Co widzisz, kiedy myślisz „Sztuczna Inteligencja”? Robota, który podaje ci kawę i sprząta w domu? Odpowiedzi z chatbota? Inteligentnego asystenta? Autonomiczny samochód? A może odwiedziłeś/aś Pinacoteca de Sau Paulo, gdzie jest możliwość wchodzenia w interakcje z dziełami sztuki?
Sztuczna Inteligencja + inteligencja młodych
Myśląc o AI, my w Fundacji Orange widzimy…wiadomo…: konieczność edukacji w tym zakresie. Od lat uczymy dzieci i młodzież zasad bezpieczeństwa w internecie, programowania i twórczego korzystania z technologii. Czas na AI. Tym bardziej, że nie jest to już sfera zarezerwowana tylko dla naukowców, a zastosowania AI są coraz bardziej powszechne. Młode pokolenie w naszej części świata dorasta w epoce smartfonów, nieograniczonego dostępu do internetu i technologii open source w zakresie AI.
Za kilka lat to oni projektować będą świat, a zatem warto, żeby wiedzieli, czym jest sztuczna inteligencja, jakie ma zastosowania i już dziś inspirowali się tym, w jaki sposób może pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych.
AI For Youth
I takie są w sumie cele projektu AI For Youth, którego od jakiegoś czasu jesteśmy partnerem (a który to realizuje Intel). Ta (jeszcze w fazie pilotażowej) inicjatywa pozwala młodym ludziom poznawać sztuczną inteligencję w teorii i w praktyce.
Jak to działa? W listopadzie zakończył się siedmiotygodniowy kurs dla nauczycieli, który prowadzili specjaliści z Intela i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS). Nauczyciele po ukończonym cyklu szkoleń na coacha programu realizują zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych (także bez doświadczenia technicznego), korzystając ze scenariuszy lekcji i pomocy dydaktycznych. Uczniowie poznają możliwości sztucznej inteligencji, potencjalne pułapki, rozwijają świadomość etycznych i społecznych konsekwencji stosowania AI. Nabywają przy tym obycia z gromadzeniem i opracowaniem danych statystycznych, rozpoznawaniem obrazów czy przetwarzaniem języków, a także trenowaniem modeli czy modyfikacją kodu. Rozwijają umiejętności konieczne do realizacji własnego projektu AI.
Youth For AI
Co dalej? Na bazie tych zajęć i zgromadzonej na nich wiedzy uczniowie opracują projekty społeczne, w których zastosują pomysły na wykorzystanie sztucznej inteligencji w wybranym temacie. Będą też uczestniczyć w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” w tym roku.
Projekt Intel® AI For Youth działa też w 7 innych krajach europejskich. Zobaczcie już kilka przykładów projektów:
- z Singapuru: automatyczna pielęgniarka przypominająca starszym osobom o zażyciu leków, recykling usprawniony dzięki funkcji rozpoznawania obrazów;
- z Polski: program umożliwiający obsługę komputera za pomocą wzroku bez używania klawiatury i myszki, aplikacja pozwalająca ocenić poziom stresu maturzystów bazując m.in. na czasie poświęconym na sen, na naukę oraz ilości spożywanych płynów.
Trzymajcie kciuki za uczestników i mądre, dobre projekty. Będziemy dawać znać „z frontu”.
Partnerami tej edycji Intel® AI For Youth oprócz naszej Fundacji Orange jest Fundacja Zwolnieni z Teorii. W organizację szkoleń włączyli się m.in. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Komentarze
To trzymamy kciuki 🙂
Odpowiedz