W piątek otwartą już 50-tą (w Mnichowie), ostatnią lokalizację Pracowni Orange. Wszystkie Pracownie Orange już działają. Każda z nich została wyremontowana, umeblowana i zapewniliśmy komputery z bezpłatnym dostępem do Internetu, konsolę do gier oraz telewizor LCD z zaawansowanymi funkcjami umożliwiającymi m.in. wyświetlanie prezentacji i materiałów szkoleniowych.
W każdej lokalziacji odbywają się ciekawe spotkania, konkursy, szkolenia, prezentacje, itp. W Ryczowole np. przyjechali nasi pracownicy: - Cieszymy się, że wolontariusze Orange odwiedzili naszą Pracownię i bardzo dziękujemy za tę inicjatywę. Spotkanie, poza mnóstwem atrakcji, dostarczyło przede wszystkim dużo wiedzy z zakresu poruszania się w cyberprzestrzeni. Uczestnicy spotkania dowiedzieli, na jakie niebezpieczeństwa może być narażony internauta oraz jak może się przed nimi ustrzec – opowiada Elżbieta Stąpór, lider grupy inicjatywnej.
Dla przypomnienia akcja ruszyła w lutym, niespełna pół roku temu. Otrzymaliśmy 750 wniosków, wybór był więc naprawdę ciężki. Wygrały te miejsca, w których niezwykle sprawnie działały grupy inicjujące i zaplanowano bogaty plan działań skierowany do różnych grup, zarówno młodzieży, jak i seniorów. W realizację zaangażowanych było niemal 4 tysiące mieszkańców tych miejscowości.
Małgosia Mochnaczewska, koordynatorka programu Pracownie Orange odpowiedziała na kilka naszych pytań:
Co Ciebie najbardziej ucieszyło?
Pół roku ciężkiej pracy przy projekcie Pracownie Orange zaowocowało stworzeniem multimedialno-internetowych miejsc spotkań, które przekazaliśmy do pełnej dyspozycji mieszkańców 50 miejscowości w Polsce liczących poniżej 20 tysięcy osób. Źródłem największej radości z udziału w projekcie było ponadprzeciętne zaangażowanie niemal 4 tysięcy uczestników w różnym wieku i z różnym doświadczeniem, którzy pokazali, że działając wspólnie można wiele osiągnąć.
Jakie korzyści mają mieszkańcy z Pracowni Orange?Pracownie Orange zadziałały w małych społecznościach jak zastrzyk energii i katalizator pozytywnych zmian. Dziś są dla mieszkańców nie tylko oknem na świat, ale też miejscem integracji różnych grup społecznych, zwłaszcza dzieci i osób starszych, ale także osób niepełnosprawnych. Wspólne warsztaty społeczno-kulturalne czy zajęcia edukacyjne z internetem nie tylko wzbogacają mieszkańców w nową wiedzę i umiejętności, ale też sprzyjają przełamywaniu barier międzypokoleniowych i zacieśnianiu więzi.
Co dalej?
Otwarcie pracowni to nie koniec. Cieszę się, że projekt zyskał wymiar długofalowy, a Orange wspólnie z Fundacją Orange będzie wspierać Pracownie przez kolejne 2 lata ich funkcjonowania. Przygotowujemy już program szkoleń i warsztatów dostosowanych do potrzeb każdego mieszkańca, zwłaszcza dzieci, osób starszych i osób niepełnosprawnych.
Oczywiście mieszkańcy sami również organizują różnego rodzaju wydarzenia, o których możecie przeczytać tutaj.