Najlepsze projekty służące ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w polskiej gospodarce zostały po raz pierwszy wyróżnione w Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych. Wśród laureatów znalazł się nasz program optymalizacji energii, który realizujemy od kilku lat.
Ranking jest częścią projektu „Zielony indeks”. Przedstawia najciekawsze, najbardziej pomysłowe i efektywne działania służące ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Inicjatorem projektu jest redakcja portalu WNP.PL
Efektywność energetyczna sieci
Energia elektryczna jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych w telekomunikacji w Polsce, ze względu na silne uzależnienie polskiej energetyki od węgla. Wzrostowi popytu na usługi cyfrowe musi towarzyszyć poprawa efektywności energetycznej sektora ICT, choć nie jest on w czołówce największych źródeł emisji. Dlatego inwestując w rozbudowę sieci Orange Polska dbamy o jej efektywność energetyczną.
Jeśli chodzi o energię, w naszym dążeniu do neutralności klimatycznej w 2040, skupiamy się na dwóch wymiarach. Pierwszy to długoterminowe kontraktowanie energii ze źródeł odnawialnych. W 2021 roku ruszyły pierwsze farmy wiatrowe na potrzeby Orange Polska, a do 2025 roku minimum 60% energii zużywanej przez moją firmę będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Drugim elementem jest ograniczanie zużycia wykorzystywanej energii. Orange Polska wdrożył już blisko 200 takich inicjatyw. W latach 2014–2020 przyniosły one łączne oszczędności 713 GWh, co odpowiada ok. 10% redukcji całkowitego zużycia energii przez firmę. Przekłada się to jednocześnie na zmniejszenie emisji CO2 o 530 tys. ton.
Kluczowe elementy programu
Wszystkie działania realizujemy w ramach programu Energy Optimization Program (EOP), które podzieliliśmy 4 obszary:
- FIX Legacy Decommisioning to inicjatywy dotyczące starszych technologii stacjonarnych, czyli PSTN czy ATM. W ramach tych inicjatyw klienci przełączani są na nowsze i bardziej efektywne energetycznie technologie. Optymalizujemy też starsze urządzenia poprzez „zagęszczenie” dostępów dla klientów na kartach i wyłączenie nadmiarowych kart.
- Poprawa efektywności sieci RAN. To szereg działań zmniejszających zużycie energii w mobilnej radiowej sieci dostępowej, przy zachowaniu najlepszej jakości usług dla klientów. Co to oznacza w praktyce? W okresie niższej aktywności abonentów np. w nocy potrzebne są mniejsze zasoby radiowe do zapewnienia połączeń i transferu danych. Dlatego czasowo je wyłączamy zmniejszając zużycie energii w nocy o ok. 30%.
- Modernizacja środowiska technicznego. Chodzi o zapewnienie optymalnych warunków dla pracy urządzeń telekomunikacyjnych, przez systemy klimatyzacji, zasilania, ogrzewania itp. Największe oszczędności dotyczą systemów chłodzenia. Główne działania to wymiana klimatyzacji na efektywniejszą i doposażanie pomieszczeń w układy chłodzenia systemami wentylacji (tzw. Free Cooling). Już 3,5 tys. obiektów technicznych wyposażonych jest w takie systemy wentylacji.
- Big Data Energy. W tym przypadku dostępne dane energetyczne są pozyskiwane, przetwarzane i analizowane przy wykorzystaniu narzędzia Businnes Intelligence. Dzięki nim wykrywamy anomalie, optymalizujemy koszty i zużycie energii. Przykładem jest cykliczny, indywidualny dobór taryf energetycznych dla każdego obiektu znajdującego się w sieci Orange Polska.
Komentarze
Gratulacje za wyróżnienie.
OdpowiedzDziękuję!
Odpowiedz