
FabLab powered by Orange w Warszawie rozkwita na nowo. Kolejne warsztaty – w tym rodzinne i ekologiczne – jeszcze toczą się online, ale już po wakacjach mamy nadzieję zaprosić mieszkańców do nowej siedziby na warszawskiej Pradze, w której powoli się urządzamy. Zobaczcie, co będzie się dziać w maju i śledźcie kolejne zapisy na zajęcia.
Idea FabLabu jest bliska sercu naszej Fundacji Orange. Współtworzymy dwa takie miejsca: w Warszawie i w Gdańsku. Nowoczesne majsterkowanie? Tworzenie w nurcie „zrób-to-sam”? Wyjątkowe, czasami ciut szalone, pomysły jak np. organy z rur PVC sterowane aplikacją? To jest dobry adres dla takich realizacji. A także dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od doświadczenia.
W FabLabach można skorzystać z drukarek 3D, frezarki CNC, plotera laserowego, maszyn do szycia, lutownic, sitodruku i wielu, wielu innych sprzętów – przy wsparciu trenerów. A przy tym nauczyć się wielu nowych rzeczy i spędzić czas z technologiami w aktywny, mądry sposób. Wiele inicjatyw toczy się tu w nurcie less waste, bo przecież najlepiej jest stworzyć coś z niczego lub coś fajnego z czegoś (z pozoru) już nieprzydatnego.
Realizujemy też inicjatywy dla osób w trudniejszej sytuacji, czy poszukujących nowych kompetencji zawodowych. Mamy za sobą na przykład kilka edycji projektu Maker Woman.
Pandemia przeniosła FabLabowe życie częściowo do online’u. Ale duch tworzenia i uczenia się nowych rzeczy jest ten sam. Mało tego – w Warszawie szykują się zmiany.
Ile osób potrzeba do przeniesienia frezarki CNC?
Nie liczyłam, ale muszę przyznać, że była to spora operacja logistyczna w ramach przeprowadzki (zobaczcie sami tutaj). Bo oto warszawski FabLab powered by Orange zmienia swoją lokalizację i przenosi się ze Śródmieścia przy ul. Twardej na warszawską Pragę Północ – czyli dzielnicę, której tradycje są mocno rzemieślnicze. Pracownia zawita w progach Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56. Wspólnie z naszym partnerem, Stowarzyszeniem Robisz.to, pomału się tu urządzamy.
Co planujemy w FabLab w maju?
Zapraszamy na otwarte warsztaty: rodzinne tworzenie koszyków na rower (15 maja), czy przybornika ze starych jeansów (18 maja) oraz rodzinne tworzenie Nook Booków (29 maja). Zapisy na stronie projektu.
W planach mamy też warsztaty „Siła kobiet! Praga jest kobietą”, „Laserowa biżuteria dla seniora” czy specjalne warsztaty dla praskich organizacji. Ruszy też prototypowanie dla startupów oraz kolejne projekty społeczne, takie jak np. Akademia Młodego Elektronika.
Na oficjalne otwarcie warszawskiego FabLab powered by Orange zaprosimy mieszkańców jesienią.
Od 2017 roku z bezpłatnych działań w FabLab powered by Orange w Warszawie skorzystało ponad 4100 osób. Uczestnicy warsztatów stworzyli tu meble, longboardy, kaski na rower, protezy dłoni w druku 3d czy interaktywne lampy, szyli plecaki i piórniki, nauczyli się modelowania i druku 3d, czy podstaw stolarki. Zrealizowaliśmy wiele inicjatyw społecznych, m.in. projekt Maker Woman, Young Makers czy Start-Up Jump, którego partnerem jest Miasto Warszawa. W nowej siedzibie nie zamierzamy zwalniać tempa 🙂