Bezpieczeństwo

Czy oglądasz swój bankomat?

Michał Rosiak Michał Rosiak
05 grudnia 2013
Czy oglądasz swój bankomat?

My tu sobie gadu gadu o phishingach, podatnościach, korelacjach, a powiedzcie mi, kto z Was ostatnio przyglądał się bankomatowi, z którego wypłaca kasę? Serio, kto? Zbliżają się święta, kolejki do tych sympatycznych urządzeń nierzadko mogą zbliżać się długością do "ogonków" przy kasach, szczególnie jeśli przy nadmiarze transakcji wysiądą linie do centrów autoryzacji kart płatniczych. I na to mogą czychać nie-do-końca-cyber-przestępcy.

Skimmerzy, czyli ludzie kradnący z bankomatów dane naszych kart (a czasami także same karty!), bo to o nich mowa, nie mają tak dobrze, jak prawdziwi cyber-przestępcy. Muszą wyjść z domu (a na dworze słota i wietrzysko, ponoć nawet śnieg niebawem), naciągnąć czapkę na oczy tak, żeby nie było ich widać w kamerach monitoringu - ciężkie życie. No ale z ich punktu widzenia warte zachodu, a i my możemy się poczuć niczym na drogim urlopie, gdy widzimy na wyciągu z konta transakcje za ciężkie pieniądze, robione w Argentynie, czy Brazylii...

No dobra, pożartowaliśmy sobie, ale co zrobić, jeśli nie chcemy pozazdrościć naszej karcie podróży za ocean? Jeden z moich kolegów z pracy na przykład z zasady nie korzysta z wolnostojących bankomatów - woli przespacerować się nawet kilometr dalej, do maszyny stojącej w oddziale banku, lub wystającej z jej ściany. Dla mnie to już przesada, tym niemniej warto sobie wbić w głowę odrobinę ostrożności przy kontaktach z bankomatem (jakkolwiek śmiesznie nie brzmiałby ten zwrot).

  • Szybko "zeskanować" bankomat, czy wygląda podobnie/tak samo jak inne bankomaty tej sieci
  • Poszukać wszelkich rzeczy "dziwnych", jakichś wybrzuszeń, odstających listewek, czegokolwiek co już na pierwszy rzut wydaje się nie pasować do urządzenia
  • Sprawdzić, czy gniazdo, w które wkładamy kartę, jest stabilne, nie "rozłazi", gdy nim poruszamy, nie mamy wrażenia, że za chwilę coś od niego odpadnie
  • Klawiatura: czy jest dobrze spasowana, czy nie mam wrażenia, że łatwo ją zdjąć, czy nie odstaje w choćby minimalny sposób od reszty urządzenia (zdjęcie takiej nakładki widzieliście klikając w tekst)
  • Jeśli mamy wrażenie, graniczące z pewnością, że wszystko jest w porządku, nie zapominamy o zakrywaniu PIN-padu dłonią przy wpisywaniu kodu! W ten sposób ukryjemy nasz kod nie tylko przed okiem dołączonej przez skimmerów kamery, ale także zwykłego złodzieja, który mimochodem może stanąć za nami. Tej praktyki przede wszystkim warto nauczyć korzystające z bankomatów osoby starsze!
  • Jeśli po włożeniu karty bankomat nie chce nam jej oddać, nie spuszczając urządzenia z oka zadzwońmy do banku i zmieńmy wszystkie limity kwotowe na 0 (zero). Dzięki temu jeśli operator bankomatu poinformuje nas, że w maszynie nie było naszej karty (co oznacza, że wpadła w skonstruowaną przez skimmerów pułapkę) zastrzeżemy ją dopiero wtedy, a jeśli okaże się, że to uszkodzenie bankomatu lub nasz błąd, po prostu podniesiemy limity do poprzedniej wysokości.

I najważniejsza rada w tym tekście. Jeśli macie JAKIEKOLWIEK WĄTPLIWOŚCI co do bankomatu, z którego zamierzacie wypłacić pieniądze, spiszcie jego numer, zadzwońcie do operatora na numer podany na maszynie (przy podejrzeniu skimmingu przyjeżdżają szybciej niż odpowiednie służby do wypadku), a sami po prostu pójdźcie do drugiego bankomatu. Nie warto ryzykować.


Odpowiedzialny biznes

Biznes według kobiet

Aleksandra Urbańska Aleksandra Urbańska
05 grudnia 2013
Biznes według kobiet

Wpadła mi w ręce książka Sheryl Sandberg „Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywódca”. Dyrektorka Facebooka zachęca kobiety, żeby nie bały się siadać przy stole, przy którym zapadają ważne decyzje. Przekonuje by oczekiwały od swoich partnerów rzeczywistego partnerstwa w obowiązkach domowych, a od siebie nie wymagały perfekcji we wszystkim. Warto przeczytać książkę, amerykańskiej bizneswoman, ale warto też czerpać wiedzę od polskich liderek. Ranking „Pulsu Biznesu” po raz trzeci wyłonił 100 Kobiet Biznesu. Orange Polska po raz kolejny wspiera to przedsięwzięcie. Jesteśmy firmą, która dużą wagę przywiązuje do propagowania idei  promowania kobiet w biznesie i rozwijania tzw. różnorodności w biznesie. Dlatego nic dziwnego, że dyplomy wyróżnionym liderkom w jednej z kategorii wręczała prezes Orange Customer Service Jolanta Dudek.

49b9ab97a62725983e762515c505af84f6b

Przy okazji zwrócę Waszą uwagę na inne, fajne przykłady ze świata. “Women’s Forum for the Economy and Society”  to spotkanie kobiet, którego dyskutują o najważniejszych problemach gospodarczych i społecznych naszych czasów, w tym działań jakie firmy powinny podejmować na rzecz równości płci.

A Wy, co sądzicie o kobietach za sterami biznesu? Czy mogą jak równi sobie rywalizować z mężczyznami i być liderami?


Oferta

Świąteczne szalone dni na smartfony

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
05 grudnia 2013
Świąteczne szalone dni na smartfony

Dla wielu z Was nowy smartfon pod choinką to prezent idealny. Jeśli można go kupic tanieć, to tym bardziej fajnie. Dlatego polecam świąteczną edycją szalonych dni, które potrwają do 17 grudnia. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę m.in. na Samsunga S4 mini, Huawei Ascend P6 i Sony Xperię Z. Oto szczegóły promocji: Alcatel one touch Idol w Smart Planie Multi 49,90 za 1 zł (stara cena 249 zł); Alcatel one touch Idol mini w Smart Planie Halo za 39,90 za 1 zł (stara cena 129 zł); Huawei Ascend P6 + vivabox Perfumy w Smart Planie Multi 89,90 za 1 zł (stara cena 399 zł); Samsung Galaxy S4 mini w Smart Planie Halo 109,90 za 1 zł (stara cena 429 zł); Sony Xperia Z w Smart Planie Halo 109,90 za 129 zł (stara cena 589 zł); Nokia Lumia 720 w Smart Planie Multi 69,90 za 1 zł (stara cena 229 zł); Windows Phone 8S by HTC  w Smart Planie Halo 39,90 za 1 zł (stara cena 99 zł) i Windows Phone 8X by HTC w Smart Planie Multi 89,90 za 1 zł (stara cena 499 zł). Oferta jest dostępna w naszym e-sklepie i dotyczy nowych klientów, przenoszących numer i przedłużających umowę w Orange. Wszystkie umowy na 24 miesiące.

efb96fa38fa70885402448dd184aef53a78

 

Scroll to Top