Przeczytałem informację, że Polska razem z 14 innymi krajami UE napisała do Komisji Europejskiej, żeby Unia mocniej przeciwstawiła się rozpowszechnianiu fałszywych informacji związanych z siecią 5G. Sygnatariusze apelują też, by zwiększać świadomość obywateli na temat teorii spiskowych.
"Obserwujemy rosnącą aktywność ruchów anty-5G w całej Unii Europejskiej. Pragniemy podkreślić, że akty wandalizmu przeciwko infrastrukturze telekomunikacyjnej i eskalacja dezinformacji na temat pól elektromagnetycznych oraz 5G to nie tylko zagrożenie dla gospodarki dotkniętych tym państw członkowskich, ale też utrudnianie UE zrealizowania ambitnych celów dotyczących 5G - czytamy w liście, z którego treść cytuję za agencją PAP.
Pamiętaj o krytycznym myśleniu
Cieszę się, że powstają takie inicjatywy. Powinno być ich jak najwięcej. Ostatni przykład Kraśnika i wprowadzenia w błąd radnych był dla mnie zarazem groteskowy, jak i budujący. Z jednej strony miasto stało się w mediach bohaterem tygodnia, ale z drugiej - tej zdecydowanie ważniejszej - radni wysłuchali ekspertów i zmienili zdanie. Rzeczowa dyskusja o technologii zawsze jest dobra i potrzebna. To była lekcja dla wszystkich. Zwłaszcza krytycznego myślenia, którego deficyt, tak samo jak słuchania fachowców, odczuwamy coraz bardziej.
Fałszywe informacje są groźne
Nie chodzi o to, że koszula rzecznika bliższa ciału. Mam na myśli wszystkie wprowadzające w błąd informacje. We wrześniu przedstawiliśmy dane CERT Polska, które mnie zmroziły. Tylko w trakcie wakacji aż 40% ataków phishingowych wykrytych w sieci Orange Polska było realizowanych właśnie z użyciem fałszywych informacji. Codziennie pojawia się z nimi nawet kilkanaście.
- Fałszywe informacje są już problemem społecznym i niosą ze sobą konkretne zagrożenia dla każdego z nas. Coraz częściej sensacyjne wiadomości stają się narzędziem wyłudzania danych i pieniędzy. Mogą to być obietnice ogromnych zarobków na platformach kryptowalutowych pod warunkiem założenia konta i wpłaty pieniędzy, fałszywe konkursy i loterie bądź informacje o rzekomych porwaniach dzieci prowadzące do fałszywych formularzy logowania. Krzykliwe nagłówki zachęcają do kliknięcia w link, a stąd już tylko krok do utraconych wrażliwych danych - ostrzega Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Jeśli dalej uważacie, że nie jest to wielki problem polecam raport magazynu „Press”, który za zgodą wydawcy możecie zobaczyć poniżej. Proszę uważajcie codziennie. Fałszywie wiadomości nie tylko mogą Was wprowadzić w błąd, ale jak pokazał CERT, także drogo kosztować.
Komentarze
Teorie spiskowe były, są i będą. Ja osobiście zapraszam wszystkich antycovidowców do siebie na dyżur. Niech przyjdą i chociaż nakarmią tych ludzi, bez kombinezonu i maseczki. Przydadzą się bardzo każde ręce do pracy.
OdpowiedzPablo_ck. Ja chętnie podjadę zobaczyć tych ludzi podłączonych do respiratorów, mail do kontaktu tertswotaiws@gmail.com
OdpowiedzA gdzie pablo pisał o jakichś respiratorach?…
Odpowiedzemitelek nie ma co reagować na takie zaczepki. To jest przykład że ludzie nie potrafią NAWET czytać ze zrozumieniem, a co dopiero….rozumiem po części rozgoryczenie społeczeństwa, też mi nie na rękę że wiele miejsc musi ograniczyć swoją działalność. My zdrowi, silni ludzie pokonamy covida, lecz osoby schorowane przechodzą go dość poważnie. Część z nich tragicznie.
OdpowiedzNie wiem ile trzeba w sobie mieć czegoś, nie wiem czego tak naprawdę, aby w pień wyłączyć myślenie… Może wirusa nie ma, ale czemu coraz więcej ludzi choruje??? Taki jeden z drugim naczytał się dyrdymałów i wie lepiej?…
OdpowiedzFakt, że obecna sytuacja jest nietypowa i WYJĄTKOWA!!! Dlatego dajmy sobie czas i nie stwarzajmy sztucznych problemów, że „zabierają komuś wolność”… Tacy, którzy tak mówią/piszą nie żyli, albo zapomnieli, jak to było w latach komuny jaruzelskiej i stanu wojennego!!!