wikipedia dała medialny WOW!

Odpowiedzialny biznes

Czasami ludzie chcą zrobić kolejny cud świata i to robią (wywiad)

18 stycznia 2011

Czasami ludzie chcą zrobić kolejny cud świata i to robią (wywiad)

Czy jest wśród czytelników bloga ktokolwiek, kto nie słyszał o Wikipedii? Szczerze wątpię 🙂 Serwis w zeszłym tygodniu obchodził okrągłą rocznicę istnienia. Z tej okazji poprosiłem Sebastiana Skolika, socjologa i jednego z najbardziej znanych administratorów polskiej Wiki (znanego także jako Przykuta) o kilka zdań komentarza na temat tego zjawiska.

15 stycznia obchodziliśmy 10. rocznicę powstania Wikipedii. We wrześniu br. minie z kolei 10 lat istnienia polskiej wersji serwisu. Jak ten czas wygląda z perspektywy osoby bezpośrednio zaangażowanej w tworzenie portalu? Czy był to czas radosnej zabawy, czy trudnej pracy?

Gdy dołączyłem do projektu, dominowało nieformalne podejście do tworzenia Wikipedii, a używanie emotikonek, całego internetowego folkloru, było czymś oczywistym. Wikipedyści w latach 2004-2006 sporo czasu poświęcali na różne żarty, aczkolwiek oczywiście poza przestrzenią artykułów. I pewnie wcześniej też. Główne forum nazywa się „Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą”, choć teraz wesołego podejścia do wikiżycia tam już nie widać. Coraz więcej osób, ulegając presji mediów, zaczęło zakładać, że powinno się projekt traktować bardziej poważnie. Na całe szczęście jesteśmy jeszcze ze sobą na ty, chociaż nie ma już teraz takiej euforii, jak 5 lat temu. Mimo wszystko to jest nadal aktywność dająca wiele satysfakcji. 

Na czym polega fenomen Wikipedii i jej popularność? Obecnie serwis odwiedzany jest przez 400 mln internautów miesięcznie – mają oni dostęp do ponad 17 mln artykułów napisanych w 270 językach. Czy to wszystko powstało w ramach pracy wolontariuszy? Skąd w takim razie ta energia?

Od dwóch lat nie grałem w żadną grę komputerową. Wikipedia po prostu daje więcej satysfakcji. Ludzie robią w ramach hobby różne rzeczy. Mamy własne komputery -> dojście do sieci -> kompletujemy sumę ludzkiej wiedzy. Przed Wikipedią było w sieci niewiele informacji, a na pewno niewiele użytecznych. A jeśli już użytecznych, to trudnych do znalezienia. Czemu więc tego nie uporządkować? Piramidy też zadziwiają, ale przecież nikt nie przyleciał z Marsa, by je usytuować. Czasami ludzie chcą zrobić kolejny cud świata i to robią.

Czy Wikipedyści spotykają się jakoś w realu? Czy pomiędzy użytkownikami nawiązują się jakieś głębsze relacje, czy też jest to zupełnie „bezemocjonalne” korzystanie z narzędzia (tak jak np. z wyszukiwarki)?

Człowiek nie jest robotem, więc nie da się współpracować bez emocji. Nawet w skostniałych, zbiurokratyzowanych firmach jest to nie pomyślenia. A co dopiero w projekcie, który nie zakłada żadnej specjalizacji pracy, planu dnia itd. Spotkania poza siecią jednak nie są zbyt częste. Dlatego tegoroczne obchody kilkuset miastach na świecie zaskoczyły, i to mocno, pomysłodawców i organizatorów. Ale karnawał tez tak się narodził. Nikt go wcześniej nie planował, gdy pojawił się po raz pierwszy.

Wikipedia coraz częściej jest źródłem zdobywania wiedzy, nie tylko przez nastolatków szukających u „Cioci Wikipedii” odpowiedzi na pytania za geografii, ale nawet niektórych naukowców. Jednocześnie mieliśmy w ostatnich kilku latach do czynienia z przypadkami fałszowania notek. Jak sobie radzicie z tym problemem? Czy osobiste przekonania i poglądy administratorów mogą jakoś wpływać na wykrzywianie niektórych treści?

Kiedyś będę musiał dotrzeć do źródła tego memu „ciocia Wikipedia”, nie używanego na pewno w samej społeczności 🙂 Tak naprawdę mamy niewiele kontaktów z czytelnikami. Jeżeli te kontakty się intensyfikują, czytelnicy stają się wikipedystami i włączają się w pracę. Jeżeli chodzi o wpływ przekonań administratorów na treści, to jest on taki, jak wpływ bramkarzy na meczu na strzelone przez drużynę gole. Admin jest od wyłapywania bubli, ale poza adminowaniem może pisać, jak każdy inny użytkownik. Fakt posiadania dodatkowych przycisków na zmianę treści wielki raczej być nie może. No, chyba, że spojrzymy globalnie i stwierdzimy, że są jakieś różnice kulturowe w postrzeganiu rzeczywistości (a dokładniej w selekcjonowaniu i uznawaniu danych źródeł za ważne i mniej ważne) w całej społeczności.

Nie ma jednak dnia, by nie było ostrych sporów o te właśnie modyfikacje, które dla jednych są uprawnione, dla innych kontrowersyjne. W Wikipedii łatwo nauczyć się zdrowego sceptycyzmu wobec pojawiających się informacji. Ktoś dodaje informację, że jakaś znana osoba nie żyje. Pierwsza reakcja wikipedysty – nie ma podanego źródła, a więc informację usuwam i proszę o podanie linku do źródła. Z okazji 10 lat Wikipedii w mediach pojawiło się mnóstwo komunikatów o projekcie. Prawie w każdym były błędy, w niektórych całkiem zabawne. Ale niestety, już raczej w nich zostaną.

Rocznice to też dobry moment na patrzenie w przyszłość. Jak będzie wyglądała Wikipedia w roku 2016 i 2021? Czy będzie nadal ważnym społecznościowym ruchem, czy też zostanie połknięta przez któregoś z gigantów w stylu Google albo Facebooka?

Nie życzyłbym im połykania. Nabawiliby się tylko niestrawności, a ludzie wypłynęliby razem z treściami, które są wolne i można byłoby sobie śmiało założyć forka w innym miejscu. Poza tym giganci wiedza, ze żaden tej kury znoszącej złote jaja nie powinien sobie przywłaszczać. Google kiedyś chciało robić konkurencyjny projekt, pod nazwą Knol z podejściem typu – każdy opracowuje własną wersję artykułu. Co z tego wyszło – śmietnik. Wikipedia powstała właśnie, aby ten wyrzucany przez wyszukiwarki śmietnik posprzątać. O ile nie dojdzie do jakiejś globalnej katastrofy, jeszcze przez lata będzie ona widocznym ruchem społecznym. I nie tyle sama Wikipedia – ona jest awangardą czegoś znacznie większego. Ruch wolnej kultury, wolnego oprogramowania przybiera na sile. Pewnie kiedyś się zinstytucjonalizuje i skostnieje. Ale myślę, że przez najbliższe 10 lat będzie miał dużą dynamikę.

Jak można pomóc w rozwoju Wikipedii?

Wikipedia opiera się na ludziach. To my sami ją rozwijamy. Miliony biografii, wsi, rzek, gwiazd, związków chemicznych, zwierząt, roślin… Każdy może znaleźć niszę dla siebie. Dwa lata temu, gdy polska Wikipedia miała pół miliona haseł poprosiłem o listę tzw. czerwonych linków, czyli tych do nieistniejących artykułów w napisanych już hasłach. Takich nieistniejących haseł, widniejących jako czerwone linki, było ponad milion. Im bardziej rozrasta się Wikipedia, tym więcej „czerwonych plam” w tym morzu wiedzy się uwidacznia – jest jak ciągle rosnąca ameba, jej horyzont cały czas się przesuwa i cały czas znajdują się ludzie, którzy poza ten horyzont potrafią spojrzeć. Takich ludzi właśnie trzeba. Ale równocześnie takich, którzy nie obrażą się pod wpływem sporu czy krytyki ich działań. Ci raczej długo nie zagrzewają miejsca. Osoby, które mają wizję zakrywania braków, ulepszania jakości, są wspierane. Wikipedii można pomóc poprzez włączenie się do pracy nad nią. No i trzeba pamiętać, że chrzest na OZetach czeka każdego, kto zechce się zaangażować. Co to takiego? Opisać to trudno, trzeba go przeżyć.

Udostępnij: Czasami ludzie chcą zrobić kolejny cud świata i to robią (wywiad)

Informacje prasowe

Orange zawarł umowę o współpracy z Wikimedia Foundation

23 stycznia 2009

Orange zawarł umowę o współpracy z Wikimedia Foundation

France Telecom i Wikimedia Foundation zawarły umowę, dzięki której treści Wikimedii będą dostępne poprzez portale internetowe i mobilne Orange, m.in. w Polsce.  Oba podmioty będą też wspólnie pracować nad tworzeniem nowych usług i funkcji na bazie Wikipedii, flagowego projektu Fundacji Wikimedia . To pierwsze tego rodzaju porozumienie na świecie.

Zgodnie z umową, Orange będzie udostępniać swoim klientom we Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce i Hiszpanii treści Wikimedii za pośrednictwem kanałów mobilnych i webowych, takich jak mobilna Wikipedia, widgety do przeglądarek WWW oraz kanały online. Dzięki temu poszerzą się możliwości łatwego dostępu do ogromnych zasobów bezpłatnej wiedzy z niemal każdej dziedziny. Skorzystają na tym zarówno użytkownicy Orange, którego serwisy miesięcznie odwiedza 55 mln osób*, jak i społeczność Wikimedii.

W Polsce partnerem mobilnym tego przedsięwzięcia będzie PTK Centertel, operator sieci Orange, a webowym – portal Wirtualna Polska. Użytkownicy telefonów komórkowych Orange zyskają za pośrednictwem wyszukiwarki WAP łatwy, mobilny dostęp do informacji zawartych w Wikipedii. Dla internautów WP przygotuje specjalny serwis, dzięki któremu będą mieć dostęp do treści tworzonych przez społeczność Wikipedii oraz kluczowych usług Wirtualnej Polski. WP będzie ponadto wspierała Fundację Wikimedia, m.in. prezentując na swoich stronach nawiązania do jej produktów. Umożliwi też internautom uzupełnienie wiedzy na interesujące ich tematy wiążąc informacje prezentowane w kilkudziesięciu serwisach tematycznych Wirtualnej Polski z hasłami Wikipedii.

W perspektywie porozumienie przewiduje również współpracę partnerów przy tworzeniu nowych –  prostych i innowacyjnych usług mobilnych i internetowych, z wykorzystaniem doświadczenia Orange w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych – zarówno mobilnych, jak również Internetu i telewizji. Ponadto, współpraca będzie rozszerzana na pozostałe europejskie sieci Orange.

– Orange pragnie zapewnić klientom jak najszerszy dostęp do wielu, różnorodnych technologii cyfrowych i dąży do uproszczenia sposobu, w jaki korzystamy z nich w poszukiwaniu informacji.  Dając naszym klientom nowe możliwości dostępu do Wikipedii, jednej z najlepiej znanych i szanowanych marek internetowych, realizujemy to zobowiązanie – powiedział Paul-Francois Fournier, dyrektor wykonawczy w Orange, odpowiedzialny za rozwój portali Grupy FT.

– Misją Wikimedia Foundation jest szerzenie wiedzy, tak by udostępniać ją na wiele różnych sposobów dla jak największej liczby odbiorców,” – powiedziała Sue Gardner, dyrektor wykonawczy Wikimedia Foundation. – Przewaga Orange na rynku telefonii komórkowej i nastawienie firmy na innowacje sprawiają, że jest dla nas idealnym partnerem w popularyzowaniu naszych zasobów. Fundacja jest otwarta na takich partnerów, którzy pomogą nam realizować naszą misję i będą szanowali pracę naszej społeczności.

Umowa z Wikimedia Foundation wpisuje się w strategię Orange, polegającą na udostępnianiu jak najbardziej popularnej i atrakcyjnej treści swoim klientom. Pozwoli rozszerzyć dostęp do usług Wikimedii, zwłaszcza na europejskich rynkach telefonii komórkowej w czasie, gdy mobilny Internet staje się coraz bardziej popularny. W ten sposób Orange wspomaga realizację głównej misji Wikimedia Foundation, jaką jest rozwój  Wikipedii i innych projektów stworzonych przez internetową społeczność oraz udostępnianie ich nowym użytkownikom.

*55 millionów  unikalnych użytkowników miesięcznie – comScore, luty 2009

Obejrzyj materiał wideo na temat współpracy Orange i Wikimedii na www.orange-innovation.tv/wikimedia

 

* * * *

Informacje o Orange. Orange jest główną marką France Telecom, jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie. 123 mln klientów korzysta z usług Internetowych, telewizyjnych i mobilnych pod marką Orange w większości krajów, w których Grupa prowadzi działalność. Na koniec 2008 r. skonsolidowana wartość sprzedaży France Telecom wyniosła 53,5 mld EUR i firma obsługiwała ponad 182 mln klientów w 30 krajach. Liczba ta obejmuje 122 mln klientów telefonii komórkowej na całym świecie i 13 mln klientów szerokopasmowego dostępu do Internetu (ADSL) w Europie. Orange jest trzecim największym operatorem telefonii komórkowej i dostawcą szerokopasmowego Internetu numer jeden w Europie oraz, pod marką Orange Business Services, jednym z największych na świecie dostawców usług telekomunikacyjnych dla przedsiębiorstw międzynarodowych.

Strategia Grupy, kładąca nacisk na innowację, konwergencję i efektywne zarządzanie kosztami, ma sprawić, że  Orange stanie się operatorem zintegrowanym i punktem odniesienia w Europie w zakresie nowych usług telekomunikacyjnych. Obecnie Grupa nadal koncentruje się na swojej działalności podstawowej jako operator sieci, wypracowując sobie zarazem pozycję w nowych, obiecujących dziedzinach. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, Grupa stara się oferować produkty i usługi, które są proste i łatwe w obsłudze, a zarazem realizują zrównoważony i odpowiedzialny model biznesowy, który można dostosować do wymagań zmieniającego się w szybkim tempie otoczenia.

Spółka France Telecom jest notowana na paryskiej giełdzie Euronext (przedział A) i na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Więcej informacji: www.orange.com, www.francetelecom.com, www.orange-business.com

Orange i nazwy wszystkich innych produktów i usług Orange wymienionych w niniejszym materiale są znakami towarowymi firmy Orange Personal Communications Services Limited, Orange France lub France Telecom.

 

Wikimedia Foundation jest niekomercyjną organizacją, która zarządza Wikipedią, bezpłatną encyklopedią. Jak wynika z danych comScore Media Metrix, Wikipedia i inne projekty prowadzone przez Wikimedia Foundation odnotowują ponad 300 mln unikalnych użytkowników  miesięcznie, co oznacza, że są 4. pod względem popularności serwisem WWW na świecie. Dostępna w ponad 265 językach Wikipedia zawiera ponad 12 mln artykułów opracowanych przez globalną społeczność wolontariuszy liczącą ponad 100 000 osób. Ma siedzibę w San Francisco w stanie Kalifornia. Wikimedia Foundation jest podlegającą audytowi organizacją dobroczynną spełniającą wymagania artykułu 501(c)(3) prawa podatkowego Stanów Zjednoczonych, która utrzymuje się głównie z darowizn i dotacji.

http://www.wikimediafoundation.org/

Wirtualna Polska (wp.pl) to pierwszy polski portal internetowy, multimedialna platforma informacji, komunikacji, transakcji elektronicznych, skuteczne medium reklamowe. Współtworzona przez użytkowników, jest jednym z najchętniej odwiedzanych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w polskim Internecie. Miesięczna liczba odsłon przekracza 2,6 miliarda (za: Megapanel PBI/Gemius, styczeń 2009). Systematycznie wzbogacając zasoby, WP udostępnia internautom największą liczbę serwisów tematycznych, wysokiej klasy rozwiązania e-commerce i e-biznes, telewizję internetową WPtv oraz najbogatszą w polskim Internecie ofertę reklamową.

 


Kontakt dla prasy:

Orange

Stany Zjednoczone – Carolyn Owen
+1 818 245 2652
carolyn.owen@orange-ftgroup.com

Francja – Héloïse Rothenbühler
+33 1 44 44 93 93
heloise.rothenbuhler@orange-ftgroup.com

 

Wikimedia Foundation

Jay Walsh
Head of Communications
Wikimedia Foundation
+1 415-839-6885, wew. 609
jwalsh@wikimedia.org

Matt Stewart
Solid Ground PR
+1 (408) 679-3729
matt.stewart@solidgroundus.com

Udostępnij: Orange zawarł umowę o współpracy z Wikimedia Foundation

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej