Zielony Operator

Branża telekomunikacyjna razem na rzecz klimatu

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
29 kwietnia 2022
Branża telekomunikacyjna razem na rzecz klimatu

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, jako pierwsza organizacja branżowa w Polsce, przygotowała wspólną deklarację na rzecz ochrony klimatu. Orange Polska jest jej inicjatorem i sygnatariuszem. Teraz za słowami muszą pójść działania.

Branża ICT ma ważną rolę do odegrania w walce o czystszą planetę. Nie tylko sama, ale jako inspirator dla innych gałęzi gospodarki. Niektóre z firm z tego sektora, tak jak Orange Polska, już wcześniej zaczęły działać, ale PIIT chciał połączyć wysiłki wszystkich swoich członków.

Łączy wspólny cel

I choć na co dzień firmy rywalizują biznesowo to w kwestiach klimatu i ochrony środowiska powinny wzajemnie się inspirować i inicjować „zielone” zmiany. Dla nas to uzupełnienie podejścia #OrangeGoesGreen i dopinguje nas do szybszego osiągnięcia neutralności klimatycznej, wdrażania rozwiązań w zakresie GOZ oraz rozwijania usług pozwalających na dekarbonizację innych sektorów.

Deklaracja na rzecz ochrony środowiska to jedno z pierwszych działań Komitetu Klimatu i Środowiska PIIT (wcześniej Komitetu Ochrony Środowiska), która powstała przy naszym udziale – informuje Jacek Hutyra, doradca ds. strategii klimatycznej OPL, który jest także wiceprzewodniczącym Komitetu Klimatu i Środowiska PIIT.

Neutralność klimatyczna

Dziesięciopunktowa deklaracja rekomenduje członkom PIIT m.in. dojście do neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości najpóźniej do 2050 roku, wskazanie kluczowych obszarów wpływu przedsiębiorstwa na klimat czy wspólne działania legislacyjne, edukacyjne i komunikacyjne. Dokument nawiązuje do strategii klimatycznej realizowanej przez Unię Europejską (tzw. Zielony Ład) oraz Porozumienia Paryskiego z 2015 r.

Deklaracja PIIT została przyjęta jednogłośnie. Przedstawiciele Izby podkreślają, że teraz za deklaracją muszą pójść konkretne działania firm. Ich efektywność będzie monitorowana przez KoKiŚ. Całość deklaracji możecie przeczytać tutaj.

Zielony Raport

Właśnie pojawiła się kolejna edycja „Zielonego Raportu”, przygotowanego przez dotlenieni.org., nad którym patronat ma PIIT. Dokument to kompendium wiedzy o ekologii i społecznej odpowiedzialności biznesu. Znajdziecie w nim opisane również o działania naszej firmy.

17 Celów w trasie

Przy okazji dodam jeszcze, że ,, Kampania 17. Celów na rzecz zrównoważonego rozwoju” ruszyła w Polskę. W tym tygodniu zawitała do Łodzi. Podczas wydarzenia nasz przedstawiciel opowiadał m.in. o tym, dlaczego warto przechodzić na odnawialne źródła energii, jak wydłużać cykl życia urządzeń oraz jak włączać klientów i pracowników w działania na rzecz klimatu i środowiska. Takie spotkania to szansa na zapoznanie się z dobrymi praktykami oraz inicjatywami na rzecz Agendy 2030. Kolejne miasta na trasie inspirujących spotkań w maju to Poznań i Wrocław. Więcej informacji znajdziecie tu.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:31 01-05-2022

I super ?

Odpowiedz
    Hania
    Hania 11:43 04-05-2022

    Dziękujemy !

    Odpowiedz

Bezpieczeństwo

„Zainwestuj” z nami – bezczelnymi oszustami!

Michał Rosiak Michał Rosiak
28 kwietnia 2022
„Zainwestuj” z nami – bezczelnymi oszustami!

Pamiętacie, jak pisałem, że instalując aplikacje ze Sklepu Play w zasadzie możecie być pewni, że nic złego się stanie? Cóż, kluczem w tej wypowiedzi jest "możecie". Tyle dobrego, że opisywane oszustwo to tak naprawdę phishing, tylko w nieco innym opakowaniu.

Na początku zaznaczę jednak, że co do zasady mechanizmom bezpieczeństwa Sklepu Play można ufać. Na niezliczoną ilość aplikacji, które doń trafiają, tak naprawdę pojedynczym złośliwym programom zdarza się przejść przez ochronne sito. Google'owy "bramkarz" (po naszemu angielskie słowo bouncer to odpowiednim "selekcjonera" sprzed wejścia do lokalu) jest bardzo efektywny. Problemy pojawiają się wtedy, gdy...

Aplikacja nie jest złośliwa

"Zaraz zaraz - to jaki to ma sens?" - spytacie. "Jest zła, czy nie?". Nie - bo nie zawiera złośliwego kodu. Tak - bo docelowo, przekonując "zainwestuj", chce pozbawić nas pieniędzy. Ale dobra, do rzeczy:

"Zainwestuj z nami!" - przekonuje aplikacja oszustów w Sklepie Google

Jak widzicie w pasku adresu, to jest Sklep Play. Ba, nawet nazwa twórcy aplikacji brzmi poważnie. Bo o to właśnie chodzi oszustom, gdy umieszczają swoje aplikacje w oficjalnym sklepie. To nie jest przecież podejrzana strona, nie ma dziwnego linku, żadnych podejrzanych nazw... Wszystko wygląda rzetelnie!

Czy aby na pewno?

Spójrzcie na logo i rating PEGI

Nie macie wrażenie, że orzeł wygląda jak rozdeptany przez słonia? PEGI 18+ w sumie na pierwszy rzut oka może mieć sens - w końcu mówimy o aplikacji do inwestowania pieniędzy! Nie wiem, jak Wy, ale ja nie bardzo bym chciał, by któryś z moich synów usiłował bez mojej wiedzy pomnożyć moje oszczędności...

Rozdeptany orzeł pełen brutalności

Skąd w ogóle pomysł na nieco inne logo (podobnie jest w przypadków oszustw "na Lotos") i wysokie PEGI? Pierwsza sprawa to fakt, iż jednym z zadań wspominanego Bouncera przy umieszczaniu aplikacji w sklepie jest sprawdzenie, czy przypadkiem główne logo aplikacji gdzieś się nie powtarza! Wtedy wystarczy sprawdzić, czy zgadzają się inne cechy. Jeśli nie - żegnamy, pan do tego klubu nie wejdzie!

A kategoria wiekowa? Tu warto dodać, że po przewinięciu na ekranie aplikacji (nie dam Wam linka, już dawno "spadła z rowerka" okazuje się, że przyczyną wysokiego PEGI jest... duża brutalność! W tej sytuacji może chodzić o to, iż aplikacje, które twórcy sami tak oznaczyli są nieco mniej szczegółowo sprawdzane? Nie mam jednak pewności, jeśli ktoś ma większą wiedzę, podzielcie się proszę w komentarzach.

Zainwestuj w... ostrożność

Co się dzieje po zainstalowaniu takiej aplikacji?

Myślę, że część z Was może znać/pamiętać ten obrazek sprzed pewnego czasu. Aplikacja mobilna to bowiem przełożone 1:1 strony, przekonujące nas do inwestycji "w majątek narodowy". Pełne okraszonych socjotechnicznymi sztuczkami bzdur w stylu "Polaku, zainwestuj, a zarobisz bardzo-dużo-pieniędzy-a-może-nawet-jeszcze-więcej". A dlaczego w formie aplikacji? To kolejna socjotechniczna sztuczka. Bo przecież skoro aplikacje w oficjalnym sklepie są bezpieczne, to czemu nie zainstalować tej? Cóż:

Nie czyni to ich jednak - jak widać - niegroźnymi.

Nie dajcie się wyprowadzić w pole! Pamiętajcie, by zwracać uwagę na potencjalne ryzyka niezależnie od tego, czy korzystacie ze strony WWW, czy z aplikacji (będącej tak naprawdę stroną WWW...).

Gdy ktoś usiłuje Was przekonać, by wpłacić gdzieś Wasze ciężko zarobione pieniądze, zastanówcie się trzy razy!

Wyjdźcie do kuchni na kawę, przejdźcie się po osiedlu, czy firmowym patio. A gdy się dotlenicie - siądźcie znów przed komputerem/telefonem i zastanówcie się, czy taka "inwestycja" ma jakikolwiek sens?

A my w CERT Orange Polska będziemy dalej robić swoje. Na takie aplikacji też mamy pewien sposób ;), a koleżeństwo z Google po otrzymaniu informacji od nas błyskawicznie je usuwa. Nie zmienia to jednak faktu, że warto uważać. Jeśli chcesz inwestować, zainwestuj w siebie. Nie w złodzieja.

Komentarze

Hacker z wojanowic
Hacker z wojanowic 18:36 27-05-2024

Hmm… Gdzie sokoły. Biedactwa

Odpowiedz

Oferta

Majówka z darmowymi rozmowami i gigabajtami

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
28 kwietnia 2022
Majówka z darmowymi rozmowami i gigabajtami

Przed nami jeden z najprzyjemniejszych „długich weekendów” w roku. Z tej okazji mamy dla Was promocję. Od dziś do 3 maja klienci Orange na kartę mogą włączyć za darmo usługę Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich i 5 GB na 5 dni.
Wystarczy wysłać SMS o treści MAJOWKA pod bezpłatny numer 364. Prezent jest ważny przez 5 dni od dnia aktywacji.

Szczegóły „majówki” w Orange na kartę znajdziecie tutaj.

Komentarze

Scroll to Top