;

Bezpieczeństwo

Dostawa, której nie będzie (2)

Michał Rosiak

10 marca 2022

Dostawa, której nie będzie
2

Oszuści mają nowy sposób wykradnięcia naszych pieniędzy! Tym razem w zainteresowali się dostawą jedzenia. Może pamięć mnie zawodzi, ale wydaje mi się, że – z jednym wyjątkiem, o którym za chwilę – sektor gastronomicznym był poza strefą działania internetowych przestępców.

Najpierw trochę historii. W zasadzie jedna historia, sprzed roku i sześciu dni. Swoją drogą – ciekawa sprawa, czy marzec to czas, gdy oszuści przypominają sobie o gastronomii? Wtedy właśnie na łamach bloga opisałem dla Was podszycie się pod pizzerię Papa John’s. Tamten przekręt był całkiem dopracowany i wyrafinowany. Obwiesie zadali sobie trud, by skopiować witrynę prawdziwej pizzerii i tylko pewne niedociągnięcia językowe (i adres strony, oczywiście) mogły wywołać w niedoszłej ofierze pewien niepokój. I raczej brak wiary w to, że zamówiona w taki sposób dostawa do nas dotrze.

„Ale tu niczego nie ma!”

hxxp://glovo-paczka[.]ml – to strona, której pojawienie się w naszych systemach wzbudziło nie tylko moje zainteresowanie. Oczywiście może się okazać, że trafiam kulą w płot i oszuści pod szyldem dostarczyciela jedzenia wymyślą usługę przewozu paczek, ale nie sądzę, by zadali sobie taki trud.

Dlaczego teoretyzuję? Mamy bowiem domenę (tak naprawdę niejedną), ale pod jej adresem nie zobaczymy niczego. Będzie pusta. Wygląd phishing kitu zobaczymy dopiero na witrynie „skrojonej” pod konkretnego użytkownika, co zazwyczaj wymaga czasu (oczywiście dostęp do witryny oszustów z sieci Orange Polska jest blokowany od razu). Dzisiaj przestępcy łatwiej zrobić kampanię efemeryczną, z jedną domeną dla zaledwie kilku/nastu ofiar, znikającą z sieci nawet po 10 minutach.

Mimo tego z z dużym prawdopodobieństwem można założyć, iż będzie to fałszywa bramka płatności. To bowiem motyw wykorzystywany praktycznie w każdym tego typu ataku.

Co zrobić, by moja dostawa trafiła do mnie?

Zastanawiam się, czy fakt, iż oszuści zaczynają się – wszystko na to wskazuje – interesować kolejnym sektorem gospodarki, oznacza, że czeka nas teraz fala ataków na Glovo/UberEats/Pyszne, czy też „black stores” jak Lisek, czy Jokr? Cóż, o tym, że pecunia non olet wiedzieli już starożytni, a widocznie internauci zaczęli coraz częściej rozgryzać dotychczasowe motywy phisherów. Co robić? Po prostu uważać, jak wszędzie w sieci. Ja np. jestem zwolennikiem używania do wszystkiego dedykowanych aplikacji i płatności BLIKiem, co ogranicza płaszczyznę ataku na mnie w tej materii praktycznie do zera. Po prostu – nie klikamy byle czego byle gdzie, podobnie z wpisywaniem naszych danych płatniczych.

No i warto czytać stronę CERT Orange Polska i obserwować naszego Twittera. Tam informujemy o zagrożeniach na bieżąco.

Bądźcie bezpieczni!

Udostępnij: Dostawa, której nie będzie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:01 10-03-2022
  Będzie uważać ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 22:55 18-03-2022
   Będziemy* oczywiście. Ach ten mój stary HTC U11 ?
   Odpowiedz

;

Sieć

Lepsza łączność na granicy: dodatkowe stacje bazowe i darmowe Wi-Fi (7)

Wojtek Jabczyński

9 marca 2022

Lepsza łączność na granicy: dodatkowe stacje bazowe i darmowe Wi-Fi
7

Utrzymanie łączności na terenach przygranicznych i zapewnienie możliwości kontaktu z bliskimi dla uchodźców jest absolutnie niezbędne. Dlatego tam, gdzie było to możliwe, od razu wzmocniliśmy zasięg sieci Orange. W kluczowych punktach, w których pojawiają się rodziny z Ukrainy, montujemy dodatkowe mobilne stacje bazowe oraz udostępniamy darmowe sieci wi-fi. Wciąż rozdajemy startery i pomagamy w ich rejestracji.

Od tygodnia ruch polsko-ukraiński w naszej sieci jest ogromny. Z internetu i połączeń głosowych codziennie korzystają dziesiątki tysięcy ludzi, służby państwowe i organizacje humanitarne. Od wielu dni nasze ekipy techniczne pracują 24 godziny na dobę, aby łączność była jak najlepsza.

Wspólnie z T-Mobile (współpraca w ramach spółki NetWorkS!) uruchamiamy dodatkowe mobilne stacje bazowe, które pomagają obsłużyć wzmożony ruch w rejonie granicy polsko-ukraińskiej. Pierwsze z nich działają w Medyce i Horodle. Kolejne stają w innych miejscach przy granicy. To pozwala zdecydowanie poprawić dostępność usług dla naszych klientów oraz gości z Ukrainy korzystających z roamingu własnych operatorów. Działania koordynujemy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

Udostępniliśmy też sieci Wi-Fi w punkach recepcyjnych w Korczowej, Dołhobyczowie, Lubyczy Królewskiej, Medyce, Horodle i Przemyślu. W planach mamy kolejne. To pozwoli jeszcze sprawniej i szybciej pomagać uchodźcom.

Na przejściach granicznych i dworcach (np. Przemyśl, Kraków, Warszawa Zachodnia, Centralna i Wschodnia) cały czas rozdajemy darmowe startery. Wspieramy też przy ich obowiązkowej rejestracji, aby można było od razu korzystać z usług. Na każdej z tych kart – po zarejestrowaniu na podstawie paszportu lub karty pobytu osoby narodowości ukraińskiej – jest miesiąc bezpłatnych połączeń w Polsce (minuty, SMS, MMS), 100 minut do Ukrainy i 30 GB internetu. Tylko w ostatni weekend, od piątku do niedzieli, rozdaliśmy i uruchomiliśmy na granicy ponad 25 tys. takich starterów. Łącznie od początku wojny to już ok. 55 tys. sztuk.

Udostępnij: Lepsza łączność na granicy: dodatkowe stacje bazowe i darmowe Wi-Fi
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:28 09-03-2022
  Super się spisujecie. Brawo.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 05:02 10-03-2022
  Dosyć często się twierdzi, że sygnał z drugiego państwa oddziałuje na przygranicznych mieszkańców pierwszego państwa i ci z tego pierwszego państwa są czasami automatycznie logowani do sygnału tego drugiego państwa. Ludzie mają problemy z naliczaniem roamingu, dodatkowe pakiety internetowe itd. Czy po zakończeniu wojny Orange może rozpocząć współpracę z Ukrainą i ich firmami telko aby zmniejszyć tego typu utrudnienia?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 08:43 10-03-2022
   Sieci są tak projektowane aby w jak najmniejszym stopniu na siebie oddziaływać. Umowy międzynarodowe to regulują. Rzeczywiście jednak takie sytuacje jak piszesz mogą się zdarzyć. Dlatego będąc przy granicy rekomenduję wyłączyć w telefonie automatyczny wybór sieci i na sztywno przypisać Orange. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 11:14 17-03-2022
  Wojtku! Czy w Krakowie na ulicy Myśliwskiej to wasz mobilny maszt? Dzisiaj koło niego przejeżdżałem, ale nie był "opisany"... Dało mi to do myślenia, bo u mojej mamy 2G teraz działa bezproblemowo, a wcześnie to była tragedia ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   TOMEK TD.LINK 20:35 20-03-2022
   Moja ekipa go stawiała TD.LINK, w lutym tego roku.
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 12:13 21-03-2022
    Tzn. TP.LINK?... Na jak długo?... :/
    Odpowiedz
    • komentarz
     Td. Link 14:58 03-04-2022
     Td. LINK nie myl z tplink. Działamy wspólnie z ecs dla N!
     Odpowiedz

;

Oferta

Zmiany w Orange na kartę: Bez limitu + 150 GB na 3 miesiące (36)

Ewa Wróbel

8 marca 2022

Zmiany w Orange na kartę: Bez limitu + 150 GB na 3 miesiące
36

Wprowadzamy nową opcję usług Bez limitu w Orange na kartę, czyli „Rozmowy, SMS-y i MMS-y + 150 GB” za 90 zł. Propozycja daje nieograniczone korzystanie z telefonu przez 3 miesiące, bez konieczności pilnowania ważności konta i obaw o brak środków. Usługa dostępna jest w wersji jednorazowej i cyklicznej.

Przygotowaliśmy też wiele ulepszeń w działaniu usług Bez limitu:

 • Możesz łączyć ze sobą dowolne opcje usług Bez limitu (jednorazowe i odnawialne). Dni ważności i gigabajty będą się sumować.
 • Zgromadzone w usłudze gigabajty nie przepadną w sytuacji, gdy usługa się nie odnowi np. z powodu braku środków. Gigabajty będą czekać na odnowienie, a następnie zsumują się z nowym pakietem.

  Szczegóły oferty znajdziecie tutaj.

Regulamin usługi jednorazowej
Regulamin usługi cyklicznej

Udostępnij: Zmiany w Orange na kartę: Bez limitu + 150 GB na 3 miesiące
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 09:59 08-03-2022
  Ciekawa opcja teraz tylko pytanie czy będzie można przez z cyklicznej z 25 zl na 90 zl nie utracajac to co sie ma proszę o informację od specjalisty Orange
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 11:46 08-03-2022
   Raczej, ale ja bym poczekał na regulamin. On zawsze jest podstawą.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ewa Przybylińska 15:45 08-03-2022
    Regulaminy są już dostępne. Linki znajdują się w treści wpisu.
    Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 12:02 08-03-2022
   Dzień dobry :) Już tłumaczę: * Opcja za 25 zł jest dostępna w usłudze „Rozmowy i SMS-y bez limitu + pakiet GB”. * Opcja za 90 zł jest dostępna w usłudze „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu + pakiet GB”. Można przejść z 25 zł na 90 zł, wtedy: * Gigabajty oraz dni ważności, które zostały w opcji za 25 zł, przenoszą się do opcji za 90 zł i są do niej dodawane * Usługa „Rozmowy i SMS-y bez limitu + pakiet GB” zostaje wyłączona * Usługa „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu + pakiet GB” zostaje włączona * Zawsze można wrócić na opcję za 25 zł. Jeśli wybierzesz opcję automatycznie odnawialną za 25 zł, to bonus +1GB za kolejne odnowienia będzie liczony od zera.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Łukasz 12:42 08-03-2022
    Dziękuję za wyjaśnienie moim wątpliwości.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Rychu 12:22 08-03-2022
  A jakiś pakiet z internetem 5G?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Artur 14:42 08-03-2022
   Obecnie do 30 czerwca 2022r w ofercie na kartę jest dostęp do 5G za 0 zł na 31 dni: https://nasz.orange.pl/t5/Oferty-polecane-przez/Do-30-06-2022-5G-pass-w-ofercie-na-kart%C4%99/td-p/292319 Jest też możliwość wykupienia pakietu za 39 zł z dostępem do 5G: https://nasz.orange.pl/t5/Oferty-polecane-przez/Bez-limitu-do-wszystkich-z-dost%C4%99pem-do-5G-za-39-z%C5%82-mies-w-Orange/m-p/236783 Ponieważ obecnie można wykupić więcej niż jeden pakiet, żeby był dostęp do 5G można połączyć pakiet za 90 zł z pakietem za 39 zł. Będzie dostęp do 5G przez 31 dni i w sumie 170 GB
   Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 16:31 08-03-2022
   Mamy 5G pass za 0 zł na 31 dni (promocja do 30/06). Usługę włączamy wysyłając SMS o treści 5G pod numer 595 (koszt SMS w Orange) lub online przez eCare / aplikację Mój Orange. Wtedy transfer w 5G mamy z każdego włączonego pakietu danych (pod warunkiem korzystania z urządzenia 5G ready i w zasięgu 5G).
   Odpowiedz
 • komentarz
  sokolowiak 13:25 08-03-2022
  Regulamin mówi, że nie ma tej opcji 5G, a Mój Orange wręcz przeciwnie. Pytanie na szybko: czy w tej nowej opcji Klient dostaje dostęp do 5G i social pass?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Artur 14:44 08-03-2022
   Na koncie Mój Orange nie ma co się sugerować, bo tam nie zawsze informacje są podawane poprawnie. Chyba, że chodzi o możliwość aktywacji 5G pass do 30 czerwca 2022r: https://nasz.orange.pl/t5/Oferty-polecane-przez/Do-30-06-2022-5G-pass-w-ofercie-na-kart%C4%99/td-p/292319
   Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 16:33 08-03-2022
   W wersji kwartalnej za 90 zł nie ma 5G w paczce. Transfer w tej technologii dostępny jest tylko w opcji za 39 zł na 31 dni. Aby korzystać z 5G, można włączyć osobno usługę 5G pass za 0 zł na 31 dni (promocja do 30/06). Usługę włączamy wysyłając SMS o treści 5G pod numer 595 (koszt SMS w Orange) lub online przez eCare / aplikację Mój Orange.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Senior 14:18 08-03-2022
  Kilka dni temu aktywowałem usługę Rozmowy , SMS y , MMS y bez limitu + GB za 30 zł . Czy wybierając tę nową opcję muszę tę starą wyłączyć ? Czy samo z automatu się zmieni . Kiedy mogę tego dokonać ? W każdej chwili ? Nie chcę tracić tego co już kupiłem . Czy czekać do końca okresu rozliczeniowego . I czy są GB po doładowaniu ? Aha , jak to się ma do planowanej uslugi opłata za utrzymanie numeru ? Nie korzystam tak często , raczej odbieram niż dzwonię .
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 16:37 08-03-2022
   Już wyjaśniam - wybierając nową opcję, nie trzeba wyłączać starej. Wystarczy włączyć już teraz nową opcję. Dni ważności i gigabajty zsumują się. Nic się nie straci. :) GB po doładowaniu to osobna promocja, oczywiście nadal obowiązująca. Opłata za utrzymanie numeru to również osobna usługa. Opłaty unikniesz, wykonując dowolne połączenie w przeciągu 30 dni lub kupując usługę / pakiet.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Senior 16:51 08-03-2022
    Dziękuję za informację . Pozdrawiam i życzę zdrowia moc .
    Odpowiedz
   • komentarz
    Jarek 07:58 12-03-2022
    Jak można kupować co 30 dni usługę ważną90 dni? A korzystanie z darmowych gigbajtów też miało zwalniać z opłaty 5zł
    Odpowiedz
 • komentarz
  Ja 14:31 08-03-2022
  Szkoda że tak późno . 1 go przedłużyłem rozmowy SMS MMS +GB za 30 zł w opcji cykl. Muszę czekać do 1 kwietnia . Ech
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 16:21 08-03-2022
  Tak się zastanawiam za 39 zł no limt sa dodatkowe usługi takie jak Social pass i 5G pass opcja nowa za 90 zł dodatkowych opcji nie ma jaki to ma sens tego nie wiem ?? Czas na zmiany chyba
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 12:20 10-03-2022
   To prawda, w opcji za 39 zł są dodatkowe usługi Social pass i 5G pass. Jednak dużo bardziej popularna jest wersja bez limitu + 15GB za 30 zł na 31 dni, bez tych dodatków. Właśnie ta wersja była punktem wyjścia do rozwiązania kwartalnego, które stanowi wielokrotność opłaty za standardową wersję miesięczną. Korzyścią jest tu duża pula gigabajtów (150 GB w podstawowej wersji, a przy włączeniu przez Mój Orange - to aż 300 GB) oraz wygoda – przez 3 miesiące nie trzeba myśleć o doładowaniach, ważności konta itp. Można swobodnie korzystać z telefonu, a my przypomnimy tylko kilka dni wcześniej o przedłużeniu ważności usługi na kolejny okres. Przy tej ilości gigabajtów Social Pass nie ma większego znaczenia, a dostęp do 5G można mieć za darmo w ramach aktualnie obowiązującej promocji (5G pass za 0 zł).
   Odpowiedz
   • komentarz
    Artur 15:14 10-03-2022
    W mój Orange da się włączyć nowy pakiet z podwojeniem GB, pod warunkiem, że apka i konto Mój Orange przez www działają.
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:37 08-03-2022
  Gdyby jeszcze w tym pakiecie było 5G to......konkurencja zostałaby rozłożona na łopatki.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:28 09-03-2022
   Ech cukierniku... Wiesz, jak teraz działa 5G? Chyba nie za bardzo... :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 17:33 09-03-2022
  Zapomniała Pani podać info o jeszcze jednej "super" ofercie na kartę :P https://www.telepolis.pl/wiadomosci/taryfy-promocje-uslugi/orange-na-karte-oplata-za-brak-aktywnosci
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 19:41 09-03-2022
   To nie oferta. To usługa. :P
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 05:00 11-03-2022
  Jeszcze takie pytanie moja Mamcia posiada pakiet no limit rozmowy smsy plus Gb cykliczna za 25 zl a zeby zmienić na dodatkowo aby byly mmsy kwota 30 zl za pakiet no limit jak należy postępować w trakcie korzystania z usługi za 25 zl wlaczyc cykliczna za 30 zl resztą to co uzbieraliśmy pozostaje? Bede wdzięczny za odpowiedź pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 12:18 11-03-2022
   Bez obaw :) Wystarczy zlecić włączenie opcji odnawialnej za 30 zł (SMS o treści „AKT31 CYKL” pod 630). Zgromadzone gigabajty oraz pozostałe dni ważności z usługi za 25 zł zostaną PRZENIESIONE i DODANE do usługi za 30 zł. Usługa za 25 zł sama wyłączy się „w tle”, nie trzeba nic więcej robić i nic się nie traci :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Łukasz 12:33 11-03-2022
    Faktycznie tak też się stało bardzo dziekuje Pani Ewo za pomoc :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Ewa Przybylińska 14:16 11-03-2022
     Nie ma problemu :) Miłego dnia!
     Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 07:27 11-03-2022
  Powinniście wprowadzić taka usługę że jak mam na koncie na karcie za dużo GB i chciałbym sie podzielić np z kimś tez ma oferte na kartę warto byłoby przekazać a tak to brakuje takiej opcji.Pomyślcie o takim rozwiązaniu ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 12:21 11-03-2022
   Dziękujemy za pomysł, rozważymy to :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Sylwek 09:39 16-03-2022
    Usługa do poprawki to przelew sms, kto ma nolimit może korzystać reszta nie maze.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 15:54 18-03-2022
     Skąd takie przekonanie??? Czytałeś regulamin?... :/
     Odpowiedz
     • komentarz
      Jackson 16:34 18-03-2022
      No właśnie nie bo nie ma regulaminu i dlatego pytam ?
      Odpowiedz
      • komentarz
       emitelek 14:50 20-03-2022
       To poczytaj ;) https://www.orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/2005308/4106871510.pdf
       Odpowiedz
       • komentarz
        Jackson 11:32 21-03-2022
        Ale nie potrzebuje regulaminu od usługi przelew sms,:)
        Odpowiedz
 • komentarz
  Jackson 11:46 18-03-2022
  A jak to się ma do planowanej,, usługi 5 zł za niewykonanie płatnego ruchu w sieci,, tzn kupuje pakiet za 90 i przez 3 miechy tylko z niego korzystam z usług bez limitu czy poniosę za to karę 5 zł i doliczycie mi do konta? Albo bardziej odliczycie? ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  paluch81zcie 19:58 18-03-2022
  W orange jak w Rosji - ja mam ekstra numer ale orange twierdzi że tak nie jest :)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej