Od ponad półtora miesiąca możecie korzystać z #hello5G. Zgodnie z obietnicą sukcesywnie wprowadzamy do oferty kolejne smartfony współpracujące z technologią 5G. Obecnie jest ich 14. Wszystkie muszą posiadać specjalne, dodatkowe oprogramowanie umożliwiającego korzystanie z Dynamic Spectrum Sharing (DSS) w Orange. Dlaczego? Jak to działa? Nie wystarczy mieć tylko telefon z 5G? Właśnie o to najczęściej pytaliście mnie na blogu i Twitterze w kontekście DSS. Warto się z tym zmierzyć.
Co to jest DSS?
Mówiąc „po naszemu” to oprogramowanie dla stacji bazowych, które pozwala na dynamiczne współdzielenie pasma przez dwie technologie radiowe, przy założeniu posiadania już na tych stacjach odpowiednich urządzeń (hardware). Dzięki temu na tej samej częstotliwości można obsługiwać zarówno technologię 4G, jak i 5G. Zasoby w wybranej częstotliwości są dynamicznie przydzielane na danej stacji bazowej w czasie, co 1ms i adekwatnie do zapotrzebowania ze strony użytkowników z niej korzystających. Zastosowanie tej technologii „wymusza”, żeby smartfony się z nią „widziały i czytały”. Stąd potrzeba dodatkowego oprogramowania właściwego dla danego operatora. Dlatego np. chwilę dłużej musieliśmy poczekać z uruchomieniem dla Was #hello5G na Samsungach Galaxy S20, chociaż teoretycznie telefon był gotowy na 5G.
Różne technologie dzielenia pasma
Przypomnę, że na DSS zdecydowaliśmy się w wyniku odwołania przez UKE aukcji na docelowe częstotliwości dla 5G. Według ostatnich zapowiedzi, ich rozdysponowanie powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2021 roku. Dlatego DSS był jedyną technologiczną możliwością aby uruchomić już teraz nowy standard telefonii 5G, w ramach posiadanych zasobów częstotliwości. W Orange oferujemy #hello5G na częstotliwości 2100 MHz, wykorzystywanej dla LTE. Tak samo 5G działa w Play i T-Mobile. Plus wykorzystuje częstotliwość 2600 MHz, ale w technologii Time Division Duplex (TDD). W tym przypadku wykorzystywane są wydzielone kwadry czasowe na tej samej częstotliwości. Istotnym ograniczeniem tego modelu są funkcjonalności telefonu i oprogramowanie. Póki co jest tylko kilka modeli telefonów daje możliwość skorzystania z TDD.
Największa sieć 5G w Polsce
Sieć OPL została dobrze przygotowana do wdrożenia DSS. Wcześniej przeprowadziliśmy m.in. projekt MIMO 4x4 dla częstotliwości LTE 1800 i 2100. To pozwoliło na zwiększenie pojemności sieci, poprzez zastosowanie w komunikacji radiowej anten w systemie 4x4. Ponadto uruchomienie 5G było możliwe niemal od razu na aż 1600 stacji. To zagwarantowało większy zasięg niż w Play i Plus i taki sam jak T-Mobile, z którym współdzielimy sieć w ramach NetWorks!.
Pierwszy krok do superszybkiego, mobilnego internetu
Technologia DSS ma swoje ograniczenia wynikające przede wszystkim z ilości dostępnego dla nas pasma 2100 MHz. Pod potrzeby #hello5G wygospodarowaliśmy blok 10 MHz, co porównując do docelowych 80 MHz w paśmie 3400 - 3800 MHz nie prezentuje się imponująco i nie pozwala na osiąganie zawrotnych prędkości, zarezerwowanych dla docelowego 5G. Jednak mimo ograniczeń szerokości pasma do 10MHz już teraz, dzięki zastosowaniu agregacji pasma 5G z 4G realne prędkości #hello5G mogą dochodzić maksymalnie do 390 Mb/s.
Komentarze
Po polsku to się nazywa „Kot w worku” a nie żaden „Extra box”.
OdpowiedzA dla mnie to jest extra , że kupuje telefon i dostaje powerbank albo słuchawki
Odpowiedzwłaśnie to nie jest kot w worku, bo dokładnie wiesz co będzie. Możesz mieć jedynie niespodziankę, że dostaniesz droższy gadżet, niż ten za który zapłaciłeś.
OdpowiedzFajna promocja. Mi się podoba.
OdpowiedzCiekawe muszę przyznać, i nawet spore szanse na słuchawki , hmmm… nawet cenowo się spina, bo 999 to standardowa cena, a tu jest ten extra dodatek. Brawo Orange
Odpowiedz