Sieć

Sieć 5G: innowacja, która daje więcej możliwości

Kinga Galon Kinga Galon
24 stycznia 2024
Sieć 5G: innowacja, która daje więcej możliwości

Od kilku dni możemy korzystać z sieci 5G na docelowych częstotliwościach pasma C. Naturalnie pojawia się pytanie o to, co zyskujemy i co przyniesie nam w przyszłości najnowsza technologia sieci komórkowej. Ultraszybkie przesyłanie danych, niskie opóźnienia, ogromna pojemność sieci i innowacyjne rozwiązania biznesowe, o których do tej pory mogliśmy pomarzyć. To wszystko przed nami. Zapraszam do pierwszego z trzech tekstów o sieci 5G jakości Orange.

Z roku na rok rośnie użycie danych komórkowych. W 2023 roku użytkownicy sieci Orange przesłali ich o 11% więcej niż w 2022 roku. W poprzednich latach wzrost utrzymywał się na poziomie ok 20-25%. Internet mobilny stał się standardem - chcemy więcej, szybciej i w każdym miejscu. 5G jest najszybszą i najnowszą generacją sieci i odpowiada na rosnące potrzeby użytkowników.

Z sieci 5G od Orange można korzystać od 2020 roku. Do tej pory w technologii DSS (ang. Dynamic Spectrum Sharing). Umożliwia ona dynamiczne współdzielenie częstotliwości 2100 MHz pomiędzy sieć 4G i 5G, w zależności od potrzeb użytkowników w danym momencie. Mieliśmy więc 5G, ale jeszcze w niepełnym wymiarze jego możliwości.  

Teraz weszliśmy w zakres wyższych częstotliwości pasma C. To zupełnie nowy poziom. Pasmo 3,6 GHz przynosi znacznie wyższą przepustowość, co pozwoli obsłużyć wielokrotnie więcej urządzeń równocześnie. Ta cecha sprawia, że określamy je pasmem pojemnościowym. Dodam, że w przyszłości na potrzeby 5G przeznaczone będzie także pasmo 700 MHz, które charakteryzuje się nawet kilkunastokilometrowym zasięgiem i dobrą przenikalnością wewnątrzbudynkową. Sieć 5G może korzystać z częstotliwości nawet do 26 GHz, co jeszcze bardziej zwiększy w przyszłości jej pojemność.

Mobilna łączność szerokopasmowa

Sieć 5G to przede wszystkim znacznie wyższa prędkość przesyłania danych w porównaniu do poprzednich generacji sieci. O ile wyższa? Kilkukrotnie. Maksymalna prędkość dla LTE to 370 Mb/s, dla 5G to ponad 1 Gb/s. Przełoży się to na większą swobodę korzystania z usług mobilnych - streamingu wideo, pobierania dużych plików czy grania w gry komputerowe. Przykładowo, pobranie filmu w jakości HD, który waży 5 GB zajmie średnio kilka minut, gdy korzystamy z sieci LTE. W 5G będzie to zaledwie kilkanaście sekund. Mówimy tu o tzw. technologii eMMB (ang. enhanced Mobile Broadband), czyli o mobilnej łączności szerokopasmowej.

Korzystanie z 5G to również bardzo niskie opóźnienia rzędu kilku milisekund. Dyskusję o znaczeniu opóźnień w sieci możemy kojarzyć z graczami, który usprawiedliwiają swoje przegrane w grach online opóźnieniem sieci. Opóźnienia mają jednak kluczowe znaczenie dla znacznie szerszego grona zastosowań. Zdalne sterowanie pojazdami, dronami czy chirurgia zdalna – to rozwiązania, które wymagają natychmiastowej reakcji i których realizacja, bez nowoczesnych rozwiązań sieciowych, nie będzie możliwa.  

Miliony podłączonych urządzeń

Jak wspomniałam, sieć 5G charakteryzuje się także bardzo dużą pojemnością, znacznie wyższą niż 4G. Oznacza to, że wykorzystując najnowszą generację sieci będziemy mogli równocześnie obsłużyć olbrzymią liczbę urządzeń. W założeniu sieć 5G ma pomieścić do 1 mln urządzeń/km2. Dla porównania LTE umożliwia obsługę ok. 100 tys. urządzeń na km2.

To niezwykle istotne w kontekście upowszechnienia rozwiązań IoT, Smart City, w tym systemów zarządzania oświetleniem, wodą, programów analizujących ruch w mieście czy inteligentnych parkingów i autonomicznych pojazdów. 5G jakości Orange to innowacja, która daje więcej możliwości m.in. dla przemysłu 4.0 czy nowoczesnego rolnictwa, które korzystać będą ze zdalnego sterowania maszynami i zaawansowanych czujników analizy. Wszystkie zastosowania to tysiące, a nawet miliony urządzeń i kart SIM, które potrzebują mobilnej łączności.

Biznesowe oblicze 5G jakości Orange

Nowa technologia to nowe rozwiązania dla biznesu. Pierwszym są sieci kampusowe, które działają w oparciu o tzw. slicing. To prywatne sieci mobilne, które działają tylko w danej lokalizacji i na określonym paśmie częstotliwości. Są one wydzielone na potrzeby konkretnej instytucji lub firmy. To szybsza i bardziej niezawodna alternatywa dla rozwiązań bazujących na Wi-Fi.

Orange Polska ma już doświadczenie w budowie i wykorzystaniu sieci kampusowych. Stworzyliśmy m.in. sieć kampusową 5G dla startupów w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w fabryce produkcyjnej Miele w Ksawerowie czy w fabryce Nokii w Bydgoszczy. Sieć kampusową 5G uruchomiliśmy także na Politechnice Śląskiej. Taka sieć jest parametryzowana pod potrzeby konkretnego klienta. Dodam, że prywatna sieć 5G jest także bezpieczniejsza niż otwarte rozwiązania sieciowe, bo można ją lepiej zabezpieczyć i uniemożliwić dostęp z zewnątrz.

Sieć 5G może też być pewną alternatywą dla światłowodu w lokalizacjach, w których trudne jest bezpośrednie doprowadzenie łącza stacjonarnego, na tzw. ostatniej mili. FWA, czyli Fixed Wiredless Access, zapewni dostęp do bardzo szybkiego internetu o prędkościach zbliżonych do tych oferowanych przez światłowód, a bez okablowania. Rozwiązanie to będzie można stosować zarówno w prywatnych domach, jak i przedsiębiorstwach.

Od prawie dwóch lat w Warszawie działa Orange 5G Lab, w którym nasi eksperci testują i opracowują nowe rozwiązania i usługi biznesowe. Wykorzystują one wirtualną rzeczywistość (VR), rozszerzoną rzeczywistość (AR), analitykę wideo opartą na sztucznej inteligencji (AI), autonomiczne roboty mobilne czy drony. Wszystkie działają wykorzystując docelową dla 5G częstotliwość 3,6 GHz. W ciągu tych dwóch lat Orange 5G Lab odwiedziło kilkadziesiąt firm, których pracownicy sprawdzili i przetestowali nowoczesne rozwiązania przemysłu 4.0.


Oferta

Przeceniamy iPhone’y 14 i 15

Beata Giska Beata Giska
23 stycznia 2024
Przeceniamy iPhone’y 14 i 15

W tym tygodniu wprowadziliśmy obniżki cen wybranych modeli iPhone`ów. Oferta jest dla nowych klientów i przedłużających umowy Planów L oraz Love Extra.

Miłośnicy marki Apple czekają na dwa momenty - premiery nowych modeli, a potem ich promocyjne ceny, by w móc kupić taniej wymarzony smartfon. Właśnie dajemy Wam tę druga opcję.

Modele objęte obniżką to: iPhone 14 128 GB 5G, iPhone 15 5G, iPhone 15 Plus 5G, iPhone 15 Pro 5G oraz iPhone 15 Pro Max - wszystkie znajdziecie tutaj. Jeśli szukacie niezawodnych telefonów, z najlepszymi aparatami - to dobry wybór. Polecam je do sieci 5G jakości Orange.

Dodam też, że spadły również ceny zestawów iPhone 14 128 GB 5G z AirPods, AirPods Pro gen 2. lub AirTag. Szczegóły znajdziecie na naszej, a tutaj możecie zapoznać się z ofertą abonamentową.


Oferta

Nowy router 5G dla domu

Beata Giska Beata Giska
22 stycznia 2024
Nowy router 5G dla domu

W naszej ofercie pojawił się nowy zestaw routerowy - ODU IDU 5G od ZTE, dający dostęp do jeszcze lepszego internetu 5G jakości Orange.

Routery ODU IDU są szczególnie wybierane przez klientów, który mieszkają w domach jednorodzinnych w zasięgu 5G lub chcą się na to przygotować. W zestawie można je kupić z anteną zewnętrzną 5G ZTE MC889. Do pakietu proponujemy również jednostkę wewnętrzną tj. router WiFi ZTE T5400. Pozostawiamy też możliwość zakupu samej anteny.

Router ZTE T5400 Wi-Fi 6 jest wyposażony m.in. w inteligentny czytnik NFC - do łatwego parowania Wi-Fi przez zbliżenie bez wpisywania haseł. Dzięki funkcji: band steering dla 2.4GHz i 5GHz i użyciu aż 6 wbudowanych anten - sygnał znacznie lepiej penetruje przeszkody, takie jak ściany. Poprawa to jakości sygnału w całym domu. Zapewni także jeszcze szybszy, stabilniejszy dostęp do internetu, co ułatwi pracę zdalną, naukę czy dostęp do rozrywki.

Dla klientów, którzy nie potrzebują zewnętrznej anteny, rekomendujemy znakomitej jakości router ZTE MC888 5G kategorii 19ej, posiadający możliwość agregacji aż 5 pasm. Korzystanie zarówno z MC888 5G, jak i zestawu ODU-IDU ZTE MC889 i ZTE T5400 daje możliwość pełnego wykorzystania zalet Internetu mobilnego w Orange.

Urządzenia są dostępne równolegle w ofertach dla klientów detalicznych, jak i biznesowych.

https://youtu.be/OHvrQT72hVA
Scroll to Top