;

Bezpieczeństwo

Gdzie zgubiłeś swój e-mail? (3)

Michał Rosiak

23 stycznia 2020

Gdzie zgubiłeś swój e-mail?
3

„Skąd u przestępców wziął się mój adres e-mail? Wysłali do mnie phishing, adres na pewno wyciekł z Orange!”. Przesadzałbym, twierdząc, że tego typu wiadomości trafiają do CERT Orange Polska regularnie, ale – cóż – nie są rzadkie. A ponieważ w edukacji o cyberzagrożeniach nie ma rzeczy niepotrzebnych (inaczej kampanie phishingowe nie kończyłyby infekcjami, czego dowodzą choćby statystyki CyberTarczy) są pewne o rzeczy, o których warto pisać regularnie, nawet jeśli mamy wrażenie, że przecież wszyscy o tym wiedzą.

Ty zgubisz e-mail, roboty znajdą

Nie ma prywatności – jest tylko świadome udostępnianie informacji o sobie. Tę mantrę ery internetu powtarzam podczas każdej wygłaszanej przeze mnie prezentacji. Problem w tym, że do większości z nas ta świadomość doszła niedawno, korzystają z internetu od jego początku, bądź – o tempora o mores – nie mogą przeżyć bez udostępniania informacji o sobie (to ostatnie to temat na inny materiał i raczej nie u nas, ale np. u Psycholog Pisze). Niezależnie od podejścia – w każdym z przypadków zostawiamy po sobie, przy mniejszej lub większej świadomości, ślady.

Zastanawiacie się, skąd u przestępców biorą się adresy e-mail, na które wysyłają phishing? Odpowiem pytaniem na pytanie – w ilu miejscach zostawiliście swój adres e-mail? Na ilu forach zakładaliście konta, gdzie i komu w sieci podawaliście, jak się z Wami skontaktować? Po internecie nieprzerwanie krążą crawlery, automaty przeszukujące ogólnodostępne miejsca właśnie pod kątem takich informacji. Pod zebraną bazę czasami podstawiają znane hasła i próbują ich na wykradzionych bazach lub popularnych serwisach. A innym razem, wraz z innymi nieszczęśnikami, wyślą takiej ofierze właśnie phishingowy mail, licząc, że sama się „podłoży”.

Ile o Tobie w sieci?

Co zrobić? Warto zacząć od sprawdzenia naszego adresu na stronie Have I Been Pwned. Jeśli tam się nie znajdziecie – możecie bić sobie brawo (albo po prostu mieliście szczęście). Śladów warto też poszukać wpisując nasze imię i nazwisko, czy też właśnie maila, w wyszukiwarce. Swoją drogą można znaleźć całkiem fajne informacje, ja np. dowiedziałem się, że moje imię i nazwisko noszą też piłkarz nożny i całkiem niezły skoczek w dal 🙂

A co robić jeśli „stało się” i pora powiedzieć „mądry internauta po szkodzie”? Jeśli HIPB pokazało, że wyciekły jakieś hasła – natychmiast je zmienić. W ogóle, zamiast zapamiętywać hasła, najlepiej zainstalować menedżer haseł i wtedy musimy pamiętać tylko jedno, bardzo silne. Ja prywatnie używam LastPass, a w Orange Polska zalecany jest KeePass. Różnica jest istotna, bowiem pierwszy funkcjonuje w chmurze i można otworzyć go na dowolnym urządzeniu, wyposażonym w przeglądarkę internetową (idealny dla mnie), drugi zaś działa offline, jest więc idealny do zapamiętywania np. haseł do korporacyjnych aplikacji.

Magiczne 2FA

Ktoś z Was korzysta już z 2FA? 2FA (2 Factor Authentication), czyli uwierzytelnianie dwuskładnikowe, to coś, co też od lat promuję nie tylko na blogu i zgodnie z opisaną na początku zasadą wspomnę kolejny raz. 2FA to dodatkowy element do logowania, wpisywany po tym, gdy zatwierdzimy hasło. Jeszcze niedawno często był to kod przesyłany SMSem (jak np. przy potwierdzaniu przelewów w bankach). Od jakiegoś czasu jednak firmy porzucają ten kanał, skłaniając się ku dedykowanym aplikacjom. Wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach strony (listę serwisów, wspierających 2FA znajdziecie tutaj, są tu wszystkie, z których korzystam). Nigdy nie zdarzyło mi się, by którykolwiek z „moich” serwisów poinformował mnie o nieautoryzowanym logowaniu, ale dla samej świadomości miny złodzieja, któremu uśmiech na ustach zgaśnie, gdy zobaczy „podaj kod z aplikacji Google Authenticator” warto 🙂

No i nie zapomnijcie o jednej, „dość” ważnej kwestii. Jeśli korzystacie Facebooka, Google’a, czy innych internetowych usług sieciowych gigantów, oni i tak już wszystko o Was wiedzą. Tyle dobrego, że dla nich jesteście jednym z miliardów anonimowych internautów i zależy im tylko na tym, by podać Wam jak najbardziej dopasowaną reklamę. A przynajmniej ja zamierzam w to wierzyć.

PS: No i czytajcie dokładnie każdego dziwnego, nieoczekiwanego, niestandardowego maila. Odrobina uwagi + nieklikanie w nieznane linki i załączniki znacząco zmniejszą ryzyko udanego ataku na Was.

Udostępnij: Gdzie zgubiłeś swój e-mail?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 00:21 24-01-2020
  Pierwszy adres, calkowicie prywatny: Good news — no pwnage found! :) Na drugim niestety nie jest tak kolorowo, ale to adres, który podaje na różnych stronach i słuzy on tylko do tych celów. (konkursy, logowania do portali, etc) ;p
  Odpowiedz
 • komentarz
  ketrasa 04:56 24-01-2020
  @Rosiu dziękuję bardzo za tak wspaniała garść informacji. Sprawdziłem swoje e-maile są ok, co mnie bardzo cieszy. Warto mieć świadomość co dzieje się z moim e-mailem w sieci.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 08:16 25-01-2020
  Bardzo dobry artykuł - sprawdziłem swój adres mail jest wszystko ok- dziękuje
  Odpowiedz

;

Innowacje

Gdy człowiek spotyka sztuczną inteligencję (4)

Marta Krajewska

23 stycznia 2020

Gdy człowiek spotyka sztuczną inteligencję
4

Dzisiaj mam dla Was kolejny odcinek podcastu z serii „Przyszłość jest dziś”. Cykl prezentowałam na blogu w ubiegłym tygodniu: Nowy podcast „Przyszłość jest dziś”.

Trzeci odcinek jest poświęcony praktycznym zastosowaniom sztucznej inteligencji i zetknięciu człowieka z systemami AI. Autorzy sprawdzają, jak algorytmy radzą sobie na infolinii, czy asystenci głosowi zastąpią sprzedawców w sklepach odzieżowych, a algorytmy czytające teksty – urzędników. Przyglądają się także wyzwaniom, z którymi mierzą się programiści i medycy chcący rozwijać sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia. Szukają odpowiedzi na pytanie, jak budować autonomiczne samochody, pojazdy transportu publicznego i inteligentne konwoje.

W tym odcinku gościnnie występuje Max, czyli głos sztucznej inteligencji, który znacie z infolinii Orange. Podcastu posłuchacie tutaj:

Jesteście ciekawi, jak rozwinął się Max od czasu naszej ostatniej rozmowy? Koniecznie posłuchajcie podcastu. A dla przypomnienia, wrzucam odcinek video z udziałem sztucznej inteligencji w Orange.

Udostępnij: Gdy człowiek spotyka sztuczną inteligencję
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 11:35 24-01-2020
  Osobiście Max mi się bardzo podoba operuje swoim głosem do kontaktu z waszą infolinią ;) co najważniejsze to że Max słucha co do niego się mówi i tłumaczy ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 08:07 25-01-2020
  Martuś mnie bardziej interesuję jak sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana w bankowości w Polsce ten temat dopiero się zaczyna w innych krajach jest on już dostępny.Bardzo fajny artykuł ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  nickt 15:45 26-01-2020
  Trochę mi brakuje wypełnienia ciszy, jaka panuje po zadaniu pytania. To irytujące, bo nie wiesz, czy rozmówca cię olał, czy system się zawiesił. Na prezentowanym filmiku widać było taki dłuższy fragment, kiedy Max szukał danych. Może jakaś muzyczka lub informacja głosowa, że trwa poszukiwanie najlepszej odpowiedzi? Cokolwiek, byle nie cisza. Po dłuższej przerwie pewnie bym zakończył połączenie, wkurzony na maxa :P
  Odpowiedz
 • komentarz
  Grzegorz 19:10 18-02-2020
  Super oferta. Aktualny Mój kod GRZEGORZHZQP Polecam orange flex super aplikacja ,czytelna ,a do tego super oferta juz od 25 zł bez limitu rozmowy sms, mms internet 15 G , jeśli ktoś chce 30 G to za 30 zł ,a także wiele innych pakietów. Brak umowy na kilka lat . Polecam usługę A także Mój kod GRZEGORZHZQP , 50 zł otrzymasz już po miesiącu bycia z Orange Flex. Kod wpisuje się przed dodaniem karty płatniczej w aplikacji
  Odpowiedz

;

Oferta

Orange Flex – nowości w Passach. (28)

Kasia Barys

23 stycznia 2020

Orange Flex – nowości w Passach.
28

W Orange Flex każdy może dopasować Plan komórkowy do swoich potrzeb. Można go zmieniać lub zrezygnować z niego w każdej chwili za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji. A do tego można słuchać muzyki, oglądać ulubione filmy i seriale oraz korzystać z social mediów bez pomniejszania pakietu GB. Wystarczy aktywny Social, Music lub Video Pass. Jeśli interesuje was Orange Flex przeczytajcie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące aplikacji.

Od dzisiaj, 23 stycznia wszystkie Passy w Orange Flex, czyli Music Pass, Video Pass i Social Pass zostaną poszerzone o nowych partnerów: Open FM, WP Pilot oraz Telegram i ParrotOne

Jak to działa w praktyce?

Od teraz słuchając Open FM, oglądając WP Pilot lub komunikując się przez Telegram oraz ParrotOne nie będzie zużywany pakiet GB dostępny w ramach twojego Planu. W tym zestawieniu ciekawą, polską aplikacją jest ParrotOne, która pozwala bezpiecznie i łatwo przesyłać wiadomości. Można skorzystać z wielu udogodnień, jak podpowiedzi słów, części zdań oraz gotowych komunikatów, żeby łatwiej pisać wiadomości (również SMS) i tworzyć posty na tablicy. Ułatwienia w pisaniu pomagają szczególnie osobom z niepełnosprawnościami. Drugą nowością jest WP Pilot – platforma służąca do oglądania tv online. Oferuje dostęp do ponad 30 kanałów telewizyjnych za darmo i ponad 90 w pakietach premium. Dzięki Video Pass można oglądać   ulubione kanały telewizyjne, śledzić mecze piłki nożnej czy skoki narciarskie w platformie WP Pilot bez zużycia GB. A wszystko, podobnie jak w Orange Flex, bez dodatkowych zobowiązań i umów.

Czym są Passy?

Passy w ramach Orange Flex to dostępy wybranych aplikacji i serwisów bez limitu GB.

Dzięki usłudze Music Pass można słuchać swojej ulubionej muzyki w wybranych aplikacjach i serwisach muzycznych bez pomniejszania swojego pakietu GB. Dotyczy to: TIDAL, Spotify, Deezer, Apple Music, Amazon Music, Polskie Radio a teraz również Open FM. Filmy i seriale potrafią pochłonąć dużą paczkę GB.  Aktywując Video Pass można oglądać wideo bez obaw o uciekające GB w ramach takich serwisów jak YouTube, Netflix, HBO GO, vod.pl, Orange TV Go a teraz także WP Pilot.  Social Pass to ostatni z proponowanych Passów, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z najpopularniejszych mediów społecznościowych bez limitu GB.

Udostępnij: Orange Flex – nowości w Passach.
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 13:33 23-01-2020
  Czekam na inne nowości i zmiany... Billingi dostępne z pozycji aplikacji, możliwość migracji do innych ofert w tym oferty na kartę.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marcin 17:30 23-01-2020
   Bilingi? To nie abonament. Migracja na kartę? Raz - to dwa oddzielne byty, więc póki OnK nie będzie obsługiwane za pomocą aplikacji jak Flex, to nie ma szans. Dwa - prędzej zrezygnują z OnK niż zrobią z niego drugiego Flexa w innej formule.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Tomii 08:01 24-01-2020
    A co ma billing do abonamentu? Każda znana mi oferta (prepaid i postpaid) umożliwia bieżący podgląd do połączeń wychodzących za wyjątkiem Orange Flex. Tutaj billing trzeba zamówić na czacie i kilka dni czekać. Trochę jak wieki temu w TPsa.
    Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 22:03 24-01-2020
    @Marcin, Ty nie rozumiesz co napisałem i chyba nie zrozumiesz. Billingi prawdopodobnie będą doatępne we Flexie i to nie ma nic wspólnego z abonamentem. Oferta na kartę - Chodzi o migracje czyli możliwość przejścia do oferty na kartę, a nie aplikacja na kartę. Nie znasz tematów, ale ważne że zaznaczyłeś swoją obecność.
    Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 18:25 23-01-2020
   Ron - "możliwość migracji do innych ofert w tym oferty na kartę. " Jaki sens tej oferty, żeby zmieniać np. na OFnK, bo innej i tak nie widzę ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 22:05 24-01-2020
    @emitelek, widocznie jest sens jak na forum są takie pytania od klientów ?
    Odpowiedz
 • komentarz
  Ori 13:59 23-01-2020
  Ciekawe kiedy Discord i Eska Go
  Odpowiedz
 • komentarz
  f0ku5 15:20 23-01-2020
  Apki te były już wcześniej, nie są od dzisiaj ;) Niemniej jednak czekamy na kolejne!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kasia Barys 10:44 24-01-2020
   tak były wcześniej, ale nie miały wyzerowanej transmisji kiedy z nich korzystałeś :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    f0ku5 22:06 24-01-2020
    Kasiu, miały... ;) Już od jakiegoś miesiąca, może nieco dłużej ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Wosiu 15:37 23-01-2020
  Pytanko odnośnie flexa a konkretnie vowifi. Czy ta usługa działa już za granicą? Wojtek ostatnio potwierdzał to na twitterze, Pani przez aplikację również mi to potwierdziła. Pytam ponieważ nie było żadnego oficjalnego komunikatu.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:06 24-01-2020
   Oficjalnie: działa WiFi Calling za granicą we Flex.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Bart 18:56 25-01-2020
    Czy wiadomo czy wgl lub kiedy zostanie wprowadzone EVS w iphoneach wspierających tę funkcję od 8/X w górę?
    Odpowiedz
 • komentarz
  John 21:54 23-01-2020
  A kiedy Amazon Prime ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 23:59 23-01-2020
  Fajna zmiana. Szkoda że nikt z Orange Flex nie odpowiada na Instagramie. Od miesiąca mam nieodczytane wiadomości. Konkurs którego byliście sponsorem #bezsladu to porażka. Firma która go przeprowadziła strzela Wam w kolano. Wygrała praca która w zupełności nie podjęła cotygodniowego wyzwania, ponad to uważam że naruszyła regulamin konkursu. Reklamacja pisemna do organizatora wysłana. Uważam że powinniście monitować takie konkursy, bo w moim odczuciu psują one Waszą reputację, reputację marki Orange i Waszego produktu Flex.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Flexowiec 10:21 24-01-2020
  Dzisiaj 24.01.2020. nic w aplikacji z zapowiedzianych od wczoraj poszerzeń nie ma. Jest to co było.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kasia Barys 10:50 24-01-2020
   Wczoraj pojawiły się w Google Play oraz App Store aktualizacje aplikacji. Jeżeli nie zaktualizowały się automatycznie proszę pobierz je ręcznie. Najnowsza wersja aktualizacji zawiera już Passy poszerzone o nowych partnerów
   Odpowiedz
   • komentarz
    Flexowiec 20:57 24-01-2020
    Wczoraj to miałem aktualizację z 17gru 2019 i się zaktualizowało i żadnej innej aktualizacji w Google Play nie mam.Jest to co pisałem.
    Odpowiedz
   • komentarz
    Flexowiec 21:10 24-01-2020
    A odinstalowanie aplikacji , wyłączenie i ponowne uruchomienie telefonu i zainstalowanie aplikacji jest tak samo.W Google Play wersja 16.0.4 z aktualizacją z 19 gru 2019.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Tomasz 15:50 24-01-2020
  Może dodacie też Apple TV+ i Amazon Prime do video passa?
  Odpowiedz
 • komentarz
  TOMASZPMSM 07:00 26-01-2020
  Dlatego właśnie jestem w Orange Flex. 30gb internetu i darmowy transfer w social mediach za 30zł na miesiąc. Proste przeniesienie i aplikacja do zarządzania czyli XXIw. Jeśli chcesz to podczas rejestracji w Orange Flex podaj mój kod a dostaniesz 50zł na swoje konto bankowe. TOMASZPMSM Warto bo sam korzystam i internet na LTE to bajka :-) Videopass jest oraz musicpass. Najlepsza opcja obecnie na rynku.
  Odpowiedz
 • komentarz
  sylwekzolkusza 07:51 26-01-2020
  Player.pl oczekuje na wejście do Flex.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kwiatek19941 01:19 27-01-2020
  Przydałby się soundcloud bez transferu danych, ostatnia rzecz której mi brakuje
  Odpowiedz
 • komentarz
  Grzegorz 20:23 29-01-2020
  Super oferta Orange flex polecam mój kod GRZEGORZHZQP .Dostaniesz 50 zł na konto po m ca
  Odpowiedz
  • komentarz
   tomekmeili 00:30 03-02-2020
   Super oferta Orange flex polecam mój kod TOMASZEWZ8 Dostaniesz 50 zł na konto po miesiącu.
   Odpowiedz
 • komentarz
  tomekmeili 00:34 03-02-2020
  Super oferta Orange flex polecam mój kod TOMASZEWZ8 Dostaniesz 50 zł na konto po miesiącu.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Matt55 06:36 03-02-2020
  Bardzo fajnie, że oferta rozwija się, dając użytkownikom jeszcze więcej swobody :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marek 11:12 17-02-2020
  Nowy kod: MAREKZ5KS Pobierz apkę, zarejestruj się, wpisz kod MAREKZ5KS przed dodaniem karty płatniczej i kup plan. Po miesiącu w Flex otrzymasz 50zł.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej