Maj to Miesiąc Różnorodności #EUDiversityMonth. To inicjatywa Komisji Europejskiej, której jako sygnatariusz Karty Różnorodności w Polsce chcemy być częścią.
Jak rozumiemy różnorodność
Różnorodność pracowników to dla nas wartość, która wspiera innowacyjność i efektywność miejsca pracy. Doceniamy różnorodność i uważamy, że umiejętne zarządzanie różnorodnością w miejscu pracy stwarza nowe możliwości. Kluczowe znaczenie ma dla nas tworzenie kultury organizacyjnej opartej na wzajemnym szacunku do różnic, które charakteryzują każdego z nas.
Różnorodność jest tematem ważnym dla pracowników – co pokazują nasze wewnętrzne badania. Jest też ważna dla organizacji, ponieważ przyczynia się do jej rozwoju, wpływa na jakość zarządzania i poziom innowacyjności.
Zarządzanie różnorodnością
W firmie przyjęliśmy Politykę Zarządzania Różnorodnością. Nasze główne cele w zakresie zarządzania różnorodnością to:
- tworzenie środowiska pracy otwartego na różnorodne sposoby myślenia;
- budowanie kultury organizacyjnej czerpiącej z różnorodności;
- zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do rozwoju;
- wspieranie zaangażowania wszystkich pracowników;
- podnoszenie jakości zarządzania ludźmi w firmie.
Za kluczowe wymiary różnorodności w Orange Polska przyjmujemy: płeć, wiek, kompetencje, wiedzę, doświadczenie i sposób myślenia, zdolności psychofizyczne – (nie)pełnosprawność oraz status rodzicielski. Pozostałe zdiagnozowane wymiary to: religia i światopogląd, lokalizacja miejsca pracy (centrala lub region), forma zatrudnienia oraz narodowość / pochodzenie etniczne.
W 2021 roku Orange Polska po raz kolejny przeszedł pozytywnie audyt w zakresie zarządzania różnorodnością i równością płci – Gender Equality European and International Standard.
Dialog z pracownikami
Wszystkie działania zawiązane z różnorodnością są przygotowywane i realizowane w dialogu z naszymi pracownikami. Poprzez badania satysfakcji, spotkania, wywiady, zgłoszenia pomysłów – pytamy, jak rozumieją różnorodność, co jest dla nich ważne, jakie obszary rozwijać i jak.
Przeprowadziliśmy też specjalny dialog na temat różnorodności. Pytaliśmy o to, jakie aspekty różnorodności są ważne, czym powinniśmy się zająć jako pracodawca. Nasi rozmówcy wskazali nam kilka obszarów, na których się skupiliśmy – były to między innymi kwestie związane z równymi szansami kobiet i mężczyzn czy wsparcie pracowników z niepełnosprawnościami.
Płeć
W odpowiedzi na potrzebę zapewnienia kobietom większego wsparcia w rozwoju, dostępu do stanowisk ale też godzenia roli zawodowej i rodzinnej stworzyliśmy program Razem.One.
Program obejmuje 4 obszary:
- Moc – wzmocnienie kobiet poprzez zwiększenie ich odwagi do podejmowania nowych wyzwań, budowanie pewności siebie oraz pomoc w powrocie na ścieżkę rozwoju i kariery po urodzeniu dziecka; pomoc w godzeniu roli zawodowej i prywatnej;
- Świadomość – budowanie i wzmacnianie szerokiej świadomości roli kobiet w biznesie dla zwiększenia efektywności i budowania kultury organizacyjnej oraz istotności dla efektów biznesowych;
- Ambicja – rozwój kariery i możliwości awansu na wyższe stanowiska poprzez zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach menedżerskich, liczby kandydatek na etapie rekrutacji na stanowiska menedżerskie oraz redukcja rozbieżności płacowych na równorzędnych stanowiskach;
- Obecność – zwiększenie obecności w rolach decyzyjnych i strukturach technicznych.
W 2020 roku w programie Razem.One uruchomiliśmy nowe inicjatywy. Poprzez projekt Razem.Lokalnie i społeczność lokalnych ambasadorów zachęcamy kobiety do ubiegania się o stanowiska kierownicze. Zapraszamy je do pracy w obszarach IT i działań na rzecz lokalnych społeczności. Inicjatywa ta daje szansę pracowniczkom i pracownikom z różnych lokalizacji na udział w spotkaniach inspiracyjnych oraz w działaniach rozwojowych tj. mentoring, coaching czy shadowing. Drugą praktyką z tego obszaru jest projekt „Włącz.One". Poprzez kampanię edukacyjno-informacyjną zachęcamy kobiety do rozwijania kariery w branży technologicznej.
Niepełnosprawność
„Zdrowie na tak” to program, którego celem jest budowanie otwartego i różnorodnego środowiska pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.
W ramach programu stworzyliśmy specjalną ofertę dla pracownic i pracowników z niepełnosprawnościami, zawierającą wsparcie finansowe (pakiet adaptacyjny), pakiet dodatkowych usług medycznych, dodatkowe wyposażenie stanowiska pracy, możliwość uzyskania miejsca parkingowego na wewnętrznych parkingach. Na wstępnym etapie wdrażania programu współpracowaliśmy z firmą świadczącą usługi konsultingu szkoleniowego w zakresie zarządzania różnorodnością. Przy ich wsparciu opracowane były programy szkoleń: dla menedżerów i osób rekrutujących. Ponadto współpracowaliśmy z organizacjami non profit: Fundacją Widzialni i Fundacją Integracja.
Program „Zdrowie na tak” ma na celu budowanie otwartego i przyjaznego środowiska pracy, w szczególności dla pracowników z niepełnosprawnościami. Jest częścią programu #dbamyosiebie oraz „Polityki inwestycji w jakość zdrowia i samopoczucia pracowników w Orange Polska”.
.….
To tylko niektóre z naszych działań na rzecz różnorodności.
Zapraszamy również na wydarzenia organizowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Miesiąca Różnorodności.
Komentarze
„Zdrowie na tak” – jesli ten program wygląda tak jak w opisie, to wielkie ukłony i gratulacje. Fajnie że są w PL firmy które wdrażają takie rozwiązania.
Odpowiedz