Bezpieczeństwo

Dokąd zmierzasz, QR kodzie?

Michał Rosiak Michał Rosiak
16 maja 2013
Dokąd zmierzasz, QR kodzie?

Łatwo ulegam fascynacjom jeśli chodzi o nowe technologie. Kiedy po raz pierwszy miałem styczność z QR-kodami, mógłbym wymyśleć dla nich setki zastosowań. Niestety - czego można się było spodziewać - cyber-przestępcy też wpadli n08f1e4da5f521fddb5c268641ac41d05100a ten pomysł.

Czym jest kod QR? Z defnicji możemy mówić o nim jako o alfanumerycznym, dwuwymiarowym, matrycowym, kwadratowym kodzie kreskowym (tak, to z Wikipedii). Mówiąc po ludzku, to rozwinięcie znanego wielu produktów kodu kreskowego, który pozwala tylko na zakodowanie cyfr. W QR-kodzie tymczasem możemy również zamieścić pełną wizytówkę (która po zeskanowaniu aplikacją można od razu zapisać w telefonie), SMSa (treść+numer adresata), numer telefonu, czy adres URL. Najechanie na kod QR może nas przekierować na stronę reklamowanego produktu, ale równie dobrze na witrynę phishingową, "podłożoną" przez cyber-przestępców, co w najlepszym przypadku skończy się kradzieżą loginu i hasła. W Rosji stwierdzono np. przypadek złośliwego kodu QR, który za każdym zeskanowaniem wysyłał SMSa Premium Rate wartego 6 dolarów.

Jak sobie z tym radzić? Nie bez kozery niejaki Fox Mulder wyznawał filozofię "Trust no one". Nie namawiam Was do rezygnacji z kodów QR, bo to naprawdę fajne rozwiązanie i sam nie zamierzam się poddać złym ludziom. Co zatem robię?

  • nie skanuję kodów z witryn WWW;
  • nie daję się skusić charakterystycznym obrazkom przyklejonym samotnie na ścianach, czy przymocowanym/namalowanym np. na podłodze (ciekawość to pierwszy stopień do piekła!)
  • jeśli decyduję się na zeskanowanie kodu z reklamowego plakatu, najpierw sprawdzam, czy jakiś spryciarz nie przykleił na niego naklejki identycznego rozmiaru
  • aplikacja, której używam, najpierw informuje mnie o zawartości kodu, po czym daje mi możliwość podjęcia działania, lub rezygnacji z niego

Dodatkowo pamiętajcie, że jeśli po zeskanowaniu kodu telefon pokazuje coś dziwnego/pyta się o coś, warto dokładnie przeczytać tę informację - być może to informacja o niebezpieczeństwie, bądź monit o zainstalowanie dziwnej aplikacji. Bardzo podobała mi się jedna z funkcjonalności Nexusa 4 by LG, który każdorazowo informuje np., że wysyłam SMSa Premium Rate, co wiąże się z dodatkową płatnością.


Oferta

Dwugłos o sukcesie nju mobile

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
16 maja 2013
Dwugłos o sukcesie nju mobile

Nju mobile na rynku jest od kilku tygodni i dalej budzi wiele komentarzy. Jak rewolucja to rewolucja, głośno być musi. Polecam Wam dwie ciekawe opinie odmieniające na różny sposób sukces naszej oferty. Jedną napisał szef mobilnego marketingu Orange Polska Michał Paschalis-Jakubowicz, a dziś odpowiedział mu Witek Tomaszewski, naczelny Telepolis.pl Gorąco polecam lekturę. Wasze opinie też chętnie przeczytam.

5657b111f7189b2c36a7dcef6c54efc8590


Odpowiedzialny biznes

Oktagon to dobre miejsce dla kobiet? Dla niej na pewno

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
16 maja 2013
Oktagon to dobre miejsce dla kobiet? Dla niej na pewno

Mówią, że sporty walki są dla mężczyzn, ale my wiemy, że to przekłamanie. Najlepszym zaś przykładem na to, że również kobiety sprawdzają się w dyscyplinach opartych na uderzeniach i chwytach są umiejętności Joanny Jędrzejczyk. Te z kolei będziemy mogli podziwiać na najbliższej gali, organizowanej przez Profesjonalną Ligę MMA - "Warmia Heroes". Impreza startuje w sobotę 18 maja o godzinie 20.

- Mam siostrę bliźniaczkę. Wygląda na to, że ja przejęłam te silniejsze cechy charakteru; ona jest księgową i waży 10 kilogramów mniej ode mnie - mówi Jędrzejczyk, zapytana o powody takiej, a nie innej drogi życiowej. - Będzie to mój trzeci zawodowy pojedynek w MMA i mam nadzieję, że wypłynę na szerokie wody już po tej walce - dodaje zawodniczka Arrachion MMA Olsztyn.

Jak te plany zweryfikuje rzeczywistość? O tym przekonamy się już w sobotę, podczas gali, do oglądanie której serdecznie namawiamy.

A Waszym zdaniem - oktagon i ring to miejsca, których kobiety powinny unikać czy wręcz przeciwnie?

 

Profesjonalna Liga MMA 17 Extra: Warmia Heroes na żywo w Orange sport

Scroll to Top