Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwa dzieła zebrane

Michał Rosiak Michał Rosiak
24 lutego 2015
Bezpieczeństwa dzieła zebrane

Nie znudziliście się jeszcze moimi wpisami o bezpieczeństwie? Trochę Was podpuszczam, bo trochę już ich było i mam wrażenie, że jakieś tam zainteresowanie budzą. Mam nadzieję, że świadomość w narodzie rośnie trochę dzięki naszemu blogowi, a przy okazji może przeczytać o trendach, nowych zagrożeniach, generalnie tym, na co trzeba uważać. Jakiś czas temu pomyśleliśmy więc sobie, żeby przynajmniej część tego zgromadzić razem i wrzucić w jedno miejsce.

1000 incydentów bezpieczeństwa miesięcznie, z czego 39 procent to związanych z rozpowszechnianiem spamu; ponad 100 tys. ostrzeżeń związanych z atakami DDoS, średnio ponad pięć miliardów zdarzeń obsługiwanych miesięcznie przez nasz system SIEM (Security Incidents and Event Management). W naszych systemach bezpieczeństwa dzieje się sporo, a na 76 stronach Raportu CERT Orange Polska przeczytacie co nasze systemy i moi koledzy wykryli w ciągu minionego roku w sieci Orange Polska. Nasza sieć to wciąż w granicach 40% całości ruchu w polskim internecie, stąd w naszej opinii obserwacje CERT Orange Polska można przełożyć na całą krajową sieć. Poza tym – czy może przede wszystkim – spojrzenie czołowego operatora telekomunikacyjnego wielu może się wydać interesujące. Bo akurat – czego również dowiecie się z raportu – zagrożeń w ubiegłym roku nie brakowało i wcale nie zanosi się na to, by w 2015 roku miało być lepiej. A jakby na to nie patrzeć – bezpieczeństwo teleinformatyczne, ochrona naszych danych, są kluczowe zarówno dla użytkowników biznesowych, jak i dla zwykłych internautów. Świat cyfrowy i „prawdziwy” regularnie przenikają się ze sobą w wielu dziedzinach życia. Przenikają się również zagrożenia. Do sieci przenosi się znaczna część naszego życia - a także siłą rzeczy tam trafiają również przestępcy.

O czym przeczytacie w raporcie? O największych zagrożeniach ubiegłego roku – zarówno wynikających z naszych obserwacji, jak i z perspektywy czołowych światowych firm, zajmujących się bezpieczeństwem teleinformatycznym. Opowiadamy trochę o tym, co nieprzyjemnego zdarzyło się nam, piszemy dużo o atakach DDoS i malware. Myślę, że te materiały zaciekawią również przeciętnego, statystycznego internautę, dając mu sporo do myślenia.. W załącznikach, dla wyjątkowych hardkorów, przeczytacie naprawdę bardzo dokładne analizy najpopularniejszych podatności i instancji malware. Kawał dobrej – a dla niektórych nawet wciągającej :) – lektury.

A gdzie znajdziecie Raport CERT Orange Polska? I tu niespodzianka. Ponieważ oficjalna premiera raportu zakończyła się już kilka chwil temu, a Miasteczko Orange opuścili już zapewne ostatni biorący w niej udział dziennikarze, wszyscy internauci mogą ściągnąć raport stąd. Bardzo chętnie poczytam poniżej Wasze opinie!


Odpowiedzialny biznes

Bez sprzętu nie ma talentu

Kasia Barys Kasia Barys
19 lutego 2015
Bez sprzętu nie ma talentu

Wśród moich znajomych coraz popularniejsze jest bieganie. Obiecuję sobie, że też zacznę. Od wiosny ... :) A póki co skupię się na doborze odpowiedniego sprzętu. Szczególnie butów. Jeśli też macie w planach taki zakup, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. Na temat doboru obuwia najlepiej posłuchać specjalisty, trenera Orange – Bogumiła Głuszkowskiego dziewięciokrotnego Mistrza Polski w triathlonie z tytułem IRONMAN, obecnie trenera  czołowych sportowców.

Najważniejsza jest amortyzacja!

"Kupujemy buty, aby chronić stawy. Jeżeli mamy możliwość biegania po bieżni czy sztucznej nawierzchni, wybieramy buty lżejsze o niższej przyczepności. Na szosę, ulicę, chodnik, do lasu i na nawierzchnie mało stabilne wybieramy but o większej przyczepności, które

rozpoznamy widząc liczne rowki oraz grubszą, specjalnie wyprofilowaną i mocniejszą podeszwę."

Odzież też powinna oddychać.

"Odzież nie może ograniczać ruchów i komfortu. Należy wybierać rzeczy ‘oddychające’, które nie zatrzymują powietrza i nie powodują, że stajemy się cali mokrzy po paru ruchach. Zadbajmy też, by być widocznymi dla kierowców i wybierajmy intensywne, jaskrawe barwy."

Dostosuj ubiór do pory roku.

"Na lato spodenki i koszulka, czapka z daszkiem. Na zimę dres, leginsy, bluzy termoaktywne oraz chroniące przed wiatrem i wodą ortaliony. Gdy jest chłodno, pamiętajmy o czapkach, opaskach na uszy, grubszych skarpetkach, kominach i rękawiczkach – ręce i stopy

najszybciej przemarzają, a przez głowę i kark oddajemy najwięcej ciepła."

A my właśnie dostarczyliśmy sprzęt do 43 Klubów Sportowych Orange, w 14 województwach. Dostawy ze sprzętem sportowym i tabletami rozpoczęliśmy od połowy stycznia i skończymy w pierwszym tygodniu marca. Nie było lekko, bo łącznie dostarczyliśmy 1720 kg strojów, piłek i lekkiego sprzętu treningowego. Ostatnim klubem, który odwiedzimy będzie Uczniowski Klub Sportowy JEDLANKA w województwie mazowieckim. Przeszło 60% klubów, które wyposażyliśmy znajduje się na terenach wiejskich. Dzięki temu Orange ma wpływ na wyrównywanie szans w lokalnych społecznościach. Do tej pory ze sprzętu sportowego skorzystało już 2644 młodych, aktywnych zawodników. Ale to jeszcze nie koniec, bo dodatkowy sprzęt sportowy kluby będą mogły zdobyć uczestnicząc w grywalizacji. Zobaczcie jak cieszyły się dzieciaki z dostawy sprzętu.

Komentarze


Oferta

Elegancki Huawei G7? Już go mamy w Orange

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
19 lutego 2015
Elegancki Huawei G7? Już go mamy w Orange

Jak co roku zaczyna się sezon na premiery nowych smartfonów. Już za 10 dni na World Mobile Congress w Barcelonie, przy okazji którego zobaczymy m.in. Samsunga Galaxy 6 i HTC One M9. Przy okazji producenci będą nas przekonywać, że to właśnie oni stworzyli wymarzony telefon na ten rok. Zanim tak się stanie i ruszy marketingowa maszyna, chcę Was zainteresować także premierowym modelem Huawei G7, który od dziś znajdziecie w ofercie Orange. Przy okazji jego wprowadzenia producent zrezygnował z nazwy „Ascend”, którą dotychczas używał dla modeli tej linii. Smartfon nie jest z najwyższej półki, ale prezentuje się prestiżowo i sporo potrafi. Moim zdaniem ma kuszący stosunek ceny do wartości tego, co za nią dostajemy i jest rozsądną alternatywą by nie przepłacać. Warto zwrócić uwagę na: elegancki design, aparat o matrycy 13 Mpix, duży ekran 5,5 cala HD - czyli taki jak lubię najbardziej, 2 GB pamięci oraz czterordzeniowy procesor Qualcomm 1,2 GHz. Telefon ma na pokładzie Androida 4.4 Kit Kat, zaaplikowaną mocną baterię o pojemności 3000 mAh i współpracuje z 4G LTE. Huawei G7 będziemy oferować w e-sklepie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

69bc76872335db543e7187fd3843df73aa9 0451d67923bf4729d4d4e12cf0048f092a0

 

 

Scroll to Top