W Polsce chmura kojarzona jest z innowacyjnością, ale wciąż niewiele firm dostrzega jej znaczenie dla wzrostu biznesu[1]. Tymczasem wykorzystanie chmury może podnieść jakość usług i bezpieczeństwa danych, przy obniżeniu kosztów. Trudno o lepszą perspektywę dla biznesu. Z drugiej strony nie w każdej sytuacji, na przykład gdy potrzebujemy minimalnych opóźnień, chmura jest najlepszym rozwiązaniem. Zapraszam do obejrzenia lub posłuchania wideocastów „Porozmawiajmy o chmurze”. Konrad Gawda rozmawia z ekspertami o technologiach chmurowych, migracji, kolokacji, ryzykach, bezpieczeństwie i wszystkim tym, co w chmurze piszczy.
Kiedyś usłyszałam, że korzystanie z chmury jest jak latanie liniami lotniczymi. Po co kupować na własność cały samolot, skoro prawie wszędzie jesteśmy w stanie dolecieć samolotem wybranej linii. Taniej, szybciej, bardziej ekologicznie. Chmura daje podobny efekt: wykorzystujemy efekt skali dla osiągnięcia licznych korzyści. Jako Orange razem z Integrated Solutions, spółką z Grupy Orange Polska, stworzyliśmy chmurę obliczeniową – Integrated Computing Standard. To cyfrowe miejsce, które udostępniamy firmom do przechowywania i przetwarzania danych czy utrzymywania aplikacji i stron. Teraz nasi eksperci podzielili się swoją wiedzą w wideocastach „Porozmawiajmy o chmurze”. W kolejnych odcinkach poruszają tematy dotyczące technologii chmurowych i przywołują liczne ciekawostki.
Migracja do chmury
Jeśli interesuje Was praktyczne podejście, jak skutecznie i z głową migrować do chmury, polecam zwłaszcza trzeci i czwarty odcinek. Jednym z omawianych rozwiązań jest koncepcja landing zone. Mówi ona jak efektywnie urządzić środowisko chmurowe tak, żeby było dopasowane do naszej strategii, bezpieczne i łatwe w zarządzaniu. Innym rozwiązaniem jest model 7R – relocate, rehost, repurchase, replatform, refactor, retain, retire. Opisuje on siedem dróg, które możemy wybrać przenosząc zasoby do chmury. Ale nie wchodźmy w szczegóły, o nich najlepiej opowiedzą eksperci.
Bezpieczna chmura
W kontekście rozwiązań chmurowych często pojawia się też kwestia bezpieczeństwa. Możemy tu mówić zarówno o bezpieczeństwie samych obiektów data center, jak i bezpieczeństwie danych. Oba te aspekty poruszają eksperci w „Porozmawiajmy o chmurze”.
W przypadku bezpieczeństwa obiektów chodzi między innymi o zabezpieczenie fizyczne, energetyczne, chłodnicze czy pożarowe. Jako Orange mamy czym tutaj się pochwalić. Przykładem takiego super-bezpiecznego i niezawodnego budynku jest centrum przetwarzania danych Warsaw Data Hub. Przykładowo, na wypadek braku prądu, budynek wyposażony jest w agregaty prądotwórcze, które mają zapas paliwa na 72 godziny. Gwarantuje to ciągłość działania. Z przestrzeni kolokacyjnej w Warsaw Data Hub korzystają na przykład szpitale z województwa mazowieckiego. Bez gwarancji niezawodności, nie byłoby to możliwe. Więcej o bezpieczeństwie Warsaw Data Hub możecie przeczytać w artykule pod linkiem. Jeden z odcinków „Porozmawiajmy o chmurze” nagrany został właśnie w tym budynku, a eksperci rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie i wspominanej usłudze kolokacji.
Więcej nie zdradzam. Pozostałe odcinki „Porozmawiajmy o chmurze” wraz z opisem dostępne są pod tym linkiem. Zachęcam do posłuchania lub obejrzenia. Na tym nie koniec, bo Konrad nagrywa kolejne odcinki tej serii. Będzie między innymi o chmurze w kontekście sieci 5G oraz o dronach.
[1] Raport „Chmura i jej wartość. Oczekiwania vs. Rzeczywistość”, PwC Polska, czerwiec 2022.
Komentarze
O proszę
Odpowiedz