Odpowiedzialny biznes

Taki był 2021 rok w Fundacji Orange

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
07 stycznia 2022
Taki był 2021 rok w Fundacji Orange

To był ciekawy rok w edukacji. Rok ciągłej niepewności: stacjonarnie czy online? I choć nauczanie zdalne szło lepiej niż na początku pandemii, to doświadczenia te postawiły ważne pytania o przyszłość szkoły.

Szkoła potrzebuje edukatorów, którzy potrafią uczyć nowocześnie (czy online, czy w klasie), uwzględniając potrzeby i troski młodych ludzi wychowywanych w cyfrowym świecie. Także po to, aby móc budować z nimi wartościowe relacje – już utrudnione przez pandemię.

Wspieraliśmy edukację i nauczycieli

W 2021 roku w Fundacji Orange staraliśmy się odpowiadać na tego typu wyzwania, myśląc o bieżących potrzebach, ale i o przyszłości. Dlatego z ciekawością przyjrzeliśmy się temu, co w edukacji się dzieje. Wspólnie z Kantar przeprowadziliśmy badanie nauczycieli, aby ukazać realia ich pracy i to, jak wpłynęła na nią pandemia. Wyniki opublikowaliśmy w raporcie „Między pasją a zawodem” pod redakcją dr Anny Buchner.

Wspieraliśmy nauczycieli i nauczycielki w rozwijaniu ich cyfrowych umiejętności. W 2021 roku świętowaliśmy półmetek projektu Lekcja:Enter, a do końca roku w darmowych szkoleniach w całej Polsce udział wzięło już prawie 40 tysięcy osób, zdobywając kompetencje, które pozwolą im prowadzić nowoczesne lekcje.

Szkoły tłumnie zgłaszały się  do nowej edycji naszych edukacyjnych programów. Przyjęliśmy 140 placówek do MegaMisji, dzięki czemu ponad 4000 uczniów i uczennic klas 1-3 na cotygodniowych zajęciach uczy się dbać o zdrowe nawyki cyfrowe. Kolejnych 140 szkół dołączyło do #SuperKoderów. Przeszkoleni przez nas nauczyciele i nauczycielki realizują lekcje z wykorzystaniem robotów, pomocy cyfrowych i gotowych scenariuszy na naukę programowania dla łącznie prawie 3000 dzieci z klas 4-8.

Jesteśmy pełni podziwu, że mimo trudów pandemii, nauki zdalnej, zawirowań w oświacie, włączają się w nasze inicjatywy i są gotowi do współpracy. Staraliśmy się też  pomóc im przetrwać pandemiczny czas i lepiej zrozumieć, z czym mierzą się ich uczniowie w cyfrowym świecie:

Doceniliśmy pracę nauczycieli

W 2021 roku po raz pierwszy - wspólnie z Głosem Nauczycielskim - zorganizowaliśmy konkurs Nauczyciel Jutr@, aby docenić tych, którzy niekoniecznie są geekami, ale których pandemia zainspirowała do tego, aby uczyć inaczej i lepiej rozumieć świat młodzieży - pełen technologii. Łącznie napłynęło ponad 300 zgłoszeń, co jak na pierwszą edycję kompletnie przerosło nasze oczekiwania.

Kierunek: zagrożeni wykluczeniem

W 2021 roku podjęliśmy w Fundacji głębszą refleksję o wykluczeniu społeczno-cyfrowym w Polsce. Na tej bazie nową edycję MegaMisji i #SuperKoderów kierowaliśmy przede wszystkim do gmin najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem. Podjęliśmy pilotażową współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, które prowadzi świetlice środowiskowe dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji. A wspólnie z Fundacją Stocznia i Orange Polska przygotowaliśmy raport "Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce", który ukazuje problem, szczególnie po doświadczeniach pandemii.

Fundacja Orange

Rozwijaliśmy FabLaby

W minionym roku FabLab powered by Orange w Warszawie zmienił swój adres i działa na Pradze Północ, poszerzając swoje możliwości. W FabLabie w Gdańsku zakończył się projekt iTechWoman, w którym kobiety na zawodowym zakręcie zdobyły nowe umiejętności pod okiem edukatorów. Aby szerzyć idee mejkerskie i D-I-Y założyliśmy też 5 kolejnych MakerSpace'ów w Pracowniach Orange, aby mieszkańcy małych miejscowości rozwijali w tym nurcie swoje umiejętności np. w oparciu o druk 3d czy elektronikę.

Wolontariusze na medal

W 2021 wolontariat pracowniczy otrzymał Certyfikat Wysokiej Jakości przyznany z inicjatywy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. To piękne ukoronowanie 16 lat prowadzenia tego programu i działań naszych wolontariuszy i wolontariuszek. W minionym roku, mimo pandemii, było ich z nami prawie 2000, a ich pomoc trafiła do ponad 80 tysięcy potrzebujących. Chętnie włączali się też w inicjatywy proekologiczne w nurcie #OrangeGoesGreen.

Wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom Bloga życzę co najmniej tyle dobra, ile mnożą nasi wolontariusze na co dzień :)

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:51 07-01-2022

Gratulacje. To co robicie jest mega!

Odpowiedz
  Antonina Bojanowska
  Antonina Bojanowska 23:46 09-01-2022

  Dzięęęki pablo_ck. Miło to czytać 🙂

  Odpowiedz

Sieć

Święta i Nowy Rok – więcej internetu, mniej SMS-ów

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
05 stycznia 2022
Święta i Nowy Rok – więcej internetu, mniej SMS-ów

Dostałem ciekawe dane, jak korzystaliście z mobilnej sieci Orange w podczas Świąt (24-26 grudnia) i na Nowy Rok (31 grudnia - 1 stycznia). Żeby obrazek był pełny mogłem je porównać do ubiegłego roku. Teraz chętnie podzielę się z Wami wiedzą.

Wiadomości w dół

Od kilku lat trend pozostaje taki sam. Klienci Orange wysyłają coraz mniej SMS-ów, które wypierają komunikatory m.in. Messenger czy WhatsApp. W tegoroczne Święta wysłanych zostało 83,945 mln SMS-ów (2020 - 93,085 mln, 2019 - 107,363 mln). Jeśli chodzi o MMS-y jest stabilniej: 9,274 mln (2020 - 9,487 mln, 2019 - 8,150 mln). Podczas Nowego Roku wyglądało to podobnie: SMS-y 51,410 mln (2020 - 53,407 mln) i MMS-y: 5,535 mln (2020 - 5,811 mln).

Internet do góry

Jeśli chodzi o użycie internetu mobilnego w okresie świątecznym, porównując rok do roku, mieliśmy wzrost o ok. 18%, a w samym standardzie LTE o 19%. Najmniejszy ruch zaobserwowaliśmy 24 grudnia w godz. 15.00 - 19.00. To tradycyjne czas, kiedy zasiadamy do kolacji wigilijnej i na szczęście odłączamy się od internetu. Chociaż nie wszyscy. Spadek transferu był o 25 proc.

Rozmowy stabilnie

I jeszcze ruch głosowy przez 5 świątecznych dni. Klienci rozmawiali przez  1,2 mld minut, co jest porównywalnym wynikiem do poprzedniego roku. Dotyczy to zresztą także całego roku (2020 - 79,3 mld minut; 2021 - 78,8 mld minut). Ciekawostką jest, że rozmawiając w 2021 roku częściej korzystaliście z VoLTE i WiFi Calling, które stanowiły ok. 43% całości ruchu i wzrosły o 31% rok do roku.

Ciekawostka telewizyjna

Wśród posiadaczy naszej usługi telewizyjnej większą popularnością cieszył się Sylwester w TVP2 - ok. 45% użytkowników wybrało ten kanał, a ok. 35% Polsat. Z TVP2 widzowie spędzali średnio ponad 150 minut, z Polsatem niewiele krócej.

Komentarze


Oferta

Z Orange Flex postanowienia noworoczne ogarniesz na luzie

Kasia Barys Kasia Barys
05 stycznia 2022
Z Orange Flex postanowienia noworoczne ogarniesz na luzie

To jest dobry moment na dołączenie do Klubu Flex. W nowym roku można odebrać zniżki na smartgadżety, kursy online, ebooki, czy dodatkowe GB w roamingu.

Nowy rok zaczynamy od postanowień, marzymy o dużych lub małych zmianach. Często działamy pod presją a później poddajemy się po kilku tygodniach. Z Orange Flex nowy rok ogarniesz na luzie z megazniżkami w Klubie Flex. Najważniejsze, by postanowienia noworoczne nie były "na siłę" i były zgodne z tobą i twoimi możliwościami.

Z pomocą w realizacji noworocznych celów przychodzi Klub Flex. Znajdziesz w nim wiele ciekawych ofert i rabatów. Chcesz więcej czytać? Aktywuj Legimi ze zniżką i czytaj bez limitu. Marzysz, aby przenieść swój angielski na wyższy poziom? Nic trudnego z rabatem na kursy online od Skyeng. Nowy rok to dobry moment na naukę nowych rzeczy. Wybrać można więc jeden z darmowych kursów od Strefy Kursów, specjalnie dla użytkowników Flex.

Co czeka w nowym roku w Klubie Flex?

 • 25% rabatu na kurs online języka angielskiego w Skyeng
 • Dodatkowe 30% rabatu na ebooki, audiobooki i synchrobooki® bez limitu w Legimi
 • Wybrany kurs online za darmo w strefakursów.pl
 • 60 dni w newonce.club za darmo
 • Rabat 300 zł na zegarek Samsung Galaxy Watch4 Classic eSIM
 • Dodatkowy pakiet 5 GB w roamingu w UE za 0 zł

Spokojnie, to nie wszystko. W Klubie znaleźć można również inne rabaty i zniżki, m.in. na przejazdy FREE NOW, kawę w Costa Coffee czy dostęp do Canal + online w supercenie.

Jak dołączyć do Klubu Flex?

Aby zostać członkiem Klubu Flex wystarczy mieć aktywny Plan w Orange Flex. W aplikacji kliknąć w ikonę Klub Flex, udzielić odpowiedniej zgody i gotowe. Od teraz można cieszyć się zniżkami na wybrane usługi w Orange Flex oraz promocjami od Partnerów Klubu.

Założenie numeru w Orange Flex jest bardzo proste. Z kodem FLEX pierwszy miesiąc kosztuje tylko 1 zł. Wystarczy wpisać kod podczas aktywacji numeru w aplikacji, przed wyborem metody płatności.

 

Komentarze

Tomek
Tomek 22:10 13-06-2024

W jaki sposób zmienił się sposób liczenia danych radiowych? Na czym polega różnica?

Odpowiedz
  Kinga Gora
  Kinga Gora 11:22 14-06-2024

  Korzystamy z innego systemu, który pozwala nam zebrać dokładniejsze dane i na przykład podzielić je precyzyjniej na poszczególne technologie. Ponadto, uwzględniliśmy dodatkową lokalizację w okolicy, która też przenosi festiwalowy ruch.

  Odpowiedz
NMen
NMen 01:25 14-06-2024

0,7 TB, które przesłała mobilna stacja w ubiegłym roku, kontra 2,5 TB jakie przeszło przez nią w tym roku, dzięki odciążeniu technologią 5G w paśmie C N78…rooobi wrażenieee 😎 Super podsumowanie! Malutka tylko uwaga, na przyszłość jakieś wykresy godzinowe by się przydały w formie czytelnych grafik 😁💪

Odpowiedz
  Kinga Gora
  Kinga Gora 11:20 14-06-2024

  Dzięki za sugestię, pomyślimy o takich wykresach przy kolejnych podsumowaniach ruchu 🙂

  Odpowiedz
Scroll to Top